Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Aktüel Haberler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-05-2021, 22:30
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

BSMTV

Küba'nın Covid 19 Aşısı: SOBERANA

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 18-07-2021, 12:32
Kıdemli Üye

gazeteduvar.com.tr

Katalin Karikó: 30 yıllık mRNA'nın gerçek mucidi

Salgına rağmen pek çok kimse mRNA teknolojisinin yeni olduğunu zannettikleri için tedirginlik hissederek aşı olmak istemiyor. Öyleyse belki de mRNA teknolojisinin 'yeni' olmadığından söz etmeliyiz...

18 Temmuz Pazar 2021 Saat: 08:05

Katalin Karikó genç bir akademisyen olarak çalıştığı yıllarda...

Melishan Devrim
melishandevrim@gmail.com

DUVAR - BioNTech kurucusu Uğur Şahin mRNA teknolojisi ile üretilen aşının Faz 3 sonuçları henüz çıkmışken dünyada ilk kez DHA'dan Özlem Yurtçu Karabulut'a röportaj vererek aşının çok yüksek oranda etkili olduğunu duyurmuştu. Pfizer CEO'su Albert Bourla da aynı günlerde ABD basınına sonuçlara dair açıklama yaptı. Diğer mRNA aşısını üreten Moderna'nın da Faz-3 sonuçları benzer şekildeydi ve benzer duyurular Moderna cephesinden de geliyordu. Dikkatinizden kaçtıysa hatırlatalım: İki rakip firma aynı teknolojide ürettikleri aşının Faz 3 sonucunu aynı anda açıkladılar, Ekim-Kasım 2020'de, bir hafta arayla.

mRNA teknolojisinin gerçek mucidi olan Macar bilim insanı Katalin Karikó ise şu anda 66 yaşında ve henüz Türkiye'deki medyaya röportaj vermeyi kabul etmedi.

BU TEKNOLOJİ YENİ DEĞİL
Aynı teknolojiyle üretilmiş iki aşının aynı anda benzer Faz 3 sonucu açıklayabilmesi çoğu kişide tedirginliğe yol açtı ve belki de bu yüzden bütün dünyada komplo teorileri havada uçuştu. Çünkü pek çok kişide bu kadar yeni bir teknolojinin 'tehlikeli olabileceği' endişesi oluşmuştu. Oysa bu teknoloji hiç de yeni değil. Ortaya çıkmasının öyküsü ise oldukça ilginç. Söz konusu iki firma, 2005'te patent satın aldıkları günden beri mRNA teknolojisi üzerinde çalışıyor.

mRNA ile bazı hastalıklara tedavi geliştirme fikrini ilk bulan Karikó'nun yaşam öyküsü yurt dışında haber olmasına rağmen bizde pek gündem olmadı. Moderna'nın kurucularından Derrick Rossi'ye göre Katalin Karikó ve ABD'li meslektaşı Drew Weissman, kimya dalında Nobel'i hak ediyor çünkü mRNA teknolojisini geliştirmeyi başaranlar bu iki isim.

KATALİN KARİKÓ'NUN REDDEDİLEN FİKRİ
Macaristan'da 1955'te doğan ve Szeged Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan Katalin Karikó, 1985'te doktora sonrası çalışmaları için ABD'ye gitti. 1990'lı yıllarda mRNA fikrini akademik camiaya duyurdu. Ancak bu dönemde bu fikrine destek bulamadı. Karikó'nun fikri, korona virüsüne özel değildi. Herhangi bir hastalığın genetik şifresinin çözümlenmesiyle bağışıklık sisteminin buna yönelik çözüm geliştirmesini sağlamak üzerine kuruluydu. Yani herhangi bir virüsü alıp mRNA teknolojisiyle buna aşı üretmek mümkündü. Kağıt üzerinde Karikó'nun fikri mantıklı görünüyordu.

mRNA insan bedenindeki hücrelere hangi türden proteini üreterek hastalıkla mücadele edeceğini söyleyen bir sinyal olarak özetlenebilir. Vücuda, nadir bir hastalığı tersine çevirecek bir enzim üretmesi komutu sağlamak için de kullanılabilir. Yani teoride, mRNA sayesinde kişiye özel çözümlerle tüm dünyada kansere son vermek bile mümkün olabilir. (Uğur Şahin'in zaten bu yönde çalışma yaptıklarına dair açıklamalarını görmüşsünüzdür.)

1990'da Wisconsin Üniversitesi'nde fareler üzerinde yapılan deneyde mRNA'nın işe yaradığı görüldü. Karikó, bu fikrini bir adım öteye taşımak istiyordu. Sentetik RNA'daki sorun, vücudun bu sinyali yabancı bir komut olarak algılaması durumunda, vücudun kendi doğal savunmasını kullanması, yani işe yaramamasıydı. Bazı kişilerde ise bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesine yol açabilirdi, bu da büyük bir riskti. Karikó, bu sorunları aşacağına inanıyordu ancak bu konuda onu destekleyen pek yoktu. Fikrini geliştirmek için ne zaman araştırma fonu başvurusu yapsa ret cevabı alıyordu.

ALMANYA'DA VE ABD'DE AYNI AŞI TEKNOLOJİSİ NASIL AYNI ANDA ÇIKTI?
Pennsylvania Üniversitesi'nde 6 yıl çalışmışken 1995'te Karikó'nun kıdemi düşürüldü. Profesörlük için hazırlanıyordu ama üniversitedeki patronları, onun mRNA fikrini desteğe değer bulmuyorlardı ve fon sağlamıyorlardı. Kıdeminin düşürülmesi demek daha alt kademe bilimsel işlerle uğraşmak zorunda kalması demekti. Karikó, böyle bir durumda akademik ortamda çoğu kişinin üniversiteyi bıraktığını belirtiyor. 1995 yılı onun için zaten zor geçiyordu. Eşi Macaristan'daydı ve vize alıp yanına gelemiyordu. Üniversitede ise yıllarını harcadığı çalışma parmaklarının arasından kayıp gitmişti. Katalin Karikó, bu olayın ardından başka bir iş yapmayı bile düşünecek kadar umutsuzluğa kapıldığını söylüyor.

Boston Üniversitesi'nde immünoloji konusunda doktora yapmış bir isim olan Drew Weissman ile deney yapmaya devam ettikleri sırada, mRNA'nın 'Aşil tendonu'nu yani zayıf noktasını tespit etmeyi başardılar. Karikó'nun fikrinde vücuda sentetik mRNA verildiğinde, vücut bunu yabancı bir madde olarak algılayıp doğrudan buna savaş açıyordu. Weissman ile yaptıkları deneyde ise bu sorunu aşmanın yolunu buldular. Buldukları çözüm, bütün bağışıklık sistemini alarma geçirmeden, doğrudan hedefe yönelen hibrit bir yöntemdi.

Karikó ve Weissman'in bulduğu çözüm 2005'te akademik makalelerde yer almaya başladı. Makaleler başlangıçta çok dikkat çekmedi. Sadece iki firma mRNA'ya yatırım yapmaya ilgi gösterdi: Moderna ile Pfizer'in ortaklık yaptığı BioNTech.

Toronto kökenli Derrick Rossi, Stanford'da doktora sonrası çalışması yaptığı sırada 2005 yılındaki makalesini gördü. Rossi, Karikó ve Weissman'in birlikte geliştirdiği bu teknolojinin kimya alanında Nobel'i hak ettiğini söylüyor. Ancak Rossi'nin aklında bu teknolojiyle aşı geliştirmek yoktu. 2007'de Harvard'da doçent olarak kendi laboratuvarının başına geçtiğinde, mRNA fikrini kök hücre teknolojisine doğru ilerletmeye çalıştı. Ancak ölü embriyolardan elde edilen kök hücrelerin bu şekilde elde edilme biçimi büyük bir etik tartışma çıkardı. Yine de Rossi'nin fikri bir anda ticari hale geldi. En az 400 tane ilaç firması bu buluşunun peşine düştü. Şu sıra Rossi'nin ofisinde aldığı 250 ödülü bulunuyor. Moderna'nın kurucularından biri olan Rossi, Karikó ve Weissman'in birlikte geliştirdiği mRNA teknolojisinin patentini, aslında üniversiteden yok pahasına satın almıştı.

ŞAHİN VE TÜRECİ'NİN AMACI KANSER TEDAVİSİYDİ
Uğur Şahin ve Özlem Türeci çifti ise mRNA teknolojisine kanser tedavisi üretmek için yatırım yapmıştı çünkü uzmanlık alanları immünoterapiydi. Şahin ve Türeci'nin kurduğu BioNTech, Karikó ve Weissman'in birlikte geliştirdiği mRNA teknolojisinin patentini alan ikinci firmaydı. 2013'te Katalin Karikó'ya BioNTech'te başkan yardımcısı unvanı vererek bu teknolojiyi geliştirmeye birlikte devam ettiler. Şahin ve Türeci'nin başarısında, mRNA fikrini bulan Katalin Karikó'ya vefa göstermelerinin etkili olduğunu söylemek mümkün görünüyor.

Özetle çalışmaları akademik ortamda uzun süre reddedilen, Macar bir kadın bilim insanının 1990'larda ürettiği fikri, Moderna tarafından kök hücre araştırmalarında, BioNTech tarafındansa bağışıklık geliştirme amacıyla yıllardır geliştiriliyor.

Uğur Şahin, ilk 5 yılda özellikle akademik makale yayınlamadıklarını belirtiyor. Moderna ise bu süreçte 150'ye yakın makale üretilmesini sağladı. Geçen yılın Ekim ayında Faz 3 sonuçlarını duyurduklarında BioNTech'in piyasa değeri 3,4 milyar dolara çıktı.

Korona virüsüne uygun türden mRNA aşısının geliştirilmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. mRNA aşısını üretebilecek teknoloji elbette henüz her ülkede yok. Dünyada ilk kez, bir enfeksiyon için ve bu kadar geniş bir nüfusta mRNA tekniği ile geliştirilen bir aşı kullanılıyor.

mRNA aşılarına dair bir tedirginliğiniz varsa bu teknolojinin 30 senelik bir fikir olduğunu ve yıllardır geliştirilmekte olduğunu ısrarla belirtmemiz gerekiyor. Hatta bu teknolojiyle kanseri tümüyle yok etmek bile mümkün görünüyor… Tabii dünyadaki tüm bilim insanları tüm bilgileri birbirleriyle paylaşırsa.

Umarım Özlem Yurtçu Karabulut ya da başka bir gazeteci Katalin Karikó ile bir gün röportaj yapar ve hikayesini kendisinden de dinleriz.

Katalin Karikó hakkında:

https://www.statnews.com/2020/11/10/...-vaccine-race/

Katalin Karikó'nun The Guardian'da Kasım 2020'de yayınlanan röportajı:

https://www.theguardian.com/science/...-it-would-work

https://en.wikipedia.org/wiki/%20Katalin_Karik%C3%B3

* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 19-07-2021, 14:34
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

I reached out to Dr. Kariko and she did not dispute that you invented the mRNA vaccine and also noted that she has cited your research.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 19-07-2021, 18:17
Kıdemli Üye

Sevgili "içtenlik",

Robert W Malone hakkında İngilizce wikipedia'da kayıt bulamadım, muhtemelen kaldırılmış. Almanca ve İspanyolca wiki sayfalarda var ancak ben bu dilleri bilmiyorum. İngilizce sayfalardan muhtemelen sahtecilik sebebiyle kaldırılmış, bunu açıklayan linki aşağıda vereceğim ve linkin içeriğini özet geçeceğim.

https://respectfulinsolence.com/2021...bout-covid-19/
Linkin anlattığı özetle şu:
Bu Robert kişisi, DarkHorse adlı bir podcast(ses kaydı) sitesine röportaj vermiş. Bu röportaj kısa süre sonra silinmiş. Bu silinme "mRNA teknolojisinin gerçek mucidini sansürlüyorlar, tarihden silmeye çalışıyorlar" şeklinde bir propagandaya dönüştürülmüş. Propagandaya göre bazı wiki sayfalarından da bu Robert kişisinin adı siliniyormuş.

Verdiğim linkin yazarı, aynı zamanda bir wikipedia yazarı. "Bazı wiki yazarlarının belirli bir tarihden (2021 Haziran) başlayarak mRNA sayfalarında değişiklikler yaptıkları, Robert kişisinin adını ekledikleri ortaya çıktı. Bu sayfalar eski "uzun zamandır duran" hallerine getirildi. Bu değişikliklerin tarihçesi wiki loglarında duruyor" diyor. Linkini verdiğim sayfada logların linkleri var.

İş bununla da kalmamış. Wiki'de Katalin Kariko'nun sayfasına da adının geçtiği yerlere de müdahale ederek "mRNA'nın gerçek mucidi bu değil ki, burayı düzeltin, resmini kaldırın" gibi olumsuz ve Katalin Kariko'yu itibarsızlaştıran şerhler düşmüşler.

Bir wiki sayfasında yapılan değişikliğe örnek vermiş. Soldaki orijinal sayfa, sağdaki Robert kişisinin güzellemeleri eklendikten sonraki sayfa. Wiki yazarı, Robert kişisi güzellenirken "efsanevi, en iyi, harika, beğenilen, ikonik, vizyoner, olağanüstü, önde gelen, ünlü, popüler, ödüllü, dönüm noktası, son teknoloji, yenilikçi, devrimci, olağanüstü, parlak, hit, dikkat çekici, prestijli, birinci sınıf ve daha fazlası" gibi sıfatların bol kullanıldığını, bunun wiki dilinde "kabarık-süslü-tavuskuşu", yani sıfatlarla köpürtülen kof başlıklar için kullanılan bir tabir olduğunu söylüyor.

Bu Robert kişisi aşı karşıtlarının "peacock"u (tavuskuşu) anladığım kadarıyla. Bu wiki sahteciliği işi belki de Robert kişisinin isteği dışında aşı karşıtı komplocuların yaptığı bir iştir. Eğer bu Robert kişisi bunları bile bile bu yönde tweetlerine devam ediyorsa birlikte (komplo organizasyonu olarak) çalışıyorlardır.

Verdiğim linkte resimden sonrasını okumaya gerek görmedim.

Anladığım şu; Bu Robert kişisi, veya tüm komplocu organizasyon bilinçli olarak bilgi kirliliği üretiyorlar. Bana göre cahillerin de ahmakların da yaşamaya hakları vardır, aşısızlık sebebiyle ölen her cahilin-ahmağın kanı bu komplocuların elindedir.

İnsanlık bu çıkmazı nasıl aşacak, bilmiyorum.

Örneğin siz, bu peşinden koştuğunuz kaçıncı komplo-hurafe?

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 23-07-2021, 01:03
Kıdemli Üye

Aşı karşıtlığına ve komplolarına dair bir yazı dizisi

Aşılar ve Komplo Teorileri – Bölüm 1: Aşılar, Bulaşıcı Hastalıklar ve Bağışıklık Sistemimiz
11 EKİM 2011
https://yalansavar.org/2011/10/11/as...ik-sistemimiz/

Aşılar ve Komplo Teorileri – Bölüm 2: Dr. Andrew Wakefield ve Aşı Karşıtı Hareket
17 KASIM 2011
https://yalansavar.org/2011/11/17/as...rsiti-hareket/

Aşılar ve Komplo Teorileri – Bölüm 3: Aşı Karşıtı İddialar ve Yanıtları.
19 OCAK 2012
https://yalansavar.org/2012/01/19/as...-ve-yanitlari/

--/--

Sık Rastlanan Aşı Karşıtı İddialar -1: Aşıların lüzum ve etkinliği
04 ŞUBAT 2019
https://yalansavar.org/2019/02/04/si...-ve-etkinligi/

Sık Rastlanan Aşı Karşıtı İddialar -2: Aşıların içeriği ve hazırlanma süreçleri
28 ŞUBAT 2019
https://yalansavar.org/2019/02/28/si...nma-surecleri/

Sık Rastlanan Aşı Karşıtı İddialar-3: Aşıların yan etkileri ile ilgili endişeler ve komplo teorileri
18 MAYIS 2019
https://yalansavar.org/2019/05/18/si...plo-teorileri/

--/--

Podcast 28: COVID ve Aşılar-1
16 OCAK 2021
https://yalansavar.org/2021/01/16/po...d-ve-asilar-1/

Podcast 29: COVID ve Aşılar -2
25 OCAK 2021
https://yalansavar.org/2021/01/25/po...d-ve-asilar-2/

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 26-07-2021, 00:16
Kıdemli Üye

Twitter'dan okuyun.

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 28-07-2021, 17:59
Kıdemli Üye

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 02-08-2021, 11:26
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

covid aşıları 9 kişiyi daha dolar milyarderi yaptı.

https://tr.euronews.com/2021/05/20/c...-zenginler-kul

kapitalizme olan hayranlığım her geçen gün artıyor.
para motivasyonu olmasaydı bu aşılar üretilemezdi.
bedavaya aşı yaparak insanlığın hizmetine sunabilen var mı? yok tabi ki.

kapitalist ilerlemeler sayesinde insan ömrü son 100 yılda düzenli olarak uzadı.
ilaç endüstrisi gelişti.
kapitalizm olmasaydı muhtemelen çoğumuz 30'lu yaşlarında önemsiz hastalıklardan ölüyor olurduk.
Alt 02-08-2021, 12:03
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

kapitalist ilerlemeler sayesinde insan ömrü son 100 yılda düzenli olarak uzadı.
ilaç endüstrisi gelişti.
kapitalizm olmasaydı muhtemelen çoğumuz 30'lu yaşlarında önemsiz hastalıklardan ölüyor olurduk.

Resmin bir kısmına bakıp hayranlık duymak hiç akıllı işi bir davranış olmasa gerek!.

Sen hiç doğru dürüst belgesel izlmemişsin sanırım. O ilaçlara olan ihtiyaç senin sağlığını bozan sana dayatılan sağlıksız gıda v.b. zorunlu tüketimin de aynı zamanda bir sonucudur.

En basitinden tavuları vaktinden çok ama çok önce büyütmek için yapılan işkence hakkında bilgilenebilirsin. Vaktinden önce büyüyen civcivin bedenini taşıyamayan ayakları kırılyor mesela. Bilmem anlatabildim mi? Sonra sözde ucuz hormonlu organik olmayan sağlıksız besinleri tüketip erken yaşta diyabet dahil bir çok hastalık sahibi oluyorsun..
Alt 02-08-2021, 12:31
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bacon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
senin sağlığını bozan sana dayatılan sağlıksız gıda
dayatılan değil de seçenek olarak sunulan diyelim -ki bu da özgürlüğü artırır-

Bacon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Vaktinden önce büyüyen civcivin bedenini taşıyamayan ayakları kırılyor mesela.
doğru ama bunun gerekçesi nüfus patlaması.
milyarlarca aç insanı doyurmaya çalışıyor sistem.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil