Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-03-2015, 01:39
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Elinin körü oldu, teolojik temelli saplantılarına fener oldu, gözün görüyorsa tabi, gerçi mühürü nerenize taktınız ben biraz şüpheliyim göz bahsinde ama neyse...
Evet bir yarinin desifrelleri devam ediyor ben de sadece koyulastiriyorum,iyi gorunsun diye.

Ben şimdi sana Evrensel-Insan demezsem, sen yok oluyor musun? Ciddiyim, kimse sana bir şey demez ise, o insansız düşen uçak, pardon ağaç gibi sessiz, sedasız olur musun? foruma verdiğin işkencenden kurtulur muyuz, yoksa son bir can havliyle sert bir dirsek mi atmalıyız(sabrın sonu hiç selamet değil, iyi niyetin suistimalide gırtlağı aştı artık)?
Soru cok basit;

Sen senin olmadigin bir ortamda ve de her turlu baska canlinin oldugu bir ortamda yere dusen bir agacin sesini duyabilir misin/duyamaz misin?

Ben burden sana bagirsam, duytabilir misin/duyamaz misin?

Gene o takintili varliksalvar yok degil konu.

Acaba bu foruma hangimiz iskence veriyoruz. Aslinda sen burda da kendini desifre etmis oldun.

Ya da siz konulara bakıp öyle yazmayı, 20.000 küsürü aşmış, çapsız, hepsi aynı terane-tekerleme olan MONOLOGUNUZU anlamayı, her konuya aynı şekilde "insan yoksa devrilen ağaç ses çıkartmaz, insan yokken madde yoktu, insan yokken dinazorlar yaşamamıştır" diye hallaç pamuğuna çevirdiğiniz saplantılarınıza, 7 yaş çocuğu aklı/mantığıyla, ufukunuzun iğne ucu ebadıyla, her konuyu aynı minvale çekip hallaç pamuğu gibi dağıtmaya devam mı edeceksiniz(bizi ilgilendiren bu kısımı). İnsanlar, Mars'ı tartışır sen konuya girip, insan yokken Mars'a mars diyen yoktu demek ki mars yoktu diye giren bir zeka küpüsün. Abicim bak biz Mars'ı tartışyıoruz diyene de 20-30 soru sorup, kelin fesi nedir, nedirin fesinin keli nedir gibi abuk subuk sorularla boğup, ezmeye çalışarak kaprislerle çıldırıp, konuyu iyice zıvanadan çıkartan sen, bir bitmedi gitti 7 yıldır aynı saplantını her konuya sokma telaşın. Artık durum bizi aşıyor abisi, sen marslılara anlat en iyisi, belki onlar sana bir madalyon takarlar, zihin diye tanrılaştırdığın o yüksek ego-na- tanrına da taparlar, olmadı aramızda psikolog var mı bilmem, varsa bile zinhar sana kimse hayredemez, sen yücesin, ulusun, göklerin ve yerlerin yaratıcısısın, her şeyi sen daha doğrusu yüce zihnin yarattı, her şeyi sen bilrisin, her şeyi sen yapılandırır, sen üretirsin, her şey senin yüzün, suyun hürmetine, her şey ama her şey, ne görüyorsak, duyuyorsak senin bir çeşit diijital oyunun, sen her şeyin üstünde ve her şeyi yaratarak bilincinde olansın, sen geçmişinde, geleceğinde tek tanrısı, tek her şeyi bilenisin, senin için her şey 7-8 kelime "insan maddeye madde demezken madde yoktu, demek ki madde yoktu", madde yerine ağaç, ses, dinazor, aklımıza ne gelirse ekledik,sayende öğrendik, bunu 50 kere söyledim, artık söyledik, duy ve huzura er artık... Komple forumumu taşısak, sen varsan forum tüm ehemniyetini, işlevini kaybediyor, her konuyu açan sen, her konuyu hallaç pamuğu yapan sen gına geldi, geçti gitti artık...

Ya da dediğim gibi
Biz seni görmezsek, sen devrilen ağaç gibi ,iddia ettiğin gibi, sessiz, sedasız devrilir misin? Öyleyse gözümüzü kapattık, hadi Cin Ali, oyun bitti, elma, armut kel mahmut? Çık!!
Vallahi tum dedigin kendi iki yarin arasindaki celiski, biri digerini durmadan elestiriyor.

Eee bu da beni pek ilgilendirmiyor.

Ayrica kendini bu kadar desifre etmende dogru degil.

Ne zaman konu ile ilgili bir seyler yazarsin, o zaman yanit veririm.

Gerci bu basliga bu konuyu tasiyan nasil bir bag kurdu, o da ayri bir konu.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 09-03-2015, 01:48
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Senin yazdigin cumle su;

Bir someone oradaki hayvan degildir. Sahibinin kopekten getirmek istedigi bir insanogludur.

Bak gene ayni yere temel atmissin, zekani kullan evrensel zekani, insanoglun batsin senin emi.. Kopek ne anlamis sordugumuz bu degil. Onu kendine sakla.

Soru su;

Oradaki iki insan(yarali-yardima gelecek olan) arasinda iletisimi saglayan someone kimdir?

Gerci bu basliga bu konuyu tasiyan nasil bir bag kurdu, o da ayri bir konu.
Biz bag kurduk.

Konunun eski sayfalarina git, ayni dinazor vb. benzeri icerikteki sorular ve cevaplari okuyacaksin.
Alt 09-03-2015, 01:58
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bak gene ayni yere temel atmissin, zekani kullan evrensel zekani, insanoglun batsin senin emi.. Kopek ne anlamis sordugumuz bu degil. Onu kendine sakla.

Soru su;

Oradaki iki insan(yarali-yardima gelecek olan) arasinda iletisimi saglayan someone kimdir?
Osaglayan icin someone kullanilmaz "a dog" ya da "it" kullanilir.

Ocumlede saahibi kopege sadece emir veriyor, kopege hitap etmiyor.

Biz bag kurduk.

Konunun eski sayfalarina git, ayni dinazor vb. benzeri icerikteki sorular ve cevaplari okuyacaksin.
Evet kurdugun bag ortada.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 09-03-2015, 02:03
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yine sacmalamissin evrensel.
Dogrudur, algisi muhurluler icin algilanamayana yanit verilemez ancak etiket takilir.

Sana sorular;

1- Bir insan, kendi disindaki canli ile kac sekilde diyaloga gecer?

-Isaret dili
-Dokunma dili,
-Fonasyon dili,
-Gormeye dayali, bakis dili,
-Yazi dili,

Kulak olmazsa olmaz takintisi nerden cikti yahu, en basit, aha surada ne sen bizi duymaktasin ne biz seni, ama iletisiyoruz iste.

Hayvanlarla da kurdugun iliskide, yukardaki seceneklerden biri kulladigin daha ne yahu!?

Hayvan dokunmuyor mu? Duymuyor mu? Fonasyon yapmiyor mu?
Kusura bakma hic senin dilin ne yapisinda oldugu aciklanirsa algilayabilecegini dusunmuyorum.

Cunku ne yazarsam yazayim, sadece polemic olacak. Konu dagilacak.

Konu iletisim degil, iletisimin dili. Yani boyutsuz ve noktasal. Sekilsel, cizimsel yan yana konabilen, boyutlu degil.

Yaani gozun bir fenomeni gordugu gibi degil, sadece kulagin bir sesi duydugu gibi.

Alt 09-03-2015, 03:47
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Soru cok basit;

Sen senin olmadigin bir ortamda ve de her turlu baska canlinin oldugu bir ortamda yere dusen bir agacin sesini duyabilir misin/duyamaz misin?
senin sorun bu değildi, kıvırma faslın bu, bunuda yanıtladık! Bir daha diyeyim, ben orada yoksam, olay bana etki etmeyecektir, seside duymam, ama bu besiz hiç bir olayın gerçekleşmediği, gerçekleşirken de ses çıkartmadığı gibi abuk/subuk bir yargıya, seni taşıdığı gibi taşımaz beni.Senin sorun;
"İnsanoğlu yoksa ağaç devrilirken ses çıkartır mı?"
Kıvırmanın bile bir şanı şerefi var, yukarıdaki sorunun, ağacın çıkartıp-çıkartmayacağı sesle ne alakası var, ben duymazsam ağaç ses çıkartmamış mı olacak, hep aynı basit akıl oyunu/kurgu taktiğin! Baştan söyledim saçma/salak soru diye, açık değil mi?

Öncelerde, yine aynı teranelerinde defalarca kez defalarca size dile getirdim, duyular ETKİ/TEPKİ prensibi ile çalışır, tüm duyular böyle çalışır, ağaç düşerken etrafına bir çok şekilde etki eder, ses, duyma, hissetme, görme tümüyle tecrübe edebilirsin, önce bu etki meydana gelir, sen sonra duyumlarsın(organlarının verdiği tepki! ile), demek ki önce etki var, tepki sonra, o etki eden sadece sana değil ilişkide olduğu ne varsa etki eder! bunu idrak etmen neden bu kadar zor?. yani sen evini çıkakren neden kilitliyorsun o halde? Sen yoksan sana göre kimse giremeyecektir nasılsa!!! değil mi? idrakın ne düzeyde, aha bu düzeyde!?

Ayrıca konu doğru taşınmış, zaten bundan kelli konu nereye taşınsa da altından sen ve bu zırvalıkların çıkacak, nereye taşınsa ne fark ediyor ki? her konu senin küçük saplantının sirk alanı olmuş durumda, neredeyse başka hiç bir konumuz yok şu forumda, tek konumuz var senin,
TANRI EVRENSEL-INSAN Diyor ki
insan dinazora dinazor demezden evvel dinazor yoktu, demek ki dinazorlar yaşamış değil, insan yoksa ses var mıdır, insan yoksa madde yoktur, her şeyi zihin yapılandırıp, üretir, bilgi zihin üretimidir(?), zihin felsefesi adlı felsefeyi zihin bilimi diye başlık açman, materyalist şudur, ateist budur, ben yüceyim, ben her şeyi bilirim, tanrı=zihin vs hep aynı minval, aynı teraneler"...
Sayende başka konumuz kaldı mı ki? Zihin belanı versin, devrilen ağaç kafana devrilsin ve kimsecikler görmesin-duymasın inşzihinullah! madem dediğin gibi biz görmezsek olay yok, görmeyelim yeterki düşsün o ağaç. hem ne diyordun her konuya girip, ağaç bir kelimedir, kelime de insanoğlu türetimidir, demek ki ağaç yoktur, yani kafana düşsün, nasılsa sana göre sadece bir kelime olan ağaç ne zarar verir ki(??). hatta evin çatısıda uçsun tepene, evde, çatıda bir kelime dediğin gibi! Yeterki uçsun. Uçmakta bir kelime, kelime de bir kelime..... böyle dön dur, boynun devrile, devrilmek kelime, boyunda bir kelime demek ki ben boyun demezsem bir boyunun yok, ne ala memleket........ Ala da kelime, memleketde kelime..... sınıf, sınıf....

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 09-03-2015, 04:17
Kıdemli Üye

senin sorun bu değildi, kıvırma faslın bu, bunuda yanıtladık! Bir daha diyeyim, ben orada yoksam, olay bana etki etmeyecektir, seside duymam, ama bu besiz hiç bir olayın gerçekleşmediği, gerçekleşirken de ses çıkartmadığı gibi abuk/subuk bir yargıya, seni taşıdığı gibi taşımaz beni.Senin sorun;
"İnsanoğlu yoksa ağaç devrilirken ses çıkartır mı?"

Sizler sorunun felsefi iceriugini algilayamayinca bende sizlerin algilayabilecegi sekilde yazdim ki, insanoglu disinda baska canlilardan bahsetmeyesiniz.

Peki, sen yoksan; ve duymamissan, bu sesin gerceklestigini neye dayanarak soyluyorsun?

Evet son cumlen aynen o.

Ses cikartirsa kime cikartir?

Insanoglu bu cikan sesi kendi yoksa nasil algilar?

Kıvırmanın bile bir şanı şerefi var, yukarıdaki sorunun, ağacın çıkartıp-çıkartmayacağı sesle ne alakası var, ben duymazsam ağaç ses çıkartmamış mı olacak, hep aynı basit akıl oyunu/kurgu taktiğin! Baştan söyledim saçma/salak soru diye, açık değil mi?
Sen duymamissan, agacin ses cikardigini neye dayanarak soyluyorsun?

Hadi yanitla.

Öncelerde, yine aynı teranelerinde defalarca kez defalarca size dile getirdim, duyular ETKİ/TEPKİ prensibi ile çalışır, tüm duyular böyle çalışır, ağaç düşerken etrafına bir çok şekilde etki eder, ses, duyma, hissetme, görme tümüyle tecrübe edebilirsin, önce bu etki meydana gelir, sen sonra duyumlarsın(organlarının verdiği tepki! ile), demek ki önce etki var, tepki sonra, o etki eden sadece sana değil ilişkide olduğu ne varsa etki eder! bunu idrak etmen neden bu kadar zor?. yani sen evini çıkakren neden kilitliyorsun o halde? Sen yoksan sana göre kimse giremeyecektir nasılsa!!! değil mi? idrakın ne düzeyde, aha bu düzeyde!?
Birak gene bos bos yazmayi sadece olmadigin yerdeki olan bir seyi nasil algiladigini acikla.

Ayrıca konu doğru taşınmış, zaten bundan kelli konu nereye taşınsa da altından sen ve bu zırvalıkların çıkacak, nereye taşınsa ne fark ediyor ki? her konu senin küçük saplantının sirk alanı olmuş durumda, neredeyse başka hiç bir konumuz yok şu forumda, tek konumuz var senin, Sayende başka konumuz kaldı mı ki? Zihin belanı versin, devrilen ağaç kafana devrilsin ve kimsecikler görmesin-duymasın inşzihinullah! madem dediğin gibi biz görmezsek olay yok, görmeyelim yeterki düşsün o ağaç. hem ne diyordun her konuya girip, ağaç bir kelimedir, kelime de insanoğlu türetimidir, demek ki ağaç yoktur, yani kafana düşsün, nasılsa sana göre sadece bir kelime olan ağaç ne zarar verir ki(??). hatta evin çatısıda uçsun tepene, evde, çatıda bir kelime dediğin gibi! Yeterki uçsun. Uçmakta bir kelime, kelime de bir kelime..... böyle dön dur, boynun devrile, devrilmek kelime, boyunda bir kelime demek ki ben boyun demezsem bir boyunun yok, ne ala memleket........ Ala da kelime, memleketde kelime..... sınıf, sınıf....
Neyse gene bir suru desifre ve ozellik siralamasi. Soru ortada.

Alt 09-03-2015, 04:30
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sen duymamissan, agacin ses cikardigini neye dayanarak soyluyorsun?

Hadi yanitla.

Yine algilayamama sorunu nuksetmis.

Agaclar yuzyillardir devrilmekte ve devrilirken ses cikarmakta.

Hadi aksini ispatla bize, canli ve devrilirken hicbir sekilde ses cikarmayan, ortamda ses cikarmadigi icin, ortam elemanlari tarafindan/ insan, hayvan vs. sesi duyulmayan bir agac bul ve bize goster.
Alt 09-03-2015, 04:45
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Tamam anladım, diyalogla anlatmak mümkün değil, 6 yaşında olsan anlardın(yani bizim gibi düşün demiyorum, o kasıtla değil, ne demek istediğimzi anlatamıyoruz, o nedenle), anlamadın, şimdi bu kuş ses duymuyor mu, yani sesi duymak için yani duyum için illa insanoğlu mu olmak gerekir? Kaldı ki ses için DUYMAK ŞARTI diye bir şey yok, ses senin duymandan bağımsızdır(sana bağlı olan etkiye ses ismi vermiş olman, kullanman!), bunu idrakın zor biliyorum, o nedenle de basitinden örnek vereyim. Lütfen çarpıtma, ne diyeceğini biliyorum sen demeden cevaplıyorum, burada esas alınan sestir, kimin duyduğu değil, esas alınan etkiye verilen tepkidir. O nedenle insan değil ki kuş diye gelme, şuya da bu deme, sadece gözlemini düşün/söyle, idrak edebildin mi, kuşunda ses(kelimesi değil işaret ettiği etkiyi kastediyorum!), etkiyi duyumladığını buna cevap ver...

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 09-03-2015, 05:09
Kıdemli Üye

Tamam anladım, diyalogla anlatmak mümkün değil, 6 yaşında olsan anlardın(yani bizim gibi düşün demiyorum, o kasıtla değil, ne demek istediğimzi anlatamıyoruz, o nedenle), anlamadın, şimdi bu kuş ses duymuyor mu, yani sesi duymak için yani duyum için illa insanoğlu mu olmak gerekir?
Hayir.

Yanit cok kisa baska bir tarafa da cekilmez, bakalim ne olacak?

Kaldı ki ses için DUYMAK ŞARTI diye bir şey yok, ses senin duymandan bağımsızdır(sana bağlı olan etkiye ses ismi vermiş olman, kullanman!), bunu idrakın zor biliyorum,
Yok ya! senin iki asir once idrak ettiklerin benim iki asir gerimde merak etme. Yalniz ses duymak isteyenin duymasindan da bagimsiz midir? Yani sen sesi duymadiginda o ses orda mi? Hani bagimsiz ya.

Ben su an bagiriyor muyum/bagirmiyor muyum?

Hadi bil bakalim.

Sen duymak icin ses ile baglanti kurmuyor musun?

Desene gaipten sesler duyuyorsun.

Ses neden bagimsiz biliyor musun?

Kimsenin agzini kapatamadigin icin, ya da fenomenin davranisini kontroledemedigin icin.

Buradaki konu ise "ses kulak duymak" bu ucunun ayni ortamda olmasi. Yoksa "kulak" ses duyma ortaminda olmazsa, duyamiyor.

o nedenle de basitinden örnek vereyim. Lütfen çarpıtma, ne diyeceğini biliyorum sen demeden cevaplıyorum,
Eee ruhtan bahsetmenin sonu muneccimlikte olur. Buyrun mumeccim;

burada esas alınan sestir,
Yok ya, kulak olmazsa ses neye yariyor, baska yerinle mi duyuyorsun?

kimin duyduğu değil, esas alınan etkiye verilen tepkidir. O nedenle insan değil ki kuş diye gelme, şuya da bu deme, sadece gözlemini düşün/söyle, idrak edebildin mi, kuşunda ses(kelimesi değil işaret ettiği etkiyi kastediyorum!), etkiyi duyumladığını buna cevap ver...

[/QUOTE]

Hala ne verilen soru ne felsefi icerigi hic bir sey anlasilamamis.

Soruyu bir daha soralim.

Bu da orijinali;

"If a tree falls in a forest and no one is around to hear it, does it make a sound?" is a philosophical thought experiment that raises questions regarding observation and knowledge of reality.

Ilk kismi bir daha tercume edelim.

Eger bir ormanda bir agac duserse, ve etrafta sesi duyacak hic kimse olmazsa, agac ses yapar mi?

Alt 09-03-2015, 05:42
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Yok ya! senin iki asir once idrak ettiklerin benim iki asir gerimde merak etme. Yalniz ses duymak isteyenin duymasindan da bagimsiz midir? Yani sen sesi duymadiginda o ses orda mi? Hani bagimsiz ya.
Ben ne anlatıyorum sen ne dümbüllüyorsun? Nerenden anladın, gerinden bahsetmişsinde, hayli bir gerinden anlamışsın. Daha ne diyeyim pes ki ne pes!
Ben su an bagiriyor muyum/bagirmiyor muyum?
bağırsan ne bağırmasan ne, bana mı bağlı çıkarttığın ses? sen daha bağımsız ifadesinin kullanılma maksadını anlamaktan acizmişsin, önce etki var, sen sonra duyuyorsun, etki önce, sonra tepki, işte o etki senin duymana bağlı değil, yani hiç bir kulak olmasa da etki olur!!!!!!!!!!!. Sürekli çorba yapacağına, gerinden anlayacağına, bir kerede sana sorulan bir şeye adam gibi o şeyle bir cevap ver...
Sen duymak icin ses ile baglanti kurmuyor musun?
yazılanları 40 kere oku belki anlarsın, benim bağlantı kurmamamı bağlı o ETKİ! bak soruyu gerinden anlama, yazarkende ısrarla ETKİ dedim!
Eger bir ormanda bir agac duserse, ve etrafta sesi duyacak hic kimse olmazsa, agac ses yapar mi?
Yapar, hiç bir cam sesi duymaz, ama paramparça olabilir, çünkü camda tepki verir, ama önce etki gelir!. Senin SES diye, diye kelime lafazanlığı yaptığını sandığın, bir garip mastürbasyonun, zaten başından beri sana diyoruz ki, ses, bir çok faktörle(etki ile) oluşan, maddi titreşimlerdir ve basınç ölçeğinde etki eder(yani o tütreşimler/etki/basınç için(!) kulak şart değil, o titreşim/etki duymasanda mevcut!, duyarsan da duymuş olursun(tepki vermekle), o titreşim senden bağımsız varolur, senin olmadığın ortamlarda da olur(!!!!), senin koca kulakların olmasa da, hatta ağaç dışında tek bir canlı, cansız bile olmasa, ağaç devrilirken etki alanında milyarlarca molekülü titretir, hiç bir şey yoksa kendi molekülleri titrer!! Yahu evinde hiç mi sert bir cisim yok, al eline vur klavyeye, ve madem ses senin iradene ve duymana bağlı ve madem diğer başlıkta dediğin gibi zihnin kulağa enforme ediyormuş!, ses çıkmamasını yüce zihninle enforme et, yada koca kulaklarını tıka, madem sen duymazsan ses olmaz(!), sessiz sedasız, sende kurtul, bizde...

ben diyorum tokat sen diyorsun arkam sakat, ben diyorum mersine sen sanıyorsun tersine, ben ne söylüyorum tamburam ne çalıyor.... Zillallah...

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------

Konu spartacus tarafından (09-03-2015 Saat 05:49 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler