Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Mitoloji & Esoterisizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-08-2007, 22:17
SarapTanrisi SarapTanrisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Mitolojik karakterler:

thunderpoint";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bak şarap tanrısı bence site forum kurallarını bir oku ve bu yaptığını yapmayı kes!
Sebep? Yani T.Dursun'un neredeyse bütün Kitaplari Site'de yayinlaniyor... burda bir kac Mitolojik karakterden bahsetmisik cok mu?

Iste tarafli yayin denilen bu olsa gerek *

Dionysos- Şarap tanrısı.
Alt 31-08-2007, 22:20
Üye

dilaver";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Td sitesi alışkanlık yapar thunder biliyorsun, bak hidayete eren gençlerimiz bile namaza gitmektese sohbet odasını tercih ediyorlar. *

* * Başlıgı Yunan Mitolojisindeki karakterler olarak degiştirirseniz herhalde daha açıklayıcı olur. Gerçi iletinizin başında belirtmişsiniz ama gene de dogrusu bence budur. Tercih sizin.

* * Başlangıçte boş olarak nitelendirdiginiz sitemize emek harcayıp katkıda bulunmanız açıkçası gözlerimi yaşarttı. *

* * * saygılarımla
#

Sizin ilahi idöl olarak taptiginiz T.Dursun yerine birazcik Mitoloji okuyasiniz diye ... *bu kiyagimi unutmayin sakin ola ki *:P

Dionysos- Şarap tanrısı.
Alt 31-08-2007, 22:28
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sayın Şarap Tanrısı

* * başlangıçta dogru olarak Yunan Mitolojisi yazmıştınız, ikazım üzerine Anadolu mitolojisi olarak degiştirmişsiniz. Halbuki ben ana başlıgı Yunan Mitolojisi olarak degiştirmenizi önermiştim. Bu bilim karşıtlıgı neden. Başlıgı Yunan yerine Anadolu olarak degiştirince sanki bu degerler Yunan olmaktan çıkıyor mu. Örnegin :

Gaia- Toprak, bütün tanrıların soylarının çıktığı, en eski ilk tanrıça. Kocasız olarak Uranos'u doğurdu. Onun hem annesi, hem karısı oldu.

* * *Yunan ana tanrıçasıdır. Siz bu başlıgı Anadolu yapmakla tüm Anadolu tanrılarının da Gaia dan çıktıgını lanse etmiş ediyorsunuz ki bilgi hatalıdır. Anadolu nun ana tanrıçası Kybele'dir.

* * *Ayrıca *

* * *Amazonlar- Eski Anadolu'nun kuzey doğusunda Karadeniz kıyısına çok yakın bir yerde yaşayan ve müthiş savaşçı olan kadınlara verilen ad. Aralarında hiç erkek bulunmayan bu kadınlar, ayrı bir devlet kurmuşlar, Thennodon (Terme çayı) kıyısında Themiskyra şehrinde bir kraliçenin yönetimi altında yaşıyorlardı.

* * * *sadece efsanelerde geçer, Amazonların bir devlet olduguna dair arkeolojik kayıt yoktur. Bunu da belirtmeliydiniz.

* * * *saygılarımla
Alt 31-08-2007, 22:50
Üye

Bu efsanelerin bir cogu Anadolu topraklarinda gectigi icin Anadolu Mitolojisi basligini daha uygun buldum. Yoksa Irkci vs. oldugumdan degil sayin dilaver. Zaten irkciligi güzel Kurani-i Kerimimiz'de müsade etmez ki. Sonucta hepimiz Allah'in degerli kullari degilmiyiz ki ...
Gerci bu Site'de Ana Muhalefeti tek basima yürütecegim gibi geliyor, o yüzden yazdigim her bir seyin noktasi virgülüne kadar titizlik icerisinde yapmam gerekiyor (galiba)

Saygilar...

Dionysos- Şarap tanrısı.
Alt 31-08-2007, 23:03
Kıdemli Üye

* Sonucta hepimiz Allah'in degerli kullari degilmiyiz ki

* * * *yok biz kul degil insanız oradan almayalım. Bu arada iletinizdeki iki yerde rastladıgım *#
işaretinin özel bir anlamı var mı. Neyse sitemizde iktidar yoktur ki muhalefet olsun. Burada iktidar zannettikleriniz gönüllü hamallardır. Şimdi gördügüm bir eksikligi dile getirmeme izin verin.

* * * Bakhalardan bahsetmişsiniz ama Bacchus den bahsetmemişsiniz. Kitapta rastlamadıgınızdan mı, yoksa özel bir sebebi mi var. Bacchus Anadolunun tanrısıdır, o da şarap tanrısıdır ve ona yapılan ayinlerin sonunda sınırsız bir cinsellik yaşanır. Şu meşhur mum söndünün kökeni Bacchus ayinleridir.
Dolayaısıyla Bakhalar Dionysos şenliklerini degil Bacchus şenliklerinin rahibeleridir.

* * Daha sonra bu tapım Roma ya da geçmiş ve 12 levha kanunlarıyla da senato tarafından yasaklanmıştır.

* * Daha yeni bakıyorum iletilerinize ,dikkatimi çeken yerler oldukça belirtmeye çalışacagım. Azra Erhat tan alıntı yapsaydınız daha faydası olurdu tahmin ediyorum.

* * *saygılarımla
Alt 31-08-2007, 23:11
Üye

Sevgili dilaver,

ilk önce hangi Mitoliji'den bahsettigimizi kesinlestirmemiz gerekir.
Dionysos YUNAN mitolojisnde gecer. Bachus yada Bacchus ise LATIN mitolojisinde.
Ikisi es anlamlidir. Ama eski Yunanca'da Dionysos ve Latince de ise Bachus adinda kullanilir.

Yukarida kullanilan karakterler ise Yunan mitolojisnden esinlenmistir. Yani LATINCE isimlerini kullanmayarak.
Eger ki orada Bachus'tan söz edilmis olsaydi, hakli olacaktiniz ama Dionysos'dan söz ediliyor. O yüzden Bakhalar'da Dionysos'un şenliklerinde tanrının yanında dolaşan kadınlardir.

O kadar elstiride bulunacaginiza ilk önce Latinum ve Graecum'unuzu tazeleyiniz

saygilar...

P.S: Cevabini cok merak ediyorum dogrusu...

Dionysos- Şarap tanrısı.
Alt 31-08-2007, 23:48
Kıdemli Üye

şu anda sizden özür dilemem gerekiyor, ama şerh koyarak. Anadoludaki Bacchus ayinleri Dionysos ayinlerine göre biraz daha sert ama şu anda Latin Grek ayrımında haklı görünüyorsunuz. Gene de bir notlarımı taramam *lazım, genellikle emin olmadıgım şeylerde konuşmamayı tercih ederim. Ama bu saate o taramayı yapmam mümkün degil. İki tapım arasında rastgele cinsel ilişki ile , düzenli cinsel ilişki gibi temel bir ayrım olacagını hatırlıyorum ama belki de ben karıştırdım.

* * Demek ki üç eleştiri de buluduk, ya da düzeltme talebinde diyelim, biri şimdilik hatalı çıktı diye kabul ediyorum.

* * *saygılarımla
Alt 01-09-2007, 00:52
Üye

dilaver";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...sadece efsanelerde geçer, Amazonların bir devlet olduguna dair arkeolojik kayıt yoktur. Bunu da belirtmeliydiniz.
Evet, bu konuda haklisiniz... her ne kadar Homer tarafindan Ilias eserinde Amazonlardan bahsediliyor isede, daha arkeolojik bir kayit bulunmamistir... belki bir gün o da gerceklesir...

Dionysos- Şarap tanrısı.
Alt 01-09-2007, 01:04
Kıdemli Üye

zannetmiyorum, şimdiye kadar bulunan sadece paralar ile bir iki tane de heykelcik. İlginç olanı Amazon olayının pek çok ülkede yer alması. Bachofen in bu konuda bir eseri var, ben Bacchuss tapımını ondan esinlenerek yazmıştım ve Dioysos ile Bacchus arasında bir ayrım yaptıgını düşünüyordum, bu konuda daha emin degilim ama Amazon ya da kadın savaşçılar, Çinden Kenyaya kadar eski zamandan 18 yy a kadar var.

* saygılarımla
Alt 01-09-2007, 01:43
eylull eylull isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu mum sondu meselesinin ne oldugunu biraz daha acarmisiniz Dilaver..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil