Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-06-2013, 11:25
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Varlığımızın anlamı nedir?

Bir önceki mesajıma ek olarak Yahoo'da az önce gördüğüm "The Big Questions, Without a God" başlıklı haberini verebilirim.

Orada "Varlığımızın anlamı nedir? (What is the meaning of my existence?)" ile "Hayatımı harcamanın benim için en kıymetli yolu nedir? (What is a worthy way for me to spend my life?)" şeklinde 2 büyük soru sorulmuştur.

Güzel, hemen yanıtlarımı veriyorum.

1. Varlığımızın bir anlamı var ama bu, bizden bir beklenti şeklinde değildir. Biz Evrenin tamamlayıcı bir parçası olarak Dünya'ya gelmişiz. Çünkü Evren sadece yıldızlardan ve gezegenlerden ibaret bir yer olarak boş sayılırdı ve bu yapıdan yararlanabilecek canlılar gerekliydi. Örneğin ben hep dinozorların yıldızlara, Ay'a, Güneş'e bakıp bakmadıklarını merak etmişimdir. Örneğin, Tam Güneş Tutulması sırasında ortalık karardığı zaman, dinozorlar ne yapıyorlardı? Acaba dinozorlar günümüzde gördüğümüz hayvanlar gibi uyumaya mı gidiyorlardı, yoksa kafalarını tutulmanın olduğunu yere çevirip bu doğa olayını seyrediyorlar mıydı?

Dinozor deyip geçmeyin; son derece akıllı hayvanlardır. Ben şahsen maymunlar kadar zeki olduğunu düşünüyorum. Belki de daha zeki idiler, bilemiyorum.

Özetle, Evren salt toprak parçasından ibaret olmamalıydı, birilerinin bunlarla ilgilenmesi (canlılar) gerekiyordu, diye düşünüyorum.

2. Hayatımızı nasıl harcarsak harcayalım, yani ister kötü bir şekilde harcayalım, isterse iyi bir şekilde harcayalım, bizim için çok büyük değişiklik olabilir ama bu, Evrenin kendisi için bir anlam ifade etmez. Nasıl olsa, nasıl yaşarsanız yaşayın, diğer canlılarda olduğu gibi hepimiz bir şekilde toprağın altına gideceğiz. Burada bir sorun yok.

Fakat biz insanları diğer canlılardan ayıran tek fark, arkamızda bıraktığımız eserlerdir. Kimin için? Tabii ki yine insanoğlu için. Buna da artık ne kadar fark denilirse, işte o kadar. Yani aslında diğer canlılarla aramızda pek bir fark yok demek istiyorum.

Prof. Kevin Ryan'ın diğer sorularına (ki bunlar Evren ve Evrim ile ilgilidir) topluca şu şekilde yanıt verebilirim:

Evren'deki her şey atomlardan oluşmuştur ve bunlardan bazıları çeşitli bileşikler, yani biraz karmaşık bir yapı oluştururlar. Örneğin, 2 Hidrojen atomu ile 1 Oksijen atomunun biraraya gelmesiyle suyun oluşması gibi. Olaya tersinden bakarsak; suyun oluşabilmesi için bu atomlara, belli miktarlarda ihtiyaç vardır. Yani bu atomların dışında diğer atomlar yanyana gelseler bile suyu oluşturamazlar. İkinci olarak, Evren'de serbest halde dolaşan bu atomlar bir şekilde mutlaka biraraya geleceklerdi ve geldikleri zaman su meydana geldi. Günümüzde uzay araştırmalarında elde edilen sonuçlara göre suyun Dünya'mızdan başka uydumuz Ay'da, Mars'ta ve diğer gezegenlerde de varolduğu ortaya çıktı. Mars'ta su ile birlikte diğer kimyasal bileşiklerin mevcut olduğu keşfedildi. Demek ki su orada bazı kimsayal tepkimelere neden olmuş ama Mars'ın atmosferi Dünya'daki gibi olmadığı için, oradaki hayat son derece ilkel olarak kalmış. Yani Dünya'daki koşullar Mars'ta olsaydı, orada da buradaki gibi bir hayat olacaktı. Bu Mars'taki imkanlarla ilgili bir şey.

Ne demek istediğim anlaşılıyor mu? Uygun koşullar mevcut olduğunda atomlardan (gidebildikleri yere kadar) devasa bir yapı ortaya çıkar. Dünya'da bu durumu yakında gözlemliyoruz, ama daha iyi imkanların olduğu bir yapıda atomlardan başka sonuçlar da ortaya çıkabilir. Örneği karadelikler. Çok farklı bir yapı ve orada ne olduğunu tam olduğunu bilemiyoruz.

İşte Ryan'ın "How did I get here?" sorusunun yanıtı budur ve diğerleri de bunun paralelinde değerlendirebilinir.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 01-07-2013, 09:51
AlperCADIROGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AlperCADIROGLU AlperCADIROGLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Ben şu anda; bir bardağı elimle sürterek ısıtsam; bundan tüm evren etkilenir.
En uzaktaki galaksi bile etkilenir.
Bütün maddeler etkileşme ile evreni oluşturur.
Bizlerde evreniz.
Yaşama amacımız, "evreni oluşturmak ve buna devam etmektir" diyebiliriz.
Alt 05-07-2013, 19:26
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Döllenme denilen uzun ve meşakatli bir süreç vardır. Hani binlerce sperm hücresinin en önden seğirterek yumurta ile buluşmaya çalışma çabası.

Varlığımın anlamı ne?

YOK. İlk sperm hücresi bir taşa takılıp düşse idi, arkadan gelen onu yerden kaldırmak çin uğraşmayacaktı. Son sürat en öne geçecekti, ve "BEN" olmayacaktım.

Hayatımı harcayacağım en iyi yol nedir?

Rakibin bile olsa, düşene bir el uzatmak ile başlarsan, sadece kendin için değil herkes için en iyi yol bulunmuş olur...

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 05-07-2013, 19:59
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Din öyle lanetli bir olgudur ki;hiç bir anlamı olmayan yaşama bir anlam katar..Hayatın gerçeklerinden bihaber olan bir müslüman,sırf Cennet'teki hurilere kavuşmak amacıyla,farklı düşündüğü dindarların olduğu bir camiye girip kendini havaya uçurabilir..
Müslümanların-hristiyanların veya şintoistlerin hayatlarının bir amacı/manası vardır..Bu bakımdan kafaları rahattır ve bu uğurda gerekirse herşeyi yapmaya hazırdırlar..

Dine karşı olma sebebimiz,dindarların kendileri gibi düşünmeyen insanları farklılaştırmalarındandır..Yoksa dini,bir töre/adet gibi görebiliriz ama dindarlar dine bu minvalde bakmamızı söylemleri/eylemleri ile engellemektedirler..Mesela, Türkiye'den bir gencin ''cihad'' adı altında Suriye'deki insanları öldürmeye gitmesi gibi..!

Peki bu dini ortadan kaldırdığımız zaman,hayatın bir anlamı kalıyor mu?
Tabi ki kalmıyor..Hayatın hiç bir anlamı yok..İşte bu acı gerçek,o kadar acıdır ki;dindarlar hayatlarının anlamsızlaşmasından korktukları için dinlerindeki veya dindaşlarındaki gariplikleri görmezden gelirler..

Müslümanın biri hırsızlık yapar,münferit bir olay denilir..Kuran'da karılarınızı dövün yazıyor deriz,o ayetin farklı bir manası var denilir..Bu gariplikleri görmezden gelme nedenleri tamamen korkularıdır..

Peki biz dinsizler nasıl yaşamda kalmaya devam ediyoruz da;intihar etmiyoruz?Cevap çok açık..Korkuyoruz çünkü..

Bu arada ''eşek ölür kalır semeri'' laflarına çok gülüyorum
İstediğin kadar eser bırak,sonuçta bir gün ne sen ne de eserlerin ortada olacak..Herşeyi bir kenara bırakın,Dünya'nın sonu belli..Birkaç milyar yıl sonra Dünya diye bir şey ortada olmayacak..Bu bağlamda eser bırakmak bana saçma geliyor..Tıpkı yaşamak gibi..!

Buna rağmen yaşamaya ve eser bırakmaya çalışıyoruz..Bu da bizi diğer hayvanlardan ayıran en önemli özelliğimiz/garipliğimiz
Alt 05-07-2013, 20:07
Bayrak Bayrak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Yaşam yeterince anlamlı.. Başka anlam aramanın bence gereği yok
Alt 05-07-2013, 22:57
thenedos thenedos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Varoluş sancısı çekmemek için yaşamı anlamlandırma çabası içine gireriz bu açıdan çaba bireyseldir diye düşünüyorum, herkes kendi düzleminde anlamlandırır.
Alt 06-07-2013, 10:43
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Varlığın anlamı, anlamsızlığıdır ya da en doğru ifade ile anlam bakımından bir vasıf taşımamasıdır diye düşünüyorum... Nesnel ve genel olarak anlam, varlıkta değil, öznel olarak varlığın, çok çeşitli yön ve özelliklerinden açığa çıkan öznel unsurlarda olabilir diye düşünüyorum.

İnsan olarak nesnel varlığımın kendiliğinden bir anlamı yoktur, anlam katan ve anlamlandıran bizleriz. Bu anlamı hangi çerçevede meydana getiriyoruz, anlamı olmayan varlığın içinde. Kısaca anlam varlık açsından içseldir, varlığın dışında ona anlam katmak mantıksızdır diyorum. Zira varlığın dışında ne olabilir ki, varlığa anlam katılabilsin, haliyle varlığa dışsal bir anlam aramak beyhudedir, içinde aranan ise varlığa değil, içindekilere anlam katabilir ve bir çoğunun özel bir anlamı olmasa bile, insan anlam yükleyiverir.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 08-07-2013, 06:58
Zanyar Zanyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kendini ikna edememiş bir insanın -hayatın anlamı anlamsızlığıdır- demesi; buna karşılık kendini ikna etmiş bir insanın -hayatın anlamı kadındır- demesi arasında hiçbir fark göremiyorum -görece, nedense?!

-Birinde yatağa bir kadını atmaktır (Nietzche'nin göndermesiyle) diğerinde koca bir anlam olan evreni yabana atmaktır.

|-|-|-|
Alt 02-08-2013, 22:53
Metuselath Metuselath isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

varlığın anlamı mutlu olmak. evrene kadar gitmeye gerek yok. şurada ölüp gidiyoruz zaten.

sığ gibi görünebilir bu düşünce ama ömrün kısalığı ve "neden" sorusuna verilen cevapların karmaşıklığı göz önüne alındığında en temel cevap bu olmalı. mutluluk ve sevgi. bunlar olmaksızın evren saçma.
Alt 02-08-2013, 22:55
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

Metuselath´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
varlığın anlamı mutlu olmak. evrene kadar gitmeye gerek yok. şurada ölüp gidiyoruz zaten.

sığ gibi görünebilir bu düşünce ama ömrün kısalığı ve "neden" sorusuna verilen cevapların karmaşıklığı göz önüne alındığında en temel cevap bu olmalı. mutluluk ve sevgi. bunlar olmaksızın evren saçma.
Katılıyorum.

*Butun insanlar derisinin altinda aynidir. -Natan

*Bir birey, baska bir bireyle aralarinda ancak saygisal bir bag varsa iletisim kurabilirler. -Evrensel Insan

*Ogrenme sevgisini hayatinizin merkezine koyun.- Natan

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil