Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-08-2007, 18:42
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Halaçoğlu Ortalığı karıştırdı.

MESUT HASAN BENLİ
ANKARA - Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, 'Türk Tarihi ve Kültüründe Avşarlar' konulu sempozyumdaki "Türkiye'de yaşayan Kürtler Türkmen kökenli, Kürt Alevileri ise Ermeni kökenli sözlerini savundu. "'Türkiye'de Kürt yoktur' demedim" diyen Halaçoğlu, "1500'lü yıllardaki Osmanlı tapu tahrirlerine göre Türkiye'de kendine 'Kürdüm' diyenlerin yüzde 30'u Türkmendir" diye konuştu. Halaçoğlu'na göre Kürtler Sünni, Aleviler Türkmen; bu nedenle de Kürt-Alevisi yok. Tunceli ve Sivas'ta kendilerine Kürt-Alevi diyenlerin bir bölümü Ermeni dönmesi. Alevi örgütleri ve DTP'liler Halaçoğlu'nun açıklamalarına sert tepki gösterdi.
Halaçoğlu, önceki gün Kayseri'deki sempozyumda "Araştırmalarımızda Kürt diye bildiğimiz insanların aslında yapısal olarak 'Türkmen asıllı' olduğunu, Kürt Alevi olarak bilinen vatandaşların ise 'Ermeni kökenli' olduğunu gördük" demiş ve 'TİKKO ve PKK örgütlerinin içinde yer alan insanların çoğunun Ermeni dönmesi Kürtlerden oluştuğunu' ileri sürmüştü.
Radikal'in sorularını yanıtlayan Halaçoğlu, Türkiye'de 41 binin üzerinde aşiret tespit ettiğini söyledi. Osmanlı döneminin tapu tahrir belgelerini incelediğini ve araştırmasının sürdüğünü söyleyen Halaçoğlu, "Bugün Türkiye'de 'Kürdüm' diyen bazı aşiretler, kayıtlara göre 1500'lü yıllarda Türkmen olarak görülüyorlar" dedi.
'Kilise kurma çabasındalar'
Kürt olarak bilinen Çukurova ve Kayseri Pınarbaşı civarında yaşayan Recepli Avşarları, Doğu Anadolu'da yaşayan Körekan aşireti ve Bitlis bölgesindeki Hasanilerin Türkmen kökenli olduğunu belirten Halaçoğlu, "Ben Türkiye'de Kürt yoktur demedim. Ancak, kendine 'Kürt' diyenlerin yüzde 30'u Türkmen asıllıdır. Herkes kendi kimliğini öğrenmelidir" dedi.
Alevilerin yüzde 99'unun Türkmen, Kürtlerin yüzde 99'unun Şafi-Sünni olduğunu anlatan Halaçoğlu, şöyle devam etti:
"1915'teki tehcir sırasında bazı Ermeniler bazı bölgelere yerleşerek kendilerini Alevi-Kürt olarak göstermeye başladılar. Mesela, Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki ve Sivas'taki bazı Alevi Kürtler Ermeni asıllıdır. Ama buradaki Alevi Kürtlerin tamamının Ermeni asıllı olduğu sonucu çıkartılmamalıdır. Ermenilik'ten Alevi-Kürtlüğe dönenlerin birçoğu da samimi değil. Kilise kurma çabasında oldukları biliniyor. Mesela, bazı PKK'lılar sünnetsiz çıkıyor. Terörün hangi bölgelerden çıktığına iyi bakmak lazım. 1936-37'de devlet bu dönmeleri ev ev tespit etmiş."
Halaçoğlu, "İddialarımı belgeleriyle ispat ederim. Bu kişisel bir araştırmadır. Bilimsel bir çalışma yapıyorum. Bunun ırkçılık olarak gösterilmesini kasıtlı ve önyargılı buluyorum" dedi.
'Aleviler 72 millete bir bakar'
TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun iddialarına Alevi örgütleri ve DTP'den sert tepkiler geldi:
DTP Grup Başkan vekili Selahattin *Demirtaş: "Bir bilim adamına yakışmayacak açıklamalar. Derhal görevden alınmalı. Bu işin takipçisi oluruz"
DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal: "Bu düşünceler İttihat Terakki'nin selanik kongresinde alınan kararlara benziyor. İç barışa zarar verici bir açıklamadır. Meclis araştırması açılmalıdır."
Pir sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç: "Aleviler 72 millete bir bakar Bu tür kişilerin bilimden ne kadar uzak çalıştıklarını gösteriyor. Oralarda oturmaya hakkı yok. Koyu bir ırkçı milliyetçi düşüncenin dışa vurumu."
Alevi Bektaşi Federasyonu eski genel başkanı Fevzi Gümüş: "Böyle bir tanımlama yapan, bir kişinin objektif olarak bilimsel araştırmalar yapması gereken bir kurumda, memur olarak görev yapması bütün Türkiye için sıkıntılıdır."

Radikal gazetesinin haberi böyle idi. Kıyısından köşesinden biz de bulaşalım. Bakalım kim ne diyecek, neye yoracağız ?

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 22-08-2007, 18:56
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Standart Re: Halaçoğlu Ortalığı karıştırdı.

Tabi bu haber gazetelerde yayınlanır yayınlanmaz herkes bir şeyler söyledi. Tartışmamızın derli toplu sürmesi açısından bunları da alalım ;

Tarihçi Necdet Sakaoğlu:
SOY ARAMA ÇABASI TEHLİKELİ
Ulusal bilinci yok etmek için herkes bir taraftan çekiştiriyor. Herkes kendine göre bir soy arıyor. Bu bir ayrıştırma çabasının sonucudur. Böyle bir soy arama çabasının faydası yok ve herkes için tehlikelidir. Hele ki Anadolu’da ayrıştırmanın sonu yok. Anadolu’ya Türkler 1071’de gelmiş değil. Anadolu o zaman bomboş muydu, ne kadar kişi geldi, buradaki insanlar ne oldu, o da belli değil.

Prof. Esra Danacıoğlu (Yıldız Üniversitesi):
NAZİ DÖNEMİNİ HATIRLATIYOR
Halaçoğlu’nun açıklamaları Nazi Partisi’nin uygulamalarını hatırlatıyor. Nazi Partisi’ne üye olmak için de yedi kuşak Alman olduğunu ispat etmen gerekirdi. Toplama kamplarına sadece Yahudileri değil, kökeninde bir kuşakta Yahudilik olan insanları da yolladılar. Bu, onlara göre ‘kötü kan’ın, ‘iyi kan’a baskın olduğuna dair dünya görüşünü yansıtıyordu. Halaçoğlu’nun açıklamaları, o dünya görüşünün 2007’deki temsilcisi.

1930’ların ırkçılığının kokusunu taşıyan bu açıklamalar bir akademisyene yakışmıyor. Ülkenin belgelerinin emanet edildiği kurumun başındaki kişiye hiç yakışmıyor. 500 yıl sonra bunlar ‘Ermeni’ diyerek geriye doğru ırkçı yolculuğa çıkmak, kendi dili ve kültürü olan insanlara ‘Kürt değil, Türkmensin’ demenin ırkçılıktan başka açıklaması yok. Bu zihniyet bölücüdür.

Tarihçi Orhan Koloğlu:
HEPSİNİN DİLİNDE TÜRKÇE VAR
Önce Sayın Halaçoğlu’nun belge dediklerinin ne olduğunu bilmek lazım.Türkler Orta Asya’dan küçük gruplar halinde geliyor. O zamanlar Anadolu’da yerleşmiş insanlar var. Bir kaynaşma var. Hepsinin dillerinde Türkçe var. Türkçe de onlardan yararlanıyor.

Yard. Doç. Ahmet Kuyaş (Galatasaray Üniversitesi):
TÜRKLERE KÖTÜLÜK YAPILACAK SÖYLEMİ
Halaçoğlu’nun iddiaları eski bir alışkanlıktan kaynaklanıyor. Bir takım insanların davranışlarından memnun olunmadığı zaman, ‘onun babası dönmeydi’ gibi atıflarda bulunup, ‘Bunlar aleyhimize çalışmayı, daha ilk Türk ve Müslüman yapıldıkları zaman karar vermişlerdi’ denilir. Bu Şemsettin Günaltay’ın Hürafattan Hakikata kitabından bu yana yerleşmiş bir şey. Bir takım kültürlerin Anadolu fethedildikten sonra Türklüğe karşı kötülükler yapacakları söylemi bir gelenektir. Demeçleri sorun yaratan kişinin de o gelenekten beslendiğini söylemek abartılı olmaz.

Anadolu’nun fethinden sonra Türklüğe ve Müslümanlığa geçen insanlar var. Herkesin Orta Asya’dan gelme, katışıksız olması mümkün değil. Bir kısmı tarihi verilerden, bir kısmı da uydurma olan bilgilerden böyle sonuçlar çıkarılması doğru değil. Çok nazik ve değişik bir takım sosyoekonomik ve kültürel unsurlar barındıran konuların uluorta konuşulması yavan kaçıyor. Konunun bir başka yönü de şu; Aleviler arasında da zaman zaman asıl Türklerin kendileri olduğunu iddia edenler çıkmıştı. Yusuf Halaçoğlu’nun da görüşleri benzer yanlış yorumları içeriyor.

Prof. Mehmet Ali Kılıçbay:
KÜRT HİSSEDİYORSA, KÜRTTÜR
O lafları eğer o şekilde söylediyse A’dan Z’ye yanlış... Köken hissetme meselesidir. Kimse kökenini bilemez. Hele Türkiye’de 3-5 kişi bilebilir, ama uzak geçmişi bilmek mümkün değil. Türkiye bir harman. Adam kendisini Kürt hissediyorsa Kürttür, Türk hissediyorsa Türktür. Kürdüm dedi diye öldürecek misin? Kalkıp ‘Sen Kürt değilsin’ demek kadar saçma birşey olamaz. Bunlar bir tarihçiye yakışmayacak laflar.

HALAÇOĞLU NE DEMİŞTİ?
TTK Başkanı Halaçoğlu, tartışma yaratan sözlerini geleneksel Dadaloğlu şenlikleri kapsamında düzenlenen sempozyumda söyledi. Kürtlerin Türkmen kökenli, Kürt Alevileri’nin ise Ermeni kökenli olduğunu iddia eden Halaçoğlu şöyle dedi:

“Kim olduğunuzu bileceksiniz. Mesela bugün Türkiye’de bir Kürt sorunu olduğu söyleniyor. Kürtlerle ilgili birtakım sözler sarf ediliyor. Araştırmalarımda şunu gördüm ki, pek çok Kürt dediğimiz insan aslında Türkmen asıllıdır. Yapısal olarak diyorum ama. Bununla beraber bir şeyi daha ifade ediyorum, söyleyeceklerim fantezi değil, bugün Kürt olarak bilinen hatta hatta Alevi Kürt olarak bilinen insanlar Ermeni’den dönmedir. Bütün bunları yabancı arşiv belgeleri ile o tarihlerde yapılmış birtakım araştırmalara dayanarak söylüyorum.”

“KURTULAN ERMENİLER DÖNDÜ!”
Halaçoğlu, Vatan gazetesine yaptığı açıklamada da, iddiasını şöyle destekledi:
“Dikkat ederseniz ben ‘bütün Kürtler Türk’tür’ demiyorum. Ben, bir bilim adamı olarak belgelerle konuşuyorum. Elimizde 1500’lü yıllara ait defterler, kayıtlar var. Zamanı geldiğinde bunların hepsi açıklanacaktır. Ülkede demografik yapı üzerine araştırma yapıyoruz. Bu çerçevede Ermeniler konusunda da çalışıyoruz. Ermeniler’in bir kısmı sürgün edildi, bir kısmı da Türkiye’de kaldı. Sürgünden kurtulan ve kendini Kürt Alevi olarak tanıtan pekçok Ermeni kaldı Türkiye’de. Ben bunlardan bahsettim. Bu konunun bilimsel olmadığını düşünenler iyi düşünsünler. Her söylediğimi belgelendirdiğimi bilsinler.”

21 Eylül 1993’ten beri Türk Tarih Kurumu başkanlığı yapan Halaçoğlu, bu konuda 8 ciltlik bir yayın hazırlığında olduklarını da bildirdi.

Alt 22-08-2007, 18:58
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Kim ne dedi ye devam ;

BELGE: DÖNENLERLE DE MÜCADELEYİ DÜŞÜNÜYOR
Murat Belge, “1915’teki kıyım sırasında bir çok insanın canını bu şekilde kurtardığının bilindiğini” belirterek şöyle dedi:
“Bu 90-100 bin insanın o zaman canını kurtarmak için bu yola başvurması, o zaman böyle yapmayıp ölenler hakkında bir fikir veriyor. Böyle tanıdığımız insanlar var. Ama kimbilir kaç kişi var bilmediğimiz. Ancak kendi ve çok yakınları biliyordur. Ancak Halaçoğlu herhalde onlarla da mücadele etmek gerektiğini düşünüyor.”

“MAALESEF ERMENİ” İFADESİNE DİKKAT
Halaçoğlu’nun gazetelerde yer alan konuşmalarında “maalesef Ermeni kökenliler” ifadesini kullandığını gördüğünü belirten Belge şöyle devam etti:

“Bu kişinin ne kadar nesnel, insanlıktan ne kadar anlar olduğunu bu ‘maalesef’ kelimesinden anlıyoruz. Türkiye adına Ermeni konusu ile ilgilenmek üzere görevlendirilmiş, Türkiye’nin haklılığını savunmak üzere bulunan adam bu.”

IRKÇI BİR MİLLİYETÇİLİĞE DOĞRU GİDİYORUZ
“Türkiye’nin imparatorluktan yontularak çıkarılmış bir ulus devlet olmasından dolayı eskiden bu köken meseleleri açılmamaya özen gösterilirdi. Şimdi gitgide biz bir ırkçı bir milliyetçiliğe doğru gidiyoruz. Tek uluslu devlet olmaya yöneliyoruz. Herkes kökenini bilsin, kökenin kadar konuş, anlayışı hakim kılınmak isteniyor.”

Murat Belge, Halaçoğlu’nun bu açıklamaları neden yaptığının birincil önemde olmadığına dikkat çekerek “Önemli olan bu sözleri söyleyen birinin Türkiye’nin Türk Tarih Kurumu’nun başında tutulmasıdır. Bu zaten yeterli, başka söylenecek bir şey yok” dedi.

MAHCUPYAN: HALAÇOĞLU ESKİ BELGELERİ YENİLEMİŞ
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahcupyan da, devletin elinde ‘Ermeni dönmeleri’ listesinin olmasının mümkün olduğunu belirtti. Mahçupyan şöyle dedi:

“Çünkü, Türkiye’de Varlık Vergisi diye bir olay oldu. Devlet bir gecede bütün dönmelerin listesini yayınlayabildi. Demek ki zaten bu takip edilmekte olan bir unsur. Tarih bilenler 1820’lerden beri bunun yapıldığını bilirler. Osmanlı devleti köy köy, etnik ve mezhep taraması yapardı ve bunlar yenilerdi sürekli. Dolayısıyla Halaçoğlu da eski belgeleri çıkartmış ve yenilenmiş halleriyle mukayese etmiş olabilir.”

DEVLET VATANDAŞINI HÂLÂ HAZMEDEMEMİŞ
Türkiye’de devletin vatandaşlık kavramı üzerinden tüm etnisiteleri ve mezhepleri kuşatabilmiş olmadığını vurgulayan Mahcupyan şöyle devam etti:

“Devlet bir taraftan herkesi vatandaş olmaya davet ederken, bir taraftan kendisi bazı insanların niçin tam vatandaş olamadıklarını araştırıyor ve bunları yıllardan beri yapıyor. Ancak bu açıklamarın şimdi yapılmasını çok abartmamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu açıklamalar bir konferansta yapılmış. Ancak burada önemli olan şu; Türk Tarih Kurumu’nun hala bunlarla uğraşıyor olmasını çok anlamlı buluyorum. Hala devletin kendi vatandaşını hazmedememiş olduğunu anlıyorum. Çünkü şunu görmek lazım zaten. Anadolu’da saf bir ırk vesaire yok herkes karmakarışık. Sadece Kürt ve Ermeniler değil Türkler de öyle. Onun için karışımı yeniden irdelemeye çalışmaktansa bugün vatandaşlık anlamında herkesi kuşatmaya çalışmak daha mantıklı olurdu. Tarih Kurumu gibi resmi bir kurum da bunun için çalışmalıydı.”

HALAÇOĞLU DEVLETİ TEMSİL ETTİĞİ İÇİN SORUN VAR
Etyen Mahcupyan, Halaçoğlu’nun “Bu listeyi açıklamamam, yaşadıkları huzuru bozmam, bu bir tehdit olarak da algılanmasın” sözleri çin de şunları söyledi:

“Devletin elinde böyle şeyler olduğunu biliyoruz. Toplumun büyük kısmı kendisinin ne olduğunu da biliyor. Dolayısıyla tehdit değil ama bunları resmi bir devlet kurumunun bilim siyaseti olarak kullanması zararlı bir algılamaya neden oluyor. Halaçoğlu herhangi bir üniversitede çalışan bir bilim adamı olsa sorun değil, burada Halaçoğlu devleti temsil ediyor olduğu için problem var.

DEVLET KONUŞTUĞU İÇİN TEHDİT
Toplumda konuşulmamış olanı konuşulur hale getirdiği için çok tehlikeli bulmuyorum. Ancak konuşmaya alışık olmayan bir toplum konuşmaya başlayınca bu konular olumluya da, olumsuza da gidebilir. Devletin bu konuların dışında olması lazım. Bu konuda devlet değil, tarihçiler, bilim adamları konuşmalı. Çünkü devletin geçmişi bu konuda zaaflarla dolu. 6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi gibi... Devlet konuştuğu için bir tehdit unsuru taşıyor. Yoksa içerikle ilgili değil. Halaçoğlu da istese de istemese de devleti temsil ediyor.”

Alt 22-08-2007, 19:02
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Son olarak da Halaçoğlu'nun savunması ;

TTK Başkanı Halaçoğlu, düzenlediği basın toplantısında, sözlerine, “Ortalık çalkalandı. Bugün önemli belgeler sunacağım, benden belge isteyenlere cevabım olacak bu...” diyerek başladı. Halaçoğlu, Türkiye’nin çok önemli sorunları bulunduğunu, bu sorunların üzerine gitmek için de birtakım araştırmalar yapmak gerektiğini kaydetti.

“Kafamızı kuma soktuğumuz takdirde bu sorunları kimse gelip çözmez. Başkaları farklı bir biçimde ortaya koyar” diyen Halaçoğlu, TTK’nın, 1931’de Atatürk tarafından kurulduğunu ve çalışmalarını bilimsel olarak gerçekleştirdiğini ifade etti.

Halaçoğlu, şunları söyledi: “Birileri bağırabilir, birileri çağırabilir, birileri ‘istifa et’ diyebilir. Her şey olabilir. Bunların hiçbir önemi yok. Ben Yusuf Halaçoğlu, bu araştırmaları TTK Başkanı olduğum için yapmıyorum. Ben bir tarihçiyim. Tarih ne demektir? Tarihçi bir olayı dönemin belgelerine farklı pencerelerinden bakarak ortaya koyan insan demektir. Aksi takdirde yapılan çalışma ne bilimsel olur, ne de tarih olur. Ancak roman yazabilirsiniz.”

Başta Ermeniler konusunda belge göstermeden herhangi bir açıklama yapmadığını vurgulayan Halaçoğlu, “Sadece gazetede birtakım çarpıtılmış beyanlarım ile aslını bile bana sormaya tenezzül etmeden değerlendirme yapmaya kalkışıyorlar. Bir yargısız infazı da burada görüyoruz” diye konuştu.

BEN KİMİM?
Kendisinin söz konusu toplantıda, Afşarlarla ilgili bir toplantıda 41 bin 297 aşiret tespit ettiğini söylediğini aktaran Halaçoğlu, “Bunların kasetleri de filmleri de var. Kim çıkarsa, o kasetleri de gösteririm herkese” dedi.

Kendisinin menşeinin de bazı kimseler tarafından merak edildiğini belirten Halaçoğlu, “Ben kimim? Bazıları Ermeni’dir diyor. Ermeni de olabilirim ama Türk’üm. (Benim boyum), Gazne Devleti’nin kurucularındandır, Afşarileri kurandır İran’daki. Nereye kadar uzandığımı tarihçi olma avantajıyla biliyorum” açıklamasında bulundu.

Kendisinin ırkçılıkla suçlandığını, herkesin kimliğini bilmesi gerektiğini söyleyen bir insanın “ırkçılık” yapmasının imkansız olduğunu dile getiren Halaçoğlu, yurt dışındaki bilim adamlarının da Türkiye’de yaşayanların menşeine ilişkin araştırmalar yaptıklarını, ancak bunların eleştirilmediklerini ve suçlanmadıklarını kaydetti.

Halaçoğlu,”Eğer bilime önem vermeyeceksek, bilim adamlarının yaptığı alışmaları hiçe sayacaksak, polemiğe girip onları ortadan kaldırmayı, idam etmeyi, mahkum etmeyi düşünüyorsak o zaman yazık bu memlekete” diye konuştu.

‘HANGİ IRKÇILIKTAN BAHSEDİLİYOR?
Hazırladığı bir programla hangi aşiretin ne kadar olduğunun saptanabildiğini ifade eden Yusuf Halaçoğlu, bilgisayarda çeşitli aramalarla örnekler verdi. Halaçoğlu, programın arama hanesine veriyi yazdıktan sonra, “Bakın burada 2 bin 287 Kürt aşireti varmış. Peki ben ırkçılık yapıyorsam niye yazdım bunları? Hani Kürtler yok, Türkmenler var diyorsam bunları yazdım? Hangi ırkçılıktan bahsediliyor?” diye sordu.

Bu konuda “yargısız infaz” yapılmasını doğru bulmadığını belirten Halaçoğlu, “Bazı siyasetçiler, beni istifaya davet edenler, haklarında gazetelerde çıkan yalan yanlış haberler karşısında istifa edecekler mi?Türkiye’nin bölücülüğüne gayret eden bazı başkanlara aynı şekilde Meclis’te ‘istifa et’ diyecekler mi?” dedi.

Halaçoğlu, şöyle konuştu: “Ben Kürtleri bir defa reddetmedim. Kürtlerin Türkmen olduğunu söylemedim. ‘Bugün kendini Kürt olarak bilen bazı ailelerin 16. yüzyıl kayıtlarına göre Türkmen olduğu görülüyor’ dedim. Bu, Kürtler yok demek midir? Çatışma ortamı çıkarmak demek midir? İkincisi, Ermeniler konusunda araştırma yapıyoruz. Ermeniler’le ilgili araştırmada, ‘Anadolu’da 1.5 milyon Ermeni yaşıyordu, bunlar neredeler?’ diye sordular. Neredeler bunlar gerçekten? Ben bir bilim adamı olarak bunu araştırmak zorunda değil miyim? Siyasetçiler ya da birtakım dernekler mi söyleyecek? Onu ben söyleyeceğim. Onu araştırmakla mükellefim. Bunu araştırdım. Yoksa Ermeniler, Kürtler, Türkler diye araştırmadım. ‘Öldü’ denilen, ‘yok oldu’ denilen Ermenileri ben buldum.”

ERMENİ PATRİĞİ BENİM DOSTUMDUR
Terör örgütü PKK’nın nereden üye aldığına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Halaçoğlu, bunların araştırılması gerektiğini kaydetti. Ermeni Patriği Mesrob II’nin kendisinin arkadaşı olduğunu, birçok Ermeni ve Kürt arkadaşının bulunduğunu belirten Halaçoğlu, “Ben Kürtçülük yapmış olsaydım, aşiretlere Kürtleri yazmaz, hepsini Türkmen gösterirdim. Öyle şey mi olur?” sorusunu yöneltti.

Halaçoğlu, “Benim istifa etmem, benim var olmam, benim yok olmam ne değiştirir ki? TTK başkanlığı bana ne kazandırıyor, sadece sırtıma yük yüklüyor sürekli olarak. Ben buradan 380 YTL maaş alıyorum. Buradan bir avantajım yok” dedi.

Alevilerin yüzde 99’unun Türkmen olduğunu ve Hoca Ahmet Yesevi yolundan geldiklerini anlatan Halaçoğlu, yaptıkları araştırmaların kimsenin inancına zarar vermek için olmadığını söyledi. Halaçoğlu, “(1915 tehciri sırasında tehcirden kurtulmak için kendilerini Kürt ve Alevi olarak gösteren kişiler vardır) dedim. Bu, bütün Alevileri Ermeni yapmak demek midir? Aleviliği aşağılamak demek midir? Benim söylediklerim bunlardır” diye konuştu.

HÜKÜMETTEN ARAMA YAPILMADI
Toplantıda soruları da yanıtlayan Halaçoğlu, Kayseri’deki toplantıda yaptığı açıklamalarla ilgili kendisine istifa çağrıları yapanların bulunduğunu, hükümetten de bu yönde “bir sinyal alıp almadığının” sorulması üzerine, “Bir milletvekili konuşma yaptı diye ben başkanlıktan istifa etmem. Herhangi bir şekilde de hükümet kanadından arama yapılmadı, bir şey söylenmedi” karşılığını verdi.

Halaçoğlu, “Bugün kendini Kürt ve Alevi olarak bilen vatandaşlarımızın kökeni Ermeni mi?” şeklindeki soru üzerine de, “Kesinlikle değil. Öyle bir şey yok. Yani, ‘bugün kendisini Kürt Alevi olarak bilenler Ermeni’dir’ demedim zaten. Öyle bir şey de yok. Herkes kendine göre yorum yapıyor. ‘Tehcirden kurtulmak için kendilerini Kürt ve Alevi olarak gösteren Ermeniler var’ dedim. ‘Olan’ başka şey, ‘gösteren’ başka şey” dedi.

Halaçoğlu, bugüne kadar yaptığı açıklama ve araştırmalarla ilgili herhangi bir tehdit alıp almadığının sorulması üzerine de böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Baskı olsa da olmasa da bilim adamı olarak çalışmalarını Türkiye’de sürdüreceğini vurgulayan Yusuf Halaçoğlu, “TTK başkanlığından giderim diye de endişe etmiyorum” diye konuştu.

HÜLYA AVŞAR” SORUSU
TTK Başkanı Halaçoğlu, bir başka gazetecinin, sanatçı Hülya Avşar’ın annesi Emral Avşar’ın, kendilerinin “Kürt kökenli” olduğu yönünde açıklamalarının bulunduğunu söylemesi üzerine de “Kendisi öyle düşünüyorsa öyle düşünür. Hülya Avşar’ın kökeninin ne olduğu beni ilgilendirmez. Kendileri Avşar olduğunu söylüyor. 24 Oğuz boyundan en büyüğü. Zaten kendisi ne söylüyorsa söylesin, bana ne” dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/news/default.asp?cp1=1

Alt 22-08-2007, 19:04
Üye Değil

TİKKO ve PKK örgütlerinin içinde yer alan insanların çoğunun Ermeni dönmesi Kürtlerden oluştuğunu' ileri sürmüştü.

TIKKO ile PKK'nin ne alakasi var, yuh yani.

Ermenilik'ten Alevi-Kürtlüğe dönenlerin birçoğu da samimi değil. Kilise kurma çabasında oldukları biliniyor. Mesela, bazı PKK'lılar sünnetsiz çıkıyor. Terörün hangi bölgelerden çıktığına iyi bakmak lazım. 1936-37'de devlet bu dönmeleri ev ev tespit etmiş."

Ittihat ve Terakki benzetmesi cok yerinde olmus, linc meraklisi, kafatasci, riyakar bir irkcinin kustugu nefretin, kelimelere bulanmis halinden baska birsey degil burada okuduklarim. Kendisini esefle kiniyorum, hatta ne kinayacagim, adam yerine koyup kinamiyorum bile. Tarihin bize onca ogrettigine ragmen, hala boyle zihniyetlerin aramizda dolasmasi ne aci.
Alt 22-08-2007, 20:39
idrisi idrisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Halaçoğlu’nun Söyledikleri Devletin Düşüncesidir
Hiç kuşkusuz Halacoğlu’nun bu “tez”leri sadece kendisinin değil asıl olarak devletin resmi bakış açısının da bir özeti durumundadır. Elbette bu ve benzeri saçmalıkları ilk kez ve de Halacoğlu gibi düşünme özürlü birinin ağzından duymuyoruz.
Bu topraklarda 80 yıldır aynı teraneler okunuyor, aynı bilim dışı, ırkçı şoven düşünceler insanlara pompalanıyor.
Çünkü bu topraklarda yaşayan herkes Türk ve Müslüman olmak zorunda! Aksi durum, malum; inkar ve asimilasyon...
Devlet politikasının aslı astarı bu.
Dolayısıyla Halaçoğlu’da bunun dışında bir şey söylemiyor aslında.

-------------------------------------------------
Alt 22-08-2007, 22:07
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Halaçoğlu'nun sözleri arasında doğrular var. Özellikle Ermeni konusunda.
Tabi ki katliamlar nedeniyle ve can güvenliği için dönenler vardır. Bırakın Ermeni'yi, dönme Rumlar biliyorum. Ama bunları konuşmak ve bir kesimin, bir toplumun adını vererek bunlarla ilişkilendirmek çirkindir.
Kürt ve Alevi konularında ise saçmalamış. Belki istisna örnekleri vardır ve belgeler bunlar içindir ama bir genelleme yapılamaz. Öyle olsa, 30 yıldır süren Kürt tartışmasında "Dağ Türklerinin karda çıkardıkları kart-kurt sesi nedeniyle Kürt denmiş" gibi saçma sapan iddialar yerine bu belgelerden yola çıkılırdı.
Aynı şekilde PKK ve Tikko konusu da öyle. Uzun yıllar eylem birliği nedeniyle kısmen de olsa ilgilidir ve içinde Ermeni asıllı olan da vardır. Özellikle Suriye'den katılan. Ayrıca geçmişte benim de bildiğim Tikko üyesi Ermeni tanıdığım vardı. Gayet normaldir ve istisnadır.
Bunların Ermeni kökenli olduğunu iddia etmek ise ırkçılıktır. Ermeniler de Türkiye'nin azınlık vatandaşlarıdır. PKK'nın içinde Ermeni olduğu gibi Türk olan da vardır.

Konuşmalarının basına çarpıtılarak aktarıldığı yolunda yaptığı düzeltmeler konuyu biraz hafifletmişse de inandırıcı olmamıştır. "O halde Avşarlar sempozyumunda techir nedeniyle milliyet değiştiren Ermeniler konusunun işi ne?" diye sorarlar adama.
Bayatlamış eski çarpıtma taktikleriyle asıl söylemek istediği;
" Türkiye'deki terörün kaynağı dönme Ermenilerdir ve Kürtlerin çoğu Türkmen'dir" şeklinde özetlenebilir ve artık bunları kimse tınlamıyor.
Alt 23-08-2007, 11:19
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Genel olarak Halaçoğlu'nun söyledikleri ve ona karşı çıkanların paylaştıkları bir olgu var; 1915 yıllarında Ermeni'lerin can korkusu ile kürt-alevi kimlik benimsemeleri. Bu o iklimde, can pazarı yaşanırken yaşanması gayet olası bir durum. Sanırım bu konuda devletin belgeleri de var.

Ama daha ilginç bir saptama var. Erken Osmanlı döneminde Türkmen'lerin Kürt-alevi bir kimlik benimsemeleri. Hadi biraz çalışalım. Böyle bir olgu varsa -ki Halaçoğlu var diyor- neden "baskın" bir etnik yapı kendini yerel bir kimlikle kamufle etsin ki ?

Alt 28-08-2007, 12:08
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

27.08.2007

Turk Tarih Kurumu Baskani Yusuf Halacoglu'nun son gunlerdeki aciklamalari uzerine, aralarinda Prof. Dr. Edhem Eldem (Bogazici Universitesi) , Prof. Dr. Sevket Pamuk (Bogazici Universitesi) ,
Prof. Dr. Ilhan Tekeli (ODTU), Prof. Dr. Mete Tuncay (Bilgi Universitesi) , Prof. Dr. Uygur Kocabasoglu (Izmir Ekonomi Universitesi) , Doc. Dr. Esra Danacioglu (YTU), Doc. Dr. Suavi Aydin (Hacettepe Universitesi) , Yrd. Doc. Dr. Ferdan Ergut (ODTU), Yrd. Doc. Dr. Oktay Ozel (Bilkent Universitesi) gibi tarihcilerin bulundugu Tarih Vakfi eski ve yeni Yonetim Kurulu uyelerinin imzasiyla yapilan basin aciklamasi asagidadir.

Halacoglu'nu, tarihci olmanin sorumluluguyla hareket etmeye cagiriyoruz

Tarihcilerin birincil gorevi mesleklerini kotuye kullanmamalari dir. *Tarihin suiistimali, son tahlilde ahlaki bir soruna isaret etmesi nedeniyle, bir tarihci icin affedilemeyecek kusurlarin basinda gelir. TTK Baskani Halacoglu'nun 15 ila 16. yuzyillarda, bugun "Kurt" olarak gorunen kimi aile ve asiretlerin "Turkmen" olduklarina iliskin bulgularinin oldugunu aciklamasi ve buradan yola cikarak vehmettigi siyasal ve kulturel sonuclar, soz konusu suiistimalin en acik ornegidir. Unlu (ve muhafazakar) tarihci G. R. Elton'un lisans duzeyinde tarihci adaylarina ogretilen su sozunu Halacoglu'nun da aklinda tutmasi gerekiyor: "Gecmisin hemen her yorumu icin, bir yerlerde mutlaka bazi belgeler vardir. Yeter ki, diger belgeler gormezden gelinsin".

Meslek ahlakina iliskin bu cok kritik noktanin da otesinde, TTK Baskani'nin, uzerine kelam ettigi milliyetcilik ve etnisite calismalarinin son 30 yilindan da habersiz oldugu anlasilmaktadir.
Dunyanin butun saygin tarihci ve sosyal bilimcileri elbette bircok konuda tartismalarini surdurmektedirler. Ne var ki, son 30 yilin birikimleriyle uzerinde neredeyse tam bir mutabakat olusturduklari alanlar da var. Bunlarin basinda, ulusal ve etnik kimligin dinamik, degisken ve en nihayetinde oznel bir durum oldugu bilgisi yer alir. Kimlikler tarih icinde degisir, donusur, farklilasir. O nedenle bazi Kurt asiretlerinin uzak gecmiste Turkmen kutlesi icinde gozukmesinin,
kimlik bakimindan bir anlami yoktur. Onlar bugun kendilerine ne diyorlarsa, hangi dili konusup aidiyetlerini hangi cercevede acikliyorlarsa, kendilerini nasil hissedip tanimliyorlarsa, odurlar.
Modern sosyal bilim yaklasimi bunu sorgulamaz. Kaldi ki, kendisine bugun Turk diyen topluluklarin icinde de gecmiste Kurt kutlesi icinde yer alanlar mevcuttur. Buradan da siyasal ve kulturel bir sonuc cikmaz. Ayrica Halacoglu'nun ifsaati yeni bir sey de degildir. Bunlar
cogunlukla bilinen konulardir. Ornegin Urfa'daki Karakecili ve Turkmen asiretleri, buyuk ihtimalle uzak gecmiste –adlarinin ele verdigi vechile- Turkmen kutlesi icindeydiler. Ancak bugun tamamen Kurtce konusup o yorenin butun Kurt topluluklarina tesmil edilebilecek bir yasam bicimini paylasmaktadirlar. Simdi onlara gidip "siz aslinda Turksunuz, haydi asil kimliginize donun" demek, sadece irkcilikla izah edilebilecek bir tutum olur. Bunun gibi, eger bu tutumu esas alirsak, bugun kendisine "Turk" diyen yuz binlerce insanin uc-dort kusak oncesinde kendisini baska etnik kimliklerle tanimlayan kisiler oldugu dikkate alinirsa, onlarin eski mensubiyetlerini esas alan cesitli milliyetciliklerin de onlari "geri cagirmasini" dogal karsilamak gerekir. Ama bu dogallik sayiltisi sadece milliyetciligin ve irkciligin temel kabulleri acisindan dogru sayilabilecek, akademik, bilimsel ve insani bakimlardan kabul edilemez bir durum olacaktir. Nitekim Todor Jivkov doneminde Bulgar hukumeti benzer bir tutum takinarak, kendisine "Turk" diyen insanlara, siz aslinda "Bulgar ve Hiristiyandiniz, sonradan Turklestiniz" diyerek kendilerince "asil kimliklerine" geri cagirmis ve bu yonde kabul edilemez baskilar uygulamisti. Halacoglu'nun bugun soyledigi seylerle bu tutum arasinda yaklasim ve temel mantik
acisindan hicbir fark yoktur.

Halacoglu, otekilestirici bir bakisla kendi irkciligina dayanak ariyor Halacoglu, Alevi Kurtler icinde, tehcire ugramamak icin Alevilesen Ermenilerin bulundugunu da soylemistir. Bu aciklamayla kendince asagilayici buldugu "Ermeni" kimligiyle "Alevi Kurt" kimligi arasinda bir paralellik kurmaktadir. Soyleyenin zihniyeti konusunda oldukca aciklayici olabilecek bu iddialarin bilimsel hicbir anlami yoktur. Tarih boyunca farkli etnik gruplara mensup pek cok insan cesitli
nedenlerle –toplumsal, iktisadi veya guvenlik kaygilarina bagli- baska gruplara gecis yaparak onlarin icinde erimeyi tercih etmislerdir. Bazi Ermenilerin de bu bicimde Alevi Kurt gruplar icine
girdikleri ve bu gruplar icinde asimile olmalari mumkundur. Ancak bu Halacoglu'nun ima ettigi gibi Ermenilikle Alevi Kurtluk arasinda tam bir paralellik bulundugu anlamina asla gelmez. Zira yine pek cok Ermeni Osmanli vatandasinin tehcirden kurtulmak icin Muslumanlastigi
ve Sunni gruplarin icine katildigi da bilinen bir gercektir.

Halacoglu'nun bunlari yeni kesiflermis gibi aciklamasi ise ikinci bir garipliktir. Sonradan Muslumanlasip Turklesen Ermenilerin kendi ozel hikayelerinin yansidigi pek cok yayin bulunmaktadir. Ayrica bir diger gariplik, kisilerin belirli etnik kimliklere mensubiyetlerinin ya da
o etnik kimliklerle gecmiste belirli soy baglarinin bulunmasinin, onlari dogrudan dogruya bugunun sorunlari karsisinda eski aidiyetlerinin gerektirdigi dusmanca tutumlara sevk edecegi
dusuncesidir. Halacoglu'nun ima ve aciklamalarinin altinda yatan leitmotiv'lerden birisi de budur. Bunun acik adi irkciliktir. Halacoglu elinde "Ermeni donme"lerinin listesinin bulundugunu da
aciklamistir. Bu acik bir tehdittir. En basta ciddi bir bilimsel etik ve ahlak bakimindan cok sorunlu bir duruma isaret etmektedir. Bir bilimadamina yakisip yakismadigi bir yana, resmi bir kurumun basinda bulunan bir kisinin boyle seyler soylemeye hakki yoktur, zira bu sozler o kurumu baglar. Ayrica o kurumun basinda olmanin getirdigi arastirma avantajlarini bu sekilde kotuye kullanmak, en hafifinden adli bir vakadir. Ayrica Halacoglu'nun butun sozleri "Ermeni olmak"in
kotu bir sey oldugu temel kabulune dayanmaktadir. Insanlar kimliklerini secmezler, icine dogduklari toplulugun kimligini "edinirler". Bu ne bir suctur, ne de kacinilabilecek bir seydir. Belirli bir toplulugu belirli karakter ve tutumlarla ozdeslestirmek de acik bir irkciliktir. Turk Tarih Kurumu'nun basinda bulunan kisinin sozleri en basta Turkiye vatandasi olan Ermenilere
yapilmis buyuk bir haksizlik ve saldiridir. Iddia sahibinin isgal ettigi mevki dusunuldugunde, Ermeni yurtaslarimizin bizzat devlet tarafindan potansiyel tehlike ve sorun olarak goruldugu izleniminin dogabilecek olmasi, tablonun vahametini daha da artirmaktadir.

Halacoglu'nun yaklasimi tarih metodolojisi acisindan sorunludur Halacoglu, bugunku bazi Kurt topluluklarini n 15-16. yuzyillarda Turkmen oldugunu soyluyor. "Acaba ayni topluluklar 10. yuzyilda ne idiler?" sorusuna verilebilecek bir cevap varsa ve bu cevap anlamliysa, Halacoglu'nun tespitlerinin de bir anlami olur. Halacoglu ne etnisite ne de asiret konusunda bilgi sahibidir. Etniklik, durumsal ve degiskendir, yukarida belirttigimiz gibi... O yuzden, ornegin bahsettigi topuluklarin, yani Turkmen olanlarin belki de 10. yuzyilda hic umulmadik bir kimlikle karsimiza cikmasi mumkundur. Kaldi ki, asiretler etnik topluluklar degildirler. Daha cok siyasal
orgutlenmelerdir. Gunun kosullarina gore, kimi Kurt asiretleri buyuk Turkmen topluluklari icine girerek ittifak etmis; bazen de tersi olmustur. Yani "Asiretli" olmak icin ayni etnisiteden olmak gerekmez. Ornegin bugun Midyat bolgesindeki bazi koylerde yasayan Hiristiyan-Suryani yurttaslarin kendilerini bir Kurt asiretine mensup saymalari hic sasirtici degildir. Zira asiretli olmak baska seydir, etnik kimlik baska seydir. Bunun gibi, belirli bolgelerde birbiriyle
catisma halinde bulabilecegimiz Turkmen asiretleri oldugu gibi, ayni bolgede bir Turkmen ya da Kurt asiretine karsi ittifak etmis Turkmen ve Kurt asiretleri de gorebiliriz.

Halacoglu'nun hayal ettigi, kan uzerine kurulu bir "Turk" kimligi mumkun degildir 19. yuzyil boyunca Anadolu'ya Kirim'dan, Kafkaslar'dan ve Balkanlar'dan 4 milyonu askin gocmen geldi. Bugun Turkiye nufusunun cok buyuk bir bolumunun, belki de yaridan fazlasinin kokenlerinde 19.
ve 20. yuzyillar boyunca gelen gocmenler vardir. Bugun kendilerini Turk olan kabul eden bu insanlarin pek cogunun kokenlerinde Turkmen boylari yoktur. Gocmenlerin yakin tarihimizdeki guclu yeri, Turk kimliginin Halacoglu'nun yaptigi gibi kan ve irk uzerine insa edilmesinin mumkun olmadigini bir kez daha gosteriyor.

Halacoglu'nun "tarihci"ligi sorgulanmalidir Netice olarak, Halacoglu'nun bu son ornekte bir kez daha ortaya cikan, tarihcilik ve bilim insanligi acisindan bu sorunlu ve tartismali durumuyla TTK'yi nerelere surukledigini kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Bu vesileyle, bir anayasal kurum olarak TTK'nin konumunun, yeni anayasa hazirliklarinin esiginde oldugumuz bu gunlerde yeniden ele alinmasini yararli buldugumuzu belirtmek istiyoruz.
Alt 28-08-2007, 13:31
gerilla gerilla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

galata'da hepimiz ermeni'yiz diye bağırırken gerçekten ermeni olduğum aklıma gelmemişti. erbakan hoca ne demiş? hadi ordan be! hadi ordan!

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil