Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-06-2017, 16:27
kerros kerros isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

;9322 Diyor ki
Müslüman olmanın ilk şartı bildiğiniz gibi kelime-i şehadeti söylemek ve buna inanmaktır. Bu nedenle kelime-i şehadet İslam inancı açısından çok önemlidir. İşte bu kadar önemli yere sahip kelime-i şehadet mantıksal tutarsızlığa sahipmi bir inceleyelim. Kelime-i şehadetin okunuşu şudur:

"Eşhedü enlâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve
resûlüh"

Türkçeye çevirisi: "Şahitlik ederim ki allahtan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed, onun kulu ve elçisidir."

"Eşhedü" kelimesi arapçada "şahitlik ederim" anlamındadır. Yani gözünüzle görüp şahit olduğunuzda kullandığınız bir kelimedir. Pek çok kişinin bildiği gibi araplar ve hatta pek çok Türk sık şekilde yerli yersiz yemin eder. Sanki gözümüzle görmüşüz gibi, şahitmişiz gibi ifadeler kullanırız. Bu özelliğin araplarda yoğun gözlendiği söylenir. İşte bu durum besbelli ki kelime-i şehadete bile girmiş.

Eğer "eşhedü"nün anlamı "inanıyorum" olsaydı problem yoktu. Yani kjelime-i şehadetin anlamı aşağıdaki gibi olsaydı bu eleştirimiz mümkün olmayacak idi:

"İnanıyorum ki allahtan başka ilah yoktur ve ve gene inanıyorum ki Muhammed onun kulu ve elçisidir."

Oysaki arapça tam karşılığı "şahitlik ediyorum ki.." dir. Bu ise apaçık yalancı şahitliktir. Muhammedin peygamber olduğuna inanabilirsiniz ama şahit olamazsınız. Şahidim derseniz yalancı olursunuz.
Evet adam sanki Hira mağarasında bulunmuşta Muhammed ve Cebrail'in konuşmalarına şahit olmuş.Mağaradaki üçüncü kişiymiş gibi konuşuyor.Şahit olmadığı bir olaya şahitmiş gibi konuşuyor.Ve tabiki mağarada yaşandığı iddaa edilen olay gerçekte hiç yaşanmamış olabilir ihtimalini yok sayan bir yalancı şahitlik.
Alt 22-06-2017, 16:32
disbelief disbelief isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kerros´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet adam sanki Hira mağarasında bulunmuşta Muhammed ve Cebrail'in konuşmalarına şahit olmuş.Mağaradaki üçüncü kişiymiş gibi konuşuyor.Şahit olmadığı bir olaya şahitmiş gibi konuşuyor.Ve tabiki mağarada yaşandığı iddaa edilen olay gerçekte hiç yaşanmamış olabilir ihtimalini yok sayan bir yalancı şahitlik.
Üçüncü bir alternatif de bu olayın yaşanmış olması ama bir halisünasyon olmasıdır.
Alt 22-06-2017, 21:11
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

;9322 Diyor ki
Müslüman olmanın ilk şartı bildiğiniz gibi kelime-i şehadeti söylemek ve buna inanmaktır. Bu nedenle kelime-i şehadet İslam inancı açısından çok önemlidir. İşte bu kadar önemli yere sahip kelime-i şehadet mantıksal tutarsızlığa sahipmi bir inceleyelim. Kelime-i şehadetin okunuşu şudur:

resûlüh"

Türkçeye çevirisi: "Şahitlik ederim ki allahtan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed, onun kulu ve elçisidir."

"Eşhedü" kelimesi arapçada "şahitlik ederim" anlamındadır. Yani gözünüzle görüp şahit olduğunuzda kullandığınız bir kelimedir. Pek çok kişinin bildiği gibi araplar ve hatta pek çok Türk sık şekilde yerli yersiz yemin eder. Sanki gözümüzle görmüşüz gibi, şahitmişiz gibi ifadeler kullanırız. Bu özelliğin araplarda yoğun gözlendiği söylenir. İşte bu durum besbelli ki kelime-i şehadete bile girmiş.

Eğer "eşhedü"nün anlamı "inanıyorum" olsaydı problem yoktu. Yani kjelime-i şehadetin anlamı aşağıdaki gibi olsaydı bu eleştirimiz mümkün olmayacak idi:

"İnanıyorum ki allahtan başka ilah yoktur ve ve gene inanıyorum ki Muhammed onun kulu ve elçisidir."

Oysaki arapça tam karşılığı "şahitlik ediyorum ki.." dir. Bu ise apaçık yalancı şahitliktir. Muhammedin peygamber olduğuna inanabilirsiniz ama şahit olamazsınız. Şahidim derseniz yalancı olursunuz.
sargon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Cem hakli bence, şahitlik eylemi maddi birşeydir. Ama belki de sahitlik etmekle yemin etmek aynı anlama gelen sözcüklerdir Arapça'da. Yemin ederim ki... şeklinde bir cümle de anlamlı olurdu. Hem inanmayı belirtiyor hem de şahitlik eylemini maddi bir eylem olmaktan çıkarıyor.
Evet, sevgili Sargon'un da dediği gibi, şahitlik etmek aynı zamanda yemin etmek anlamına geliyormuş Arapçada.
Alt 23-06-2017, 10:41
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Nero´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet, sevgili Sargon'un da dediği gibi, şahitlik etmek aynı zamanda yemin etmek anlamına geliyormuş Arapçada.
şehadet Kelime Kökeni

~ Ar şahāda ͭ شهادة [#şhd msd.] 1. şahitlik, 2. şehitlik < Ar şahida شهد tanık oldu, tanıklık etti, mahkemede yemin etti, kelime-i şehadet getirdi → şehit
Tarihte En Eski Kaynak
[ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
Kelime Kökeni
Arapça şhd kökünden gelen şahādat شهادة "1. şahitlik, 2. şehitlik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şahida شهد "tanık oldu, tanıklık etti, mahkemede yemin etti, kelime-i şehadet getirdi" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için şehit maddesine bakınız.

https://www.etimolojiturkce.com/kelime/%C5%9Fehadet
Alt 11-08-2017, 06:19
Mudiban Çivitgorz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mudiban Çivitgorz Mudiban Çivitgorz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Muhammed peygamber ilan edildiği günde doğmamış 1,5 milyar müslüman, hiç görmedikleri muhammed'in peygamber olduğuna şahitlik etmeleri komik değil mi? Var olup olmadığından habersiz halde, Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik ediyorlar. Allah var mı onu bilmedikleri gibi, Allah'tan başka ilah yok mu, onu da bilmiyorlar. Sonra, şahitlik ederimki muhammet, allahın kulu ve peygamberidir diyorlar. Tek satırda çifte islam yalanı 1420 yıldır sürüp gidiyor.
Alt 04-12-2017, 03:43
BATIRALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BATIRALP BATIRALP isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

;9322 Diyor ki

resûlüh"

Dinde imanın şartı hiç şüpheye yer vermeden tam inanmaktır bunun içindir ki görmüş gibi duymuş gibi iman etmeyi esas alır örneğin bizler bilimsel konularda bizim gibi insan olan insanların söylediklerine tam inanıyoruz mesela mikropların varlığına ! peki kaç insan mikropları mikroskopda baktı gördü ve öyle var olduğunu kabul etti !!!! inanmak istemeyen bir kişi kendini inandırmamaya koşullandırmış biride inkar edebilir mikrop diye birşey yok olsaydı gözümüzle görürdük ! bunlar bilim adamlarının uydurması temizlik ürünleri satılsın diye yapıyorlar diyebilir !!! yani siz o kişiye mikroskop altında gösterseniz dahi bunlar bilgisayar animasyonu beni kandırıyorsunuz der yine inkar etmeye devam eder ... başka bir örnek vereyim günümüzde hala dünyanın düz olduğunu idda eden cahiller var !!! neymiş efendim nasa amerika kandırıyormuş dünya yuvarlak değil düzmüş kimsenin gitmesini istemedikleri yerler varmış komplo teorisine sığınıyorlar birde abuk sabuk sanrılarla teoriler geliştiriyorlar ! siz o kişilere görüntüleri gösteriyorsunuz bunlar nasanın kandırması diyorlar ! sadece amerikamı uzaya gitmiş rusya çin gitmemişmi ayrıca her ülkenin kendi uydusu yokmu görüntü vermiyormu diyorsunuz yine inkar ediyorlar ! bu düz dünya saçmalığını eskiden protestan kilisesi söylerdi şimdilerde ise ateist sapkın bir amerikalı tarikat idda ediyor güya ispatlayacaklarmış ! )) inanmak isteyen için tek kanıt yeterli inanmamak isteyen için binlerce kanıt sunsan kendi hayal dünyasında gezinmeye devam eder ...
Alt 29-05-2018, 10:10
Hayme Hayme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

;9322 Diyor ki

resûlüh"

Şahitlik ederim meselesi somut bir sahitliktir. 5 duyu organiyla değil de kalp ile olan şahitliktir.
Alt 06-10-2019, 17:01
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu konuda yazacaklarım var..Yeni konu açmayayım,buraya yazayım..
Kelime i şehadet şu;
"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü.
Ben tanıklık ederim ki, (Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki) Allah’tan başka İlah yoktur. Ve yine tanıklık ederim ki, Muhammed Onun kulu ve elçisidir..
https://tr.wikipedi0.org/wiki/Kelime-i_şehadet
Şehadet ve şehit kelimelerinin etimolojisi şöyle;
https://www.etimolojiturkce.com/kelime/şehadet
https://www.etimolojiturkce.com/kelime/şehit
Tanık olma veya şahit olma aynı şey..Zaten Wikipedia,kelime i şehadeti,''ben şehadet ederim ki' diye değil de,''ben tanıklık ederim ki'' diye çevirmiş..

Şimdi dikkat..
Yuhanna 8.bölümde ''geçerli tanıklık'' diye bir bölüm var..Orada şöyle deniyor;

12. İsa yine halka seslenip şöyle dedi: “Ben dünyanın ışığıyım. Benim ardımdan gelen, asla karanlıkta yürümez, yaşam ışığına sahip olur.”
13. Ferisiler, “Sen kendin için tanıklık ediyorsun, tanıklığın geçerli değil” dediler.
14. İsa onlara şu karşılığı verdi: “Kendim için tanıklık etsem bile tanıklığım geçerlidir. Çünkü nereden geldiğimi ve nereye gideceğimi biliyorum. Oysa siz nereden geldiğimi, nereye gideceğimi bilmiyorsunuz. 15. Siz insan gözüyle yargılıyorsunuz. Ben kimseyi yargılamam. 16. Yargılasam bile benim yargım doğrudur. Çünkü ben yalnız değilim, ben ve beni gönderen Baba, birlikte yargılarız. 17. Yasanızda da, ‘İki kişinin tanıklığı geçerlidir’ diye yazılmıştır. 18. Kendim için tanıklık eden bir ben varım, bir de beni gönderen Baba benim için tanıklık ediyor.
https://www.kutsalkitap.org/online-incil-oku/
Aynı bölümü(ayet numaraları değişiyor ama) bir başka site şöyle çevirmiş;
14 Bundan sonra İsa yine onlara söyliyerek dedi: Ben dünyanın nuruyum; benim ardımca gelen karanlıkta yürümez, ve kendisinde hayat nuru olur. 15 Ferisiler ona dediler: Kendin için sen şehadet ediyorsun; senin şehadetin doğru değildir. 16 İsa cevap verip onlara dedi: Ben kendim için şehadet ediyorsam da, şehadetim doğrudur; çünkü ben nereden gelip nereye gittiğimi bilirim; fakat siz nereden geldiğimi, yahut nereye gittiğimi bilmezsiniz. 17 Siz bedene göre hükmedersiniz; ben hiç kimseye hükmetmem. 18 Ve eğer ben hükmedersem bile, benim hükmüm doğrudur; çünkü yalnız değilim; fakat ben ve beni gönderen Baba. . . 19 Ve iki adamın şehadeti doğru olduğu sizin şeriatinizde de yazılıdır. 20 Kendim için şehadet eden benim; ve beni gönderen Baba benim için şehadet eder.
https://incil.info/KM/arama/Yuhanna+8

Biri tanıklık demiş,diğeri de şehadet..Özellikle şu ifadeye dikkat edelim;

Kendim için şehadet eden benim; ve beni gönderen Baba benim için şehadet eder.
veya
Kendim için tanıklık eden bir ben varım, bir de beni gönderen Baba benim için tanıklık ediyor.

Baba yerine Allah'ı,İsa yerine de Muhammed'i koyarsak,biraz da cümleyi karıştırırsak,karşımıza kelime i şehadet çıkmaz mı?
Çok mu zorlama olur?Bilmem,bana çok tutarlı/mantıklı geldi bu ifadeler..Yani İslam dininin bir numaralı öğretisi,bence Yuhanna 8.bölümde..

Eski ahitte de bu şehadet/tanıklık mevzusu,mesela şurada geçer;
Yeşu 24-22 O zaman Yeşu halka, "Kulluk etmek üzere RAB'bi seçtiğinize siz kendiniz tanıksınız" dedi. "Evet, biz tanığız" dediler.
https://www.kutsal-kitap.net/bible/t...20&mc=1&sc=196

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil