Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-08-2007, 12:13
spartan-troy spartan-troy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Akıllı Tasarım

frodo şerefsizim evrimle ile ilgili bir yazı konusunda altında imzam varsa
ben yazarsam altıma imzamı koyarım...tek haklı oldugun konu; proteinlerde olasılık konusuydu...baska da yok zaten...ben yazarsam altına adımı yazarım...o halde sorun nedir frodo...tabi ki sağdan soldan alıcaz...bunda abes olan ne...kendimde yazıyorum...yazmıyor muyum hiç...bilgisiz değiliz cok sukur...ama dilaver kardeş...hemen bir yazı getiriyor benimkisine işkembe diyor kendkisine doğru diyor...nedir bu? cok doğru sey mi yapıyor dilaver...benim derdim evrim yok mok diye hava atmak değil,sadece eksikleri göstermek hepsi bu...ama dilaver...seninle tartıstıgım icin site sakinlerinden ozur diliyorum diyor...desin frodo ben ne kaybederim ki...hiç bir şey...
Alt 27-08-2007, 14:12
Üye Değil

Akıllı tasarım bilimsel değildir. Bilimsellik nasıl olur bunu göstermek için bir çeviri yaparak "BİLİMSEL YÖNTEM" başlığı ile astım. Ancak her zamanki gördüğüm haliyle spartan-troy metni hiç okumadan hemen bir ileti ile standart yadsımasını ortaya koymuş. Şöyle diyor:

"burlap kardes,akıllı tasarım ayrı bir denklem....evrim ayrı bir denklem....
ikisi birbirine eşit değil....evrimle tum denklemleri cozemezsiniz....
"

sapartan-troy'un ne kadar doğru söylediğinin farkında olduğunu sanmıyorum. Akıllı tasarımla evrim gerçekten çok farklılar. Zira evrim bilimseldir. Evrimin çeşitli çürütmeler için akıllı tasarıma ihitacı yoktur. Çünkü evrim kapsamında ortaya atılan her yeni tez, her bilimsel tezde olduğu gibi acımasızca test edilir ve çürütülen çok şey çıkar. Bunu anlamak için bilimsel yöntemin ne olduğunu bilmek gerekir.

Elbette akıllı tasarımla evrim birbirine eşit olamaz. Çünkü akıllı tasarım bilimsel değildir, Amerikalı "YARATILIŞÇILAR"ın ABD mahkemelerinde reddedildikçe ortaya çıkardıkları kılıf değiştirmiş yaratıcılıktır. İşin özü, (evrimin yanlışlığını kanıtlamaya çalışmak dışında) doğadaki ilginç olayları gösterip, bunların kendi kendine olamayacağını aktarmaktır. Tabi, arkasından gelen soru, kendiliğinden olamayacağına göre bu işi kimin yaptığıdır. ABD'li yaratılışçılar buna "TANRI" diye yanıt verirlerse yine reddedileceklerini anladıkları için "AKILLI TASARIMCI" olarak adlandırdılar. Ama aslında ima ettikleri HIRİSTİYANLARIN ÜÇLÜ TANRISIdır. * *Ülkemizdeki HY tipi akıllı tasarımcılar da bu öğretilerden beslenmekteler.

Akıllı tasarım neden bilim dışıdır? Çünkü somut bir şey önermemektedir, zaten kapsam olarak bilim dışıdır. "Test edilemeyen kuramlar, örneğin gözlemlenebilir sonuçları olmayan (özellikleri kendisini gözlemlenemez yapan partiküller gibi) kuramların bilimsel niteliği yoktur." (Bilimsel Yöntem çevirisinden alıntı). Dolayısıyla akıllı tasarımla ilgili bütün dünyada tek akademik çalışma, yayın da yoktur.

Evrimle tüm denklemler elbette çözülmez. Ama evrimle gittikçe daha fazla bu dünyayı anlıyoruz. Bilim, insanın bilgi edinme sürecidir. Bu süreç hiç durmaz. İçinde bulunduğumuz doğayı her geçen gün daha iyi görüyor, biliyor ve anlıyoruz. Doğayı bilip ona egemen oldukça, ilk insanın yıldırımdan korkup ona biat etme şaşkınlığından ve benzerlerinden de kurtuluyoruz.

--------------------------------------------------------------
* Bütün bunlar ve akıllı tasarımcıların bazı savları ile bu savların incelenmesi "Kendini Açıklamaya Cesaret Edemeyen İman" adlı çeviride "Tercüme Çalışmaları" başlığında var. Makalenin son kısmını henüz çevirememiştim. Bu arada site "hack"lenmiş ve ilk yazı kaybolmuştu. Sıralamasını değiştirip düzgün hale getirip çeviriyi tamamlayacağım. O makale, James Coyn tarafından yazılmış ciddi bir referanstır.
Alt 27-08-2007, 14:20
Üye

*

burlap bir şeyin farkında değilsin...evrim her detaya cevap vermez...
evrim her bilim dalına cevap vermez...o yüzden akıllı tasarım kelimesini bırakında işinize bakın...evrimi ispat edince Allah yok mu olucak yani..şaşarım aklınıza; cok bilimsel oldunuz massallah....siz canlılığın tarihçesinle uğraşıcaksınız..sizin işiniz bu...Allah yok felan masalları sizin işiniz değil....evrim atomun içindeki kuarslarla ilgilenmez...evrim parelel evrenlerle ilgilenmez...evrim sadece hayatın oluşum süreciyle ilgilenir...o yüzden çalıştığınız kapsamı iyi bilmeniz gerekiyor...kapsam dışına çıkarsanız,o zaman evrim haddini aşmış olur.
Alt 27-08-2007, 14:30
Üye

ha unutmadan söyliyim burlap,,,,akıllı tasarım kelimesini kullanmayalım akılsız tasarım kelimesini kullanalım okey....akılsız tasarım güneş,akılsız tasarım ay,akılsız tasarım insan..

ama insan ondan da akılsız,,cunku bir insan yaratamıyor..o zaman insan tastamam gerizekalı;
kedi uzanamadığı ciğere pist dermiş...sizin haliniz aynı bu...bilim felan yapmıyorsunuz siz...hazemediğiniz gerçeklere çamur atıyorsunuz...cunku insanı gerizekalı yapıyorsunuz.
Alt 27-08-2007, 15:17
Üye Değil

spartan-troy, siz ne dediğinizin farkında değilsiniz. Sırf yanıt olsun diye yanıt varmekle hiç bir yere gelinmez. Gene yazıyı okumadan hemen bir şey yazmışsınız. Evrimin her detaya cevap vermediği kesindir. Ben de yazımda bunu söylemiştim. Evrim elbette her bilim dalına yanıt vermez. Çünkü kendisi biyoloji bilim dalının çok büyük bir kısmını oluşturur. Konu evrim dışı konular değil ki. Bir bilim olarak evrimden bahsediyoruz. Allah'ın varlığı yokluğu da bilimi ilgilendirmez. Çünkü Allah bilim dışıdır. "Test edilemeyen kuramlar, örneğin gözlemlenebilir sonuçları olmayan (özellikleri kendisini gözlemlenemez yapan partiküller gibi) kuramların bilimsel niteliği yoktur." Sizin gülücükler yerleştirerek, masallardan bahsederek ve anlamaz görünüp işi başka mecraya sokmak istemeniz de bir sonuca varmaz.

"Akıllı tasarım" sözünü söyleyenler sizin gibi yaratılışçılar. Hristiyanların üçlü tanrısının öğretilerini pazarlamayı Müslümanlık içinde sürdürmek meselesinde kalmışsınız.
Alt 27-08-2007, 15:42
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Burlap,

Bence boşa nefes tüketiyorsun! Muhattabın, ne yazdıklarını anlayabilecek ne de bunlara cevap verebilecek kapasitede biri...

Bir sömürü sitesinde, sıradan oynaklara oynadığı "biyoloji tahsil ettim" oyununu burada da oynayıp aklınca tatminkar cevaplar veriyor. Belli ki hiç bir işi gücü yok bu günlerde. Başka siteler de buna seviyesiz geliyor. Bu sebeple gelip burada 'cihad' takılıyor...

Sevgiler...
Alt 27-08-2007, 17:11
Üye

burlap hakkaten sen beni hiç anlamıyorsun...ben akıllı tasarıma bilimsel dediğimi gördün mü hiç..ben islamiyete bilimsel diyor muyum....ben evrene bakarak Allaha ulasıyorum...bu benim inancım kardesım...ben evreni yorumluyorum...

burlap cok komik olan bir sey daha var...biyolojide evrim sadece ekoloji ve populasyonda geçiyor...fotosentezi evrimle acıklayamazsın sayın burlap...ben biyoloji okudum ve hiç senin dedigin gibi biyolojinin her konusunda evrim diyen biç bir hocayı görmedim.egolarınızı tatmin etmek için bilime hakaret ediyorsunuz farkında olmadan...

bana kursları acıklayamayan evrim lazım değil,evrim canlının tarihcesinle ilgilenir,başka da hiç bir alana cevap vermez evrim...yani kısır bir alana sahiptir...o alanda da net cevapları zaten 100 de 100 bulamıyor.o yüzden evrim akıllı tasarım yani Allahın varlıgını ve birliğini red edemez..cunku onun ne işi ve ne görevi,bu konuda net bir cevap vermeye hakkı yok...o yüzden bırakın su akıllı tasarım işlerini de evrimle bilim yapın...akıllı tasarım ayrı evrim ayrı..evrime bilimsel diyorsunuz...(ben red ediyorum bu cumleyi) evrim benim için zırva bir propaganda ürünüdür....bunu söylemektede cok özgürüm.

O yüzden ben her soruyu evrime sormam.Bilim bana yeterde artar bile,evrime ihtiyacım yok.bana ne canlının tarihcesinden.Bilmek zorunda değilim.

o yüzden akıllı tasarım kelimesini yok etmek için evrimle ilgilenilmez
o yüzden bu haldesiniz zaten.

bunlar benim düşüncelerim.
cunku evren komplex tir...ve usta bir teoristyenin eseridir.

paul dirac; tanrı bu evreni müthiş bir geometri kullanarak yaratmıştır.

Onları bırak yesinler, içsinler, zevk alsınlar; arzu onları oyalasın ilerde bileceklerdir.(hicr-3)
Alt 27-08-2007, 17:15
Üye

thunderpoint cık bir dısarı bak gokyuzune sence bunlar evrimin eseri mi?
asıl siz anlamıyorsunuz beni...ben akıllı tasarıma bilim demem...o benim inancım
ama ne yazık ki siz
akıllı tasarım diyenlere fit oluyorsunuz...tamam oyleyse berbat tasarım
insan berbat bir tasarımdır...buyrun o zaman,kabul ediyorsanız sorun yok

Onları bırak yesinler, içsinler, zevk alsınlar; arzu onları oyalasın ilerde bileceklerdir.(hicr-3)
Alt 27-08-2007, 18:00
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Akıllı Tasarım konusunda temel önermeye(tasarım) tarihsel değini temelinde bende fikirlerimi yazmıştım ki aniden çıkmak zorunda kaldım. Kopyada alamadım... Yinede özet geçmek gerekirse;

Akıllı tasarım ın içeriğinden çok önce Kabul noktasına-metod- bakalım. Her şeyden evvel var olan her şeyin bir tasarım olduğu ön kabulu sağlandığı sürece teorik kurgu gerçekleştirilebilmektedir. Bu tür kişinin ön kabulune dayalı teroilerde bilimsel bir metod aramak zaten mümkün değildir.
.......

Akıllı Tasarım ile Yaratım arasında çelişki vardır.
.....

Asıl özne ise her şeyin ancak bir tasarı olduğu ve tasarlayanın olması gerektiği çelişkisidir. Bu bir ön koşuldur ve önsel(öznel) yargılara ihtiyaç duyar. Nesnel koşullar dahilinde, ilişkisel doğallık içerisinde Var olan hiç bir şeyin tasarlanmaya ihtiyacı yoktur, çünkü tasarı iradi bir şey iken doğada ki maddeler arası ilişki, kuvvetler ve buradan açığa çıkan değişimler yada dönüşümlerin tasarlanmaya yada tasarlı olmasına gerek yoktur, kaldı ki bu kuvvetler ve ilişkiler öznel değil(iradi), nesneldir bu bakımdan hem sarmal olarak işler, hem güncel ve gözlemlenebilir hemde fizik kuralları çerçevesinde ifade edilebilirdir. Doğaldır.

Oysa Akıllı tasarım kuramı tamamen özneldir, mesala peri Bacalarının oluşumunun anlatımında bu gün Coğrafya bilimi yanılmaktadır, peri bacaları hepsi önceden tasarlanmaış ve tasarlayan onların öyle olmasını sağlamıştır yada işçilik devam etmektedir.... Oysa peri bacalarında ki değişimler bu gün de gözlemlenebilirdir. O halde ya tasarlayan durmaksızın iradi bir şekilde revize etmekte yada ortada tasarlanmaya gerek duyulmayacak etmenler vardır. Buna nensel alnda kuvvetler denebilir. Ve fizik gözlemlenebilir alanda ki doğal değişimleri, reaksiyonları, dönüşümleri... vs... bu fizik kuralları temelinde ve ayrıca etki-tepki prensibi dahilinde açıklar iken, Akıllı tasarım her şey tasarlanmıştır ön kabulünden başka hiç bir şeye dayanamamakta ve bu da tamamen öznel(subjektif) bir temel olmakta, kuram bu iskelet üzerine yerleştirilmektedir. Konu nesnel olduğunda temelin öznel olması anlamsızdır.
....

Kısaca doğal yani nesnel, iradi olmayanın ne tasarlanmaya nede tasarlanmamaya gereksinimi yoktur, böyle bir gereksinim yüklemek, insanların öznel yani düşünsel sorunudur.
....

Bilhassa Kenan Ateş'in Akıllı tasarım'ın arakasındaki ABD menşeili ve çalışma şekilleri üzerine özetde olsa araştırmaları vardır, bazı bilim dergilerinde yayınlanmıştır. Bu inak Avrupada tutmamış, Türkiyede ise yeşil dolarlar ve finansman ile Toplumun inancına göre uyarlayarak, zaten hazır kitle(temeldeki ÖN KABUL) yerleşmesi sağlanmıştır. Akıllı Tasarımı ciddiye almak için, her şeyin bir tasarım olduğunu öncelikle kabul etmeniz gerekir. Buda yine akıl yürütmeler(nesnel hiç bir şey yok elde) ve mantıksal önermeler ile(yine öznel) inandırma temelinde sağlanabilir...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 27-08-2007, 18:33
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili spartacus, yazını okuyunca bir fıkra geldi aklıma.
iki *eski arkadaş birbirleinden kopmuşlar. on -onbeş yıl sonra tesadüfen karşılaşmışlar. gitmişler bir restorana
eski anılardan konuşmaya başlamışlar.
birisi demişki
- ya senin bir kızın vardı. büyüdümü?
-büyüdü amcası. benim kız liseden sonra okumadı. ama maaşallahı var. benim kız çok zeki çıktı. liseden sonra,
büyük bir şirkette pazarlamacı olan birisiyle karşılaştı. onunla beraber bir müddet çalıştı. sonra benim kızım çalışkanlığı sayesinde o çocuğun müdürünün dikkatini çekti. ve ilerlemesi durmadı. şu an firmanın genel müdürüyle
çalışıyor, altında bir porşe'si havuzlu bir villası bolcada parası var. dünyayı dolaşıyor genel müdürle...
arkadaşı bunları anlatırken, öteki iyice mahzunlaşır. bu sefer o sorar
- yahu seninde benim kızın yaşında bir kızın vardı, sahi ne oldu?
- Vallahi benim kızda ****** oldu ama, ben senin kadar, cafcaflı anlatamıyorum.

bu yüzden bazıları paraları ,bilgileri az olduğu için H.Y. gibi CAfcaflı anlatamıyorlar.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil