Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-02-2020, 16:39
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Şehadet etmek üzerine bir analiz

Kitabı mukaddes(eski-yeni ahit) ve Kuran'da şahitlik/tanıklık çok fazla işlenmiştir..İslam dini açısından ''şehadet'' kavramı çok önemlidir..Her gün 5 defa okunan ezanda veya müslüman olmak için söylenen bir cümlenin başında şehadet kavramı yer alır..Bu kavramın ne olduğunu kısaca/kabaca ortaya koymaya çalışacağım..Önce eski ve yeni ahitten,bu konuya dair örnekler vereyim;

Yaratılış 31
44 Gel anlaşalım. Aramıza tanık koyalım."
45 Yakup bir taş alıp onu anıt olarak dikti.
46 Yakınlarına, "Taş toplayın" dedi. Adamlar topladıkları taşları bir yere yığdılar. Orada, yığının yanında yemek yediler.
47 Lavan taş yığınına Yegar-Sahaduta, Yakup ise Galet adını verdi.
48 Lavan, "Bu yığın bugün aramızda tanık olsun" dedi. Bu yüzden yığına Galet adı verildi.
49 Mispa diye de anılır. Çünkü Lavan, "Birbirimizden uzak olduğumuz zaman RAB aramızda gözcülük etsin" dedi,
50 "Eğer kızlarıma kötü davranır, başka kadınlarla evlenirsen, yanımızda kimse olmasa bile Tanrı tanık olacaktır."
51 Sonra, "İşte taş yığını, işte aramıza diktiğim anıt" dedi,
52 "Bu yığın ve anıt birer tanık olsun. Bu yığının ötesine geçip sana kötülük etmeyeceğim. Sen de bu yığını ve anıtı geçip bana kötülük etmeyeceksin.
1.Samuel 20
12 Yonatan Davut'la konuşmasını sürdürdü: "İsrail'in Tanrısı RAB tanık olsun! Yarın ya da öbür gün bu saate kadar babamın ne düşündüğünü araştıracağım. Babamın sana karşı tutumu olumluysa, sana haber göndereceğim.
23 Birbirimizle yaptığımız antlaşmaya gelince, RAB sonsuza dek seninle benim aramda tanık olsun."
42 Yonatan, "Esenlikle yoluna git" dedi, "İkimiz RAB'bin adıyla ant içmiştik. RAB seninle benim aramda ve soylarımız arasında sonsuza dek tanık olsun." Bundan sonra Davut yoluna gitti. Yonatan da kente döndü.
Yasanın tekrarı 31
26 "Bu Yasa Kitabı'nı alın, Tanrınız RAB'bin Antlaşma Sandığı'nın yanına koyun. Orada size karşı bir tanık olarak kalsın.
28 Oymaklarınızın bütün ileri gelenlerini, görevlilerinizi bana getirin. Bu sözleri onlara duyuracağım. Yeri göğü onlara karşı tanık tutacağım.
Vahiy 1
2Yuhanna gördüklerinin tümüne, Tanrı'nın sözüne ve İsa Mesih'in tanıklığına tanıklık etti.
Vahiy 11
3İki tanığıma yetki vereceğim, bin iki yüz altmış gün çul kuşanarak peygamberlik edecekler."
4Bu iki tanık yeryüzünün Rabbi önünde duran iki zeytin ağacı ile iki şamdandır.
Yuhanna 1
6Tanrı tarafından gönderilmiş bir adam ortaya çıktı, adı Yahya idi.
7Tanıklık etmeye geldi. Işık için tanıklık etsin ve herkes onun aracılığıyla iman etsin diye geldi.
8Kendisi o Işık değildi, ancak Işık için tanıklık etmeye geldi.
15Yahya O'nun için tanıklık etti ve yüksek sesle açıkladı: "Sizlere, 'Benden sonra gelen benden üstündür; çünkü O benden önce vardı' dediğim işte budur.
32Yahya tanıklığını şu sözlerle sürdürdü: "Ruh'un gökten güvercin gibi inerek O'nun üzerinde durduğunu gördüm.
33Bu kişinin kimliğini bilmiyordum. Ama suyla vaftiz etmek için beni gönderenin kendisi, 'Ruh'un kimin üzerine inip durduğunu görürsen, Kutsal Ruh'la vaftiz eden O'dur' dedi.
34Ben de görüp Tanrı'nın Oğlu budur diye tanıklık ettim."
51Ve ekledi: "Size doğrusunu söyleyeyim, göğün açıldığına ve Tanrı'nın meleklerinin insanoğlu üzerinde yükselip indiklerine tanık olacaksınız."
Yuhanna 5
30"Ben kendi kendime hiçbir şey yapamam; işittiğim gibi yargılarım. Benim yargılayışım doğrudur. Çünkü kendi isteğimi değil, beni gönderenin isteğini ararım.
31Eğer kendim için tanıklık edersem, tanıklığım gerçek sayılmaz.
32Benim için başka biri tanıklık ediyor. O'nun benim için ettiği tanıklığın gerçek tanıklık olduğunu biliyorum.
33"Yahya'ya adamlar gönderdiniz ve o gerçeğe tanıklık etti.
34Kaldı ki, benim tanıklığım insanlardan kaynaklanmıyor, ama siz kurtulasınız diye bunları söylüyorum.
35Yahya yanan ve aydınlık veren bir ışıktı. Siz de onun ışığında bir süre sevinç bulmak istediniz.
36Ama ben Yahya'nın tanıklığından daha üstün tanıklığa sahibim. Çünkü Baba'nın tamamlamam için bana verdiği işler -yapmakta olduğum bu işler- beni Baba'nın gönderdiğine tanıklık ediyor.
37Beni gönderen Baba kendisi de bana ilişkin tanıklık etmiştir. Siz hiçbir dönemde ne O'nun sesini duydunuz, ne de O'nun yüzünü gördünüz.
38O'nun sözü içinizde kalmıyor. Çünkü O'nun gönderdiği kişiye iman etmiyorsunuz.
39Kutsal Yazılar'ı araştırıyorsunuz. Çünkü sonsuz yaşamınızın onlarda bulunduğunu sanıyorsunuz. Oysa bana da onlar tanıklık ediyor.
Habercilerin işleri 3
15Öte yandan da yaşam veren önderin canına kıydınız. Tanrı O'nu ölüler arasından diriltti. Biz bu olayın tanıklarıyız.
Matta 15
31Öyle ki, halk dilsizlerin konuştuğuna, eli ayağı tutmazların düzeldiğine, kötürümlerin yürüdüğüne tanık olarak şaşakaldı ve İsrail'in Tanrısı'nı yüceltti.

Yani;
Eski ahite göre 2 kişi arasında ''taş'',''kitap'',''rab'',''tanrı'',''yer'',''gök' ' tanık oluyor..Yalnız olduğumuzda da tanrı tanık oluyor..(''Allah her an yanımızdadır,Allah her şeyi görür'' diyen müslümanlar aklınıza gelsin..)
Yeni ahite göre peygamberler tanıktır,İsa'nın ''tanrı'' olduğuna Yahya tanık olmuştur,İsa'nın ölmesini/dirilmesini görenler tanıklardır/şahitlerdir,yahudiler İsa'nın mucizelerine tanık/şahit olmuşlardır,İsa'da(oğul,rab,mesih) tanıktır/şahittir,Tanrı'da(baba) tanıktır/şahittir..

Kuran'a gelelim;

Enam 19-De ki: “Şahitlik bakımından hangi şey daha büyüktür?” De ki: “Allah benimle sizin aranızda şahittir. İşte bu Kur’an bana, onunla sizi ve eriştiği herkesi uyarayım diye vahyolundu. Gerçekten siz mi Allah ile beraber başka ilâhlar olduğuna şahitlik ediyorsunuz?” De ki: “Ben şahitlik etmem.” De ki: “O, ancak tek bir ilâhtır ve şüphesiz ben sizin Allah’a ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.”

-Eski ve yeni ahitteki tanrının şahitliği,bu kuran ayetinde de karşımıza çıkıyor..

Ali İmran 64-De ki: “Ey kitap ehli! Bizimle sizin aranızda ortak bir söze gelin: Yalnız Allah’a ibadet edelim. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayalım. Allah’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilâh edinmesin.” Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, deyin ki: “Şahit olun, biz müslümanlarız.”

-Bu surenin 55. ve 59.ayetlerde İsa'dan alenen bahsediliyor..Parantez içinde bir şeyler yazmıyor yani..65.ayette ise,kitap ehlinin,yani Yahudilerin/Hristiyanların İbrahim'i tartıştığından bahsediliyor..Muhammed zamanında böyle bir tartışma olmadı ki..Yani Ali İmran suresi 64.ayette şahit olan Müslümanlar veya şahitlikle ilişkilendirilen Müslümanlar,İsa ile alakalı bir topluluktur..

Ali İmran 70-Ey Kitap ehli!Şahit olduğunuz hâlde, niçin Allah’ın âyetlerini inkâr ediyorsunuz?

-Burada da Yahudilerin ve Hristiyanların şahit olduğu belirtiliyor ki,şahit oldukları halde inanmadıkları için kızılıyor sanki..3 ayet önce İbrahim'in Yahudi ve Hristiyan olmadığı,bir Müslüman olduğu belirtilmiş..Yani Kuran,kitap ehlinin,yani Yahudiler ve Hristiyanların,aslında her şeye şahit olduklarını ama bunun yeterli olmadığını söylüyor..Kitap ehli şahit olmuş ama bu şahitliği farklı anlamış ve Allah'a ortak koşulmuş..İbrahim bağlamında,müslümanların şahit olmak dışında Allah'a ortak koşmadıkları söylenmeye çalışılıyor..Peki,bu Kuran ayetlerinde bahsedilen şahitlik nedir?Yukarıdaki incil ayetlerinde Yahudilerin ve İsa'ya inananların,İsa'nın tanrı oğlu veya tanrı olduğuna şahit/tanık olduklarını gördük..Kuran'da bu ayetlerde aynı şeyden bahsediyor..''Şahit olduğunuz halde niye yüz çeviriyorsunuz'' diye sitem ediliyor..''Müslümanlar yüz çevirmedi,şahitliklerinden dolayı iman ettiler'' diye,müslümanlar,ehli kitaptan ayrıştırılıyor..
Burada ''Müslümanlar İsa'nın tanrı veya tanrının oğlu olduğuna şahit oldular ve iman ettiler ama Hristiyanlar şahit olup iman mı etmediler?'' diye bir soru sorulabilir tabi..Burada işte Kuran'da ''Hristiyan'' diye çevrilen ''nasara'' ya da ''nasaraya'' ifadesi masaya yatırılmalı ama burada buna değinmeyeceğim..

Maide 83-Peygamber’e indirileni dinledikleri zaman hakkı tanımalarından dolayı gözlerinin yaşla dolup taştığını görürsün. “Ey Rabbimiz! İnandık. Artık bizi şahitlik edenler ile beraber yaz” derler.

-Bir önceki ayette bu kişilerin Hristiyan din adamları olduklarını görüyoruz..Rahipler ya da keşişler,kendilerinin şahit olarak anılmalarını istiyorlar..Burada da alenen şahitlik/tanıklık kavramının Hristiyanlıkla alakalı olduğu görülüyor..

Maide 111-Hani bir de, “Bana ve Peygamberime iman edin” diye havarilere ilham etmiştim. Onlar da “İman ettik. Bizim müslüman olduğumuza sen de şahit ol” demişlerdi
Maide 113-Onlar, “İstiyoruz ki ondan yiyelim, kalplerimiz yatışsın. Senin bize doğru söylediğini bilelim ve ona,görmüş şahitlerden olalım” demişlerdi.

-Hristiyan din adamlarından sonra,havariler de şahitlikle ilişkilendirilmiş..Havari denilen insanlar,İsa'nın tanrının oğlu ya da tanrı olduğuna şahitlik/tanıklık edenlerdir..Kuran'a göre,İsa'nın tanrı veya tanrının oğlu olduğuna tanıklık/şahitlik edenler,kendilerini Müslüman olarak lanse etmişler..Yani Müslüman demek,şahit/tanık olmak demek,havari olmak veya havari olmayı istemek demektir..
Yukarıda Maide 83'de Hristiyan din adamları,''inandık,bizi şahitlerle beraber yaz'' deniyor..Yani ''inandık,bizi havarilerle beraber yaz'' diyorlar..
Peki,İsa'ya tanık olmak ne demek?Kurtulmak demektir..Kurtuluş için tek şart budur..İslam'ın da tek şartı vardır ve bu şart,şehadetle/tanıklıkla başlayan bir cümledir..!
Alt 24-04-2021, 20:36
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İslam dininin sahiplendiği 'şehit' ve 'mümin' kavramları, aslında hristiyanlık dinine ait kavramlardır.

Joseph Molitor'un ''Kildaniler ve doğu süryani kilisesi'' kitabından iki cümle;

-İsa mesih için acı çekenlere şehit diyoruz, çünkü onlar İsa mesihin yeniden dirilişinden kuşku duyanlara, çektikleriyle bu dirilişe tanıklık etmişlerdir.
-Onlara mümin de denir, çünkü onlar herkesin önünde hristiyanlık dinine bağlılıklarını açıkça söylemişlerdir.

Bu yazdıklarımı doğrulamak adına da;

ERKEN ORTAÇAĞ'DA HIRİSTİYAN TOPLULUKLARIN MAĞDURİYETİ
Fermude GÜLSEVİNÇ Yüksek Lisans Tez
http://www.openaccess.hacettepe.edu....pdf?sequence=1

Bir cümle sadece;
''Kilise literatüründe şehit kelimesinin manası tam olarak İsa'ya inandığı için öldürülen mümin'dir.''

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil