Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-03-2011, 17:43
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart İsa'da Gerçekleşmeyen Kehanetler

Gerceklesmeyen Kehanetler Dizisi - İsa'nın Mısırdan Cağrılması

Matta İncilinin 2. bölümünde ,cinsel ilişkiye girmemiş, bakire Meryem'in " kutsal ruh aracılığıyla" hamile kaldığı ve İsa'yı doğurduğu anlatılır.Meryem'in nişanlısı Yusuf ilk başlarda bu garip ve anlaşılmaz durumu kabullenememiş fakat İsayı nihayetinde benimsemiş ve mucizevi olduğuna kanaat getirmiştr.

Anlatıldığına göre dönemin kralı Herodes İsayı öldürmeye çalışmış bunun soucunda da Yusuf ve ailesi Mısıra kaçmış,kralın ölümünden sonra da tekrar ülkesine geri dönmüştür.Mısırdan çıkmalarını İncil yazarı Eski Antlaşmaya dayandırmakta ve bunun bir kehanet olduğunu idda etmektedir.

Peki Eski Antlaşma'da böyle bir Kehanet var mı ?

Matta incilinin yazarı,İsa'nın Mısırdan geri çağrılması olayını Hoşea 11:1 ayetine dayandırmaktadır.Fakat referans aldığı ayet incelendiğinde durumun hiç de böyle olmadığı,herhangi bir kehanet özelliği bulunmadığını,tamamiyle tarihsel bir olaya dayanıp geleceğe dönük bir yanı omadığı anlaşılmaktadır.

Matta İncilinden olduğu gibi buraya yazalım :
1/14 :Yusuf kalktı, aynı gece çocuğu ve annesini alıp Mısır'a doğru yola çıktı.

1/15 :Hirodes'in ölümüne dek orada kaldı. Bu, Rab'bin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu sözün yerine gelmesi için oldu: «Oğlumu Mısır'dan geri çağırdım

Kehanet olarak nitelenen ayetin incelenmesi

Öncelikle temel alınan Hoşea 11:1 ayetini olduğu gibi yazalım.
"Çocukluğunda sevdim İsrail'i, Oğlumu Mısır'dan çağırdım."

Matta İncilinin yazarı bölümden bu cümleyi cımbızlayarak alıp İncile eklemiş ve kendisine kahanet oluşturmuştur.Hoşea'da bahsedilen "İsrail'in Mısırdan çağrılması" olayı aslında Çıkış 4:22/23 e dayanmakta olup Musa önderliğinde İsrailoğullarının Mısırdan çıkarılması üzerine kuruludur.

Hoşeada geçmişle ilgili olan bu durum tekrar eilmektedir.Mısırdan çıkış yada Tanrının İsrail'i Mısırdan çağırması olayı tarihsel bir anlama sahip olup herhangi bir kehanet özelliği taşımamaktadır.Ayetleri cümle cümle cımbızlamak yerine bir bütün olarak incelediğimizde şunları görmekteyiz:
11/1Çocukluğunda sevdim İsrail'i,
Oğlumu Mısır'dan çağırdım.

11/2 Peygamberler İsrail'i çağırdıkça,
İsrail uzaklaştı onlardan.
Kurban kestiler Baallar'a,
Buhur yaktılar oyma putlara.

11/3 Efrayim'e yürümeyi ben öğrettim,
Kollarıma aldım onları.
Ama kendilerine şifa verenin ben olduğumu anlamadılar.

Eğer 1.ayette İsrail İsa'yı sembolize ediyorsa,bu durum hristiyanlık açısından büyük bir problem teşkil eder.Çünkü devamındaki ayetler aynı İsrail'in Tanrıdan uzaklaştığını ve putperest tapınmaya yöneldiğini söylemektedir.

Matta İncilinin dediği doğruysa İsa tam bir putperesttir..

Sonuç :

Matta İncil'ini kaleme alan yazar Hoşea 11/1 ayetindeki İsrail'in İsayı temsil ettiğini idda edip,sırf cumleden yola çıkarak İsanın Mısıra kaçırıldığını sonradan geri çağrıldığını öyküleyerek kurgulamış ve İnciline dahil etmiştir.

Halbuki Hoşea 11/1 ayeti kesinlikle ileriye dönük bir bildiride bulunmamakta ve geçmişle ilgili bir hatırlatma yapmaktadır.Üstelik ayette ve devamında Mesihle ilişkilendirilecek bir ipucu da YOKtur.Daha doğrusu ileriye dönüş HİÇ BİR ŞEY YOKtur.

Saygılarımla
Alt 16-03-2011, 17:57
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili natan ;

İlahi Elçileri BİR görmeyip,
hepsini ayrı ayrı resmedersek konuda haklı oluruz.
Muhammed'e İsa ve Musa hakkında sorulan sorulara verdiği şu :
"Musa da benim İsa da."
yanıtı
ve
"Amentü"nün anlamı,
BİR Tanrı ve BİR ELÇİLİK makamını anlatır.
Türkiye Cumhuriyeti bir devlettir.
Herhangi bir ülkedeki Büyükelçilik ise,
Türkiye'nin temsilidir.
Büyükelçi kim olursa olsun bu durum değişmez.
Dolayısı ile "Oğlumu Mısırdan çağırdım" dediğinde Oğul ister Musa olsun İster İsa bu söz geçerlidir.
İsa'nın bir putperest oluşu da garip değil ki zaten.
"Ölüler diyarından ilk dirilen İsa'dır."
denmiyor mu mektuplarda ?

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 16-03-2011, 18:11
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Daha fazla Kanıt...

1) Hoşea 11/1 ayetinde gecen " İsrail " kimdir ve neyi sembolize eder ?

Eğer Tekvin 32:28 ve 35:10 ayetleri okunursa Yakup'un yeni isminin İsrail olduğu görülecektir.Yazılanlara göre Tanrı Yakup'a İsrail adını vermekte ,ismini değiştirmektedir.Bu doğrultuda Yakup'un soyu da "israil-oğulları" olarak anılacaktır. (Bakınız : Tekvin 18:31)

2) Hoşea 11/3 ayetinde gecen " Efraim " kimdir ?

Tekvin 41:52 ayetinde Yusuf'un ikinci oğluna Efraim adını verdiğini okumaktayız. Efraimden sonraki nesiller de yine İsrail-oğullarını temsil edecektir.

Dikkat çeken başka unsurlar da bulunmaktadır.Mesela Matta dışında hiç bir İncil yada mektup,kitap İsanın Mısıra kaçırıldığından bahsetmiyor.Öyküyü sadece Matta kaleme almış ve Hoşea 11/1 e dayandırmıştır.Titiz bir tarihçi olarak nam yapan Luka acaba neden bu konuda hiç bir şey söylememiştir? Hem Luka İsa'nın sekiz günlükken sünnet edildiğini ardından da eski yerleşim bölgesine götürüldüğünden bahseder.

Zaten Matta İncili'nin bu konuda gercekleri yansıtmadığını ve güvenilmez olduğunu gösteren başka izler de vardır.Açık bir örnek vermek gerekirse ;
  • 2/22 : (Yusuf) Rüyada aldığı buyruğa uyarak Celile bölgesine gitti.
  • 2/23 : Oraya varınca Nasıra denen kente yerleşti. Bu, peygamberler aracılığıyla bildirilen, «O'na Nasıralı denecektir» sözünün yerine gelmesi için oldu.
Matta yine YANILMAKTADIR...

Çünkü eski antlaşmanın hiç bir yerinde "O'na Nasıralı denecektir" şeklinde bir bildiri YOKtur. Gercekten de Eski antlaşmanın neresinde böyle bir kehanet yazılmıştır ???

Dikkat edilirse "peygamberler aracılığıyla bildirilen.."diyor.Demekki birden fazla peygamberin bu kehaneti kaleme alması lazım.Fakat ortada böyle bir şey görülmemektedir.

Yani Matta bu olayı ya uydurmaktadır yada eski antlaşmadan kehanetler eriyip kaybolmuştur.İkinci secenek pek makul görünmüyor çünkü pek çok yerde" tanrının sözlerinin kaybolmayacağı" idda edilmektedir.

Saygılarımla
Alt 16-03-2011, 18:20
Üyeliğini Sonlandırmış

Sevgili psiko ;

Hoşea 11/1 ve devamındaki ayetlerde kimlikler, özneler açıktır.Bunu sembolik olarak görmemiz için bir sebep yok. En azından bu İsa'ya uyarlanamaz.İsanın kusursuz olduğu yazılmaktadır.

Gercek anlamlarının dışında temsillik konusunda şöyle bir detay vardır ve doğrudur; İsrail hem Yakubu hem Yakubun soyunu yani İsrail kavmini temsil ediyor.Tanrının "kendi halkım" dediği israiloğullarını.

Bu yüzden ileriki ayetler İsrailoğullarının sık sık putperest tarılara yöneldiğini yazmaktadır.İsanın ölüler arasından ilk doğan olması konuyla bağlantılı değildir.Sanmıyorum.

Yorumun için teşekkür ederim.Aslında siz ve dğer kullanıcı arkadaşlarımın görüşlerini belirtmesi yada varsa sorularını dile getirmesi konunun anlaşılmasını da sağlayacaktır.

Başlıkta "kehantler" olarak bildirdiğim başka noktaları da bu konu incelendikten sonra buraya yazılacaktır.

Devamı var yani..

sevgilerimle
Alt 16-03-2011, 18:44
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili natan ;

Bu ölü ve diri kavramlarını madde olarak ele aldığımızda inanılmaz hurafelerin varlığı ile karşılaşmak çok da tuhaf bir durum olmasa gerek.
Ancak sizin de bildiğiniz gibi,
"Bırakın ölüler kendi ölülerini kendileri gömsünler."
sözünün ima ettikleri üzerinde düşünecek olur isek,
İsa'nın neden ölüler diyarından ilk doğan olduğu
ve
Muhammed'in neden
"Müslüman-Teslim olanların ilk'i" olduğu
ve
bunların ima ettiklerini,
ve
yaşamdaki yansımalarını anlayabilmek konusunda daha net bir anlayış kazanma şansımız olmaz mı sizce de ?

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 17-03-2011, 01:28
westergaard westergaard isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Yahudilerin web siteleri İsa'nın kehanetlerini çok güzel çürütüyor.. ben birkaçına baktım
Jews for Judaism falan gibi web siteleri var
İsa kehanetleri o kadar uydurukça yorumlanmış ki Yeni Ahit yazarları tarafından
Tam bir suistimal söz konusu
Alt 17-03-2011, 18:58
Üyeliğini Sonlandırmış

Sevgili psiko ,

İlahi Elçileri "bir" mi görmeliyiz sizce ?
Benzer ve farklı yönlerinin olması verdikleri mesajın içeriğini değiştirir m?

Ne düşündüğünüzü merak ediyorum.

Saygılarımla
Alt 17-03-2011, 19:05
Üyeliğini Sonlandırmış

westergaard´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahudilerin web siteleri İsa'nın kehanetlerini çok güzel çürütüyor.. ben birkaçına baktım
Jews for Judaism falan gibi web siteleri var
İsa kehanetleri o kadar uydurukça yorumlanmış ki Yeni Ahit yazarları tarafından
Tam bir suistimal söz konusu
Aslında İncili iyi okumak gerekiyor.İyi okunduğunda sahte olduğu daha iyi anlaşılıyor.Eski antlaşma ile bağıntısı olduğu idda edilen ayetlerin yerinde ve aynı bölümle karşılaştırılarak incelemek en iyisi.

Bir şey daha eklemek istiyorum bu arada.

Eski antlaşmada İsrail'i çağıran bizzat tanrı iken
İncilde Yusuf'u çağıracağını söyleyen Yıldız-bilimcilerdir.

Bu da farklı bir ayrıntı.

saygılarımla

Konu Natan tarafından (17-03-2011 Saat 19:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-09-2011, 10:46
legend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
legend legend isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yazdıklarınızın tek bir kelimesini bile anlamadım.
Tam olarak sorun ne bi açıklar mısınız?
Tevrat denilen kitabı insanlar yazmıştır. Tanrının gönderdiği bir kitap yoktur
Yorum yapmak çok ciddi bir din eğitimi gerektirir.
Sizin orda isa dan bahsettiğini sandığınız belki başaka bişeyden bahsediyrodur...
Şu hata yı yapmayın; elinize tevratı alıp okuyup mantıksızlık damgasını vurmayın. Çünkü okuyorsunuz ama ne okuduğunuzu bilmiyorsunuz...
Siz şimdi kalkıp nuh tufanı nın çok saçma olduğunu bi kanıt bulunmadığını bir efsane olduğunu iddia edersiniz
TABİYKİ EFSANE ÖYLE Bİ TUFAN OLMADI HEPSİ SİMGESELDİR. Yani orda anlatılanların birçoğu efsane dir. Çünkü Tanrı nın gönderdiği bir kitap yoktur. İnsanlar oturup yazmışlardır
Yani demek istediğim OKUDUĞUNUZ GİBİ DEĞİL

Gerçek olan İsa nın aramızda yaşayıp yaptığı şeylerdir. İsa bunu yaptı ve tanıkları var OLAY BİTMİŞTİR

Konu istatistik tarafından (19-09-2011 Saat 12:31 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-09-2011, 14:31
yamans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yamans yamans isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

legend´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazdıklarınızın tek bir kelimesini bile anlamadım.
Tam olarak sorun ne bi açıklar mısınız?
Tevrat denilen kitabı insanlar yazmıştır. Tanrının gönderdiği bir kitap yoktur
Yorum yapmak çok ciddi bir din eğitimi gerektirir.
Sizin orda isa dan bahsettiğini sandığınız belki başaka bişeyden bahsediyrodur...
Şu hata yı yapmayın; elinize tevratı alıp okuyup mantıksızlık damgasını vurmayın. Çünkü okuyorsunuz ama ne okuduğunuzu bilmiyorsunuz...
Siz şimdi kalkıp nuh tufanı nın çok saçma olduğunu bi kanıt bulunmadığını bir efsane olduğunu iddia edersiniz
TABİYKİ EFSANE ÖYLE Bİ TUFAN OLMADI HEPSİ SİMGESELDİR. Yani orda anlatılanların birçoğu efsane dir. Çünkü Tanrı nın gönderdiği bir kitap yoktur. İnsanlar oturup yazmışlardır
Yani demek istediğim OKUDUĞUNUZ GİBİ DEĞİL

Gerçek olan İsa nın aramızda yaşayıp yaptığı şeylerdir. İsa bunu yaptı ve tanıkları var OLAY BİTMİŞTİR
Tanıklar kimler ?

Önerilen Siteler

Etiket
isa, kehanetler, mesih