Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-10-2012, 12:41
sefaqwzx sefaqwzx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

http://www.habervitrini.com/haber/in...an-etti-15235/

Yukarıdaki haber Bangladeş'ten.

Bir de bizden (malesef) vahşete örnek

"Bu vesileyle ekleyelim ki, aradan 1400 geçmesine ve bu 1400 yıl boyunca insanlık anlayışında nice gelişmeler görülmesine rağmen, İslam ülkelerinde hala, İbrahim’in yukarıdaki davranışına özlem duyup, oğullarının boğazını kesmek isteyenler vardır. Bunun utanç verici bir örneğine, bundan 30 ,40 yıl kadar önce Türkiye’de rastlanmıştır. Askerden kaçmak isteyen bir kişi, eğer bu mükellefiyetten şu ya da bu şekilde kurtulacak olursa, Mızrap adındaki oğlunu kurban etmeye karar vermiş, gerçekten de askerlikten kurtulur kurtulmaz oğlunun boğazını ekmek bıçağıyla kesmiştir. Olay ortaya çıktığında savcılık işe el atmış ve dava sonucunda bu kişi layık olduğu cezaya mahkûm olmuştur. Ne esef vericidir ki, o zamanın yargıtayı, söz konusu cinayetin “dinsel inançlar” etkisiyle işlenmiş olduğunu, dolayısıyla bu inançların “cezayı hafifletici sebep” (“esbabı muhaffefe”) olması gerektiğini bildirerek mahkeme kararını bozmuştur. Olay adalet tarihimizde “Mızrap Çocuk” olayı olarak yer almıştır."
Kaynak:
http://www.baharkilic.org/post/2011/...han-Arsel.aspx

Neyi niye yaptığımızı araştırmadan yapmaktansa "can almadan önce hiç değişlse bir kaç paragraf okuyalı, da sonra ille de can alacaksak alalım diyebilecek ler için,
Yukarıdaki linkte "kurban" konusunun tüm tarihsel gelişimi ve dini inanışlardaki yeri, detayları ve kaynaklarıyla Prof. İlhan Arsel tarafından açıklanmıştır.

Tüm bunlara karşın yine de "topluca katliamda tuzumuz bulunsun" diyeceklere "helal!!!" olsun.
Saygımla.
Alt 22-10-2012, 22:34
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

sefaqwzx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

"Bu vesileyle ekleyelim ki, aradan 1400 geçmesine ve bu 1400 yıl boyunca insanlık anlayışında nice gelişmeler görülmesine rağmen, İslam ülkelerinde hala, İbrahim'in yukarıdaki davranışına özlem duyup, oğullarının boğazını kesmek isteyenler vardır. Bunun utanç verici bir örneğine, bundan 30 ,40 yıl kadar önce Türkiye'de rastlanmıştır. Askerden kaçmak isteyen bir kişi, eğer bu mükellefiyetten şu ya da bu şekilde kurtulacak olursa, Mızrap adındaki oğlunu kurban etmeye karar vermiş, gerçekten de askerlikten kurtulur kurtulmaz oğlunun boğazını ekmek bıçağıyla kesmiştir. Olay ortaya çıktığında savcılık işe el atmış ve dava sonucunda bu kişi layık olduğu cezaya mahkûm olmuştur. Ne esef vericidir ki, o zamanın yargıtayı, söz konusu cinayetin "dinsel inançlar" etkisiyle işlenmiş olduğunu, dolayısıyla bu inançların "cezayı hafifletici sebep" ("esbabı muhaffefe") olması gerektiğini bildirerek mahkeme kararını bozmuştur. Olay adalet tarihimizde "Mızrap Çocuk" olayı olarak yer almıştır."
Kaynak:

Neyi niye yaptığımızı araştırmadan yapmaktansa "can almadan önce hiç değişlse bir kaç paragraf okuyalı, da sonra ille de can alacaksak alalım diyebilecek ler için,
Yukarıdaki linkte "kurban" konusunun tüm tarihsel gelişimi ve dini inanışlardaki yeri, detayları ve kaynaklarıyla Prof. İlhan Arsel tarafından açıklanmıştır.

Tüm bunlara karşın yine de "topluca katliamda tuzumuz bulunsun" diyeceklere "helal!!!" olsun.
Saygımla.
Çok güzel ve anlamlı bir yazı gerçekten, tebrikler. Bu olayı daha önce hiç duymamıştım ama dinsel inancın cezayı hafifletici bir unsur olarak kabul edilmesi büyük bir hukuk skandalı. Dinsel motifle işlenecek olan tüm cinayetlere adeta teşvik ederek kapı aralıyor..
Alt 22-10-2012, 23:11
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Çocukluğumdan beri nefret ederim... bayram denildiğinde aklıma gelen şeyler hep güzel hem neşeli olmuştur, çocukluğumda şeker bayramı(ramazan) benim için çok önemliydi bişeyleri inandığımdan değil işin kutsallığı bi kenara tabiki alınan harçlıklar verilen şekerler görülen akrabalar derken tam bir bayram ahavsıydı..

ama kurban bayramlarını hiç sevmezdim.. zaten "kurban" ve "bayram" bence hiç yan yana gelemediler sabahları uyanmazdım hele ki pencereme yaklaşmazdım..
babamda zaten bakma oğlum derdi..
ilkelliğin bu denlisine bayram demek ancak bir dinin boyunduruğu olabilir..
her yer kan içinde hayvan parçalarıyla dolu.. ve kıvranan hayvanlar melemeler şaşkınlıkla vahşeti izleyen çocuklar o kanlardan alına sürülen parmaklar.. gerçekten hala aklımın alamadığı korkunç bişey!!

bu korkunçlukta bu savaş meydanında bayram ne gezer yahu.. bayram ve katliam! olmuyor hala bir arada değil bu toplumun inanç kesiminin genelinin bu hayvanları kesişleri sonraki işlemleri etrafı pisletmeleri..

bu iş daha temiz daha steril daha düzenli v.s yapılsaydı fikrim farklı olabilirdi.. tabi ki çok geç ama bu akıl almaz olaya bayram demek her yıl aynı şeyi tekrarlamak çok ama çok ilkel..

bir insan kişisi bana fukaralar et yiyor bu sayede deyip savunmuştu! tanrıları! şaka mı bu? fakir halka et yada bişeyler yedirmek yardım etmek bu mu yahu? başka günlerde bu insanları düşünmeyip kurbanda bir gıdım et verince nasılda tatmin oluyorsunuz!!

yılda bi kere emir geldi diye cenneti garantiliyelim diye aman günahlardan az da olsa silinsin diye beyhude çabalarınızın savunmaları çok acizane..

bu akıl almaz katliama çocuklarıda en derinden bulaştırmanız sadece cehaletle açıklanabilir..

neresinden tutarsanız elinizde kalır bu "gelenekleriniz"

neymiş ibrahim oğlunu adamış!! ismaili kesecekmiş!
yok öle bişey yıllarca böyle anlattılar..
ismaili değil ishak ı kesecekti! ibrahimin bakıcısından oğlu oldu önce
sonra karısı saradan olmuş..

v.s bizene ya nasıl bir adet bu çocuk bekle oluncada kesmeye kalk..
hani derler ya görmemişin bi oğlu olmuş tutmuş pip... koparmış.. ahanda tam o hesap..

herşey mi ilkel olur neden bu gericilikte ısrar.. inanmanın toplumsal patlayışı ne ucubece..

etrafı pisletip iğrenç kokular içinde mangalın başına geçiyorlar.. ( mangalcının kralıyımdır ama bu denlisine hayır) tıka pasa sinirleri diri diri etleri yiyorlar na bayramı lan bu? işkembeleri doldurma bayramı mı? en güzel parçayı kendine al gerisini dağıt bayramı mı? kurbanı kesecek olan bile para ve deri karşılığında kesiyor!!!
nerde sevaplar hepsi ticaret işte bu kadar.. domuz günah!
niye? sırf koyun sürüleriniz para etsin diye!
kesin kurbanı allahım emrini yerine getirdim.. memleketin kan götürüyor.. her yer pislik içinde.... bu senede haneme karala bişeler gönlünden ne koparsa....

** hülya avşar böyle bir katliamı bayram sayan bir inanış demiş!!!

cübbelide cevap vermiş yediğin etleri nerden yiyorsun!!!

yahu aptalı mı oynuyorsunuz?
kadın koyun kesme et yenmesin dememiş ki!
savunmlarınız bu kadar sığ olursa susmanızın vakti gelmiştir..

öff her yer leş gibi kokuyorrr bıktım...

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 22-10-2012, 23:26
Sesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sesli Sesli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Samimi olmadığınız kesin!

KızıL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çocukluğumdan beri nefret ederim... bayram denildiğinde aklıma gelen şeyler hep güzel hem neşeli olmuştur, çocukluğumda şeker bayramı(ramazan) benim için çok önemliydi bişeyleri inandığımdan değil işin kutsallığı bi kenara tabiki alınan harçlıklar verilen şekerler görülen akrabalar derken tam bir bayram ahavsıydı..

ama kurban bayramlarını hiç sevmezdim.. zaten "kurban" ve "bayram" bence hiç yan yana gelemediler sabahları uyanmazdım hele ki pencereme yaklaşmazdım..
babamda zaten bakma oğlum derdi..
ilkelliğin bu denlisine bayram demek ancak bir dinin boyunduruğu olabilir..
her yer kan içinde hayvan parçalarıyla dolu.. ve kıvranan hayvanlar melemeler şaşkınlıkla vahşeti izleyen çocuklar o kanlardan alına sürülen parmaklar.. gerçekten hala aklımın alamadığı korkunç bişey!!

bu korkunçlukta bu savaş meydanında bayram ne gezer yahu.. bayram ve katliam! olmuyor hala bir arada değil bu toplumun inanç kesiminin genelinin bu hayvanları kesişleri sonraki işlemleri etrafı pisletmeleri..

bu iş daha temiz daha steril daha düzenli v.s yapılsaydı fikrim farklı olabilirdi.. tabi ki çok geç ama bu akıl almaz olaya bayram demek her yıl aynı şeyi tekrarlamak çok ama çok ilkel..

bir insan kişisi bana fukaralar et yiyor bu sayede deyip savunmuştu! tanrıları! şaka mı bu? fakir halka et yada bişeyler yedirmek yardım etmek bu mu yahu? başka günlerde bu insanları düşünmeyip kurbanda bir gıdım et verince nasılda tatmin oluyorsunuz!!

yılda bi kere emir geldi diye cenneti garantiliyelim diye aman günahlardan az da olsa silinsin diye beyhude çabalarınızın savunmaları çok acizane..

bu akıl almaz katliama çocuklarıda en derinden bulaştırmanız sadece cehaletle açıklanabilir..

neresinden tutarsanız elinizde kalır bu "gelenekleriniz"

neymiş ibrahim oğlunu adamış!! ismaili kesecekmiş!
yok öle bişey yıllarca böyle anlattılar..
ismaili değil ishak ı kesecekti! ibrahimin bakıcısından oğlu oldu önce
sonra karısı saradan olmuş..

v.s bizene ya nasıl bir adet bu çocuk bekle oluncada kesmeye kalk..
hani derler ya görmemişin bi oğlu olmuş tutmuş pip... koparmış.. ahanda tam o hesap..

herşey mi ilkel olur neden bu gericilikte ısrar.. inanmanın toplumsal patlayışı ne ucubece..

etrafı pisletip iğrenç kokular içinde mangalın başına geçiyorlar.. ( mangalcının kralıyımdır ama bu denlisine hayır) tıka pasa sinirleri diri diri etleri yiyorlar na bayramı lan bu? işkembeleri doldurma bayramı mı? en güzel parçayı kendine al gerisini dağıt bayramı mı? kurbanı kesecek olan bile para ve deri karşılığında kesiyor!!!
nerde sevaplar hepsi ticaret işte bu kadar.. domuz günah!
niye? sırf koyun sürüleriniz para etsin diye!
kesin kurbanı allahım emrini yerine getirdim.. memleketin kan götürüyor.. her yer pislik içinde.... bu senede haneme karala bişeler gönlünden ne koparsa....

** hülya avşar böyle bir katliamı bayram sayan bir inanış demiş!!!

cübbelide cevap vermiş yediğin etleri nerden yiyorsun!!!

yahu aptalı mı oynuyorsunuz?
kadın koyun kesme et yenmesin dememiş ki!
savunmlarınız bu kadar sığ olursa susmanızın vakti gelmiştir..

öff her yer leş gibi kokuyorrr bıktım...
Yani eti yemek sevap da hayvanı kesmek mi ayıp oluyor? Hoca efendi gerçeği söylemiş. Sn.Hülya Avşar bu konuları nereden bilecek...Laf olsun diye söylediği belli oluyor.

Hayvan kesmeye karşı olan her zaman karşı olmalı. Kıvıranların bu işte sözüne güvenilmez. Hem mangal yapmaktan söz edeceksiniz, hem de ''HİJYENİK'' olsaydı diyeceksiniz. Bunun adına, aslında ''İKİLEM'' deniliyor. Siz hayvanı kesmekten yanasınız. Bunu nasıl örteceksiniz ki?

FARKINDALIK / FARKINDALIK / FARKINDALIK...

GERÇEĞİ ÖRTECEK BÜYÜKLÜKTE KİMSENİN ÖRTÜSÜ YOKTUR.
Alt 23-10-2012, 19:58
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kurtulusislamda´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

hayatta her yaratılanın bir amacı bir görevi var,bir ineğin,bir koyunun,bir kecinin vb hayvanların amacı biz insanoğluna beslenmesi için yaratılmıştır.
Sivrisinek hangi "hikmet" için yaratılmış söyler misin?

Tüketilemeyen yüzlerce böcek, hayvan niye var?

Domuz'un görevi ne?

Hem yaratmış, hem yiyemiyorsunuz.

Hani "Her yaratılanın bir amacı var."dı ?
Alt 23-10-2012, 22:56
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sayın sesli, koruma güdünüz sizin gerçekleri anlamanıza bile engel olacak boyutta anladığım kadarıyla..

yazımı nasıl bir ruh haliyle okuduğunu bilmiyorum ama yaşadıklarıma ve hislerime tercüman olan bu yazıyı samimiyetsiz bulmanız sadece sizian kehanetinizdir.

nasıl okudunuz?? tahmin edemiyorum ama yazımda et yemek sevap diye bişey var mı? nerde demişim bunu?
hoca efendi doğruyu sölemiş hülya avşar nrden bilecek? bu ne kariyeristik bakış açısı nasıl tanımladınız? cüppeli zatı hoca hülya avşar sanatçı !! dini bilemez nerden bilecek... şaşıyorum size yahu hülya avşarla yada cüppeliyle ne kadar vakit geçirdiniz?? belki hülya avşar din alimi! cüppeli de sahtekar( cüppeli hocan bir çok suçtan hapis yatmakta videoları felan var)

bana bu yaştan sonra hülya avşar savunması bile yaptırdınız ya helal olsun

hayvan kesmeye karşı olduğumu nerde yazmışım? dünyada hayvan kesilmesin et yenmesin mi dedim ben? samimiyeti bırak okuduğunuzu bile anlamıyorsunuz ki!!
ben hayvan kesmenin ve buna bayram demenin tezatlığını anlatmaya çalıştım!

yahu mangal yapmakla hijyenin ne alakası var mangaldan söz ederim tabi! ama mangal hijyenik değil mi? ben kurbanlık hayvanların kesiminden ve sonraki pişimine kadar ki süreçten bu kirlilikten bahsettim hatta sinirleri diri hayvanı yemenin de hoş olmadığını söyledim! mangal ateştir ve ateş yeterince hijyeniktir..

bırakın benim ikilemimi siz ya okumamış yada bişey anlamamışsınız ki...
hayvanı mezbaa da usta olan kasaplar tarafından hijyenik ortamda kesmekten ve aynı statüde bize satılmasından yanayım!

tutt tutt devirrrr ayağını tutttt bismillaahhh kess boynunuu kııggğğğ kıggğğğğğğ fıt fıtt kanlarrr cebelleşen hayvan sonra orda burda yüzülen deri boşaltılan bağırsaklar !!!!

ben buna karşıyım , buna bayram denilmesine cehalet diyorum!

iyii kapatalım mezbaları alın elinize bıçak yakaladığımız yerde yatıralım koyunu keselim afiyetle yiyelim!!

pişirmeyede gerek yok eskiden ateş mi var dı canım...

Rica ediyorum yazdıklarımı tam olarak okuyup anlayınız sonra cevap verme cüretini gösteriniz...

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 23-10-2012, 23:03
ephtal ephtal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Tanrı yada tanrılara sunum yapmak,onları sevindirme ve ona olan imanını test imkanı sağladığı için çok eskiden beri kullanılan bir ritüeldir.MÖ 2000 li yıllara kadar dayanmaktadır.Sümerler,Asurlular da kutsal nano ya adak için keçi ve koyun kesilir şarap içilir.Ve eğlenilir.Bu sayede kişilerin günahlarından sıyrıldığı an akan kanın tüm ruhunu temizlediğine inanılır.Kan akıtma ritüeli eski bir gelenektir.Tek tanrılı ve çok tanrılı kültürlerin ana inanç temasını oluşturur.Hiç şüphesiz insan beyin olarak değil de güç ve kütle olarak gelişirse güç aklın önüne geçer.Bu da ona saldırganlık ve öldürme iç güdüsü verir.Kuşkusuz kan akıtmak onları sakinleştirir.Bir çok insan tanıyorum.Kendisi hayvan kesemediği halde bıçak biletip canlının etini doğrayabilmek için sıra bekler.Bu bir pskolojik rahatlama unsurudur.Hayvan katliamının bayram olarak kutlanması nı sağlayan islam ülkeleri dir.HAYVAN KESMEK İSLAMIN ŞARTI DEĞİLDİR. İleri giden kendisini bilim fen ve teknolojide kanıtlamış bir islam ülkesi gösterebilirmisiniz?
Alt 23-10-2012, 23:41
undersun undersun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hep aynı hikaye fen de ve bılımde kendını kanıtlamış bir islam ülkesi gösterebilirmisiniz? iranı incele ayrıca bunun islam dini ile ilgisi yok fen ve bılımde ileri musluman ulkeler olsaydı musluman mı olucaktın sende bunu cevapla?
ayrıca Kurban Bayramını tartışmak doğru değil çunku etler hiçbir şekilde çöpe gitmiyor ayrıca telefde olmuyor hayvanlar ,

''Şu halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes'' ayeti gerektiği kadar açık değilmi?
Alt 24-10-2012, 00:15
sefaqwzx sefaqwzx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

undersun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hep aynı hikaye fen de ve bılımde kendını kanıtlamış bir islam ülkesi gösterebilirmisiniz? iranı incele ayrıca bunun islam dini ile ilgisi yok fen ve bılımde ileri musluman ulkeler olsaydı musluman mı olucaktın sende bunu cevapla?
ayrıca Kurban Bayramını tartışmak doğru değil çunku etler hiçbir şekilde çöpe gitmiyor ayrıca telefde olmuyor hayvanlar ,

''Şu halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes'' ayeti gerektiği kadar açık değilmi?
Herkese merhaba,
sayın undersun, sunduğunuz ayetin kimi muhatap aldığını bilmiyor gibisiniz. Ayrıca "Kalkınmış müslüman bir ülke olsa müslüman mı olacaktınız?" sorusu yanlış, din uygar ülkeler kurma iddiasındadır, yaratıcıdan gelen emir ve aydınlanmışlıkla bunu başarması beklenir. Bu doğru olsaydı gelişirlerdi nin yanıtı "müslüman mı olacaktınız?" değil, olurlar ya da olmazlar. O ölçüden giderseniz dünya nufusunun sadece beşte birine yakını müslüman olduğuna göre, salt gelişmiş ülkelerin dinleri yüzünden geliştiğinden hareketle kimse hırıstiyan, musevi ya da diğer bir dine geçmiyor.
Hak din toplumunu geliştirmiş olmalıydı yargısının yanıtı, "sana ne gelişseydi müslüman mı olacaktın?" olmamalı.
Neyse gelelim "kurban" konusuna:
Diyanetin konuyla ilgili çokça evirip-çarpıtmasına, meşruluğa kaynak atfetme uğraşına karşın, "Kur'an'da bu konuda açık bir emrin bulunmayışı" nıda itiraf ettiğini link aşağıdadır.
Burada şu üzüntümü söyleyeyim, bunu özellikle Allah kavramı edildiğinde sonsuz bir saygı ve merhamet duyulması gerektiğini hisseden "kalplere" yazıyorum:
"Allah kavramıyla, can alma, kan dökme ve bunu da bayram sayma ilkel vahşeti nasıl örtüşebilir?
Burada doğanın besin zincirinden sözetmiyoruz.
İbadetten ve Allah için can almak, topluca kan dökmekten sözediyoruz.
Öz niteliği "yaratmak olan Allah " can almayı "ihlas" için meşru bir bayram olarak kabul edebilir mi?
Allah kavramının, "iman" için, topluca hayvan katliamı emrettiğini ısrarla iddia edenlerle karşılaştığımda kesin inandığım şey;
"Bu görüşün yaratıcısında bir sorun var." oluyor.
Dinin yardımlaşma, paylaşma ve küslüklerin giderilmesi gibi güzelliklerine kimsenin itirazı olmayacaktır elbette.
Ancak iyi amel işleme, iyi insan olmanın ya da ihlaslı kul olmanın nersine sığar "Allah için kan akıtmak"? İsteyen istediği ihtiyaç sahibine istediği yardımı yapar, "Allah için" bir günde milyonlarca hayvan boğazlamak, kanlarını da sözde "Allah rızası için akıtmak", "Allah'a can alarak kan sunmak" nasıl bir yardımlaşma aracı ve ihlaslı kul sevabı olabilir?
Örneğin miras paylaşımı ayetlerde ayrıntılı olarak açıklanmış, Allah rızası için kurban kesip kan akıtmak hangi ayetle emredilmiştir.
Allah'ın kendisi için, besmele çekilerek, kan dökülmesine yönelik bir emri, farz kıldığı bir ayeti mi var ki, milyonlarca hayvan katlediliyor.
Cana saygılı, canı incitmekten sakınan bir insan bunları sorarsa, öfke duyup onu "kafir" ilan etmeden, sukunetle yanıtlamanız mümkün mü acaba?
Bizler Hz. İbrahim değiliz, nerede emredilmiş bize yardımlaşma için hayvan boğzalayıp dağıtmak? Yardımlaşma başka şekilde olamaz mı?
Şart mı? Örneğin sadece Kabe’de her yıl 4 milyonu aşkın hayvanın, aynı anda katledilip, etlerinin de ihtiyaç sahiplerinden çok uzakta telef edilmesinin kitabın neresinde yeri var? Bu Allah adına hem israf hem de en vahşi bir şekilde cana kıymak değil de nedir?
Tanrılar için kan akıtmak çok ilkel çağların batıl inanışlarının en vahşi olanlarından biridir. Ki bunlar arasında bakirelerin kanının akıtılması en makbul olanlarıdır. Kan akıtmanın tarihçesine bir göz atan her can'a saygılı insanın "kurban" adı altında kan akıtma eyleminden uzak durması ve bu türden vahşetlere özellikle de "Allah'ı" alet etmemesi daha insani olmaz mı sizce de?

Kurbanla ilgili "net" bir emir, farz, ayet olmamakla birlikte "Allah dostu" olma adına "kurban ve bayram" sözcükleri nasıl bir araya getirilip milyonlarca cana bir kaç gün içinde kıyılabilr?
Konuyla ilgili diyanet'in resmi sitesinden bir alıntıyı dikkatinize sunmak istiyorum. Bu vahşi geleneğin dine sokulmasını meşru gösterebilmek için rivayetlerden başka sığınılacak kesin hükmün bulunmayışına karşın, ıvırıp kıvırıp meşru göstermeye çalışıldığını görün lütfen.

http://www.diyanet.gov.tr/TURKISH/DY...?Sayfa=1&ID=36

"Kurban kesmenin fıkhî açıdan değerlendirilmesi hususunda fakihler arasında görüş farklılıkları vardır. Dinen aranan şartları taşıyan kimselerin kurban kesmeleri Hanefî mezhebinde ağırlıklı görüşe ve bazı müctehid imamlara göre vâcip, fakihlerin çoğunluğuna göre müekked sünnettir. Hanefîler, Kur'an'da Hz. Peygamber'e hitaben "Rabbin için namaz kıl, kurban kes" (el-Kevser 108/2) buyrulmasının ümmeti de kapsadığı ve gereklilik bildirdiği görüşündedir. Ayrıca Hz. Peygamber'in birçok hadisinde hali vakti yerinde olanların kurban kesmesi emredilmiş veya tavsiye edilmiş, hatta "Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın" (İbn Mâce, "Edâhî", 2; Müsned, II, 321), "Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vâciptir" (Tirmizî, "Edâhî", 18; İbn Mâce, "Edâhî", 2) gibi ifadelerle bu gereklilik önemle vurgulanmıştır. Öte yandan kurban kesmeyi Hz. Peygamber hiç terketmemiştir. Bu ve benzeri delillerden hareket eden fakihler gerekli şartları taşıyanların kurban bayramında kurban kesmesini vâcip görürler. Sünnet olduğunu ileri sürenler ise, Kur'an'da bu konuda açık bir emrin bulunmayışından, Hz. Peygamber'in devamlı yapmış olmasının kurbanın sünnet olmasıyla da açıklanabileceği noktasından hareket ederler."

Not. Rivayetlerle Allah'ın elçisine atfedilenlerin ümmetçe de aynen yerine getirilmeye çalışılmasının -ince ayrıntıya dikkat ediniz- bir çeşit "peygamberleşme"yi ifade ettiğine dikkatinizi çekerim.
Peygambere bir emir gelmişse o emir sanki tüm ümmete gelmiş gibi addederek milyonlarca cana kıyılıp kan dökülmesi, üstelik bunun "Allah rızası için olması" akla, mantığa ters değil mi?
Allah "bana inanan, maddi durumu uygun müminler her yıl benim rızam için kurban kessinler ve o kan akttıkları vahşet gününün adını da bayram koysunlar " mı demiş?
Ama iş burada kalmıyor elbette; buyrun:

"Bu vesileyle ekleyelim ki, aradan 1400 geçmesine ve bu 1400 yıl boyunca insanlık anlayışında nice gelişmeler görülmesine rağmen, İslam ülkelerinde hala, İbrahim’in yukarıdaki davranışına özlem duyup, oğullarının boğazını kesmek isteyenler vardır. Bunun utanç verici bir örneğine, bundan 30 ,40 yıl kadar önce Türkiye’de rastlanmıştır. Askerden kaçmak isteyen bir kişi, eğer bu mükellefiyetten şu ya da bu şekilde kurtulacak olursa, Mızrap adındaki oğlunu kurban etmeye karar vermiş, gerçekten de askerlikten kurtulur kurtulmaz oğlunun boğazını ekmek bıçağıyla kesmiştir. Olay ortaya çıktığında savcılık işe el atmış ve dava sonucunda bu kişi layık olduğu cezaya mahkûm olmuştur. Ne esef vericidir ki, o zamanın yargıtayı, söz konusu cinayetin “dinsel inançlar” etkisiyle işlenmiş olduğunu, dolayısıyla bu inançların “cezayı hafifletici sebep” (“esbabı muhaffefe”) olması gerektiğini bildirerek mahkeme kararını bozmuştur. Olay adalet tarihimizde “Mızrap Çocuk” olayı olarak yer almıştır."
Kaynak:

Neyi niye yaptığımızı araştırmadan yapmaktansa "can almadan önce hiç değilse bir kaç paragraf okuyalım da sonra ille de can alacaksak alalım diyebilecekler için.

Benim zihnimdeki Allah kavramı, toplu katliam vahşetine asla izin vermez ve varsa bir hesap günü bu "vahşetin" hesabını da elbette ki görür.
sağlıcakla kalınız.

Konu sefaqwzx tarafından (24-10-2012 Saat 00:24 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-10-2012, 00:46
undersun undersun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

siz komikmisniz?

Sizin mantığınıza göre yukarıdaki ayetde ''rabbin için namaz kıl kurban kes'' diyerek ve müslümanlarında namaz kılması neticesinde peygamberleştiğini mi iddia ediyorsunuz,
ozaman kurban keserek peygamberleşen ümmet namaz kılarakda mi peygamberleşiyor ,
bu ne yanlış bir mantıkdır...
Ayetde peygamber efendimize gecenin belirli kısmında kalk namaz kıl bu sadece sana farz kılındı diyorda burda neden sadece sen kurban keseceksin demiyor..

Mantık yanlış...Saçmalamayın...

Bu konuyu iyice araştırıcam ve sizde araştırın....oyle kopyala yapıştırla bu iş olmaz..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil