Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-09-2006, 17:02
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Re: -niye islam bilim ile celissin ki.-

katılımınız bizi onurlandırdı sayın liop.devamını bekleriz efendim.
Alt 04-09-2006, 17:19
deli_cevat deli_cevat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sorogren abim
"Ebu Hureyre'den (r.a.) rivayet edildiğine göre:
Allah Resulü (a.s.): "Hastalığın (bizzat) sirayeti, Safer(in hürmeti), ve baykuş (ötmesinin tesiri) yoktur" buyurduğu zaman bir çöl Arabı: Ey Allah'ın Resulü! Öyle ise benim, kumluk arazide geyikler gibi olan develerime ne dersiniz? Uyuzlu bir deve gelip aralarına sokulunca hepsine uyuz bulaştırıyor, dedi. Allah Resulü: "Ya birinciye kim bulaştırdı?" diye cevap verdi.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4116"
http://hadith.al-islam.com/bayan/dis...ng=trk&ID=1281
sen şindi bu hadisi okuyunca ne anlıyon walla anlamadım bu hadisten nası hastalığın bulaşabildiği kanısına vardığını hem din bu hayatım boyunca okuduğum en sade öz çelişkisiz tutarlı islam üzerine yazılmış kitap içinde zerre kadar yalan ve çelişki göremedim bi zahmet çelişkiyle dolu olduğunu iddia ettiğin bu kitaptan bi tane çelişki gösterebilirmisin abim

nefisto tarihle ilgili *yazdıklarını kaynaklandırırsan daha net anlayabilirim.
sinek meselesinde ise,bilime ters olan ne var,yanibilimi engelleyen ne var.dinlemezsin olur biter

abim zaten dinlemiyoz ama bu bu iddianın bilimle çeliştiği gerçeğini değiştirmez

Gelenek ve Gelecek 'Ne Yapmalı'cılarındır
Alt 04-09-2006, 17:45
Üye Değil

sevgili deli cevat kafana göre yorum yapanlardan biriside sensin.
bir bilim adamının özellikleri nedirbiliyomusun.1.bilim adamı eğer bir tarihi *araştıracaksa önce ilgili konuda eğitim alır.ve bazı teorikve pratik *sistemleri inceler ve ona göre hareket eder.yani eğitim görmesi şarttır.eğitim görmeden kafasına göre yorumyapmak ise sadece arkadaşlarını güldürmekten ibaret olur.sana tavsiyem ya git *arapça öğrenve hadis ilimcisi ol yada bu yolda hayatlarını bu ilme adamış gerçek kuran ve haDİS proflarına danış.ancak bu şekilde
gerçeği bulursun.aksi sadece sana zarar verir..unutma 1 dakika düşün ya ben gerçekten hata yapıyorsam o zaman ne olur benim halim diye
Alt 04-09-2006, 18:02
deli_cevat deli_cevat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

semerkand abim;
1.hadisi çeviren ben değilim hadis sorogren abim tarafından yazılmış
2.neden Allah benim iyi bir kul olmam için araya bu insanları koyuyo
3.1.bilim adamı eğer bir tarihi *araştıracaksa önce ilgili konuda eğitim alır.ve bazı teorikve pratik *sistemleri inceler ve ona göre hareket eder.yani eğitim görmesi şarttır. abim eğitim diyerek kastettiğin sevap kazanmak için akıl ile değil korku ile yazılmış kitapları okumaksa asıl bunları okuyup eğitim aldığını zanneden insan arkadaşlarını güldürür tarih biliminin ilk kurallarından biri objektif olmaktır burda islamın en temel kaynaklarından alıntılar yapılıyo hala arapça öğrenin diyosunuz çeviren ben değilim arapça bilen ve müslüman olanlar size diyoruz ahzap suresinin 50. ayetinde muhammed dişi olan her canlıya gözdikmiş akrabalar dahil olsn diyosunuz bunun sosyolojik temelleri vardır
diyoruz 9. yaşındaki kızla gerdeğe girmiş olsun diyosunuz 9 yaşındaki bi kız evlenme çağına gelmiştir zaten arabistanda kızlar hızlı büyür
diyoruz mustalıkda kadınların kızların ırzına geçilmiş abim daa buna net bişi diyemiyonuz her kafadan ayrı bi ses çıkıyo kimisi buharide böyle bi hadis yoktur diyo kimisi erkeklerin şevkini kırmamak için izin vermiştir diyo kimisi orda izin vermemiştir diyo kimisi buhariye art niyetli diyo kimisi mücahidlerin hakkıdır o cariyeler diyo kimisi e onlar zaten müştirk olarak bunu haketmişlerdi diyo diyo babam diyo bissürüüü
abim sen şimdi bak bu yazıya sorularmı komik cevaplarmı ama objektif ol elini vicdanına koy haksızmıyım ???

Gelenek ve Gelecek 'Ne Yapmalı'cılarındır
Alt 04-09-2006, 20:30
Kıdemli Üye

vartor yazmis, da bizim reytingi dusuk gostermek icin baska topic de yazmis:
"Sevgili Sorogren,
Bir yontemin, bir ilacin (kocakari ilaci da olsa) seni iyilestirecegine inanmanin, vucuta faydasi dokundugunu, bilim bile kabul eder. Ben iyilesecegim inancinin, psikolojik etkilerinin vucuta olumlu etkileri vardir. Yeni bir ilac denendiginde, ayri guruplara birine ilac digerine plasebo verildiken sonra, ilac verilen guruptaki, iyilesme oraninin, daha yuksek olmasiyla anlasilir ilacin etkisi olup olmadigi.
*Ancak hastalik var, hastalik var.Bir organin ariza gormus ise, mesele insulin salgilamasi, azalmis hatta bozulmus ise, psikolojik etkenle o organi calistiramazsiniz. Inanc, bilim farki boyle durumlarda ortaya cikar.
Vucuttaki, basit bir yaranin ustune tukurseniz de ufleseniz de, antibiyotik uygulasaniz da, hic birsey yapmasaniz da vucudun kendi defans mekanizmasi onu iyilestirecektir.
Siz inancliysaniz, kuran okudum ufledim iyilesti diyebilirsiniz. ancak bu ne kuranin ne de ufurugun bir faydasi oldugunu ispatlamaz. Ne zaman bir dua kesfedip seker hastaliginizdan kurtulursaniz, bana bildirin, hem bir illetten kurtulur hem de butun dunyayi islama davet edebiliriz...."

-------abisi hersey icin bahsetmedik zaten.hic bir etkisi yoktur.bilimsel degildir diyenlere olabiliritesini gostermek icin yazdik.ayrica ilac dedigimiz seyler de degil tukurukten insan ve hayvan idrarindan,derisinden,yagindan bile yapiliyor.hatta ceninden ve sperm ve bayanlarin yumurtalarindan bile yapiliyor ken,simdi tutup da tukurukten olmaz demek ne kadar bilimsel veya objektif veya gercege mutabik olabilir.
haydi su ana kadar kesfetmedi diyelim bilim,e daha bunun ilerisi var.10-2- 50 sene sonrasi var.bence hemen bu tarz karsi cikislar yobazlik degilse nedir bilmiyorum.
okumak meselesini ise,psikolojik ele alabilirsin. hasta bir insana hele musluman ise,al bir darwinin evrim toerisini oku basucunda saatlerce bir de kuran oku bakalim ayni olacak mi.bir seyi daha once tecrube etme firsatimiz domadi ise eger,ilk duyusta hemen bodozlama saldirmamak gerekli diye dusunuyorum.
bir daha da bizim topice yaz.parca basi prim aliyoz burdan,onu kesme,baska topice yazip da.---------
Alt 04-09-2006, 20:44
mep
Üye Değil

sorogren abim
*verdiğim tarihler,osmanlı devri tarihleridir.Cumhuriyet Türkiyesi bunları tasfiye etmekle uğraşırken,sözünü ettiğin demirperde ülkeleri,ülkemizden ileri gitti maalesef,çünkü onların islami bir geçmişleri yoktu.
* sinek meselesinde ise,bilime ters olan ne var,yanibilimi engelleyen ne var.dinlemezsin olur biter.bu ülke o hadislemi amel ediyor da geri kalıyor. *Demişsin. her türden pisliğe konup kalkan bir sineğin bir kanadında şifa olduğu,öğretilen bir insanın bilime bakışı,bilime engel değilmidir.bak sana en basit örneğini veriyim.

hem o meselede bazı araştırmalar yapılmış okumuştum bir ara.hadisi doğrular tarzdaidi.veya hadisşu anda doğrulanmasa da daha kıyamet kopmadığına göre vakit var. *bak bunlar senin sözlerin lağıma konup kalkmış ve yemeğime düşmüş bir sineğin bir kanadında şifa vardır dedi diye hadisler.kıyamet kopana kadar bunun ispatlanabileceğini düşünmek,bilimle ne derece yakınlık gösterir.yada böyle düşünebilen bir bilim adamı olabilirmi.böyle bir mantıkla yetişen insanların bilime bir katkısı olabilirmi.doğrusu ve bilimsel olanı o hadis yanlıştır sineğin bir kanadında şifa olması mümkün değildir demek değilmidir.
* Sözünü ettiğin demir perde ülkelerinde,kimse türbanı,sakalı siyasi bir malzeme yapıp okulları medreselere çevirmeye kalkmadı abim.insanlar kendini ilmine,bilmine verdi.
* Demirperde ülkelerinde kuran kursları açıp,bilim adamı değil imam yetiştirmeye,çabalamadı kimse,bizim ülkemizde her sokak başına kuran kursları açılırken onlar okul açmaya çalışıyordu. *
* *İslami geçmişi ve o bilim dışı,yönelimleri tasfiye gibi bir sorun yaşamamış,ülkeleri örnek verme bize abim,bize islamla yaşamış bilim,sanat,kültür alanında ileri geçmiş bir ülke örneği ver,verki bizde diyebilelimki gerçekten islam bilime engel teşkil etmiyor, saygılarımla
* ß
Alt 04-09-2006, 20:45
Kıdemli Üye

kisaca hadis incelenirken;
kim soylemis
kime soylemis
ne zaman soylemis
hangi makamda soylemis
hangi sorunun cevabiymis
evvelinde ne soylenmis
sonrasinda ne soylenmis
bu konuda daha baska ne soylenmis

gibi kriterlere dikkat *edilmesi gerekmektedir;

bazen efendim bilimsel degil.iyor arkadaslarimiz.

arkadaslar,bilimsel degil demek dogru degil demek olamaz ki.
hem hangi bilim,100 sene evvelki mi,simdiki mi,100 sene sonrasindaki mi.sen gecmis ve simdi icin konusabilirsin.gelecekte ne cikacak biliyormuyuz.bilimin sonuna gelinmedi ki.
Alt 05-09-2006, 03:14
Üye Değil

Şimdi bu arkadaşımız din bilimle çatışmıyor diye başlık açmış. Yani din ile bilimi bağdaştırmaya çalışıyor. Tabi ki sadece lafla. Lafla olmuyor *arkadaşım. Şöyle bir tarihe bakarsan din ile bilimin çatışmasına sayısız örnek bulursun. Şimdi bu arkadaşımdan bir şey rica ediyorum. Bu kutsal kitaplarından bana bilim adına örnek vermesini istiyorum. Bu örneklerin bilime yol gösterdiğini ortaya koysun.

Ben din ile bilimin kesinlikle bağdaştırılamayacağı düşüncesindeyim. İkisi konu ve alan olarak farklı şeyler. Din bir inanç olayıdır. Dogmatiktir. Kesinliği vardır. Değiştirilemez. Ama bilimde bu yoktur. Bilim akılcıdır. Şüphecidir. Maddeyi temel alır. İlgi alanı maddedir. *Tanrıyla *bir işi yoktur. Tanrı bilimin ilgi alanı dışındadır.

Din topluma belirli kurallar koymuş. Ve yaşamları boyunca bu kuralların doğruluğunu insanlığa empoze etmiş. Bunun dışında doğru yoktur demiş. Dünya düzdür demişler, öküzün boynuzu üzerinde demişler. Doğal afetler allahın takdiridir denilmiş. Bu noktada bilim devreye girmiş. Hayır demiş bunlar doğru değildir demiş. Ve insanlığın makus talihini değiştirmeye başlamış. Kendini doğal afetlerden korumaya çalışmış, en iyi en güzel şekilde yaşamak için ne gerekiyorsa onu yapmış ve bununla da yetinmeyerek daha ne kadar ömrümü uzatabilirim arayışına girmiş.

Bilimin hareket noktası *insandır. İnsanın mutluluğudur. Ben dinlerin insanlığa yarardan çok zarar verdiği düşüncesindeyim. İnsanlığın bu günkü seviyesine din değil bilim sayesinde geldiğini düşünüyorum. Dolayısıyla insanın bilimi temel alması gerekir diye düşünüyorum. Bunlar bırakın bilimi temel almayı allahın işine karışıyorlar diye bilim adamlarını yok etmeye çalışmışlardır. Ama onlar bence bu güne gelmelerini bilime borçlular. Oturup kalksınlar bilime dua etsinler...

Bakıyorsun toplumda bazı şeyler yanlış. Örneğin halen gavur icadıdır diye televizyona bakmayan insanlar var. Hastalandığı zaman doktora değil de hocaya gidenler var. Düşünen bir insan olarak ve aydın bir insan olarak bu yanlışlara karşı koyuyorsun. İşte karşı koyduğun zaman bu sefer de hedef alınıyorsun. Halbuki sen onları düşünerek onları o yanlışlardan kurtarmaya çalışıyorsun ama onlar bunu anlamıyor. Veya bakıyorsun yıllarca sonra senin geldiğin noktaya geliyorlar. İnsanlık tarihinin süreci hep böyle olmuştur. Bu sürecin kilometre taşları akıl va bilim olmuştur.

Bilim böyle düşünenlere bir yol çizmiş. Bu yoldan giderseniz yararınıza olur demiş. Kimi insanlar onun çizdiği yoldan gidiyor. Kimi insanlar da bildikleri yolu tercih ediyor. Yani yılların alışkanlığı geleneği neyse onu tercih ediyor. Ama bu sureç içerisinde bilimi tercih etmiş ülkelerin ileriye gittiklerini, dini tercih etmiş ülkelerin yerinde saydıkları hatta geriye gittikleri görülmüştür. Tüm bu gelişmeler bilimin en gerçek yol gösterici olduğunu ispatlamasına rağmen *bunlar halen doğa üstü güçten medet ummaya çalışıyorlar. Ne kadar garip bir çelişki...

Sonuç olarak yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir. Eğer bu gün Türkiye diğer müslüman ülkelerden ilerdeyse bu anlayış gereğidir. Eğer bu gün bu müslüman ülkeleri çağı yakalayamamışsa bilimi değil de dini temel almalarından dolayıdır. Bu gerçek ortadayken kalkıp islam dinle çelişmez demek bir şeyi değiştirmiyor. Bu örnekler gösteriyor ki din bilimle çelişmektedir.
Alt 05-09-2006, 05:35
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Ben de yazimin arkasindan sumerolog da nereden cikti diyordum.
*Sevgili Sorogren, ben kazara baska bir konuyu okurken, senin basligina yaziyorum diye yazmistim. Idare et, ne de olsa yas altmis. arada olur boyle hatalar.
* Yazimda, dine degil, genel olarak herhangi birseyin faydali olacagima inanmanin ,pozitif yarari olabilecegini anlatmaya calisiyordum. Bilimle *dinin bagdasip bagdasmadigini, bir de Semerkant arkadasa soralim. Alim deyince aklina kuran mutehasisindan baska birsey gelmiyor.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 05-09-2006, 06:02
Kıdemli Üye

valla iyi ki bazilariniz musluman degil.
yoksa b u kafayla ,yani din ve bilim hakkindaki bu savlariniza musluman olup da sahip ciksaydiniz ,gercekten hep geri kalir,hep bilime ters duser,hep baskalarini seyrederdik.
kaderin takdiri iste,dine zarar verecek, dini,insanligin geri kalmasina yol acan bir unsur olarak gorebilecek ve gosterebilecek kisileri dinden uzaklastirmis,dini bunlardan kurtarmis.
sizlerden hanginiz evvelki muslumanliginizda din ile bilim arasindaki bu bahsettiginiz farklilasmayi ve bagdaslasmazligi yasadiniz. hayatinizda,televizyona gavur icadidir diyeniniz oldumu veya bir tek kisi gordunuz mu televizyona gavur icadi diyen.kisi seyretmeyebilir kendi hakki bu,ama gavur icadi diye seyretmeyendenbahsediyorum,veya otomobile binmeyen,cep telefonu kullanmayan gordunuzmu gavur icadi diye.
ya bu tip soylemler,eskiden cahil tabakayi kandirmak icin,belli bir zumrenin halk uzerinde kurmak istedigi baskinin kalintilari.1930lu yillar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil