Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-01-2007, 17:28
habilis habilis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Atatürk hakkında...

Atatürk`ün dünyada `başöğretmen' sıfatlı tek lider olduğunu, Bir
geometri kitabı yazdığını, Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane
geometri teriminin (Türkçe) isim babasının bizzat Mustafa Kemal
olduğunu.

Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu.

''Atatürk'' çiçeği'nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi
profesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm
dünyada bu isimle üretilip satıldığını.

Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her
Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek,
Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu.

''Mimber'' adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan
gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini.

Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimizin olduğunu,
Dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimizin olduğunu, Üstteğmen
Kara Fatma'nın 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin
reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış olduğunu.

Bir röportajda "Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?"
diye sorulduğunda "Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz
müracaat etmeyiz üye olmak için, davet gelirse düşünürüz" dediğini
ve bunun üzerine BM yasasının değiştirildiğini ve üyeliğe davet
edilen ilk ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu.

1938'de, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı
döneminde, danışman, senatör ve bakanlarından oluşan yüz yirmiden fazla kişiye;
"Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa
Kemal'i görmek için neler vermezdim" dediğini.

1938'de Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiirde;
"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına
Mustafa Kemal gibi lider getirir" denildiğini.

1996'da Haiti Cumhurbaşkanının vasiyetinde, mezar taşına yazılmasını istediği
metinde; "Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış
ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm" yazdığını.

2000'de ABD Başkanı'nın milenyum mesajında; '' Milenyumun hiç şüphe
yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Çünkü o yılın değil asrın
lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir" denildiğini.

2005'de Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un
önerisinin "Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk'ü
örnek alsın yeter" olduğunu.

2006'da ise AB Uyum yasalari geregince devlet dairelerinden Atatürk
resimlerinin kaldirilmasinin istendiğini.

NO GOD
NO RELIGION

"İnsanların varlığını belirleyen şey,
onların bilinçleri değildir; tam tersine,
onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır."

K. Marx
Alt 29-01-2007, 19:11
Kıdemli Üye

Standart Re: ATATÜRK HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

1."ATA" LAFINI SEVMEZDİ

"Atatürk" hitabını ilk kez donemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştı.Kendisine "Ata" diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

2.EN SEVDİĞİ YEMEK

Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama cani istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

3.EN BÜYÜK HAYALİ DÜNYA TURUNA ÇIKMAKTI

Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

4.BAŞUCU KİTABI "ÇALIKUŞU"YDU

Binlerce kitabi vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayatı boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat Nuri Güntekin'in ünlü "Çalıkuşu" romanını hep yanında taşır, her gün rast gele bir yerinden acar, birkaç sayfa okurdu.

5.KABUL SALONUNDAKI AT YAVRUSU

Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. "Fox" adını verdiği köpeği, Gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Cankaya Kosku kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

6.TAM BİR SALON ADAMI

En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu.Klasik Bati müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

7.GÖMLEKLERİNİN TÜMÜ BEYAZDI

Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikilirken sonra yerli mali kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.

8.DOLABINDA LACİIVERTE YER YOKTU

Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

9.ÖLÇÜLERİ

Boyu 1.74 idi. Hayatinin son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46'ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi.

10.RUMELİ ŞİVESİ

Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

11.HAZİN BİR HİKAYE

Hayatında bir donem çok önemli yer tutan Mustafa Kemal`in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanim`in mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

12.CUMHURBAŞKANLIĞINDAN SIKILIYORDU.

Hayatinin çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.

13.PAPA`NIN TEMSİLCİSİNE ELBİSE

Kıyafet Kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca, Monsenyör Roncalli`ye kendi terzisi Kemal Milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.

14.KENDİSİ TIRAŞ OLMAZDI

Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi.Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanin üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini sigarasını içerdi. Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.

15.DÜZEN TAKINTISI VARDI

Evinde, çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

16.HOŞGÖRÜLÜ LİDER

Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tutunu içmeye çalışırken eli yanmış, "Alin bunu kendi içsin" diyerek Atatürk`e küfretmişti. Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra "Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin" dedi.

17.SİGARA PAZARLIĞI

Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk "sekiz" demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti: "Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım".

18."BU NASIL HALKÇILIK?"

Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti. Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına sasırmış nedenini sormuştu.Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş, "Ne de güzel halkçılık ama" demişti.

19."LAİKLİK ADAM OLMAKTIR!"

İlk mecliste bir oturum sırasında üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlamadığını söyleyince Gazi çok sinirlenmiş ve elini kürsüye vurarak bir din bilgini olan üyeye cevap vermişti: "Adam olmak demektir hocam, adam olmak!"

20.KURBANLARI BAĞIŞLARDI

Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi.

21.YABANCI DİLE MERAKI

Askeri lisede öğrenmeye başladığı Fransızca'yı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı. Konuşurken araya Fransızca sözcükler de eklerdi.

22.FASULYESİNE POKER

Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı. Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.

23.KAN GÖRMEYE DAYANAMAZDI

Cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

24.KULAKLARI DUYAN TEK KİŞİ

Fransız tarihçisi Herriot Ankara`ya geldiğinde Gazi`nin kulaklarının duyuyor olmasına sasırmış anılarında bunu esprili bir dille anlatmıştı: "T.C`de bir tane kulakları duyan kişi var onu da Cumhurbaşkanı yapmışlar".
25.BİR RİCASI BAŞ TACIDIR

Bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, "Hafız Hanim benim hatırım için başındaki örtüyü acar mısın?" diye sormuştu. Kadın bas örtüsünü açarak, Atatürk`ün önünde eğildi ve ellerini öptü.

26.BİLARDO VE YÜZME

Sportmen kişiliği vardı. Her gün at biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

27.EN BAŞARILI DERS

Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.

28.YAGCILARA GECIT YOK

Yağcılara çok kızardı Bir aksam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdülhak Hamit`e müdahale etti.

29.SON YILBASI GECESI

1937`yi 1938`e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ile bas basa geçirmişti. O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti.

30.KOSKTEKI GUVERCINLIK

Kuşları çok severdi.Çankaya Köşkü`nde özel bir bakicinin ilgilendiği güvercinliği vardı.

NO GOD
NO RELIGION

K. Marx
Alt 29-01-2007, 19:15
tewderi tewderi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hiç kötü yanı yokmuş atamazın.. :!:

"Yeryüzünde hic bir insan toplulugu, biribirinden daha asagi, daha önce ve daha antik degildir. Tümü de insanin dogaya yüksek uyumunu geleneksellesmis kültürel yasamin binlerce yillik ürnünü temsil eder." Gordon Schild.
Alt 29-01-2007, 20:12
Kıdemli Üye

tewderi *...

belkide vardır dimi bak mesela çok fazla içki içmesi ve sigara kullanması bana göre yanlış bir davranışı * * *

NO GOD
NO RELIGION

K. Marx
Alt 29-01-2007, 20:33
dersimmm dersimmm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yazdıkların ancak kafatasçı bir faşistin kaleminden çıkar. Dersimmm artık biraz dinlenme zamanın geldi. Yeterince uyardık seni.

frodo
Alt 29-01-2007, 22:28
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

bence dersimmm şaka yapıyo.
insan bu kadar Atatürk düşmanı olamaz.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 30-01-2007, 03:45
beelzbb beelzbb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

beelzbb - MSN üzeri Mesaj gönder beelzbb - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Şu dersimmm kardeşimle o kadar konuştum,onu anlamaya çaliştim,onunla hemfikir oldum,omuz dayadım ona ancak yok yok yok.Anlat dedim,savun dedim,uğraş dedim.Varsa yanlış,haksızlık senden önce ben varım dedim.Yok yok yok.

Sn Gerilla Onur jayjay la aynı fikirdeyim ne yazıkki ne yazıkki ne yazıkki lanet olsun beel'e ama ne yazıkki....

Tewderi can var ol yaşa pir ol nediyeyim bundan gayrı yaşasın Türk-Kürt- kardeşliği ne türküm ne de kürt herşeyden önce insanım ve bir tek ülkem var vatandaşlık bağı ile bağlı olduğum.

Dersimmm beni gene yanılttın ve üzdün.Senle her nekadar muhabbetimizin başlangıcında sohbet odasında bana ettiğin hakeretlere karşın birazcık da olsa yol katettik diyerek sevinirken...Yok yok gene olmamış.

Bana gönderdiğin ''SALAK TÜRKLER'' adlı youtube videosuna bile seninle beraber gülmüştüm.Yazık çok yazık üzülüyorum...nedir bu düşmanlık senin halin şu sn frodo'nun da dediği gibi kafatasçı zihniyetinden farksız.

ÜZÜLÜYORUM....
Alt 30-01-2007, 09:48
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. jayjay,

16 Yaşındaki bir çocuğun yazdıkları için herkes Tukaka yapmış. Yazısının karakterini aşağı yukarı çıkarabiliyorum. Frodonun yaptığını da hoş karşılayabilirim lakin;

-Eksik kalmış bir Atatürk temizliğinin tamamlanması gerektiği artık bariz!
Az kaldı kürt az kaldı! Meraklanma.

Lafını anlamam oldukça zor. Dersimmm ırkçılık yapmış yapmasına da siz de aynı tuzağa düşmüşsünüz.

Yanlış yorumluyorsam lütfen uyarın çünkü ırkçılık yaptığınızdan dolayı yönetime bildirimde bulunacağım.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın
Alt 30-01-2007, 10:09
tewderi tewderi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili jayjay,

Mesajını okuduğum zaman inan bu sitedeki kıdemli bir üyenin böyle birşey yazacağını düşünmezdim bukadar ırkçılık neden yapıyorsunuz.? Ne temizliği zaten temizlemediniz mi? Kürt mü kaldı sanki doğuda *Türkiye çok mu ileri giti yine insanlarımız aç yine ülkemiz dış güçlere bağlı donumuza kadar yine borçlu. Unutmayın ki *O temizlemeye çalıştığınız kürtler bugun batıda.....

*Dersim bölgesin de çocuklar ölmedimi 90 bin kürt öldü ülke çokmu illeri giti. Burada mesajlarımı yazarken bir kürt olorak değilde bir türkiye vatandaşı olarak yazmaya çalıştım Bir çok ırkçı siteye sırf ırkçılık yapıyor diye gitmedim özelikle turan dursun sitesinde bu kadar uzun zaman kalmamaın sebebi ırkçılığın olmaması idi ama malesef oda oldu..

Dersimin yazmış olduğu mesaj kendisini bağlar orada kürtleri temsil etmiyor.

Sağol Bell Can,

"Yeryüzünde hic bir insan toplulugu, biribirinden daha asagi, daha önce ve daha antik degildir. Tümü de insanin dogaya yüksek uyumunu geleneksellesmis kültürel yasamin binlerce yillik ürnünü temsil eder." Gordon Schild.
Alt 30-01-2007, 12:56
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Jay-jay benden "sevgili frodo" diye bahsetmeni reddediyorum. O yazıyı kaleme alabilecek düşünce, ile "sevgili" kavramının dostluğa ilişkin göndermesini kendi adım kullanıldığı için şiddetle reddediyorum.

Ben dinsel duruşu bana yakın diye hangi tandanstan olursa olsun kafatasçı, ırkçı yaklaşımlarda bir arada olmayı zul addederim.

Eğer o yazın orda duracaksa; "ben bir kürdüm"

Not: Eğer sevgili başkanın yukarda senden açıklama bekleyen yazısı olmasaydı o yazınını
kaldırırdım.

İnsani olan her şey kabûlüm.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil