Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-11-2020, 10:22
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Diyanet Başkanı: "Esasında deprem afeti bize hem dünya için, hem de ahiret için bir uyarıda bulunuyor"
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ulucami'de verdiği hutbede 'Esasında deprem afeti bize hem dünya için, hem de ahiret için bir uyarıda bulunuyor' dedi. Erbaş 'Deprem, kıyametin bir örneğidir, alıştırmasıdır' diye ekledi

Nasıl bir uyarı ovalara çay yataklarına ev yapmayın mı diyor. Yoksa imar yasasından yararlanıp depremde yıkılacak evlere girmeyin mi diyor. Ne gibi uyarıda bulunuyor. Kıyametin alıştırması derken Kıyamet yakın mı demek istiyor Ey D.İ.B açık konuş biz arapça bilmiyoruz sen tercüme et ne diyor.

Eğer kıyamet yakınsa satalım lüx araçlarımızı. Ayrıca biz fakiriz senin deyiminle Cennetin 7 inci katına yerleşeceğiz kıskanacak sensin Yani bir an önce fakir yaşamaya bak.
Bizden söylemesi sonra neden yukardan bakıyorsun deme.
Alt 03-11-2020, 16:01
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

deli gibi sorgulayan biriyimdir.akıl edebildiklerim şunlar :

kötülük ve iyiliği ,musibet ve yardımı zehir panzehir gibi düşünüyorum.

panzehiri uzatan Tanrı'nın elini geri çevirmek veya kabul etmek tercihe bırakılmış.

bu tercih hakkına inanmak,panzehir teklifini kabul etmek veya reddetmek kişinin belayı hak edip etmediğini belirliyor.

bela defedilemeyebilir ama zararı en aza indirilebilir.nihayet ölümle bütün dünyevi acılar son bulur.ötesi bize meçhul.yani kurtulup kurtalamayacağımız.

iyi ve kötü olmasaydı seçim hakkımızda olmazdı.iyi karakterin varlığı için kötülük olmalı.kurtuluş için bela olmalı.kaçmak için kovalayan olmalı.sanırım Tanrı kurtuluşu,iyiliği hak edip etmediğimizi belirlemek için, kötülüğe ve kötülük olan dünyanın varlığına izin vermiş.

hristiyanlıkta dünyada aslında ölüm yoktu,günahlar ölümü doğurdu şeklinde bir inanç vardır.yani ölümü,biz davet ettik.

bunu kabul edip etmemek kişiye kalmış,fakat yaşamak zorunda olduğumuz dünya ve yüzleşmek zorunda kaldığımız bir hayat var.bununla nasıl başa çıkabiliriz,sorgulamaktan çok bunu aramamız gerekiyor.

dünya kısa hayatlarla ,geçici zevklerle,sıkıntılarla sınırlı geçici bir mekan.acılarımız bu kısa hayatı uzunmuş gibi algılamamıza neden oluyor.ölümden sonraki ebedi hayat asıl hayatımız olduğuna inandığımızda burada çektiklerimiz önemini yitiriyor.

Tanrının mantığını anlamayı beklemiyorum.Heryerde olan,herşeye gücü yeten ,herşeyi işiten,önceyi ve sonrayı bilen,kavrayamadığım,benim gibi bir yaradılışa sahip olmayan varlığı anladığıma inandığımda Tanrıyı sorgulamanın beni yüzde yüz doğru sonuca ulaştıracağına inancım netleşir.

Tanrı çok merhametli olduğunu söylüyor.asıl merhamet en acı anımızda gelen yardımdır bana göre.susuzluktan ölmek üzereyken verilen bir bardak su gibi.
kim ne kadar acı çekti ve çektiği acılarda ne kadar yardım gördü bilmiyorum.

teslimiyetçi bir ruhum olmakla birlikte isyankarımdır.isyankarlığımın beni zafere ulaştırmayacağını biliyorum.en iyisi doğru yolu aramak ve o yolda ilerleyip yardımı beklemek ,umut etmek.benim için en mantıklı yol bu.

yardım görüyormuyum.inandığım din,inanç sistemi vaat ettiklerini bana veriyor mu,buna bakarım.
değişim vaat ediyorsa,bu değişimin yardıma neden olacağına inanmışsam,değişiyormuyum ona bakarım.değişmişsem,bu inancımın haklı ve doğru olduğuna dair bir delildir.günahlardan beni vazgeçiren inancım,başıma gelen belaların sebebinin günahlarım olduğuna inandırmış,bende buna inanmışsam,günahlarımdan kurtulduğuma göre artık mutlu olmayı umabilirim.mutluluk emek istiyorsa,emek vermeliyiz.Tanrı emek mi istiyor,önce bunu sorgulayalım.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 05-11-2020, 11:22
FayHattı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
FayHattı FayHattı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

duayı bırakıp harekete, eyleme geçseler duadan daha faydalı sonuç verirdi.

aslında bu "allah korusun-allah bir daha yaşatmasın" gibi söylemlerin anlamı kişiden kişiye değişiyor. kimi söylem bir göstergedir, aynı "iyi günler" gibi, bunu söylerken vurgulamak istediği şey sana bir zarar gelmesini istemiyorumdur gibi. tabi bu söylem insanın eylemini nasıl etkiler tartışılır.
başka bir kimse içinse ben elimden geleni yaptım gerisi allaha kalmış, yapcak bişey yok, artık bunu düşünmenin bir anlamı yok gibi.

bende tevekkülü tam kavramış değilim. hasta bir kişinin ilaçlarını aldıktan sonra şifa dilemesi, binanı sağlam yaptıktan sonra yıkılıp yıkılmamasını allaha bırakmak gibi. yani burada benim aldığım önlemler allahın kararını mı etkiliyor yada allahın herhangi bir isteğine mi karşı geliyorum? allah istese, yapı sağlam olmuş olmamış ne önemi var ki? allah istemese yapı çürük olsun olmamış ne önemi var ki? burada allaha bir güvensizlik mi var?

"Kuzey Anadolu Fay Hattı'nı buldum ama derdimi anlayacak bir politikacı bulamadım."

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil