Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-03-2007, 13:56
ESLEMTU ESLEMTU isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Neden Ateistsiniz?

Neden ateist olduğunuzu gerçekten merak ediyorum?

-Başkalarından ''farklı'' olmak ve ilgi çekmek için mi?Bunun arkasındaki asıl neden nedir?

-Birşeylere kızıp aksini inad etmekten mi?Ana-babaya kızıp onları kızdıracak birşeylere yönelmek mi?

-Arkadaşlarınızın arasında yalnız kalmamak için onlardan biri gibi görünmek mi?

-Yoksa yarım-yumalak,doğruluğunu bilmediğiniz bir takım dedikodulu bilgiler yüzünden mi?

-Ağzınıza geleni araştırmadan söylemek,bilginin doğruluğunu test etmeden,verilen bilgiye! körü körüne inandığınız için mi?

Açık ve net ben şundan dolayı ateistim diyebiliyormusunuz?ve bu öne sürdüğünüz neden ne kadar doğru ve gerçekçi munazara edebilirmiyiz?
Alt 11-03-2007, 14:17
Üye Değil

Standart Re: Neden Ateistsiniz?

Değerli eslemtu merhaba ;
Uzun zamandır yoktun.İyi olduğuna sevindim.
Bugünlerde siteye gelen bazı arkadaşların,ne hikmetse temelin ters yola girmesi gibi kendilerini anlatan şeyleri karşı tarafa vehmetmeleri inanılmaz garip gelmeye başladı bana nedense

Eğer marsta falan yaşamıyorsak içinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyetinde nereye bakarsak bakalım :
"-Başkalarından Â*''farklı'' Â*olmak Â*ve Â*ilgi Â*çekmek Â*için Â*mi?Bunun Â*arkasındaki Â*asıl Â*neden Â*nedir?"
Bu tavır ve davranışta olanların ateistler değil bilakis soranlar olduğunu görememek ne ile tarif edilebilir ?

"-Arkadaşlarınızın Â*arasında Â*yalnız Â*kalmamak Â*için Â*onlardan Â*biri Â*gibi mi Â*görünmek ?
Â*
-Yoksa Â*yarım-yamalak Â*doğruluğunu Â*bilmediğiniz Â*bir Â*takım Â*dedikodulu Â*bilgiler Â*yüzünden Â*mi?
Â*
-Ağzınıza Â*geleni Â*araştırmadan Â*söylemek,bilginin Â*doğruluğunu Â*test Â*etmeden,verilen Â*bilgiye! Â*körü Â*körüne Â*inandığınız Â*için Â*mi ?"

Bunların hiçbiri tanıdığım tek bir ateisti tarif etmiyor ama soranın,zihniyetini,anlayışını ve hayata duruşunu *birebir tarif ediyor.
Arkadaşlar biri bir şey söylesin rüyadayımda kabus mu görüyorum ?
Alt 11-03-2007, 14:21
Kıdemli Üye

Soruyu bilerek kendi cevaplarımıda koyarak sordum ve içinde evet bu diyecekler mutlaka vardır.nedersin hepside mi yanlış?hadi yalana kaçmadan edebiyat yapmadan söyle seninki hangisi? :=))
Alt 11-03-2007, 14:23
maddeoz maddeoz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sitemize üye bir kaç arkadaşımız konuyla ilgili düşüncelerini aşağıdaki başlıklarda dile getimişler ve de hiçbirinin yazdıkları Eslemtu kardeşimizin (din kardeşi değil tabi) sorularındaki yorumlarını içermemektedir.

neden inanmıyorum (zafer göndermiş)
neden tanrıya inanmıyorsunuz? (pante abimiz göndermiş)
nasıl ateist oldunuz (maddeöz yani ben yazmıştım)
ve son olarak "ateistler deli mi?" (aldostu abimiz yamış)

http://maddeoz.blogcu.com
Alırım anahtarını elinden şakirtt !..
Alt 11-03-2007, 14:24
Üye Değil

Değerli eslemtu hani derler ya "biz beş kızız beşimizde birbirimizi tanırız"
Dikkat buyuracak olursan ikinci maddeye dokunmadım
Alt 11-03-2007, 14:33
mep
Üye Değil

-Başkalarından *''farklı'' *olmak *ve *ilgi *çekmek *için *mi?Bunun *arkasındaki *asıl *neden *nedir?

Evet,Farklı olmak için.sırf ''Bende sizler gibi inanıyorum sizlerden biriyim'' diyerek ipe sapa
gelmez 1400 yıllık Arap masallarına inanmayıp farklı olduğumu göstermek için.

-Birşeylere *kızıp *aksini *inad *etmekten *mi?Ana-babaya *kızıp *onları *kızdıracak *birşeylere *yönelmek *mi?

Ana ve Baba ma değil ama Nine ve Dedeme kızdığım için Namaz kılarlardı ve bana çocukken
bile akıl almaz bir saçmalık olarak gelirdi(Koskoca bir Allah niye insanlardan günde 5 kere
böyle garip garip hareketler yaparak dua etmelerini istesinki) Diye düşünürdüm.Dedemi kızdırırdım bile geçip karşısına bir şey istiyeceğim zaman,namazımsı garip hareketler yaparak
anlatırdım derdimi kızardı.ama kendisinin yaptığıda oydu aslında bir türlü anlamazdı.ve bende
ona kızdım.

Arkadaşlarınızın *arasında *yalnız *kalmamak *için *onlardan *biri *gibi *görünmek *mi?

Aksine yalnız kalmama bile neden oluyordu zaman zaman.

-Yoksa *yarım-yumalak,doğruluğunu *bilmediğiniz *bir *takım *dedikodulu *bilgiler *yüzünden *mi?

Çelişik ne anlattığı anlaşılmayan bir kitaba inanmamak için,dedikoduya ihtiyaç yoktur.

-Ağzınıza *geleni *araştırmadan *söylemek,bilginin *doğruluğunu *test *etmeden,verilen *bilgiye! *körü *körüne *inandığınız *için *mi?

Ağza gelinip söylenmiş her şeyi körü körüne uygulayan kim,İşerken ne yöne işiyosun,Yatar ken kalkarken neler yapıyorsun,o mevzulara hiç girme,1400 yıl önce adam sana hangi yöne
işemen gerektiğini bile söylemiş ,kim neye körü körüne inanıyo.

Açık *ve *net *ben *şundan *dolayı *ateistim *diyebiliyormusunuz?ve *bu *öne *sürdüğünüz *neden *ne *kadar *doğru *ve *gerçekçi *munazara *edebilirmiyiz?

Eğer bir Allah olsaydı kesinlikle dinler olmazdı.
Alt 11-03-2007, 14:34
Üye Değil

Değerli eslemtu ;
İşin espirisi bir yana benden sana bir abi tavsiyesi;Burada sana İslamı en iyi şekilde öğretecek Hiramusta gibi İnandığı inancın bilgilerini iyi bilen birine bile "Hiramustanın yazıları bizi bağlamaz" deyip sonrada :

" -Yoksa * yarım-yamalak * doğruluğunu * bilmediğiniz * bir * takım * dedikodulu * bilgiler * yüzünden * mi? *
* *
* -Ağzınıza * geleni * araştırmadan * söylemek,bilginin * doğruluğunu * test * etmeden,verilen * bilgiye! * körü * körüne * inandığınız * için * mi *?"
Diyen birini sen olsan kaale alırmıydın ?
Alt 11-03-2007, 14:35
Kıdemli Üye

Psiko işte böyle vehimle karar veriyorsunuz arkadaşım.Yanlış bu..Ana-babaya kızıpta başka yol tutmak ne kadar doğru?

Ayrıca kızlardan biri olduğumu iddia etmiyorsun herhalde...Portakalı tarif ettiğimde,portakal olmam gerekmiyor değil mi? :=))) Tesbiti iyi yapmış olabilirim.İyi bir gözlemci olabilirim..Böyle tanıdıklarım olabilir..Yoksa bütün maddeleri banamı yükleyeceksin,yazında da onu ima ediyorsun...
Alt 11-03-2007, 14:45
Kıdemli Üye

İnsan psikoloijisine bayılıyorum..

İşin *espirisi *bir *yana (itirafım espriydi,üstünü örtelim) benden *sana *bir *abi *tavsiyesi;(kendimi aciz hissettim;ben senden büyüğüm;sana nasihat ediyorum)

Psiko itirafını hafifletici,örtbas edici yollara girmene gerek yok arkadaşım..

Hira ne demiş ben ne demişim buraya koyarsan,sana bildiğim kadarıyla cevap veririm..Burada üstünlük taslamak,ben herşeyi bilirim edalarında da bulunmuyorum.Sadece gerçekleri konuşalım,tiyatro oynamayalım..Din, ciddi bir yoldur,Allah vardır,Ahıret vardır;İman en güzel nimettir.Gerçekten bunları sizinde tasdik etmenizi samimiyetle istiyorum..
Alt 11-03-2007, 14:51
Üye Değil

Değerli eslemtu ;
Olayı kişiselleştirmemiştim ama portakalı tarif ederken senin limon anlayacağını anlamam gerekirdi

Polisin biri sahilde dolaşırken bakıyor bir çocuk kumlarda bir şeyler yapıyor yanaşıp soruyor "Ne yapıyorsun evlat bakayım" çocuk işine devam ederken "Kum ile boku karıştırıyorum efendim" deyince polis soruyor "peki ortaya ne çıkıyor ?" çocuk gayet sakin "polis çıkıyor efendim " deyince polis bozuluyor ve çocuğa bir şaplak patlatıyor.İki üç hep aynı şey tekrarlanıyor dördüncüde polisyine çocuğa soruyor ne yapıyorsun evladım diye çocuk "Su ile kumu karıştırıyorum" polis ee "ne çıkıyor ortaya" çocuk "Subayy " deyince polis soruyor "peki kum ile boku karıştırınca ?" çocuk gayet sakin "Poliss" diyor.

Ancak senin dediğin gibi olsun biz vehimle bir karar veriyorsakta bu karar hiç olmazsa BİZİM kararımız.Ya cübbeli ve benzerlerine bıraksaydık akıl ve vicdanımızı ortaya ne çıkardı dersin ?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil