Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-05-2018, 00:15
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

belki burdan şunu dışavurabiliriz ve çıkarabilirdik
marxın tarihsel bir aydınlanma geçirdiği ve bunu dışavurmak, dışaçıkarmak için çabaladığı sonucu

hocam görüyoruz. algı ve kavrayış içinde görüyoruz.gerçekliğin kavramsallığının dar olmasından belli şeyleri dışvuramıyoruz ya da zorla..

hocam marx anlanmak istiyor başka hiç bir şey değil! tüm tarih çöplük
yeterli bilgisizlik ve kişiyi kuramlaştıran algıyı kuramlaştıran, bilginin dışarda olmaması.. gerçekyüzünde yüzeyinde bunun olmaması
ileri oluşsallık

bir kişi hem kendini hem tüm tarihi sırtlanıp olup?

tek o değil tabi ki. bir çok dışavurma.sürreal dedik örneğin.
sürreal bir çok dışavurmacı bu kaderi paylaşıyordu eminim de hala da içsel paylaşıyor...

hocam marx sözde bir nirvanadan (ya da zihinsel bilişsel bir zirveden aldısallıktan/verdisellikten ve taşan bir bilinçten/bilişten ,görüşten/buluştan, yani evrensel bir zihinden ya da) sözedemezdi. (ya da nasıl sözederdi. bunları tarihe koyarak mı?) o da bunu biliyordu
evrensel-insan kimliğini tanıdık hepimiz ve karmaşasını az çok paylaştık hepimiz. bugün notlar almıştık.

overman e ya da evrensel olamaya (bireysel kamu olmaya girişmemek/çözüşmemek) çünkü bir kolektivite var akan.bunu kaçırmamak..
bunu çok iyi yapanlar var görüyoruz..bizim ki taşkınlıktı bununda farkındayız.delüzyon denilen işaretlemeye kayıyoruz ve uygunuz...farkındayız...

dört çekirdekli sekiz köşeli nirvana...

hocam yedi-sekiz yıllık tüm sezgilerimi ya da içselliğimi buraya yığamam sanırım.ya da bunu şimdi birden burda açılarak yapamazdım..

hocam kendin gibilerin bulunup yalnız olunmadığının bu durum ve kaderi paylaşanın tek olmadığının görülüp sezilip, çözülüp birlikte bir algı oluş ve durum (tarihsel yollar) ve çözüm yapılandırmak gerekiyor sanırız...
sözlerimi toparlayamıyorum....
bu kadar açılmayı/uçkunluğu ve uçmayı hayal etmezdim.birden gelişti...
işte bunları demeyince diğeri oluyor belki de ne diyebilirim ki!

başka kavramsal çözümlerimiz, kavramsal çözüm aracılarımız var ama henüz sevilmiyor

hocam marx bir overman diyelim ama overgerçeklik yok
annesi ressam babası müzisyen olsaydı?
kısacası bu kabacası bu
altmanler ve üstmenler var işte....ama kavramsal taşma var-zorlama var çünkü gerçeğin çözümleri eksik.sınırları dar..dapdar....

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 24-05-2018, 09:15
Üye

modern dünyayı anlamak için onu sanırım yemek gerekmiyor-dur?
marx ı anlamak için

marxı tarihsel kaderinde ve yolculuğunda yalnızlaştırmıyorum/yalnız bırakmıyorum....
çatlaklarından (tarihsel bir) ışık sızan bu yapıyı buldum
ve onu bulduğumda anlamadım
onun adı komünizmdir
o düş benimde düşümdür
ve tarihte adını bulduğum o yol/o düş
ya da o kişi benimde kişimdir, ve onun iş-şimdi- benimde işimdir.... bu iş benim de işimdir diyorum
bu komünizm/komünizmcilik işi/düşü artık benimde/bizimde işimizdir/düşümüzdür yolumuzdur-yolculuğumuzdur diyoruz

çıkmaz diyarlara yolculuk yapıyorumuşuz
anti-diyarlara ve ötelere bakıyormuşuz
ölüyormuşuz, kalıyormuşuz ve ölüp gidiyormuşuz
ölümü /ölümü mü sinekler kovalasın ve ölülerinizi sinekler çürütsün;
kalılarınız şimşektir

düşselikte kovaladığım bulutlar/oluşlar ya da kelebek gibi varoluşlar adına!
lanet dünyaya ve düşsel yolculuklara girişmeden önce
ve bulut kovalamadan önce;
ben bir yalnızdım

---

Komünizm hayal sanılanın, hayal kelimesinin, tekrar tekrar ters yüz edilmesi -çarpıtılması, dışa vurulması ve genişlemesi ve bunun/gerçeğin tozunun attırılması ve iyice bir silkelenmesi sonucunda bulunabilecek/erişilebilecek -işlenebilecek- bir idealdir/kavramdır
Komünizmde bir karanlık ve kısırlık arıyorlar.
Komünizm aydınlıktır
Komünizm gülüştür. Komünizm oluştur...
İşin aslı komünizm tüy kadir hafif varoluştur/varolmaktır

Komünizmin alternatif bir gerçekliği ve imgesel bir metaforu da sembolize ettiğini ve bunu da gerçeklikte temsil ettiğini düşünüyoruz.

Daha ileri gidersek anti-ben paradigma ve subjektiflik karşıtı bir evrensel oluş ve gerçeklik simgeliyor... Bu bize çok saçma gelebilir o yüzden kapatıyoruz.

çocukluk komünizmzdir. sanat ve sürreal komünizmdir. üretim/üretmek ve yapmak komünizmdir. eğlenmek daha çok komünizmdir...

Evrende varolan herşeyin büyümesi, genişlemesi ve değişim dönüşüme uğraması yapı ve form alması gibi gerçek ve gerçeklik denilenin de formel canlılığı olacağını (izole olmayacağını) düşünüyoruz ve öngörüyoruz...

-boşlukların hayaleti/damacanası-

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 24-05-2018, 09:42
Üye

tarihsel hayalkırıklıkları değiliz
tarihsel hayalkırıkları olmayacağız
güçlü bir esinin/neşenin göğe savrulması, yer sarsan ilke/ilkelendirici ve göğü gürleten gürletici olacağız/kalacağız
sesin/ışımın ve açımın göğe geri gürlemesi/salınması (göğün titireşimi)ve bunun göğü sarması sarsması/germesi ,kendine çekişi ve tüm bu saçmalığın çıkışı/çözümü olacağız/kalacağız
yeniden ve yeniden olacağız/yeniden olumlar -kalımlar- olacağız
istenç ışıyımları, açışları/saçımları ve -patlamalar ve bunların gülüşleri/açışları olacağız/kalacağız
dalga geçişler/geçilişler ve yalnız kalışlar olacağız

ters taklalar atan gülüşler ve gülücükler olacağız/kalacağız
göğü ters döndüren gülüşler ve kahkahalar, göğü içine burkan ve sarsan ters gürlemeler/neşeler, neşe haykırışları
göğü kendi içine geri burkan/çeken neşe haykırışları
göğü kendi içine dolduran gök kabarcıkları
neşe haykırışlarının göğe çalınmasındaki (doluşmasındaki/dolmasındaki/doldurulmassındaki oluş ve bu) ters yalnızlık ve ters biliş/oluş sentezi
de ki bu komünizmdir.
-işte bu komünizmdir...-
titreyen gülücüklerdir komünizm
titreyen titreşen gülüşmelerdir
oluşmalardır/kavraşmalardır

neşe patlamaları/çatlamaları göğe saçılarak (salınarak/dalgalanarak) komünizmi olup/oluyordu/oluşturuyordu
ve komünizm diyarına yolculuk başlar
orada yolculuklar beşbin katındadır
orada gülücükler/oluşlar -enaz- beşbin katındadır
orada çocuklar ve gülüşler en az onbin katındadır
de ki bunu de onlara
sorarlarsa umutlansınlar
coşmasınlar/koşmassınlar

işin aslı özgürlük/ özgürlükleriz/özgürlükler olacağız/kalacağız
özgürlükler çoğaltarak var-olacağız.
özgürler/özgürlükler ve özgürlük açımları/çakımları ve bunların şimşekleri olacağız
korkmayacağız
ve bunlar kalacağız
ve bakışıp bakıyışıp çaktığımızda/çakıştığımızda çakışan şeyler, çakıştığımız şeyler/ilkeler
evet
ve her ışığı sıkıp tuttuğumuzda ve ışıyımına baktığımızda, yakımına ve ısıyımına, sıcağına baktığımızda bize olan şey bize olacak
ışığa dokunup, ışığı ergiştirip erittiğimizde olan şeyden oluyor olacak
ışığın ağırlığında olan şey

biz de hayalkırıklıkları ve pişmanlıklar ve gerigöçler arıyorlar
de ki; nah bulursunuz!
de ki; bastırıp gidin...
de ki; ileri göçlere varız!
ileri göçmenler korosu ve ileri göçmenler ordusu
gerçek göççülüğü ve gerçekten gerçeğe, gerçeklikten gerçekliğe göçler/göççülük başlar
ve dil yoğrulur bu sancımın kanadında dil yoğrulur....

dil uçurumları ve kayıp diyarlar adına
komünizm adına karalanmıştır/esinlenilmiştir/adanmış ve ithaf olunmuştur

tarihsel kımıldamalar adına susmuyorum ve bir şeyler deniyorum sadece....

ışıklar çoğaltarak ve ışıklar/oluşlar açarak olurken;

subjektif varoluşu t_aşmak isteminden/istencinden (ve bunun güçlü netinden) belki komünizm doğar/doğuşur/oluşu bilmiyorum ve tam emin değilim buna..

Alt 24-05-2018, 10:29
Üye

hocam bütün izmlerin köküne kökenine subjektivite kalıbı yerleştirdik bu tnt gibi. şimdi birazdan patlamak (berivermek/berigelmek) üzere

bütün izmleri öte beri çekiyoruz/çekiyorduk
baktık buna...
biz de onları subjektivite ve beriverme kavramına geriçektik...
subjektivite ve objektivite evrensel tek ileş ve geçerliliktir/izmdir gibi bir kavraşım yakınlaşması ama tam değil bu... yakın ve uzak ötesi yakalaşımın bu ama... buna yakın
daha ötesi öteciliktir. objektivitenin objektivitesi /gözlüğün gözlüğü ay da onun bakışı ve olan-ın içi ve daha içi içindeki iç/dışındaki dış daha berisi-ötesi objektivitesi var mı?
çıkarılma yalnızlığı/soyulma! bulunma!
varoluşmak ya da varoluşlar-lanet tantana!
ne deneceğini (hiçbir z zaman) bilmiyorum (oluyorum -kendim ya da değil) ama bütün izmleri tuttuk ve onları subjektivite kavramına beri hapsettik/yapışkanlaştırdık
subjektviteden ne kadar uzaksa gibi bir ölçüt var....
ne kadar objektifse objektiftir ve ne kadar subjketifse subjektiftir bu kadar- bize yalnızlık veriyor- bize yalnızlık kalıyor... bize yalnızlığı beri ve geri çekiyor/oluyor... yalnılık yalnız oluyor-du... beriverme/geriverme

yalnızlığı beri çekmek evet. daha beri çek daha öte çekme-k!!!
yalnızlığı ve yalınlığı öte ve beri çekme çekişleri
yalnızlığı ve yaınlığı öte ve beri çekme/itme çekişleri ve itişleri...
çok kişilik yanızlık sanırım subjektivitedir. tam tersi çok kişilik yalnızlık sanırım objektivitedir...,

tek kavramsal taban -objektif-subjektif
yeni değişim_ yenideğişimizm

subjektif kavramsallık/objektif kavramsallık
subjektif gelişim objektif gelişim
subjektif öznelilik objektif öznelilik gelişimi ya da yakın benzer kavramları kullanıyoruz ve işliyoruz. bütün işleri öte ve beri çekip duruyoruz.. öte ve beri çekip itip duruyoruz/kımıldıyoruz ve hareket sentezliyoruz....oluyoruz..kalıyoruz....

subjektif ...izm objektif ...izm ,yada bunun gelişimi gibi...
ifade ettiği subjektiflik tek ölçüt ya da tersi objektif netlik ve iş oluş dışavurdu......

bunu tam anlatamadığımı biliyorum/bunu tam açamadığımı..

objektif olma çabası ve sürekli daha objektif olma kalma çabası tek tarihsel çaba gibi...
objektif/dürüst ve içten olma çabası ve sürekli daha objektif olma kalma çabası tek tarihsel çaba gibi...

bilgi için olgu/oluş/olma durumu için sunulan tek kavramsal yada tek ölçüt evet bu objektif subjektif gibi ..yakın
bilgi tutumu içinde bilgi geçerliliği içinde...bu... ve evet dürüst olmayı/dürüst gözlemi ve içselliği buna yakınlaştırdık
dürüst kavramını içsel bir özne oalrka buna yakın tuttuk-objektivite denilene çok yakın bu
tek bilgisellik/tek oluşsallık
objektif duruşlar/subjektif duruşlar
objekti tutumsallar/subjektif tutumsallar gibi yakın

"doğru dürüst ve düzgün" ve bu olabildiğinedir ve bu sürekli gelişir/genişler/oluşur/olur...
olabildiğine açık olmak...

subjektivite ve parçalılık kendini varetmek için yeni parçalılıklar kurar tek çözüm bu-biliş
subjektivite bir spektrumdur/renktir...scala...

subejktif kavramsallaştırma sonsuzdur ve yeni yeni kavramların/kavramsallaştırmanın (izm'lerin de) üretimi de, bunun düzeni de sonsuz olacaktır..
yani kavram üretilebilir...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil