Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-05-2005, 20:31
beyni
Üye Değil

ensareo, secde suresinin 5. ayetini açıklayayım, diğerini de benzer mantıkla sen düşünürsün. Bu ayette biz o kadar çok yaşıyoruz ki , sizin bin yılınız bizim bir günümüze eşit anlamındadır. Güne devir gibi bir anlam yüklemek kainatın altı günde yaratılma şaçmalığını örtbas etmek çabasından başka bir şey değildir. Bu ayetlerden başka bir anlam daha çıkıyor , o da yukarıda işlerin ne kadar yavaş ilerlediğidir. İzafi olan gün değil de , sizin kuranı yorumlamanızdır.
Alt 06-05-2005, 23:12
ensareo ensareo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu ayette biz o kadar çok yaşıyoruz ki , sizin bin yılınız bizim bir günümüze eşit anlamındadır

ee bu nedemek..yani sizin anladığınız gün gibi değil demek...güneş çıktı battı 1 gün değil ayni..

göz göre göre böyle düşünüyorsan hangi delil getirilirse getirilsin ona değer vermeyecek,görmezden gelecek bir hakim karşısında yapılacak birşey yok..şöyle dense sabah oldu akşam oldu 1.gün o zman diyeceğimiz birşey yok..fakat gün kavramı anlatılmış ve bizm anladığımız manada bir gün olmadığı belirtildikten sonra hala sen ısrar ediyorsan dediğim gibi kendiniz bilirsiniz..
Alt 07-05-2005, 13:51
Üye Değil

5-Allah, gökten yere kadar olan bütün işleri düzenleyip yönetir. Sonra işler, sizin hesabınızla bin yıl kadar tutan bir gün içinde O'na çıkar.

Bu ayette işler ona çıkar gibi bir şeyler geçiyor.Bu ne demek.Rica etsem açıklarmısın.
Alt 08-05-2005, 00:14
ensareo ensareo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

göklerin ve yerin 6 günde yaratıldığı ifade edildikten sonra bu ayette gün kelimesinin açıklaması yapılıyor..6 gün bizim anladığımız 6 gün değildir..Bunun açıklaması ayetin bir nevi tefsiri yapılıyor;zaman izafidir.

4- Melekler ve ruh, miktarı elli bin yıl süren bir gün içinde O'na yükselir

senin sormak istediğin işler ona miktarı 1000 yıl olan bir gün içinde ona yükselir ise ve o işler ne diye soracak olursan,bunu anlayacak bir ilmi ve bilgi seviyesinde değilim..ve bu işler ne olabilir diyede düşünmedim ve araştırmadım..burada açıkça anladığım ise bizim miktarımızla gün ile,Allah'ın indinde olan gün farklıdır,izafidir.Bu açıkça anlaşılıyor..
Alt 15-05-2005, 15:09
kerten kerten isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Ya bu muhallah madem bu kitabı yollamış neden herkesin anlayabilecegi celiskisiz acik bi sekilde yollamamıs.. zaten kitabi yolladigi insanlarin kapasitesi malum.. bide boyle aciklar verince kitap kendini rezil ediyor.. :wink:
Alt 16-05-2005, 18:56
KarlMarx KarlMarx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart Bir rica

Arkadaslar!
Inanmaya bilirsiniz. Inanmadiginiz icin baskilara ugradiginizi da sanmiyorum. Allah in varligindan cidde supheler duyuyor olabilirsiniz. Ve o na inanmaya bilirsiniz de. Okudugum kadariyla zeki insanlarisiniz. Genis dusunebiliyorsunuz. Ama inanmadiginiz degerlere hakaret etmek zorunda degilsiniz. Inanmiyorsaniz neden hakaret ediyorsunuz? Bazi insanlar icin Allah ve elcisi cok sey ifade edebilir. O kisilere sizce haksizlik etmiyormusunuz onlari rencide etmis olmuyormusunuz? Inanip inanmamak sizin eliniz de. Ozgursunuz!ama inanlara da ve onlarin deger verdigi kavramlara hakaret etmemeliyiz. Bunu ozellikle sizden bekliyorum cunku yapi itibaiyle hosgorulu ve tolaransli inslanlarsiniz. Bilmem ne dersiniz? Oyle degil mi?
herkes istedigi gibi dusunsun, birakin insnalar istedikleriyle mutlu olsun. Degerlere hakaret etmeyelim onlari sevmeyip benimsemesekte...
Alt 03-10-2006, 19:51
Üye Değil

Standart Re: Kur'an'daki bir bilimsel hata

Karlmarx'ın temennisiyle güncelliyorum...
Alt 07-11-2006, 16:50
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Ben de ilginç ve düzeyli bir tartışma olduğu için
güncelliyorum.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 08-11-2006, 21:37
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Yusuf Suresinde;

Yusuf (a.s) rüyasında güneş ay ve 11 gezegen gördüğünü söylüyor..
4.Hani Yûsuf babasına, “Babacığım! Gerçekten ben (rüyada) on bir gezegen, güneşi ve ayı gördüm. Gördüm ki onlar bana boyun eğiyorlardı” demişti.

11 gezegen..Kendiside dünya oluyor..toplam 12 gezegen.. "

* Yahuu bu 12 gezegen sacmaligida nedir ! benim haberim yokken gunes sistemine yeni gezegenler mi katildi !, en son bildigim pluto gezegen vasfini kaybetmisti , ve gezegen sayisi 8 e dusmustu !! masallah siz eklemissiniz .

*Artik turkiyede okullarda astronomi okutulmuyor mu *! *Bu siteye geldiginize gore elinizin altinda internet denen sonsuz bilgi kaynagi var ! biraz arastirmaci olun yahuu!

* *Tevratin asil kaynagi eski misir kulturu ve kultudur. Eski misirlilarin astronomu bilgisi gunumuz bilim adamlarini sasirtacak kadar ileri idi (en azindan sizden kat kat daha ileri !)
* Eski misirlilarin kullandigi gunes takviminin bir donumu 1465 yil idi , sizin mucize diye ortaya koydugunuz sey ise yine eski misirlilarin bildigi ve gunumuzde burclari olusturan yildizlardi , ay da buna dahil,
*ki bu burclar onlarin kullandigi takvimde onemli yere sahibdi,

* Peyganberiniz ayi kandil sanar iken eski misirlilar cok karmasik atronomik hesaplar ile primatleri insa edecekleri yerleri ve bu piramitlerin bakacagi yonu belirliyorlardi,
*
* *yusuf un kendine secde etdikleri soyledigi gezegenler daha dogrusu yildizlar ve ay iste bu burclardir.
* *Daha degisik bir soylem ile yusuf on iki burc ile sembolize edilen misir tanrilarinin kendine secde etdigini soyluyordu...

* *iste boyle arastirmadan, sorgulamadan *allah sozu dur diye her seyi yalar yutarsaniz eski misir inaclarini , tanrilarini kuran mucizesi diye bellersiniz

* Ki biraz arastirmaci bir kisiliginiz olsa ,,, yahu kuranda 12 gezegen diyor ama gunes sisteminde 8 gezegen var ,diye dusunur ve bunlari burda yazmazsiniz

* * Isin komik yada aci tarafi ise malesef karsi gorusden hic kimsenin aklina yahuu ne 12 gezegeni demek dahi gelmiyor ,...

74.17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!
74.18. Zira o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
74.19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!
74.20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse
Alt 26-11-2006, 00:56
zelzeleci zelzeleci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İslamiyetten önce dünya kaos içinde değildi önce bunu bil ensareo! Ayrıca bu embriyo ile ilgili Galen'in *(M.S. 2. yy) * çalışmalarına bakailirsin. Kurandaki bilgilerden çok daha detaylı olduğunu görebilirsin.

http://www.geocities.com/islampencereleri/embryo.htm

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil