Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 29-11-2006, 12:14
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Bir diyalog

http://www.dunyabulteni.net/haber_de...043&Grup=DOSYA
Alt 29-11-2006, 12:25
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Bir diyalog

Kendi kelimelerinle suraya ne anlatmak istiyorsun yazsana *yahuuuu , ne bu simdi burasi forum mu propaganda yeri mi ?

* * Tartismaya acaginin konuyu yaz ki yorum getirebililim yahuuu ..bosuna topic kirliligi oliyoo

74.17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!
74.18. Zira o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
74.19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!
74.20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse
Alt 29-11-2006, 13:06
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Hiramusta
2 Seçenek var ya bu yazıyı tartışalım, papa geldi geliyor gündeminden hareketle ele alalım yada bu alıntının kıymeti harbiyesinin, duygusal tatmin dahili yada propaganda nesnesi özelliğinden dolayı kilit vuralım(o halde ben yazı için düşüncelerimi ve eleştirilerimi yaparım ama evvela, bizler ve senin açından bu yazının buraya nakledilmesinin anlamı nedir bunu beraber anlayalım).

Ne diyorsun? İlişkilendirdiğin yazıyı tartışalım mı, yoksa buraya link vermenin nedeni ve anlamı üzerine bir kaç şey ifade edecekmisin?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 29-11-2006, 14:58
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

1.Günümüzdeki dinler arası diyalog çalışmalarının daha eskiye dayandığını belirtmek istedim.
2.Hristiyan ve Yahudi dünya ile ilişkilerin ancak diyalogla çözülebileceğini düşünüyorum.Diyalog için ilk adımda karşındakini muhatab kabul etmektir.Bizler zaten ehl-i kitabı muhatab kabul ediyoruz.Bizim açımızdan hiçbir zaman böyle bir sorun yaşanmadı.Hristiyan dünyada da yavaş yavaş bu noktada düzelmeler başladı.
3.Tabi, barış öncelikle sağlam temeller üzerine kurulmalıdır.Günümüzün ve geçmişin ağır günahları üzerine barış bina edilemez.Öncelikle herkesim kendi hatalarının bir muhasebesini yapmalı,sarılması gereken yaralar sarılmalıdır.Barış yani bizim terminelojimizle İslam ancak böyle tesis edilebilir.
4.Şu an için diyalog çalışmalarının meyve vermesini beklemesemde,sağduyu sahiplerinin bu gayretleri geleceğin dünyası açısından beni hayli umutlandırmaktadır.
Alt 29-11-2006, 15:44
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dialog !

*Herseyden once *vatikanin dinler arasi *dialog calismalari eskiye dayanmaktadir , tam tarihi bilmiyorum ama yanilmiyorsam 4. kosulden sonra *vatikanda diger dinler komistesi kurulmus ve bu komite icersinde de islam dini ile iliskiler masasi vardir , Bu komitenin amaci dinler arasi diaolog calismalaridir. Evet konu eski ama ilk adim sanilanin aksine vatikandan gelmistir,islami muhatap kabul eden vatikandir.

* *hiramustanin sozleri ile "Barış yani bizim terminelojimizle İslam ancak böyle tesis edilebilir. "

*Bu anlayis temelinden sakat *bir anlayistir, sizin dialogdan anladiginiz islamin tesis edilemsi ise bu baslangic noktasinin temelinde hata var demekdir,
*
* Dialog bir dinin diger bir dini fest etmesi manasinda algilaniyorsa bu dialog calismalarindan bir sonuc elde edilemez.

* Ayrica islamcilarin agizlarindan dusurmedikleri kliselerden bir tanesi ise :
* " Biz zaten onlarin kitaplarini ve peygamberlerini taniyoruz bu yuzden onlara saygiliyiz"

*Hayir efendim hic de oyle degil .Siz onlarin inandigi kitaplar icin degistirilmis *diyerek saygisizlik ediyorsuz bir , onlarin peygamberini onlardan daha degisik algiliyorsunuz iki

* Siz onlarin dinine saygi gostermiyorsunuz ki , onlarin yalan yanlis yonde oldugunu idda ediyorsunuz *, nasil saygiymis anlamadim ...

74.17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!
74.18. Zira o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
74.19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!
74.20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse
Alt 29-11-2006, 18:45
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Dinler arasi diyaloglarin, simdiye kadar, insanliga bir faydasi olmamistir. Karlarini arttirma amacindaki sirketlerin, marketing taktigi de denilebilir.
* Esas ateistlerle yapilacak diyaloglardan, gelecege bir fayda umulabilir, bizlerin gayesi obur dunyaya degil, bu dunyada insanca yasamaga yoneltmektir.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 29-11-2006, 20:21
Üye Değil

körler sağırlar birbirini ağırlar, dinler arası diyalogmuş, al birini vur ötekine

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil