Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 01-09-2007, 02:46
teotehuakan teotehuakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Enteresan

İlginç ve öğretici bir belgesel paylaştığın için sağol.

Astronomi ile hıristiyanlığın ilgisini anlatarak başlıyor belgesel.
Haç, bakire meryem, 12 havari, ayın 25'i ve daha pek çok kavramın isa doğmadan 3600 yıl öncesinden Mısır'da işlenmeye başladığını ve ona gelene kadar Antik Yunan, Pers ve Hidnu (ve tabi Gılgamış'ı da anmış) toplumları ile daha pek çok yerde aynı temalar ve benzer adlarla konun işlendiği ve bunun da gök bilimle ilgili olduğunu çarpıcı bir şekilde kanıtlarıyla aktarıyor. Musa ve musevilik de doğal olarak nasibini alıyor.

Ancak bu sefer bende Hıristiyanlığı yazanlara karşı bir hayranlık oluştu. Buradan açık ve net olarak görülebiliyor ki İnsanlık bilgi ve birikimi çok değişmeden aslına sadık kalarak dinler sayesinde en az 5000 yıl kuşaktan kuşağa aktarılmış.

Gerçekten hayranlık uyandırıcı.

Ama İznik konsülü başta olmak üzere o zamanın ileri gelenleri bu derece başarılı bir derlemeyi nasıl yapabilmişler?

Asıl yaratının insan olduğunun etkileyici bir kanıtı daha. İzlemenizi ben de şiddetle öneririm.

BEN Ateist değilim; Onlar Teist'tir.
BEN kendimi olmayan bir şey üzerinden tanımlayanlardan değilim.
BEN
Alt 01-09-2007, 03:47
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Videoları çok beğendim. Özellikle ilk bölümdeki güneş merkezli tapımlarla ilgili kısımlar çok etkileyici. Gerçi tamamını anlayamadım ama, bir süredir konuyla uğraştığım için biraz kendi yorumlarımı da katarak anladığımı tahmin ediyorum.

İsa karakterinin şimdiye kadar birçok eski Yunan, İran ve Helensitik bağdaştırmacı mistik dinlerin tanrıları yada kahramanları ile ortak özellikleri yazıldı ama bu filmde bunun son derece arkaik güneş tapımlarıyla ilişkisinin ortaya konması çok hoşuma gitti. Bu türden her çalışma kafamızdaki tabloyu biraz daha netleştiriyor.

Dinler tarihi inanılmaz zenginlikler taşıyor. Beni cezbeden yanı muhteşem birer yaratıcılık ürünleri olmaları. Dinleri kavramaya çalışmak adeta bir psikanaliz çalışması gibi zevkli birşey. Her bir katmanı çözdüğümüzde altından bir katman daha çıkıyor. İnsanın doğayla ilişkisi, psikolojik yapısı, siyasal süreçleri, kültürel süreçleri içiçe giriyor ve sonunda inanılmaz bir miras çıkıyor karşımıza. İnsanlığa zarar veren yanları olmasaydı dinleri daha da çok severdim.

Bu tür filmleri türkçe alt yazıyla yayınlayabilsek güzel bir katkıda bulunmuş olurduk diye düşünüyorum aslında, ama pek kolay bir iş değil doğrusu.

Not: Bu arada benim avatarımdaki balık konusunda da ilk astro-dinsel açıklamaları öğrenmiş bulunuyorum.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 01-09-2007, 03:54
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

sevgili teotehuakan,

bu başarının tamamı hıristiyanlık kurucularına ait değil, bu çok uzun bir süreçten beri gelişerek gelen bir süreç. Hıristiyanların katkısı kendilerine en yakın süreçtekilerden sentezler yapmaları. Kendilerinden önceki Yunan, İbrani, İran ve Helenistik dinlerin bir sentezi ve birçok öğe daha öncekiler üzerinden aktarılarak, evrimleşerek, yeni sentezlere ulaşarak geliyor.

Bu konuda bir hazırlık yapıyorum. Orda daha ayrıntılı tartışabileceğiz diye düşünüyorum.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 01-09-2007, 04:15
InVitatio
Üye Değil

Sevgili Sargon

http://www.la-nek.de/images/kirchentag1.gif

senin avater deki sembole yakin bir baligi bu yil protestanler "kilise günü'nde" amblem olarak kullandi

Hebräerbrief 4,12
»Denn das Wort Gottes ist lebendig und kräftig und schärfer als jedes zweischneidige Schwert, und dringt durch, bis es scheidet Seele und Geist, auch Mark und Bein, und ist ein Richter der Gedanken und Sinne des Herzens.«

Ibraniler 4.12
Tanrı'nın sözü diri ve etkilidir, iki ağızlı kılıçtan daha keskindir. Canla ruhu, ilikle eklemleri birbirinden ayıracak kadar derinlere işler; yüreğin düşüncelerini, amaçlarını yargılar.
Alt 01-09-2007, 07:46
eylull eylull isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sargon'un dinlerle ilgili verdigi fikre katiliyorum.Beni de dinlerin icinde yatan arastirmacilik etkiliyor.Dinler tarihi cok karanlik bir dehliz gibi,el yordamiyla bulmaya calisiyor insan yonunu.verilen linklere yarin kismetse bakacagim.su an hem kolumu yaktim( su kaynaticida, buharindan feci yandi),hem de boynum agrimaya basladi.Boyle geceleri ev sakinken foruma girip yazmak bana huzur veriyor,bir o kadar da uykusuz birakiyor
Alt 01-09-2007, 22:20
teotehuakan teotehuakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sargon çalışmanı merakla bekliyorum.
Dinin pek tartışılmamış boyutların tartışmamıza olanak sağlayacağını düşünüyorum.

eylull,

geçmiş olsun umarım ciddi bir durum yoktur.

BEN Ateist değilim; Onlar Teist'tir.
BEN kendimi olmayan bir şey üzerinden tanımlayanlardan değilim.
BEN
Alt 01-09-2007, 22:25
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili eylull,

Geçmiş olsun! Umarım ciddi değildir...

Sevgiler...
Alt 01-09-2007, 22:33
Üye Değil

Sevgili vartor,

Bu başlık bence yanlış olmuş. Çok değişik, son derece iddialı bir başlık olmalıydı. Videoları seyrettikten sonra çok şaşırdım. Aslında konuya bir miktar yaklaşımım olmuştu. Ancak videolardaki kanıtları izleyince masalların nerelere gelebildiğine insan inanamıyor!

İngilizce bilmeyenler de seyretsinler. Çünkü resimler itibarıyla da çok şey anlaşılıyor.

Sevgili sargon, ana sayfadaki İncil değerlendirmesi için bundan yararlanılması gerekli. Yani eğer bu videoları türkçeleştirebilirsek büyük kazanç olur. Burada ve evrimteorisinde bazı arkadaşlar böyle teknik olanaklardan haberli ve donanımlılar. Neden olmasın?

Yorum yapanlardan sargon, teotehuakan ve Invitatio dışında kimsenin videoları seyretmediği anlaşılıyor. Yoksa yorumları değişik olurdu.

Nasıra'lı isa ile ilgili olarak benim de bir iletim olmuştu. Aşağıya aldım. Ayrıca o dönem için sargon'un "Roma'nın Çöküşü ve Hıristiyanlığın Doğuşu" başlıklı incelemesini "Politika ve Tarih" forumundan izleyebilirsiniz. Bir de 1999 Nobel ödüllü portekizli yazar Jose Saramago'nun "İsa'ya
Göre İncil" adlı romanı da ciddi bir inceleme sonucu yazılmış. Bunu şimdi anlıyorum. Bu kitabın tanıtımını "Kitap İncelemeleri"nde yapmıştım. Okumanızı salık veririm.

Sargon’a ve Frodo’ya verdikleri güzel bilgiler için çok teşekkürler. İsa’ya göre İncil kitabını (Multimedya’da tanıtmıştım) okuduktan sonra ilk Hristiyanlar konusu bana çok ilginç gelmişti. Ben de bu konuya tesadüfen karşılaştığım bir makale (Uri Cohen, Prof – Modern Yahudi Edebiyatı) ile katkıda bulunmak isterim. Bu yazı Counterpunch dergisinde çıktı. Özgün metne aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

http://www.counterpunch.org/cohen12292006.html

Bu yazıda İncil’deki bazı söylemlerin gayet yanlış ve haksız olduğu kısaca anlatılarak (Kral Herod – bütün dini çeşitliliğe karşın kendisi de Arap ve Yahudi dininde olmasına rağmen oldukça seküler bir idare göstermiş) İsa öncesi Filistin’in geçmişi inceleniyor.

Filistin M.Ö 500’de Persler tarafından istila edilir. Bu sırada Filistin’de çok tanrılı dinler vardır ve halk çok kozmopolittir: Yunanlılar, Filistinliler, Araplara, Samaryanlar, Finikeliler vs gibi. Persler Kudüs’te bir Ruhbanlık otoritesi kurarak Filistin’i idare etmeye çalışırlar. Bu maksatla mevcut pagan tanrıları bertaraf edilerek Filistinliler tek tanrıda birleştirilmeye çalışılır. Önce dişi tanrılar kocalarından boşatılarak tanrısallıktan dişilik kaldırılır bütün dişi kültlerine şiddetli baskı uygulanır. Arkasından geride kalan erkek tanrılar tek tanrıda birleştirilir. Bu tanrı Yehova veya Elohim olarak adlandırılır. MÖ 500 ila 150 yılları arasında bu Ruhban aristokrasisi, yazmanlarına Filistin tarihini yeniden yazdırırlar. Öyle ki, sanki Yehova monoteistik varlık olarak her daim mevcut olmuştur. Geçmişte olmuş bütün tabii afetlere, savaşlara, kıtlıklara, etraftaki bütün kral ve kraliçelerin yaşamlarına Yehova sokulur. Bu bir cins George Orwell’in “1984” romanındaki gibi gerçeğin değiştirilmesidir. *

Neyse, Büyük İskender de MÖ 340’da Filistin’i işgal ettiğinde, 3 y.yıl sonra Roma’lılar geldiğinde de işlerine yaradığı için hep Kudüs Ruhbanlığı devrede bırakılmış. Ancak Kudüs Ruhbanlığı 5 yüzyıllık egemenliğinde Yahudilere etnik ve dini bir kimlik vermekte başarısız olmuştur. Yehova kültü Filistin’de ve Roma İmparatorluğunda yayıldığında bile çatlamış olarak rakip çeşitli hiziplerin gelişimi ile Yahudi ve Hiristiyan inançları şeklinde sonuçlanmıştır.

Filistin halkı istilacılara karşı vergi ve kölelikten dolayı sıklıkla isyan ederdi. Bu sırada dini fanatikler (örneğin Vaftizci Yahya) de istilacılara yataklık ettiği için Kudüs Ruhbanlığını lanetleyip halk arasında itibar görürlerdi. Nasıra’lı İsa’nın da monoteistik propagandayı Kudüs Ruhbanlığına karşı çevirmeyi beceren böyle bir baş belası olduğu tahmin edilmektedir.

Kral Herod’un ölümündan sonra (MÖ 4) yaklaşık 30 yıla yakın süren isyanlar bile oldu. Sonunda Roma, isyanların sebebini Kudüs Ruhbanlığında bularak 73 yılında Herod’un genişlettiği büyük Kudüs Mabedini yakıp yıkarak Ruhbanlığı lağvetti ve Filistin’i de valileri ile yönetmeye başladı. Bu mabetten bugüne sadece bir duvar kalmış: Yahudilerin gidip başlarını sallayarak Tevrat okudukları Ağlama Duvarı.
vartor bu kaynağı ilettiğin için tekrar sağol.
Alt 01-09-2007, 23:22
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili eylull

* *durun telef etmeyin kendinizi ( klavye, portakal suyu, kol, boyun ) daha çok işler yapacagız birlikte.

* *geçmiş olsun

* *saygılarımla
Alt 02-09-2007, 07:21
eylull eylull isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

forum arkadaslarim merhaba..

oncelikle kolumla ilgili kaza ile ilgili iyi dilekleriniz icin tskler(buyuk ihtimalle2 hafta icinde gecer)

ben bu arada az once verilen linklerdeki videolari izledim.Gercekten de ilginc.Bence bunu *turkce altyazili olarak sitemizin ana sayfasina koymaliyiz.

Izlemeyn varsa mutlaka izlesin,Eski Misir'dan gelen dinler ve tanrilarin ozellikle de Christian ligin nasil aslinda gercek olmadigini varsayimlarla belirten belgesel nitelikli..

Bu linki burda paylastiginiz icin tsk ederim,gercekten de yarin esime izlettirmek icin sabirsizlaniyorum(kendisi Katolik)..

saygilar

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil