Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Diğer Bilimler > Jeoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-08-2021, 22:00
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ormanlar Yanıyor

Akdeniz kusağında bir çok yerde ormanlar yanıyor.

Ormanların yanmasına Türkiye de
rant
Kundaklama
Bir cam parcası
Sigara gibi bir çok neden halk arasında dillendiriliyor.
"Dronla yakıyorlar " diyen özürlülerde var.

Benim anlayamadığım , bu otorite , bunca gündür yangınların nedenini bilmiyor ! Halkta aklına geleni yazıp söylüyor.
Söndürme konusunda bir seyler yapılıyor. Yalnız söndürme işini belediye ve halk yapıyor görüntüsü ortaya çıkmaya başladı.

Bir anda yeni bir noktada başlayan yangınlar insanda şüphe uyandırsada , kasıt bir kere , iki kere olurda digerleri nedir?

Doganın kendisi bu işte esas neden olabilirmi ?

Kuşların yangın çıkartabildigini duymuştum. Biraz kurcalayınca şunları bulabildim.

https://www.google.com/amp/s/popsci....akiyorlar/amp/

https://www.google.com/amp/s/evrimag...mlidir-371/amp

Bunlardan başka bir çok bilgi var.

Doga belki böyle olması gerektigi icin insandan bagımsız böyle işliyor.

Evet ormanlar bize gereklide dogaya ne kadar gerekliyse gibi !
Alt 02-08-2021, 23:32
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Düşük nem, yüksek sıcak (ki Meteoroloji 27 Tem 8 Agu arasını mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzeri diye uyarı geçmiş) ve yağmur kurak geçmişi bir gerçek ve bu son 50 yılın en kurak yıllarından biri.. Ben de hala düşünüyorum bu yangınlar en azından bir bölümü tamamen normal olabilir mi? Düşünüp durdum. Reçine yangın çıkarır mı onu bile düşündüm, çünkü saydam camsı ışık odaklar mı? Yapraklar ışığı nasıl yansıtır kırar bunu bile ama bilmiyorum..

Perseid yağmuru var yanan ufak taş parçaları düşüyor olabilir bu bile bir ihtimal

Diğer taraftan Antalya, Muğla olunca yanan insanın aklına her şey geliyor.

Bir de şunu düşündüm gerçekten aktif uçaklar olsaydı ve eskisi gibi askeriyenin acil müdahaleye yardıma çağrılması ve diğer sivil müdahale eskisi gibi olsaydı belki ruhumuz duymayacaktı..

Şimdi insanlar twitterdan yangın söndürüyor ve videolarla uçak istiyor hepsi bu. Isparta yanıyor Isparta da Jandarma komando tugayı var ve birlik geçmişte 70 ler de Antalya da yangın söndürmüş.

Fıstık kozalak çamı çok yanlış bir tek ağaç, orman ağacı seçimi..

Umarım Türkiye halkı/insanı ders alır ve çıkarır...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 02-08-2021, 23:42
antkanser antkanser isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

doğa kendini yeniliyor olabilir!. ancak bunun doğanın kendini yenilemesi olup olmadığını bilmesi gereken halk , yani sıradan insanlar değildir. peki kim bunun neden ve nasıl olduğunu bilmesi gereken, tabiki devlet denilen kan emiciler. ama ne yazıkki bu kan emiciler, kendilerinin kan emdiği ortamı bile koruyup kollayamayacak kadar mallarsa ne yapacaz.

kendi konformizmini kollayamayan bu embesillerden bir şekilde , ama ne olursa olsun , bedeli bundan ağır olmıyacaktır ki , bunlardan kurtulmak olmalı.

ama bunu da yapamaz bu ülke insanları , çünkü ülke insanları embesilleştirilmiş.

yangın doğanın kendini yenilemesi ise müdahil olma. ama bunun böyle olduğunu bilimsel verilerle halka anlat. ve yangınlardan sonra yanan ormanları rant yeri haline getirme.

peki biz neden bu yangınları akp li para babaları yapmıştır diye (ben pkk nin değil akp nin yaptığını düşünürüm tetikçisi pkk olsa bile ) düşünüyoruz da , kendiliğinden olduğunu düşünmüyoruz.

çünkü ülkede rant için o kadar çok yeşil alan yok edilmiş ki , gerek yangınla gerek se keserek. şimdi yeşili bu kadar fazla rant için yok eden bir iktidarın varlığına rağmen nasıl bu ormanların kendini yaktığına kendilerini yenilemeye çalıştıklarına , nasıl inanalım?.

peki bu yangınlar doğal yangın yada değil se bu yangınları kontrol altına alamayan iktidara ne demeli?

geberesin mi demeli? allah belanızı versin mi demeli. yoksa imamın merdivenlerine nohutmu koymalı?

http://www.fikra.gen.tr/index.php?sa...&fikra_no=2378

köyün hocası köyün en güzel kadınını sabah akşam dereye çağırıp düdüklüyormuş.kadının oğlu bu durumdan rahatsız her gün babasıyla kavga ediyormuş.

ya baba sen nasıl erkeksin hoca anamı sabah akşam derede sikiyor sen hala burada tespih çekip allaha dua ediyorsun diyormuş.adamda oğluna bak oğlum ben sabah akşam allaha dua ediyorumki o şerefsiz hocanın belasını versin diye.sen korkma oğlum allah büyüktür elbet o hocanın belasını verecek..

çocuk günlerce beklemiş hoca gene iş tutmaya devam ediyor.gene bir sabah çocukla babası evde otururken hocanın salası verilmiş.hoca ezan okuduktan sonra minareden inerken ayakları kaymış aşağıya kadar yuvarlanmış. boynu kırılmış. ölmüş.

adam oğluna demişki.gördünmü benim sabırsız yavrum.nasıl allah dualarımı kabul ettide hoca belasını buldu.

çocuk sinirlenmiş babasına... a benim boynuzlu babacığım.ben hoca ezan okurken minareye çıkıp merdivenlere nohut dökmeseydim işimizde allaha kalsaydı o hoca daha çok sikerdi karını...
Alt 03-08-2021, 00:34
antkanser antkanser isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İzlemek İçin Resim üzerine tıklayın.

➤ Facebook'ta İzle

işte tepki böyle olmalı.

bu pisliklere adam gibi cevap vermesini bilmeli.
Alt 03-08-2021, 01:31
Üye

antkanser´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İzlemek İçin Resim üzerine tıklayın.

➤ Facebook'ta İzle

işte tepki böyle olmalı.

bu pisliklere adam gibi cevap vermesini bilmeli.
Bunun gibi videolar ve bu kısmen tanınan ünlü denen kişilerin müdahil oluşu, Ahbap, Şahan Gökbakar vs. diğerleri ve dünkü twitter #HelpTurkey #HelpMeTurkey tagları birilerinde ikinci "Gezi" algısı üretti ve bugün twitter da #BüyükOyunSahnede tagı şu an 50 bini geçti.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 03-08-2021, 10:26
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hani bir laf var
Kapitalizm işine yaramayan agacı keser yada yakar

Yangınlar dogal yollarla ortaya çıksada mudahale etmeyip yanmasını izleyen otoriter örgütün büyük bir rantın peşinde oldugu belli.

Toki söylemleri ortaya çıkınca bu daha net anlaşılıyor.

İnsan yakmakta mahir olan bu otoriter örgüt ormanların yanmasına mudahale etmedede pek mahir.

Düşünüyorumda
Sivas da insanlar yanarken asker izlemişti
Şimdi ormanlar yanarkende asker izliyor.
Otoriter örgüt izliyor.

Bölgenin halkı agacına sahip cıkıyor. Elinden geldigince söndürmeye ugraşıyor . Gelecekleri yok olur cünkü

Birde agacına ırmagına ölürüm diye bir türkü ve türküye eşlik eden birde guruh var.
Onlar nerede
Dantel kefenliler nerede?
Ellerini ovuştutduguna eminim

Orman yangınları icin allaakbagg diye slogan atıp dua edin söner diyen din taciri ve benzeşleri nerede

Belliki otoriter örgüt kapitalist simsarlara çok büyük bir söz vermiş.

Yanan ve boşalan bu alanlar bir kaç ay sonra unutulur , unutuldugu anda bu alanlar ranta açılır.
İste o anda muhalefet ve kendine muhalif medya diyenler bunu unutup günlük siyasetine kullanıp bırakacakmı?

Sahsi fikrim ise
Yanan ormanlar ranta cevirilecek ve unutup unutturulacak. Bölge halkının agzınada bi parmak bal sürülüp susturulacak.

Bizlerin boş bağırıslarının bu islerde etkisi olmuyor olmazda. Otoriter örgüt kenan evren ve öncesinden başlattıgı düzeni ilmek ilmek örüyor.
Nereye kadar gider ben bilmiyorum.
Muhakkak bir sınırı olacak ama ne zaman.
Paraya mala mülke doymayacakları kesin
Bu halkın uyanamayacağıda kesin
Alt 03-08-2021, 13:41
Üye

Bakan Pakdemirli; geçen yıl (2020) Yunanistan'daki yangın için: "uçaklarımız hazır"

https://etelgraf.com/2016-yilininda-...-ucagi-nerede/

Alt 03-08-2021, 17:07
Üye

Bir arama ve derleme yaptım.

Çeviriler google ile o yüzden biraz tuhaf. Yangın patlaması, yangın hortumu ve girdabı gibi kavramlar buldum. Bir de sıcak hava şimşeği vb bir kavram var bunu anlamadım

-----------

Peshtigo yangın çok büyüktü orman yangını kuzeydoğu içinde, 8 Ekim 1871 tarihinde gerçekleşti Wisconsin güney yarısının çok dahil, ABD, Kapı Yarımadası ve komşu bölgelerindeki Michigan üst Peninsula

1883'ten bu yana yapılan spekülasyonlar, Peshtigo ve Chicago yangınlarının aynı gün başlamasının tesadüfi olmadığını, ancak o gün Illinois, Michigan ve Wisconsin'deki tüm büyük yangınların Biela'nın Kuyruklu Yıldızı'ndan gelen parçaların çarpmasından kaynaklandığını ileri sürdü .

https://en.wikipedia.org/wiki/Peshtigo_fire

--------------------

Colorado'nun Doğu Sorunlu Orman Yangını, Büyük Yangın Patlamalarında Yeni Bir Çağın İşaretini Verebilir
https://www.cpr.org/2021/01/25/color...fire-blow-ups/

-----------------

Rusya'da bir sıcak hava dalgasının ardından, farklı bölgelerde orman yangınları çıktı. Finlandiya sınırına yakın Karelya'da 19 Temmuz itibariyle yaklaşık 700 hektarlık bir alanı etkileyen 39 aktif yangın meydana geldi.
https://disasterscharter.org/web/gue...ctivation-722-
-----------

Kaçak Ateşi Ne Kadar Kötü? Kendi Havasını Oluşturuyor.

Öngörülemeyen rüzgarlar, şimşek oluşturan ateş bulutları ve ateş aralıklarının üzerinden sıçrayan alevler, güney Oregon'u kasıp kavuran yangınla mücadele çabalarını şaşırtıyor.

Uçağın yüksekliğine ulaşan ve şimşek çakan yükselen bir sıcak hava, duman ve nem bulutu. Manzaraya damgasını vuran, çoğu zaman yangın çıkışlarından sıçrayan rüzgarla çalışan alev cepheleri. Hatta, muhtemelen, nadir görülen bir yangın hortumu.

Aylarca süren kuraklık ve geçen ayın kavurucu sıcak dalgasının tetiklediği Güney Oregon'daki Bootleg Yangını, şimdiden 340.000 dönümden fazla veya 530 mil karelik orman ve otlakları yakmış olan Amerika Birleşik Devletleri'nde bu yıl şimdiye kadarki en büyük orman yangını.

Ve iklim değişikliğinin orman yangınlarının daha büyük ve daha yoğun olmasına neden olduğu bir zamanda, aynı zamanda en aşırı, o kadar büyük ve sıcak ki rüzgarları etkiliyor ve atmosferi bozuyor.

Eyalet ormancılık departmanı sözcüsü Marcus Kauffman, "Yangın o kadar büyük ve o kadar çok enerji ve aşırı ısı üretiyor ki havayı değiştiriyor" dedi. "Normalde hava, yangının ne yapacağını tahmin eder. Bu durumda yangın havanın ne yapacağını tahmin ediyor."

Kaçak Ateşi iki haftadır yanıyor ve bu sürenin çoğunda, bir veya daha fazla aşırı yangın davranışı sergiledi, rüzgarlarda ve diğer koşullarda hızlı değişikliklere yol açan ve alevlerin orman gölgeliklerinde hızla yayılmasına neden olan, tüm ateşi yaktı. bir anda ağaçlar ve uzun mesafeler boyunca savrulan közler, başka yerlerde hızlı bir şekilde nokta yangınları tutuşturur.

İtfaiye karargahında bulunan ve tahminler sunan Ulusal Hava Servisi'nden bir tahminci olan Chuck Redman, "Bu, aşırı, tehlikeli bir durum" dedi.

https://www.nytimes.com/2021/07/19/c...e-weather.html

-------------

Kaliforniya yangınları, komplo teorileri ve reuters checki
https://www.reuters.com/article/uk-f...-idUSKBN25R1VH

---------------------

27 Mart 2019 tarihli bu NOAA/NASA Suomi NPP uydu görüntüsünde Venezüella manzarasını yüzlerce orman yangını işaret ediyor. Bu yangınların nedeni büyük olasılıkla çevre ile ilgili, yani sıcak, kuru havanın yıldırımla birleşmesi bir barut fıçısı etkisi yaratıyor ve yangınlar bu tür havalarda patlar. AP News'e göre, iki Venezuelalı mühendis NASA görüntülerini inceledi ve 7 Mart 2019'da enerji nakil hatlarının yakınında üç yangının yandığını buldu.

İlginç bir şekilde, 09 Şubat 2019'da ülkeye çarpan bir göktaşının yangınlara yol açtığına dair raporlar vardı. Bunu Amerikan Meteor Topluluğuna bildiren dokuz ayrı kişi vardı ve olayın bir videosu vardı. https://fireball.amsmeteors.org/memb...event/2019/676
https://www.nasa.gov/image-feature/h...a-create-havoc

Yetkililer ayrıca, ekiplerin alev şeritleri olan küçük hortumlar olarak tanımlanan ve nokta yangınlarına neden olan yangın girdaplarıyla uğraştığını söyledi.

https://www.abc10.com/article/news/l...a-10cd455b5421

-------------------
Ormanı göktaşı mı yaktı
https://www.hurriyet.com.tr/ege/orma...yakti-24510618

--------------------------
Boston Globe Çarşamba günü bildirdiğine göre , New Hampshire, Woodstock yakınlarındaki Beyaz Dağlarda üç alarmlı bir orman yangını bir göktaşı çarpması raporlarıyla bağlantılı mıydı .
https://gizmodo.com/did-a-meteorite-...e-i-1819162917

--------------------
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bazı gökyüzü gözlemcileri, Kaliforniya'daki ve Kuzey Amerika'nın batısındaki diğer bölgelerdeki rekor kıran orman yangınları nedeniyle Perseidleri izlemekte zorluk çekebilir.
https://www.forbes.com/sites/marshal...h=4fc333e764c2

Alt 03-08-2021, 18:38
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Gerçekten suçlu hepimiz miyiz?

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 03-08-2021, 19:17
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

YANGINI ÇIKARAN DEVLETİN BOŞ VERMİŞLİĞİ / YAŞAYAN HER ŞEYE DÜŞMANLAR!

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil