Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-04-2009, 03:07
haci haci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende bu açıklamalarda bir sorun olduğu izlenimi uyandı.
Bu açıklamalar tümüyle İslam'ın etkisinden soyutlanarak mı yapıldılar diye sormam gerekiyor.
Yani bu bilgilerin bir kısmını İslam sağladı ise, onların güvenirliğinin şaibeli olduğunu söyleyebilirim.
Alt 20-04-2009, 13:04
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

haci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu açıklamalar tümüyle İslam'ın etkisinden soyutlanarak mı yapıldılar diye sormam gerekiyor.
Yani bu bilgilerin bir kısmını İslam sağladı ise, onların güvenirliğinin şaibeli olduğunu söyleyebilirim.
Hacı hoşgeldin bu sitenin en eskilerinden birisin senin bazı yazılarını okudum

Bir yazında müslüman bir arkadaşa "Seni ateizme davet ediyorum" demen beni çok güldürdü

Yani illa gavurlar söyleyecekde doğru olacak dimi,illa gavurlar söyleyecek
Alt 20-04-2009, 14:40
haci haci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karadenizli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bir yazında müslüman bir arkadaşa "Seni ateizme davet ediyorum" demen beni çok güldürdü

Tam tersine.. Ben gavur kaynaklarını da reddediyorum ve hatta onları kınıyorum bu konuda.
Çünkü onlar İslam'ın etkisi altında kalarak, tarihi bilimine ihanet etmişlerdir.
İslam kendi tarihini değiştiren dinlerden biridir. Diğeri Yahudiliktir. Her ikisinin de tarihi efsanelerden ibarettir ve batı bu efsaneleri ciddiye alarak kabul etmiştir.

Benim birisini ateizme davet etmemle bu sorunun ne alakası var, anlamadım. Çok alakasız iki konuyu bir araya getirmeye çalışıyorsunuz. Bunu nasıl bir mantıkla yaptığınızı bilmiyorum ama, pek doğru bir yaklaşım değil.
Alt 20-04-2009, 14:50
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Tam tersine.. Ben gavur kaynaklarını da reddediyorum ve hatta onları kınıyorum bu konuda.
Çünkü onlar İslam'ın etkisi altında kalarak, tarihi bilimine ihanet etmişlerdir.
İslam kendi tarihini değiştiren dinlerden biridir. Diğeri Yahudiliktir. Her ikisinin de tarihi efsanelerden ibarettir ve batı bu efsaneleri ciddiye alarak kabul etmiştir.

Benim birisini ateizme davet etmemle bu sorunun ne alakası var, anlamadım. Çok alakasız iki konuyu bir araya getirmeye çalışıyorsunuz. Bunu nasıl bir mantıkla yaptığınızı bilmiyorum ama, pek doğru bir yaklaşım değil.
O zaman mantığınız şu galiba; islamı kötüleyen her olay itina ile alınır islamı yücelten her olay reddedilir.Afiyet olsun

Yok ufak bir enstantene idi o
Alt 26-04-2009, 03:20
DreiMalAli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DreiMalAli DreiMalAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Haci,

bu başlığın konusu, islami literatür dışında kalan ve ciddiye alınabilecek tarihçiler tarafından, İslam Tarihi hakkında kullanılmış tarihi belgeler tekrar gözden geçiriliyor. Ve bu belgelerde İslam'ın erken tarihi hakkında öne sürülen savların tutarlılığı inceleniyor. Şimdiye görüldüğü kadarıyla, kastedilen zaman içerisinde İslam'ın varlığı hakkında elde bulunan tek bir belge yok. Ama tarihçiler tarafından bu belgelerin İslam kaynaklı olan İslam tarihine uydurma/yamama çabalarının mevcut olduğu hemen göze çarpıyor.

Senin endişenin tersine, benim de aklımın bir köşesinde devamlı bir soru işareti duruyor: Bu araştırmalarda Hristiyanlığım ne kadar etkisi olmuştur sorusu.

Sevgiler

Muhammed 40 yaşında peygamber olduysa, Muhammed + 4 halife ilk İslam devletini 40 yıl yönettiyse, Ali Baba'nın da elbette 40 haramisi vardır.

Konu DreiMalAli tarafından (26-04-2009 Saat 03:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 26-04-2009, 03:26
DreiMalAli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DreiMalAli DreiMalAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

karadenizli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Hayır sevgili karadenizli.
Gavurlar söylediği için değil. Belgeler eleştirsel gözden geçirildiği için. İşin içine inancı katmadan ciddiyetle akıl-mantık süzgecinden geçirildiği için.

Ve benim için şahsi ve önemli bir nokta: Müslümanlar tarih konusunda haddinden fazla yalan uydurup bunu tarih diye yutturmaya kalktıkları için (bak hadisler, siyerler) güvenilirliklerini tamamen yitirdikleri için.

Sevgiler

Muhammed 40 yaşında peygamber olduysa, Muhammed + 4 halife ilk İslam devletini 40 yıl yönettiyse, Ali Baba'nın da elbette 40 haramisi vardır.
Alt 28-05-2009, 21:27
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

"Kur'andaki Hz. Isa imgesine dair Bati'da yapilan calismalarin seyrine göz attigimizda, arastirmacilarin bu imgenin temellerini Hiristiyanligin Incil'e alinmamsi Apokrifa metinlerinde veya Hiristiyan yada Yahudi-Hiristiyan mezheplerinin inanislarinda aramaya calistiklarini görürüz. Yirminci yüzyilin baslarinda bu egilim tartismalara yol acmistir. Hz. Muhammed'in (ve cok nadiren de Kur'anin) karmasik ve/veya sapkin bir Hiristiyanlik anlayisi olduguna inanilmaktaydi. Kuran'da Hz. Isa'nin anlattigi kissalar söylenceler masallardi, ya da olsa olsa Bizans Imparatorlugunun uzak bölgelerinde görece daha hizli yayildigi varsayilan Kutsal Kitap'a gecmemis anlatilardi. Kissalarin kökleri tam olarak belirlenemediginde de, "Doguya özgü zengin hayal gücü"nün ürünü olduklari varsayildi. " (Müslüman Hazreti Isa, Tarif Khalidi, sayfa 34)

Khalidi'nin ilginc bir kitabi var. Isa'nin islami metinlerde nasil bir evrim gecirdigini Hicri 2. yüzyildan 10. yüzyila kadar takip ediyor. Kitabin önünde 70 sayfalik bir aciklama var. Sonrasinda da vecizeler, kissalar ve mesellerde Isa'nin nasil tarif edildigini ciziyor. Ortaya müslüman bir Isa cikiyor. Khalidi buna müslüman Incil diyor.

Benim ilgimi ceken yukardaki paragraftan daha cok bu paragraf icin verdigi kitap listesi, Belki ise yarar diye buraya ekliyorum:

Bu paragrafta ele alinan görüsler su eserlerde de bulunabilir:

W.St.Clair Tisdall, The Original Sources of Qur'an (Londra: SPCK, 1905)

E.Sell ve D.S. Margoliouth, "Christ in Mohammedan Literature"
James Hastings, ed., Dictionary of Christ and the Gospels (Edinburgh:T and T.Clark,1908) icinde s.882-886

S.M.Zwerner, The Moslem Christ /Edinburgh: Oliphant, 1912)

D.Sidersky, Les Originels des legendes musulmanes dans le Coran et dans les vies des prophetes (Paris:Geuthner,1933)

Thomas O'Shaughnessy, The Koranic Concepts of the World of God(Roma: Pontificio Istituto Biblico, 1933)

Abraham Katsh, Judaism in Islam: Biblical and Talmudic Backgrounds of the Koran and Its Commentaries (New York, Bloch, 1954)

W.M.Watt, "The Christianity Critized in the Qur'an" The Muslim World, 57 (1967), 197-201

Olaf Schumann, Der Christus der Muslime(Gutersloh: Mohn, 1975)

Kenneth Cragg, Jesus and The Muslim (Londra, Allen and Unwin, 1985)

Jaroslaw Pelikan, Jesus through the Centuries (New York: Harper Perennial Library, 1987) s. 16-17

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 29-05-2009, 00:44
OQONUC OQONUC isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Hz. Muhammed ve Charlemagne 16,06 TL.
Müslüman Hazreti İsa 12,60 TL.
Yanılmışım Tanrı Varmış 18,48 TL.

Sevgili Sargon bu kitapları aldım.

1.kitap Germenlerin Avrupa kültürüne sahip çıkarak dünya hegomanyası hayallerine karşı yazılmış bir kitap.

2.Kitabı sizin yazınızdan merak ettim.

3.Kitap ise meşhur zaten ne zamandır alayım alayım diyordum, bunlarla birlikte kütüphanede bulunsun istedim.

Eğer tahmin ettiğim bağı kitapta görürsem Müslüman Hazreti İsa diye bir başlık açacağım kitabı okuyunca.
Teşekkürler
Selamlar
Alt 06-02-2010, 17:10
güneşinzaptıyakın güneşinzaptıyakın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

güncelleme...
Alt 11-10-2014, 11:39
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü