Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-01-2013, 18:49
idontneedagod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
idontneedagod idontneedagod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Birgül Ayman Güler: "Türkler Ve Kürtler Eşit Olamaz"

CHP milletvekili Birgül Ayman Güler'in sözleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce amaç nedir?

Çözüm iradesinin karşısında politik çıkarlar yüzünden karşı durmak mıdır bu sözler yoksa belki de daha vahimi kendisi gerçekten bu düşüncede midir?

Kendisi Ankara Üniversitesi'nde okurken benim hocamdı. Bu sözlerine çok şaşırdım ve kendisine yakıştıramadım.

Konuyla ilgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

altyazılandırdığım videolar

Herşey incelikten kırılır, insan ise kabalıktan kırılır.
Alt 25-01-2013, 01:45
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

90 senedir söyleneni söyledi, değişik bir şey yapmadı. Burada eleştirildiği gibi Türkler, Kürtlerden üstündür gibisinden bir şey dememiş, insanların bu kadının söylediğine değil doksan yıldır dayatılana kızmaları gerek. İçten içe böyle düşünüyor olabilir ama söylediği şey bu değil.

Anayasa'ya göre Türkiye'de yaşayanlar Türktür, Türklük buna göre bir üst kimliktir. X milletinin mensubu da olsanız Türksünüzdür. Bir milletin adını ve ona ait değerleri hele ki bugün herekese üst kimlik olarak dayatmak kabul edilebilir bir şey değil, orası ayrı konu. Ama bu kadın değişik bir şey söylemedi, konuyu bu kadın üzerinden abartmaya gerek yok. Bu bakış eleştirilsin tabi, bunun için bir kadının bunu tekrarlamasına gerek yok.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 25-01-2013, 08:38
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
90 senedir söyleneni söyledi, değişik bir şey yapmadı. Burada eleştirildiği gibi Türkler, Kürtlerden üstündür gibisinden bir şey dememiş, insanların bu kadının söylediğine değil doksan yıldır dayatılana kızmaları gerek. İçten içe böyle düşünüyor olabilir ama söylediği şey bu değil.
Sözlerime tercüman oldun murted, ağzına sağlık

Gerçi CHP milletvekili Birgül Güler'in sözleri medyada "Türkler-Kürtler eşit değildir" şeklinde algılandı ve haber edildi ama Güler'in bu konuya dair daha sonra yaptığı açıklamada bunları bilimsel sosyal politik terimler olarak kast ettiğini, bu anlamda sosyolojide insan topluluklarının üç formu olduğunun kabul edildiğini, bunlardan birincisi klan, kabile, ikincisinin milliyet toplumları ve üçüncüsünün de ulus toplumları olduğunu, dolayısıyla T.C.'nin Türk ulusu biçiminde oluşmuş olduğunu anlatarak bu şekilde açıklama getirmeye çalıştı.

Ona göre Türkiye'de hem gayri müslim ve müslim vatandaşlar hem de Boşnak, Kürt ve Ermeni olduğu, bunların toplamına Türk vatandaşı denildiğini, hiç bir şekilde ırk olarak algılamadığını ve kesinlikle ırkçılık içermediğini anlatmış.

Burada fikir olarak her ne kadar güzel ve iyi niyetliymiş gibi duyulsa da Cumhuriyet tarihinde hiç bir dönem Birgül Güler'in anladığı şekilde bir Türk ulusu anlayışı olmadı ve uygulanmadı. Azınlık haklarının gasbı ve demokratik taleplerin sürekli ret edilip eşit vatandaşlık haklarının sağlanmaması ile Türk ulusu olmadı, daha ziyade kültürel olarak diğer etnikler ve diller üzerinde aşırı dominant olan ve hegemonya kuran bir Türk milliyetçiliği oldu ve sözde sadece telkin verilerek propaga edilen ama özde gerçekleştirilmeyen bir utopiden öteye gidemedi. Daha da kötüsü tam tersi yapıldı. Gerçekten Birgül Güler'in anlattığı şekilde her etnik grubun eşit haklara sahip olduğu ve tek bir ulus olarak birleştiği bir ulus anlayışına herhangi bir zaman sahip olundu mu ben bu iddiadan çok şüphe duyuyorum.

Bunun yanında "ULUS" fikrinden daha gelişmiş olarak düşünelen bir Avrupa Uluslar Üstü Birlik oluşumu var ki, buna bakarak;

"Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz"

ifadesini herhangi bir AB ülkesinin çok kibirli bir;

"Avrupa Uluslarüstü Birliğiyle tekilci Türk ulusunu eşit, eş değerde gördüremezsiniz"

fikrinin takip edeceği ve bir Türk milletvekilin;

"Kürt milliyetçiliğini bana 'ilericilik' ve 'bağımsızcılık' diye yutturamazsınız"

sözünü de, herhangi bir Avrupa Parlementosu milletvekilin;

"Türk ulusalcılığını bana 'ilericilik' ve 'bağımsızcılık' diye yutturamazsınız"

sözlerini izleyeceği önceden görülebilir ve bunun ne kadar manasız, kendi kendini yalanlayıcı aynı zamanda çok kendini beğenmiş bir içerik (-sizlik) taşıdığı daha iyi anlaşılabilir.

Konu ALKA tarafından (25-01-2013 Saat 08:47 ) değiştirilmiştir.
Alt 25-01-2013, 10:21
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Vurun abalıya...

Durum tespiti, uyuyanları rahatsız edecek.
Bu görüşte olmayan (BDP hariç) tek bir milletvekili çıkmaz.
Birgül Ayman GÜLER, realiteyi dillendirmiştir, o kadar.
Bin yıldır komşumuz olduğunu iddia ettiğimiz Kürtlere, kendi dillerinde MERHABA demeyi bile becerememiş bir milletiz.
Ben Kürdüm, diyeni hapseden, dilinden, dininden, yaşayışından utanır hayat sunan devletiz.
Kıro, Kürd Memed nöbete, terennümleri sunan insanlarız.
Kimse dönüp İnsan Hakları nutukları atmasın.
Komşusuna, kendi dili ile iyi niyet sunamayanlar moda düşüncelerin esaretinden kurtulamaz.

Farklı düşündüğünü iddia edenler ya hala uyumaktadırlar ya da içten değillerdir.
Alt 25-01-2013, 19:01
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu düşünceler gerçekten de sıktı.Bizi beyinsiz, hiçbir şeyden anlamayan mantık yürütemeyen insanlar mı sanıyorlar.

Kürtçe başta olmak üzere tehlikeli grdükleri dillerde şarkı sylemek yasaktı, konuşmak yasaktı vs...ama her yerde çıkıp Türklük üst kimliktir, kucaklayıcıdır gibi nhutuklar attılar.

Bu ne biçim kucaklayıcılık, kendi dilimi kullanmama bile izin vermiyorsun dediğimizde, mırın kırın etmeler başlıyordu.

Bu açıdan MHP yi tebrik etmek lazım(!) Bir tek onlar faşistliği adam gibi yapıp, hakkını verdiler.
Alt 26-01-2013, 00:36
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Gecenlerde bu sitede dünyada rusyanin bazi bölgeleri haric hicbiryede saf irk yasamadigini türklerin dahi 8 irkin genlerini tasidigini okudum,hal böyleyken bu kahpe savaslar niye?.
Bana göre dünya yasayan bütün canlilarin ortak mali ve insanim diyenlerin hakli savasi bu kaynaklari tüm canlilara esit dagitmak yönünde olmali,irk yada milliyet savaslari bos savaslar,bizler bu savaslara odaklanirken altimizdaki yasam alanlari yok oluyor.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 26-01-2013, 08:35
G Milat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
G Milat G Milat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"CHP milletvekili Birgül Ayman Güler'in sözleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce amaç nedir? "

Amaç aslında yukarıda diğer üyelerin de belirttiği gibi 80+ yıldır söylenen şeyi, Güler daha yalın bir şekilde dillendirdi. İşin komik yani Güler, kendisine milliyetçi diyenlere hayli kızgın. CHP'nin altı okunundan birisi olan milliyetçilik çatısının altında başka türlü bir söylem de beklenemez. Yıllardır insanlara Türk kimliğinin üstünlüğünü, taa Türk boylarından başlayarak anlatılıyorlar. Fakat nasıl ki feodalitenin çökmesi için orta milliyetçilik fikri atıldıysa, şimdi de milliyetçiliğin çözülmesi için globalleşme gün yüzüne çıktı.

Toplumlar süreklilik içerisinde farklı formlara bürünmeye mecburlar. Hiç bir etnik topluluk bir diğerinden üstün olamaz.

Yıllardır bu ülkede Kürt sorunu var dendi. Aslında bu ülkede tam da bir TÜRK sorunu vardır. Bu soruna da Güler gibiler kelimenin tam anlamıyla ayna tutarlar.

Herkes kendisinin milatıdır!
Alt 26-01-2013, 11:15
mücerred mücerred isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ALKA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bunun yanında "ULUS" fikrinden daha gelişmiş olarak düşünelen bir Avrupa Uluslar Üstü Birlik oluşumu var ki, buna bakarak;

"Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz"

ifadesini herhangi bir AB ülkesinin çok kibirli bir;

"Avrupa Uluslarüstü Birliğiyle tekilci Türk ulusunu eşit, eş değerde gördüremezsiniz"

fikrinin takip edeceği ve bir Türk milletvekilin;

"Kürt milliyetçiliğini bana 'ilericilik' ve 'bağımsızcılık' diye yutturamazsınız"

sözünü de, herhangi bir Avrupa Parlementosu milletvekilin;

"Türk ulusalcılığını bana 'ilericilik' ve 'bağımsızcılık' diye yutturamazsınız"

sözlerini izleyeceği önceden görülebilir ve bunun ne kadar manasız, kendi kendini yalanlayıcı aynı zamanda çok kendini beğenmiş bir içerik (-sizlik) taşıdığı daha iyi anlaşılabilir.
Hatta üst insan kimligiyle avrupa birligini eşit ve eş deger göremezsiniz diyenler de çıkacaktır.komedi üstüne komedi olur.
İçin acı yanı biz bize bunu bilimsel ve sosyolojik tespit diye yutturuyorlar.

Hanımefendi de bunu sosyolojik tespit diye sunuyor.
Bu ve bunun gibi sosyolojik tespit diye sunulan bir sürü şey bilimle soslandırılmış ideolojik zırvalardan başka bir şey degildir.
Alt 26-01-2013, 12:13
ismail truth ismail truth isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Türkler ağızlarındaki baklayı nihayet çıkartıyor.

Asıl mevzunun bu ırkçı hezeyanlı kibir olduğunu zaten biz biliyorduk.

Eğitim sisteminin "kendine güvenen Türk vatandaşı" yetiştirme olayını biraz abarttığını kabul etmemiz lazım.

Hatırlayalım ki Yüce Önder Atatürk bu Güneş Dil, "tüm medeniyetlerin atası Türk" falan hikayelerini geliştirip müfredata koymasının mazereti şuydu: "bu millet kendini ezik hissediyordu Avrupa karşısında, kendimize güvenmemiz lazımdı."

Şimdi de 80 sene sonraki sonuca bir bakalım:
Her yıl uluslararası kamuoyunda “en saygın imaj”a sahip ülke ve şirketleri belirleyen Reputation Institute’un yaptığı ankete göre, Türkiye 2012 yılında en saygı gören ülkeler listesinde 37’nci sırada. G8 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, Britanya ve ABD’de yaşayan 36 bin kişinin görüşü alınarak yapılan araştırmada “itibar puanı” 44.37 olan Türkiye; Brezilya, Venezuela, Güney Kore, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin gerisinde kalmış olabilir. Ancak Türkiye, kuruluşun değerlendirmesinde kendi çapında bir rekora da imza attı. Zira kendi kendisine 75.41 itibar puanı veren Türkiye, dışarıdan gördüğü itibar ile kendine verdiği puan arasında en yüksek fark yaratan ülke oldu.

http://taraf.com.tr/haber/turkiye-ke...da-goruyor.htm

İşte terazinin topuzunu kaçırırsan böyle hezeyanlı bir toplum yaratırsın. Sonra adam der ki "ben o bir devlet bile kuramamış, mağara dili konuşan hanzo Kürtlerle eşit olacağıma ülkeyi bölelim daha iyi."
Alt 27-01-2013, 02:04
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Birincisi, "Türkler Ve Kürtler Eşit Olamaz" biçiminde bir söz söylenmemiştir.

İkincisi, söylenen söz başlıkta verilen sözle aynı anlama gelmez.

Üçüncüsü, bütün tek tek parçaların toplamından her zaman daha büyüktür.

Şöyle ki: Birincisi söylenen söz "Kürt milliyetçiliğini bana 'ilericilik' ve 'bağımsızcılık' diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz."'dir. İster Atatürkçü çerçeveden, ister batıcı bir açıdan, ister Marksist anlamda bakın ulus bir etnisiteyi belirtmez, tanımlamaz. Ulus, Fransız ihtilalinin şafağında ortaya çıkan bir kavramdır, olgudur. Krallığa, feodalizme, emperyalizme, vahşi kapitalizme karşı halkın savunma hakkını ve bu mücadele ile kazanılacak savaşın halkın egemenliği taçlandırılacağını belirtir. Ulus halktır; dil, din, ırk ayrımı yapmaz. Bu etnisitelerden birisi dil, kültür, uygarlık, nüfus olarak diğerlerinden daha baskın ve daha iz bırakmış olduğunda onun adı öne geçer ama bu etnisitenin üzerinde bir şeydir ulus ve diğer etnisiteler hiçbir yadsınamaz, yok sayılımaz ve hakları gasp edilemez her zaman için.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil