Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-09-2007, 18:52
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Re: Bugün Allah için ne yaptın?

Soruyu, bugun insan icin ne yaptim? a *cevirebildigimizde, daha buyuk adimlar atabilecegimizi zannediyorum. Allah sadece belirli bir din gurubunun allahi, dinine gore farkli cezalar mukafatlar veren bir allah, halbuki insan kelimesi, yeryuzundeki butun insanligi temsil eder ve varligindan da kimsenin suphesi yoktur.
* Global warming'in insanligi tehdit ettigi bir asirda
* Aclarin azalacagina ,cogaldigi bir asirda
* Para hirsiyla artan cevre kirliligi
* Adaletsizliklerin goz gore gore yapildigi bir asirda(Irak'in durumu)
* eko sistemin bozuldugu, hayvan ve bitki nesillerinin yok oldugu bir asirda
* ve daha ekliyebilecegimiz yuzlerce problemin var oldugu bir asirda
* Sorumuz, "insanlik icin ne yaptik" olmali diye dusunuyiorum.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 07-09-2007, 19:21
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

InVitatio";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...demek birileri baliklari birakvaryuma koymusmu sevgili respendial?!?!yoksa o baliklar kendi hür iradeleri ile o kab'in icine mi girmisler ?!?!
Sevgili InVı,

O balıkları akvaryuma koyan kişi hayatta; bunu itiraf ediyor ve ayrıca onu balıkları koyarken gören şahitleri var. Anlayacağın eylem son derece somut ve failli...

Sen soyut yargılarıla; görmediğin, duymadığın,bilmediğin ve de hiç bir zaman öğrenemeyeceğin olguya -tüm olumsuzluklara rağmen- "vardır" diyorsun, biz ise "yok"!

Yani ben sana balıkları akvaryuma sevgili res'in koyduğunu ispatlarım.. Peki sen?

Sevgiler...
Alt 07-09-2007, 19:33
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aslında şöyle düşünürsek sevgili vartor senin dediğin noktaya daha çabuk ulaşabilir miyiz ?

Bugün kendim için ne yaptım ?

Nasıl ki kendimiz için güzel şeyler isteyeceğiz bencillik etmeden,kendimize istemediğimizi başkalarına da istemeden, *arkasından sevdiklerimiz ve onun arkasından da insanlık için isteyeceğimiz güzel şeyler gelecektir mutlaka.Ancak günümüz koşul ve şartları bu soruyu hepimize unutturmuş.

İşte kendimizi unuttuğumuz vakit tüm insanlığı unutuyoruz.Arkasından da, sorgulamadan *inandığımız bir Allah *için ne yaptın sorusu çıkıyor ki,inananlar *da *doğal olarak bu soruyu ‘’Bugün Allah için ne yaptın ?’’ sorgulamıyor bile.

Bu soruyu değiştirebilmek için önce işe, bence kendimizle başlamalıyız.

Her şey insanlık için güzelliklerle dolu olsun.

Saygılarımla.

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche
Alt 07-09-2007, 21:01
Üye Değil

Sevgili değişim ;

Bak sevgili Mevlana "Bilginler" için söylemiş olsa da aslında "İnsan'ın" kendisine de diyebileceğimiz değişik bir analiz yapmış.

""Şimdi zamane bilginleri de böyledir işte. Bilgilerde kılı kırk yararlar, kendilerine ait olmayan şeyleri iyiden-iyiye bellemişlerdir; onları iyice kavramışlardır. Fakat asıl önemli olan, bütün bunlardan fazla kendilerine yakın bulunan, kendi varlıklarıdır; kendi-kendilerini bilmezler. Herşeye helâldir, haramdır diye hüküm verirler, bu caizdir, o caiz değildir, şu helâldir, şu haramdır diye hükmederler de kendileri helâl midir, yoksa haram mı; caiz midir, değil mi; temiz midir, pis mi; onu bilmezler."
http://www.bisohbet.com/form/tr-konu...h-4-bolum.html

İçimizde,senin nick'ini bir kullanabilsek benim sevgili dostum "Değişim"
Bence de herşey çok ama çok güzel olabilecek.
Ben hala umutluyum "İnsan" dan *
Alt 07-09-2007, 21:07
dolfen dolfen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

KUYUYA Bİ TAŞ ATTIM ÇIKARIN ÇIKARABİLİRSENİZ....

http//dolfen.blogcu.com/

Son söylediğim her zaman doğrudur, bir sonraki onu yalanlasa da...!
Alt 07-09-2007, 22:02
pervane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pervane pervane isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Temel birgün izmire düz mantık kongresine gider. dinlediklerinden hiç bir şey anlamaz ve çıkışta konuşmacılardan birini yakalayarak hocam dinledim dinledim bişey çıkaramadım. sen bana bir daha anlatsan bu tüz mantık nedir diye sorar. Hoca bakın şimdi ben size sorduğum soruların cevabına göre düz mantığın ne olduğunu anlatmaya çalışacağım der;

Temele sizin evinizde akvaryum varmı?
- var
o halde siz canlıları seviyorsunuz,
canlıları sevdiğiniz için hayvanları da seviyorsunuz,
hayvanları sevdiğinize göre insanlarıda seviyorsunuz
insanları seviyorsunuz ve siz bir erkeksiniz
o halde kadınları da seviyorsunuz
buda demektir ki siz normal bir erkeksiniz.
Temel Trabzona döner ve yolda dursunla karşılaşır. Dursun Temel nereyesun diye sorar, Temel İzmir'e tüz mantık kongresine gittim der. dursun meraklanır bu tüz mantuk nedurki?
Temel şimdi dursun ben sana soru soracağım sen cevap vereceksin ve ben sana anlatacağım tüz mantığı.

Dursun senin evinde akvaryum varmi dur?
-yoktur.

huy sen i..... sun da

afınıza sığınarak balık ve akvaryum bana hep bu fıkrayı anımsatır. Yukarıdaki örnek ve cevabı da bu fıkra gibi
Alt 08-09-2007, 00:58
Üye Değil

Sevgili mhmmd,

su an tanrinin varligini yoklugunu (bu sitenin ezeli ve ebedi meselesi) mutabakata baglayamayacagimizdan, var oldugunu varsayarak fikrimi beyan ediyorum. Sen inanan birisin, sen elestir, ayip degil mi verdigi nimetin bu kadar lafini yapmak. Sana (hosgorune siginarak) tek bir soru soruyorum, sen kainati yaratmis bi Allah olsaydin, boyle konusur muydun?
Alt 08-09-2007, 01:03
Üye Değil

"...demek birileri baliklari birakvaryuma koymusmu sevgili respendial?!?!yoksa o baliklar kendi hür iradeleri ile o kab'in icine mi girmisler ?!?!"

Sevgili invi,

thunderpoint aslinda cevabi cok guzel vermis ama sirf sana verdigim degerden oturu iki kelam etmeden gecemiyecegim. Su verdigin ornekten anladigim su, bir baligin o akvaryuma nasil girdigini kavramasi ve onu akvaryuma koyan kisiyi takdir etmesi ne kadar absurd ise, biz dunya baliklarinin da (olsa bile) tanriyi kavramasi ve takdir etmesi o kadar absurd bir durumdur.
Alt 08-09-2007, 03:24
eylull eylull isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arasira suyunu degistiriken akvaryumun, baliklara kendini hatirlatiyordur...En azindan suzgeci tutan bir el var,kendilerini baska bir kaba tasiyor ve kaldiklari akvaryumu temizledikten sonra baliklari yine akvaryumlarina geri koyuyor.

E nerde bizim tanri,hani bizim akvaryum(dunya) perisan durumda,bir el atsa ya!O zaman inanalim varligina..(guzel bir ornekti akvaryum ornegi,evirip cevirip kullanabiliyoruz )

Tanrı hakkındaki bilgimiz, onun ne olduğundan değil, ne olmadığından ibarettir.
Alt 08-09-2007, 04:09
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

degisim";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında şöyle düşünürsek sevgili vartor senin dediğin noktaya daha çabuk ulaşabilir miyiz ?

Bugün kendim için ne yaptım ?

Nasıl ki kendimiz için güzel şeyler isteyeceğiz bencillik etmeden,kendimize istemediğimizi başkalarına da istemeden, *arkasından sevdiklerimiz ve onun arkasından da insanlık için isteyeceğimiz güzel şeyler gelecektir mutlaka.Ancak günümüz koşul ve şartları bu soruyu hepimize unutturmuş.

İşte kendimizi unuttuğumuz vakit tüm insanlığı unutuyoruz.Arkasından da, sorgulamadan *inandığımız bir Allah *için ne yaptın sorusu çıkıyor ki,inananlar *da *doğal olarak bu soruyu ‘’Bugün Allah için ne yaptın ?’’ sorgulamıyor bile.

Bu soruyu değiştirebilmek için önce işe, bence kendimizle başlamalıyız.

Her şey insanlık için güzelliklerle dolu olsun.

Saygılarımla.
* * Hur dusunce, fikir ozgurlugunun onemi burada ortaya cikiyor. Kucucuk beyinlerimizi kulluk yapmaga sartlandiran dogmalardan silkinene kadar, vaziyet umitsiz gorunuyor, bunu da ancak egitimle alt edebiliriz. Degisime neden direnc gosterir cogu insanlar? Psikolog degilim ama beynin defans mekanizmasi bizi suur altinda engeller. Alistigimiz rehaveti birakmak istemeyiz. Boyle gelmis, boyle gider der dururuz. Ancak dusunmeyiz ki degisim olmadan tas devrinden gunumuze ulasamayacagimizi.
* *Gunumuzdeki problemler bireyleri asip toplumsal nitelikte . Bilim sayesinde dunyanin isinmasina sebep oldugumuzu ve bunun da ceremesini en fakir zumrenin cekecegini biliyoruz. CO2 ureten endustri dunyanin en medeni dedigimiz ulkelerde. En buyuk zarari ise gunden gune, kuraklik sebebiyle ilerleyen coller civarinda yasayan zaten en zavalli acliktan kirilan kesim gormekte. Daha, buyuk baslar soyle mi azaltalim, boyle mi yapalim derken, hergun acliktan insanlar, cocuklar olmekte.
Bu da aklima neden akvaryuma yemi dogru durust serpistirmedigi sorusunu getirdi. Birileri dunyayi mahvederken, baskalari acisini ceksin, eger ilahi adalet buysa benim diyecegim yok, ve o akvaryumun sahibiyle de isim yok.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil