Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Konu Kapatılmıştır

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-04-2010, 12:28
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

uyar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili mete... sen doğal seleksiyon diyorsan evrim diyorsan.....adem havva bir metafor diyorsan.. sorun yok zaten...
benim derdim bunu hala kabul etmeyenlerle...

şimdi sen kuran evrimi savunuyor mu diyorsun?? hmmm bak sen!!!
Sevgili dostum uyar,

Bu yönde işaretler var...Neden olmasın?
1400 yıl önce insanlara açıkca evrimi anlatamazsın ya..ancak bazı imalar söz konusu olabilir...
Örnek;

Yunus suresi 4-5
Hepinizin dönüşü O'nadır. Bu, ALLAH'ın verdiği gerçek sözdür. O, yaratılışı başlatır ve sonra tekrarlar; böylece inanıp erdemli işler yapanları adaletle ödüllendirir. Örtenlere ise, inkarlarından ötürü sıcak bir içecek ve acı bir azap vardır.
O, güneşi bir ışık kaynağı, ayı da bir ışık yaptı. Yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona evreler düzenleyip belirledi. ALLAH bunları ancak bir gerçek için yaratmıştır. Bilen bir topluma ayetleri böyle açıklar.

Yukarıda Yaratılışı başlatma ve tekrarlama ilginç..Ayrıca Güneşin bir kaynak olarak zikredilmesi ancak Ayın sadece bir yansıtıc olduğu da bir gerçek...
Bunlar tabi ki bir mucize işareti değildir.Ama bir Bilgi sahibi tarafından yazıldığına işaret eder...

şimdi çıkmam gerek..ancak akşam yorumunuzu okumak dileğiyle...
Alt 11-04-2010, 19:05
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili ulu...
şükür kavuşturana )) senin bu konudaki fikirlerini biliyoruz zaten..

sanırım bu metee kardeş de senle benzer düşünceler içinde..

evrim var doğal seleksiyon var ama bunu allahınız yönlendiriyor diye düşünüyor sanırım...

önce bunu bir belirleyelim mete arkadaşla sonrasını konuşuruz...

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 13-04-2010, 11:50
metee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
metee metee isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Yalnızca bir kez dilim tutuldu. Bir adam bana, "Sen kimsin?" diye sorduğunda.(Çamur ve Su )

Bozkırın Sırrı Türk Peygamber Diyor ki

Türk peygamber var mı?

A.B.M: Türk Peygamber olduğuna gerçekten inanıyor musunuz?

A.T: Kesinlikle. Onun izleri tarihte de Türk dilinin kendisinde de var. Bir topluluğa bir Peygamber gelmişse ki Kuran-ı Kerim her topluluğa Peygamber geldiğini söylüyor ve o peygamberlerin halkın diliyle geldiğini söylüyor. O zaman arkeolojik kazı gibi dilin kendisinde nübüvvete dair yani Allah kul iletişimini o dilin kendisinde aramanız lazım. Divan-ı Lugati't Türk bu konuda bayağı bir örnek sunuyor bize. Şeytanın ön Türkçede caytkan olarak geçmesi. Ya da Arapçadaki İslami terminolojide doğmamış doğrulmamış Ahet Samet diye Allah'ı tarif ederiz. Ön Türkçe tengri mungsuz. (doğmamış doğrulmamış) böyle bir tabiri insanların herhangi bir canlı için uydurabilmesi mümkün değil. Bunu ancak Tanrı için düşünebilirsin bu sıfatı eğer oluşturabiliyorsa bir dil bunu kullanan terminoloji haline getiren bir peygamberin ya da birçok peygamberin varlığı lazım. Erdenay diye bir kelime var der ki Erdenay için Kaşgarlı Mahmut, 10. asırda yazdığı kitapta eskiden Türkler diye anlatıyor, iyi insanları seçilmiş insanlara Tanrı'dan haberler getiren periye Erdenay diyor. Biz buna Cebrail diyoruz birebir bu şekilde Hanif din terminolojisine uyan yüze yakın kelime var ve çoğunu da romanda kullandım ben bunları

A.B.M: Romanınızda anlattığınız Öktem peygamber Cebrail ve mağara motifleri gibi birçok yönüyle Peygamberimiz Hz. Muhammed'e benzemekte. Hz. Muhammed’den esinlendiniz mi?

A.T: Hayır esinlenmedim ama şuna hep dikkat ettim; Kuran-ı Kerim'in anlattığı peygamberler ile İncil ve Tevrat'ın anlattığı peygamberler çoğunlukla isimleri özdeşleşse bile hal hareket, tavır özellikle Allah-Peygamber ve peygamber-halk ilişkisinde birbirinden farklı. Biz hazreti İbrahim deriz Tevrat ve İncil Abraham der. Abraham İncil’de ya da Tevrat'ta Allah'la pazarlık yapar sürekli. Bana şu şu şekilde yolumu açarsan ben de senin için şu şu iyiliği yapacağım der ve Allah'la sürekli pazarlık içindedir. Bunu biz Moşe'de görürüz Musa'da Nuh'ta da görürüz. Ama bizim bildiğimiz Hz. Nuh ve Hz. Musa, Hz İbrahim Allah ile pazarlık yapmaz, pazarlık muadiller arasında geçer. Bunun gibi birçok örnek var. Tevrat'ın, İncil'in peygamber diye anlattıklarıyla Kuran-ı Kerim'in peygamber diye anlattıkları... Ben o ortak özelliklerin hepsini toparlayıp onu kurgusal Öktem karakterine yüklemeye gayret ettim.

Zihnimde kurgusal peygamber fikri vardı

A.B.M: Romanınızda dipnotlar ve kaynaklar belirtmişsiniz bu araştırmayı hangi amaçla yaptınız? Önce bir Türk peygamber fikrine inanıp bunu destekleyecek belgeler toplama ihtiyacı mı duydunuz yoksa yaptığınız araştırmalar mı sizi Türk Peygamber sonucuna ulaştırdı?

A.T: Benim zihnimde öncelikle kurgu peygamber fikri vardı ama coğrafyası hikâyesi tarihi belirmemişti. Ben aşçılık üzerine bir belgesel hazırlamıştım yönetmenliğini ve metin yazarlığını yaptım, o belgesel esnasında enteresan noktalar üst üste binince zihnimde bir ışık yaktı. Milattan önce onuncu asırda dünya aşçılığı Orta Asya üzerinde bir sıçrama yaşıyor. Sıçramanın içeriği ve niteliği romanın ana konularından birisi o yüzden detaylandırmayacağım. Demircilik konusunda eş zamanlı olarak milattan önce onuncu asrın bir sıçraması var yine Orta Asya kaynaklı bugünkü Kazakistan coğrafyası civarında. Kuran-ı Kerim'den şunu biliyoruz ki ilk kumaş dokuyan kişi Hz. İdris. Yaşam kalitesini arttıran teknolojik sıçramalar yaratan bazı şeyleri Allah Peygamberler eliyle insanlara lütfetmiş. Zihnimde öyle bir refleks oluştuğunda muhtemelen benim aradığım kurgusal peygamberin Orta Asya'da aşçılık, metaluji ve demir üzerine bir şeyler yaptığına kanaat getirdim. Peygamber efendimizin sözü vardır ya; ilim Çin'de bile olsa gidip alın diye, hikmeti bulunca hikmet sizin yitiğinizdir der. Yitiğimi kaybetmemişçesine konuya dört elle sarıldım araştırdıkça çapraz bilgiler de birbirini destekledi.
Kaynak :Yazete.com Söyleşi : Bozkırın Sırrı Türk Peygamber

Daha önceler ilk kayıt olduğumda dikkat ettiğim konu mitoloji, batıl ve ilahi olan aynı ama isimler değişme olduğudur..

Şeytanın ön Türkçede caytkan olarak geçmesi. Ya da Arapçadaki İslami terminolojide doğmamış doğrulmamış Ahet Samet diye Allah'ı tarif ederiz. Ön Türkçe tengri mungsuz. (doğmamış doğrulmamış) böyle bir tabiri insanların herhangi bir canlı için uydurabilmesi mümkün değil.

Yukarıdaki Söyleşideki örnek ile birlikte benim burada ne anlatmak istediğmi bu kitap güzel bir şekil anlatmıştır.

Saygılarımla MeTeE

[Mt]METEE[/Mt]Kalp ne ile doluysa,dudaklardan 0 dökülür gider.Goethe
EVRiM HAYALGüCüDüR?...
Alt 13-04-2010, 16:07
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

mete kardeş..

evrim var doğal seleksiyon var ama bunu allah yönlendiriyor

böyle mi düşünüyorsun??

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 13-04-2010, 20:28
zaferokan zaferokan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

..Peki söyle bir soruya ne dersiniz arkadaşlar ..

EGERKİ bizi bir tanrı yaratıgsa tanrıyı kim yarattı..
..
EGERKİ bizi büyük patlama yaratıgsa büyük patlamanın maddeleri nerden geldi..
..
KISACA YARADILIŞIN BAŞLANGICI NASIL OLDU.?
..
ilk canlı (hayvan yada insan)nasıl olduda bu müthiş bileşimler (sinir kan dolaşımı beyin hüçlerinin elk.akımı nefes aldıgımız dünya gezegenindeki hava su gaz dengesi) gerçekten bizler için mükemmelmiydi,yoksa bizler zman içinde bulundugumuz koşullara uyummu sagladık.?
..
aranıza yeni katıldım uzun zmandır merak ettigim kendi kendime sordugum sorular bunlardı.bunlar belkide sizin forumlarınızda cevapları olan sorulardır.ilk bakışta göremedigim için buraya yazma geregi duydum.
.
..umarım kusuruma bakmassınız
..

Zafer OKAN
Alt 13-04-2010, 20:51
Titan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Titan Titan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evrimi dinsel motifle bezemek, evrimle tamamen ters bir durum. Dinsel metinlerde insan yaratılış ile birlikte varolduğu için, evrimle hiçbir zaman bir araya gelemez. Yani bir dinsel metine, gelişimle ilgili bir argüman bağlanamaz.

"Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar"

Ernesto Che Guevera
Alt 15-04-2010, 22:24
abbc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
abbc abbc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Ateizmci ehueuhehue. Ayrıca listelediğin şeylerin pek çoğu soru değil.
Alt 15-04-2010, 23:44
emperrordiablo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emperrordiablo emperrordiablo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir saçma soruda ben sormak istiyorum ateizmci ne demek sizler de o halde islamcı mı oluyorsunuz?yada inanışcı mı oluyorsunuz?yoksa dinci misiniz_?Ateizmci diye bir jargonla söze başlayan bir insanın sonraki bilimsel varsayımlarını ne kadar ciddiye almak gerekir?Bilimci cümlelerinizi dinci dogmalarınıza meze yapmadığınız ne malum?Bilim varsa amacı nedir?Din varsa amacı nedir?Her kez bilim adamı olmuş,her kez paleontolog biyolog genolog olmuş bu kadar bilim adamı içinde İnanç felsefesi tartışacak kimse kalmamış?Kuran-ı Kerim nisa suresi 18.Ayetinde basit bir kesirli sayıyı bile toplayamaz mirası eşit dağıtamazken,sizler matrixlerle eşlenen kromozomların tarihçesini bu kitabı ya da benzeri din kitaplarını referans alarak?mı araştırıyorsunuz?

En zoruma giden ise ateizm olgusu bir sistem yada inanış biçimi değilken sanki dogmalar bana ve bizlere aitmiş de yaratıcılık ve pozitif ilerleme size aitmiş gibi bilim parçalıyor olmanız 1000sene önce de insanlık adem ile havvadan türemiş diyorsunuz hala aynı şeyi diyorsunuz Darwin evrim teorisi üzerine 1000sene çalışsaydı sizin gibi maymunları insana çevirmenin bir yolunu bile bulabilirdi bence...
Alt 16-04-2010, 03:57
Üye

Bulunduğu yer: Yalnızca bir kez dilim tutuldu. Bir adam bana, "Sen kimsin?" diye sorduğunda.(Çamur ve Su )

abbc´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ateizmci ehueuhehue. Ayrıca listelediğin şeylerin pek çoğu soru değil.
Senin sorduğun sorular soru oluyorda bizimlerin soruları soru mu olmuyor.?

Kaç yaşında olduğunu bilmediğim için sana cevap vermeyeceğim ?

Saygımlarımla MeTeE

EVRiM HAYALGüCüDüR?...
Alt 16-04-2010, 03:58
Üye

emperrordiablo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir saçma soruda ben sormak istiyorum ateizmci ne demek sizler de o halde islamcı mı oluyorsunuz?yada inanışcı mı oluyorsunuz?yoksa dinci misiniz_?Ateizmci diye bir jargonla söze başlayan bir insanın sonraki bilimsel varsayımlarını ne kadar ciddiye almak gerekir?Bilimci cümlelerinizi dinci dogmalarınıza meze yapmadığınız ne malum?Bilim varsa amacı nedir?Din varsa amacı nedir?Her kez bilim adamı olmuş,her kez paleontolog biyolog genolog olmuş bu kadar bilim adamı içinde İnanç felsefesi tartışacak kimse kalmamış?Kuran-ı Kerim nisa suresi 18.Ayetinde basit bir kesirli sayıyı bile toplayamaz mirası eşit dağıtamazken,sizler matrixlerle eşlenen kromozomların tarihçesini bu kitabı ya da benzeri din kitaplarını referans alarak?mı araştırıyorsunuz?

En zoruma giden ise ateizm olgusu bir sistem yada inanış biçimi değilken sanki dogmalar bana ve bizlere aitmiş de yaratıcılık ve pozitif ilerleme size aitmiş gibi bilim parçalıyor olmanız 1000sene önce de insanlık adem ile havvadan türemiş diyorsunuz hala aynı şeyi diyorsunuz Darwin evrim teorisi üzerine 1000sene çalışsaydı sizin gibi maymunları insana çevirmenin bir yolunu bile bulabilirdi bence...

Uçan Aslan görürsen haber ver senin inandığın EVRİM Teorisine inanacağım.

Bir TİMSAH kendi yavrusu olmamasına rağmen kaplumbağa yavrusuna yardım ederek suya gitmesini sağlıyor..

Evrim bunun neresinde görmek mümkün olacak..

Bir amazon böceği kendi yavrularına kendini yem yaparak yaşamalarını sağlıyor..

Bunları nasıl öğrendiler?

Yada çamurdan yaratılış Mitoloji,Batıl veya İlahi dinlerde olması tesadüf mü?

Evrimbilimadamlarına göre ozaman Algler ile evrim başlamışsa ozaman bir Rasim dayı geldi(Alg)
evlat sen Ömer olarak geldin sonra Doğal seleksiyonla Ezel oldun.

Sadece sizin evrim dediğiniz olaya gülüyorum..

Evrimciler Adem ve Havvayı kabul etmezken LUCY fosil ile birlikte tek HAVVA olayı çıkartıldı.
Evrim nereye doğru gidiyor bak sonra

-NEREDE
-NEREDE
-Gözlerini aç ve bak çevrene bu düzen nasıl oluştu düşün.Sonra mimarın varlığını hissedeceksin..

Saygımlarımla MeTeE

EVRiM HAYALGüCüDüR?...
Konu Kapatılmıştır

Önerilen Siteler

Etiket
adem, domuz, havva, rdawkins, ruh

Başlık Düzenleme Araçları
Stil