Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-08-2017, 00:23
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife;biz insanız..Yani bir hayvan türü..Bu hayvanın cinsinin adı homo..Bu homo insan demek..Bu homonun farklı farklı türleri var..Bizim türümüzün adı sapiens..Sapiens zeki demek..
Bu adlandırmayı da biz koyduk tabi..Kendimizi zeki olarak sınıflandırdık..

İnsan ve hayvan farklı şeyler değil..İnsan zaten bir hayvan cinsinin adı..Köpek gibi mesela..Köpek bir hayvan cinsinin adı..Fino dediğimiz zaman,bir köpek türünden bahsetmiş oluruz..
50.000 yıl önce Dünya'da farklı türlerde insan(homo) vardı..50.000 yıl sonra bir tane homo(insan) sapiens,yani biz,Dünya'da var olur mu,bilemeyiz..Diyelim ki var olacağız..Farklı bir türe mi dönüşeceğiz,yoksa olduğu gibi mi kalacağız,bunu da bilemeyiz..Farklı türe dönüşme de o kadar kolay değil..Bizden başka homo olmadığı için bu dönüşüm zor..Ancak vücut kimyamız filan değişir işte..Bu da bizi farklı bir tür mü yapar,tartışılır..Robot teknolojisi bu konuda bir öngörü yapılmasını sağlıyabilir..Gelecekte robotların egemenliği ellerine alma gibi bir ihtimal var..Terminatör filmi gerçek olabilir

Umarım anlatabildim..
Yani hayvandan insana veya hayvanla insan arasında diye bir şey yok..
Alt 31-08-2017, 00:59
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Felâsife;biz insanız..Yani bir hayvan türü..Bu hayvanın cinsinin adı homo..Bu homo insan demek..
Bu teknik adı. Bu başka bir şeyde olabilirdi.
İnsan ismi ise artık bir "mânâ" ifade ediyor. O mânâya kinaye olarakta insan hayvandır deniyor, bunun temeli de var elbette ama artık insan ve hayvan ayrı kulvarlarda. Daha doğrusu böyle olmuş, bu doğada olmuş, içindeyiz işte.
Ataların homo olması, bizim de onu olmamız anlamına gelmiyor ki.
Artık atalar kültürü bile kalmamış, ama çok eskilerde varmış.
Bunun bile kalmama sebebi, artık ondan uzaklaşıldığı içindir.

İnsan ve hayvan farklı şeyler değil...
Bu farkı belirleyen BEN/BENCİLLİK denen duygudur.

Youtubede "İnsanlar Yok Olsaydı" diye aratın ve çıkan videolar bakın, çok ilginç.
Çıkan şeyi söyleyim, İSTİLÂ yani bitkilerde, hayvanlarda doğayı İSTİLÂ ediyor.
İnsan varken bunu yapamıyorlar, bu çok ilginç değil mi?

İnsan dediğimiz bu canlı aslında bu doğada bir DENGE unsuru, Doğanın bize ihtiyacı var. İnsanlar bunu kabul etsin etmesin bu böyle, bunun farkında da değil. Lakin bunu da fark edecektir diye düşünüyorum.
50.000 yıl önce Dünya'da farklı türlerde insan(homo) vardı..50.000 yıl sonra bir tane homo(insan) sapiens,yani biz,Dünya'da var olur mu,bilemeyiz..Diyelim ki var olacağız..Farklı bir türe mi dönüşeceğiz,yoksa olduğu gibi mi kalacağız,bunu da bilemeyiz..Farklı türe dönüşme de o kadar kolay değil..Bizden başka homo olmadığı için bu dönüşüm zor..Ancak vücut kimyamız filan değişir işte..Bu da bizi farklı bir tür mü yapar,tartışılır..Robot teknolojisi bu konuda bir öngörü yapılmasını sağlıyabilir..Gelecekte robotların egemenliği ellerine alma gibi bir ihtimal var..Terminatör filmi gerçek olabilir
Yani ne olacağımız hiç belli değil elbette, ama geçmişe ve gelişen olaylara bakınca, ben böyle diyebiliyorum, yaşananların hiç biri boşuna değil. Bize boş gibi gelsede evrimsel süreçte bir anlam ifade ediyor olmalı. Çünkü o ilerliyor, biz fark edemesekte ilerliyor.

Binlerce yıl kölelik ile dünya harman olsun, sonra bunu insan el birliğiyle de kaldırsın.
Anlamsız gibi geliyor ama puzzlede bir eksikliği de dolduruyor olmalı bu hareket.
İnsan bunu neden yapıyor!
Filozoflar demiş işte hayvansınız, ama yok insan bunları dinlemiyor, dürtülerini dinliyor.

Yapıyor çünkü, içinde ki hayvani dürtüler, artık insanî dürtülere doğru evriliyor.

Ben meseleye bu açıdan bakıyorum, evrim içsel ve dışsal ilerleyen bir şey benim için.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 31-08-2017, 07:41
Mudiban Çivitgorz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mudiban Çivitgorz Mudiban Çivitgorz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İslam'a göre dünya hayatı insan için testtir. Allah bizi test ediyorsa hâlâ, biz kamil insan değiliz o zaman. Çünkü beta sürümler test edilir sadece, kararlı sürümler test edilmezler. insan kemale ermiştir islama göre, yani insan, allahın kararlı sürümüdür. Pekala biz hâlâ test ediliyorsak, demekki kamil insan değiliz, kamil insana doğru giden arada bir türüz.
Alt 31-08-2017, 12:05
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnsan ı Kamil

İnsan yaratılmış varlıklar arasında mükemmel bir yaradılışa sahiptir. Allah’ın sıfatlarından tecelliler taşımaktadır. Kur’an-ı Kerim’in insanla ilgili birkaç ayeti şöyledir: Meleklere hitaben şöyle deniliyor: “Onu düzenleyip insan şekline koyduğum ve ona ruhumdan üflediğim zaman hemen ona secde edin.” (Hicr, 15/29; Sad, 38/72) “Biz insanı en güzel biçimde yarattık.” (Tin, 95/4) “Allah sizi yeryüzünde halife yaptı.” (En’am, 6/165) “Gerçekten insanoğlunu şerefli/kerim kıldık.” (İsra, 17/70)
-----------------------------------------
İnsan buysa Kamil İnsan ı düşünün
Alt 31-08-2017, 13:18
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Mudiban Çivitgorz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pekala biz hâlâ test ediliyorsak, demekki kamil insan değiliz, kamil insana doğru giden arada bir türüz.
İnsan, insan olsun kamilliğine gerek yok, o işin mistik boyutu, "İnsanı Kamil" 'in diğer yüzü kafirdir. Ona "İnsanı Kafir" de denir.

İnsan olmak bu açıdan orta yerdedir, iyi yerdedir.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 31-08-2017, 13:22
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Gördüünüz gibi tasavvuf kelime oyunlarıyla cümle kurmaktan başka bir şey değildir .
Alt 31-08-2017, 13:30
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Denilen o ki ; insanlık tarihi H. Z .Adem den de eski. Kazılar bulgular bu yönde.
Eğer bazı islam alimlerinin dediği gibiyse -bu müslümanları bağlayabilir -H.Z. Adem öncesi insan toplulukları için evrim sözkonusu olabilir mi diye esneme payı bırakıyorum.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 31-08-2017, 13:59
Üye

Tevrat a göre İnsanlık Ademden daha eski Adem sadece seçilmiş olandır. Yani İnsan var Ademde onların içinde seçilen biri. İşte o seçilenleri Yahudiler teşkil (Tevrat a göre) ediyor.
Alt 31-08-2017, 14:04
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsan, insan olsun kamilliğine gerek yok, o işin mistik boyutu, "İnsanı Kamil" 'in diğer yüzü kafirdir. Ona "İnsanı Kafir" de denir.

İnsan olmak bu açıdan orta yerdedir, iyi yerdedir.
İnsanı Kamil ne oluyor bu durumda . İnsanların içinde daha akıllısı, daha bilgilisi, daha adili, daha güveniliri yani İnsanlığın Tanrı sı veya Şeytan ı(kurnazı).
Alt 31-08-2017, 22:26
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife;benden de size sevgiler saygılar ama anlaşamıyoruz..Benim yazdıklarımla alakasız şeyler söylüyorsunuz..Ben size bilimsel olarak ne olduğunuzu söylüyorum ama siz ısrarla kendi düşüncenizi öne sürüyorsunuz..Ara tür müyüz diye sormuşsunuz..Size cevap verdim,değiliz..Bu kesin..Hayvanlardan farklı da değiliz..Bu da kesin..Yerçekimi kadar kesin..Bu kadar söyleyeyim yani..

Ben de hayvanım,siz de..Bu kesin..Bırakın insan veya homo söylemini..
İki seçeneğiniz var..Ya bitkisiniz,ya hayvan..Bitki olmadığınıza göre hayvansınız..Ama biz farklıyız filan demeyin..Her hayvan farklıdır..Bunlar boş laflar..

İnsan ismi bir mana ifade etmiyor..Bu sizin yorumunuz..Bir mana/anlam/amaç filan yok..
Ben kinaye olarak insan hayvandır filan demiyorum..Açık açık söylüyorum bunu..
İnsan ve hayvan ayrı kulvarlarda değil..Böyle bir şey yok..
Bizim atalarımız homo olabilir ama biz farklıyız filan..Bunlar boş laflar..Siz bilimsel olarak bir HOMO'sunuz..
Atalar kültürü dediğiniz şeyler bugün de var..Dünya'da şu an yaşayan ne insanlar var..
İnsan ve hayvanı farklı olarak görmeye çalışmanızın ana nedeni,egonuzdur..Bencilliğiniz değil..
Homo bugün yok olsa,Dünya çok farklı bir yer olur..Doğrudur..İnsan denilen şeyin bir virüsten farkı yoktur işte..Virüs gibi yayılıyoruz her yere..
Denge unsuru değiliz..Doğanın içine eden bir virüsüz sadece..Doğanın bize ihtiyacı yok..
Yaşananların hepsi boş..
Evrimin içsel ilerlemesi diye bir şey yok..Bunlar sizin inancınız sadece..

Hani Müslümanlar ''maymundan geldiysek,neden şu an maymunlar var?'' gibi soru sorarlar ya..Bu tarz sorulara cevap verenlerin nerdeyse hepsi ağzının içinden konuşur..Ortak ata da,filan da falan da..Halbuki cevap çok basit..''Biz maymundan gelmedik,zaten bir maymunuz''
Bu cümle kabul edilemiyor işte..Siz de kabul etmiyorsunuz..Zor tabi..

Önerilen Siteler

Etiket
ara tür, evrim, insan

Başlık Düzenleme Araçları
Stil