Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Aktüel Haberler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-07-2019, 14:11
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Enketum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn. RollingStones, ben kendi adima, ne yazildiysa onu anlamak istiyorum. Mumkunse eger, acik ve anlasilir bir arapca ile indirilmis ve sonrasinda da degistirilmeden yaziya gecirilmis olan Allah sozlerini anlamak icin benzer ayetlerden yardim almak istemiyorum.

Evet, akil geregi olarak "Yaptığınız işlerden sorumlu olacaksızın" cümlesinin tereddütsüz bir şekilde iradeyi insana işaret ettiğinde hemfikiriz. Zaten ben de sadece bunun soylenmesinin insan iradesine isaret icin yeterli oldugunu soylemistim. Sorun olan ise ayetin tumunde anlam butunlugu olmamasiydi. Allah'in anlam butunlugu olmayan laflar edebicegine inanmak mumkun mu?

Saygilar...
Sn Enketum,

İyi de, Allah, dilediğini neden saptırdığını kitabında çokca açıklamış.

Bunlardan biri,

Araf-176
Yeryüzünde haksız yere büyüklük taslayanları ayetlerimden uzak tutacağım: çünkü, onlar her türlü belirtisini görseler de ona inanmazlar; ve onlar doğruluğa götüren yolu pekala görüyor olsalar bile, onu izlenecek yol olarak seçmezler; tersine, eğri yolu görseler onu hemen kendilerine yol edinirler. Ayetlerimizi yalanlamalarından ve onlara karşı ilgisiz kalmalarındandır bu.

Bunu öğrenen insan dileme meselesini de kavrar.
Sorun ayetlerde değil yani.

ama siz hala şurdasınız.

ne yazildiysa onu anlamak istiyorum
Allah sozlerini anlamak icin benzer ayetlerden yardim almak istemiyorum.
ne demeliyim bilemedim şimdi.

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 19-07-2019, 16:33
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zaten o sebeple, yani insanın da iradesi olması sebebiyle sözde tanrı isteklerde bulunuyor. Tanrı yeminler ediyor, neden? Hiç bir kılıfa, gerekçeye gereksinimimiz yok. Elbette insanların iradesiyle açıklayabilirsin, zira zaten tanrı adını kullanarak yasa koyanlar da insandır. İşte tam da işin bu noktasında, tanrı ile insan arasında ayrım, fark kalmaz, bu sebeple, üretilen tanrı motifi ile, bu motife yüklenen olağanüstü sıfat ve yetiler çelişir.

Bilemez, ama konu bu değil, zaten, hayali figürlere olağanüstü yeti ve nitelik, sıfat yükleyip, sonra da böylesine yüksek sıfatlar yüklediği tanrıyı, çaresiz bir insan durumuna sürükleyen de yine insan değil mi? Bu kadar üstün yetilere sahip tanrının, aracılarla, elçilerle, ödül-ceza yöntemleriyle ne işi olabilir, ne de gereksini mi? Zeus farklı mıydı? Neyi bilebilirdi?

Dilin kemiği yok, ortada ne bir tanrı mevcut ne de olağanüstü sıfat ve güçler... mahallenin mafyası, bir köyün ağası, bir devletin kralı gibi. Aslında saçma paradokslar.

O halde ya Allah yok, ya da insan. Bu kadar eziyete, yemine, inandırmak için binbir türlü mafyatik yola ne gerek var? Hem aracılar tut, söz ile ilet ve de ki, onlar bunu yapsınlar, şunlar öyle olsunlar, inanırları müjdelemek(?), din(yasa) yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın, islama davet edin demek vs., şekerle, cezayla iş bitirme yol ve yöntemleri, hiddet, şiddet, sinir, aşağılama, kurnazlık oyunları, sorgulamayı, eleştiriyi yasaklamak vb insan işi... egemenlik, yönetme tarzı, bazılarının, bazıları üzerindeki çıkarları, hükümranlığı, zaafları... Hem sözde böyle bir canlı yarat hem de bu canlı gıdaya, yaşayabilmek için daim savaşa muhtaç olsun, böylece eitlsilikler, sömürüler, av ve avcılar, çatışmalar, ayrıcalıklılar vb oluşsun, bu ayrıcalıklılar da yıllar boyunca ayrıcalıklı hallerini kullanmak için tanrıyı alet etsin, hem de bu koşulların getirdiği mahrumiyet, acziyet, zaafiyet koşullarında açığa çıkan sorunları, insana yükle, olmadı dinleri yollarayark defolu ürünü sözde onarmaya çalış vs...

Bütün mesele inanıp, inanmamak etrafında dönüyor, herkesi 1 ümmet yapması, insanın iradesini ortadan kaldırdığı anlamına gelmez, zaten öylesi bir durum da ümmetten de söz edilemez. Burada en önemli sorun inanç zaafıdır, neden, çünkü ancak hakim güçler, kitleleri kullandıkalrı araçlara(Tanrı, melek, şeytan, cennet, cehennem vs) inanandırabilirse, çıkarlarınca biçimlendirdikleri yasalar ve buyrukları ve sorgusuz kabulü sağlayabilecekler, haliyle lafla peynir gemisi yürümediğinden, dönüp, dolaşıp insana muhtaç olunur.

Anlamamak için diretiyorsun, söylediklerinin ifade ve sorumla zerre alakası yok, tutarsız gerekçeler üretiyorsun, sen safsata yöntemiyle alakısızlaştırıp, gerekçe üretiyorsun.

Örneğin savaşlara melek yollayıp, müslümanlara yardım etmek, müslümanların savaşı kazanması için ÇABA sarfetmek, istemek nedir? İnanana ve Allah'ın İSTEKLERİNE uyanlara, heleki islamı yaymak adına savaşıp, ölenlere, huriler vaad etmek nedir yahu?

Allah insanların müslüman olmasını istiyor mu? istemiyor mu? Soru çok basit, bu kadar çarpıtmaya gerek yok ki, istemek ne kelime, resmen zorluyor, dayatıyor, şantaja başvruyor, yer, yer yemin ediyor, yalvarıyor.

İstemiyor dersen, o halde nedir bu elçiler, savaşlar, inandırmak adına yeminler, en ilkel yollar, ödül, cezalar, şantajlar, blöfler vs. İşte yeni bir soru daha çıktı ortaya, inanç bir pazarlık meselesi mi?
İstiyor dersen sıfatlarıyla, kudreti, kadriyle çelişiyor. 40 cambaz bir ipte...

Öyleyse demek ki -Allah kayıtsız kalıyorsa!- isteseydi herkes mülsüman olurdu-, olmaları içinde çabaya girmemiş, kimseyi aracı tutmamış, böylesine kudretiyle çelişen yollara başvurmamış olurdu. Demek ki sözde dinler birer yalandan ibaret, dinleri çıkarları temelinde kullanıp, uyarlayıp, uyduranlar, ben Zeus'un, Enlil'in, baal'in elçisi, peygamberiyim vb diyenler de yalancı...

Figür de olsa, senaryoya göre bakarsak; Allah hiç birinizin müslüman olmasını istemiyor, isteseydi hepimiz müslüman olurduk. madem kimsenin inancına da muhtaç değil, o halde, inanmış, inanmamış ayrımı da anlamsız.

Allah insanların müslüman olmasını istiyor, o yüzden de cebraili aracı yapıp, posta yoluyla, milyonlarca insana rağmen, seçtiği 1 elçiye olabildiğince müslüman kazanması ve onlara buyruklarını yaymasını, kendisinden başka hiç bir tanrıya inanmamalarını istiyor, üstelik diğer milyonlarcası, bir kişinin sözüne inacakmış, inanmalıymış vs(Zeus'un sözde elçilerine insanlar inanmalı mıdı? Bu bir aldatmaca, inanç böyle olmuyor, üstelik birisi çıkıyor, tanrı benle konuştu diyor, diğerlerinin de inanması şart koşuluyor, bu nasıl bir aczdir böyle, bu nasıl bir çareszilik). Bu durumda da, cebrail'e, elçiye gerek yok, zira neyi istedi, hedefledi ise zaten o, o anda gerçekleşmiş oluyor -du. hatta cebrail'e şu mesajımı elçiye ilet dediği an, o zaten gerçekleşmiş olmalı, aslında ne bir araca ne de aracıya, ne de meleğe vs gereksinimi yok...

3. Seçenek olarak, Allah insanlara müdahale etmiyor, bu konuya kayıtsız ve insanların kendisine inanmasına dayalı zaaflar taşımıyorsa, o halde demek ki, islam da, diğer tanrı yönetimli dinler gibi yalandan ibaret.

Alah insanların müslüman olmasını, başka tanrılara değil, yalnız kendisine inanmasını istiyor mu? İstemiyorsa nasıl dile getirdi, dile getirdiyse zaten gerçekleşmiş olmalı... Bir figüre lafzen, bu kadar yücelik, fizik dışı nitelik, sıfatlar yükenirse, iş başa düştü, pratiğe geldi mi olacağı bu...

Kitaplarından Tanrı'nın niyeti hakkında bir yargıda bulunamıyorsak bile, onun ihtiyaçlarından ziyade, yarattığı evrenin gereklerini belirleyebiliyoruz.
Bu yüzden gerçekleştirdiği şeylerde manaya değil, tutarlı olup olmadığınına bakmalıyız.

İnsanlarla iletişimin, vahiy, peygamber yada melek denilen şeyle olması, onun yarattığı evrenin bir gereği olabilir.

"Bir şeye ol demesi ve o şeyin olması" sözü içinde geçerli. Bu bir süreç.
Yeri ve göğü yaratmak için 6 gün/vakit/devir bu her neyse -ki başka bir ayette sizin bildiğini gün gibi değil demiş- bir süreçten bahsetmiş.

Yarattığı evrenin kuralları neyse o, ol deyince oluveriyor ama bu şekilde.

Aynı süreç insan içinde geçerli
bir seçim yapmasını, kendisine iman edilmesini istiyor çünkü irade vermiş,
Evet, mükafat ve ceza vaadiyor
ama nedeni konusunda bir fikrimiz yok.

Bu yüzden,
"İsteseydi herkes müslüman olurdu, o vakit Tanrı yok" çıkarımınız bu tanrı modeli ile alakasız

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 19-07-2019, 16:46
Enketum Enketum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn Enketum,

Bunlardan biri,

Araf-176
Yeryüzünde haksız yere büyüklük taslayanları ayetlerimden uzak tutacağım: çünkü, onlar her türlü belirtisini görseler de ona inanmazlar; ve onlar doğruluğa götüren yolu pekala görüyor olsalar bile, onu izlenecek yol olarak seçmezler; tersine, eğri yolu görseler onu hemen kendilerine yol edinirler. Ayetlerimizi yalanlamalarından ve onlara karşı ilgisiz kalmalarındandır bu.

ama siz hala şurdasınız.

ne demeliyim bilemedim şimdi.
Sn. RollingStones, tartisma namusunun korunmasi acisindan lutfen yaptiginiz alintilari anlamlarini degistirme kaygisini da tasiyarak, kesip-bolmeden yapin. Benim yazdigim soyleydi: Mumkunse eger, acik ve anlasilir bir arapca ile indirilmis ve sonrasinda da degistirilmeden yaziya gecirilmis olan Allah sozlerini anlamak icin benzer ayetlerden yardim almak istemiyorum. Sizin bu yazdigimdan yaptiginiz alinti ise boyle: ne yazildiysa onu anlamak istiyorum

Ben acikca hangi sifatli Allah sozlerini anlamak icin benzer ayetlerden yardim almak istemedigimi yazmisim, acik ve anlasilir bir arapca ile indirilmis ve sonrasinda da degistirilmeden yaziya gecirilmis olan Allah sozleri. Yaptiginiz alintilari kesip, bicip anlamlarini degistiremezsiniz. Oncelikle yapmis oldugunuz hatanin farkinda olun ve bundan sonra ayni hatayi yapmayacaginizdan emin olalim ki tartisma veya fikir alisverisi deger kazansin.

Saygilar...

Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile,
Avunmak istemeyiz öyle bir teselliyle. -RİNDLERİN AKŞAMI, Yahya Kemal BEYATLI
Alt 19-07-2019, 17:07
Üye

Sn. RollingStones, tartisma namusunun korunmasi acisindan lutfen yaptiginiz alintilari anlamlarini degistirme kaygisini da tasiyarak, kesip-bolmeden yapin. Benim yazdigim soyleydi: Mumkunse eger, acik ve anlasilir bir arapca ile indirilmis ve sonrasinda da degistirilmeden yaziya gecirilmis olan Allah sozlerini anlamak icin benzer ayetlerden yardim almak istemiyorum. Sizin bu yazdigimdan yaptiginiz alinti ise boyle: ne yazildiysa onu anlamak istiyorum

Ben acikca hangi sifatli Allah sozlerini anlamak icin benzer ayetlerden yardim almak istemedigimi yazmisim, acik ve anlasilir bir arapca ile indirilmis ve sonrasinda da degistirilmeden yaziya gecirilmis olan Allah sozleri. Yaptiginiz alintilari kesip, bicip anlamlarini degistiremezsiniz. Oncelikle yapmis oldugunuz hatanin farkinda olun ve bundan sonra ayni hatayi yapmayacaginizdan emin olalim ki tartisma veya fikir alisverisi deger kazansin.

Saygilar...
Özür dilerim,
Burası bana müstehzi bir ifade gibi geldiği için,
Mumkunse eger, acik ve anlasilir bir arapca ile indirilmis ve sonrasinda da degistirilmeden yaziya gecirilmis olan Allah sozlerini anlamak icin

özellikle o kısmı aldım.

Alt 19-07-2019, 17:39
Enketum Enketum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Özür dilerim,
Burası bana müstehzi bir ifade gibi geldiği için,
Mumkunse eger, acik ve anlasilir bir arapca ile indirilmis ve sonrasinda da degistirilmeden yaziya gecirilmis olan Allah sozlerini anlamak icin

özellikle o kısmı aldım.

Sn. RollingStones, kendi dusunme sistemim icinde fikirleri dogru veya yanlis, degerli veya degersiz bulabilirim. Ama sundan emin olabilirsiniz ki ne fikirler, ne de kisilerle dalga gecmem.

Devam edelim,

[QUOTE=RollingStones;640288]Sn Enketum,

Bunlardan biri,

Araf-176

Sorun ayetlerde mi yoksa onlara bakis acisinda mi, bu ayri bir tartisma konusu olabilir. Buradaki asil sorun ise, Allah dunya islerine mudahale ediyor mu, yoksa etmiyor mu? Eger mudahale ediyorsa, bu durumda bu mudahale sonrasinda hesap sorma hakki var mi? Ornek ile aciklayacak olursam: Allah oyle yada boyle bir nedenle beni ayetlerinden uzak tutuyor ise, O bu mudahaleyi yaptiktan sonra benim ayetlerini anlama sansim kalmaz, cunku O'nun iradesi benimkinin uzerindedir. Bu sart ile, benim bu konuda serbest iradem soz konusu edilip nasil hesap sorulabilir?

Saygilar...

Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile,
Avunmak istemeyiz öyle bir teselliyle. -RİNDLERİN AKŞAMI, Yahya Kemal BEYATLI

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil