Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Diğer Bilimler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-08-2013, 20:40
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Standart Öküzlerimiz vardı

Evet öküzlerimiz vardı bir çift. Emektar Şaban ve yine emektar Akça’nın yerine alınan delikanlı Akça. Şaban bildiğim bileli vardı. Akça ise çok yaşlandığı için Dedem tarafından değiştirilmişti. Yeni aldığımız genç öküze de Akça ismini vermiştik. Akça çok ataktı, yüke bindiğinde durmak bilmezdi. Hızlıydı, bazen yolda giderken siyah siluetlerden korkar, arabayla birlikte, alır giderdi bizi. Zor durdururduk tarlaların içinde. Arabaya taş falan sardığımızda, yokuş çıkarken boyunduruğuna zincir bağlardık Akça’nın, yükün fazlasını ona verirdik. Güçlü ve atak olduğundan ona Şaban yetişemezdi yolda, boyunduruğu geride kalırdı hep.
Çiftlerimizi hep öküzlerle sürerdik. Yetiştirirdik hepsini. Dedemle hafta sonları nereye giderse birlikte giderdik. Yaz çiftlerinde, hangi tarla olursa olsun, öküzleri çifte koştuğumuzda ancak güneş dağların arasından yüzünü göstermeye başlardı. Belli ki Dedem sabah namazını kılınca yola çıkıyorduk. Kaba kuşluk dediğimiz vakte kadar bir evlek yer sürer, öküzleri salardık, dinlenmeleri ve biraz otlamaları için. Toprak kavanozun (kanavaz da derler) içine Ninemin koyup ekmek doğradığı tarhana çorbasını çimenlerin üstünde açtığımız yaygının üzerinde yemenin tadı bir başkaydı. Sanki olgunlaşıyordu tarhana. İşim öküzlerin önünden gitmekti benim. Şaban uysal olduğu için hep diziye alırdık. Çok kahramandı. Ama çift sürerken de Akça’ya kayış atardık. Bu deyim aslında kökenini buradan almaktadır. Çok çalışana ve güçlü olana işin çoğu yaptırılır. Kaba kuşlukta yapılan kahvaltıdan sonra öküzleri yine çifte koşar öğleye kadar tarla sürmeye devam ederdik. Akşama kadar tek pullukla sürdüğümüz alan iki dönümü bulurdu. Akşamüstü, tarlanın kenarındaki dereden turna balıkları akmaya başlardı. Gündüz su sıcak olduğu için pek hareket olmazdı. Turna balığı şubatta göle yumurta bırakır, çıkan yavrular mayıs ayında geri dönerlerdi. Bir tavalık toplardık sığ yerlerinden ve bir çatal söğüt sürgününe dizerdik. Maşınganın fırınında çok güzel olurdu turna balığı. Çift sürme işlerinde en çok sevdiğim pulluk tutmaktı. Pulluğun ardından gitmekti. Ama dedemden hiç sıra gelmezdi. Sadece evlek keserken, güzlük ekimlerde tarlayı çizilere bölerken öküzlerin önünden gitmesi gerektiğinde pulluğu bana bırakırdı. İnsan ne kadar çabuk büyümek istiyor böyle.
Tarladan ne çıkarsa öküz arabasına koyar onunla taşırdık. Sabahları rutin haline gelen işlerin başında, leylek tüyüyle tekerlekleri yağlamak, espitleri gevşemesin diye tekerleklere birer kova su dökmek gelirdi. Öküz arabası (kağnı) modülerdi. Çiftlik gübresi, saman ve buğday demedi çekerken uzatılıp kısaltılabiliyor veya kanatları değiştiriliyordu. Bayırlardaki tarlalardan buğday demedi çekerken yolun bazı yerlerinde yokuş kuvvetli olurdu. Böyle durumlarda, arabanın arka tekerleklerini zincirle kasarak fren yaptırır, demir çemberi eskimesin diye arada zincirin yerini değiştirirdik. Bazen yük ağır gelir fren de yetmez araba öküzlerle birlikte alır giderdi bizi. Ya bir çam ağacına takar ya da yolun kenarındaki çalıların içine girerdik.
Öküzlerimiz vardı bir çift. Akça ve Şaban. Boz step sığırıydı ırkları. Anadolu’da çeki gücünden yararlanılan, sadece Balya ve Yenice ilçelerinde kalan Anadolu’nun en güçlü sığırı. Hiç üzmediler. Evin bir parçası gibilerdi. Ama hiçbir canlı yerinde durmuyor taş gibi kaya gibi. Dünya’da ne varsa eskiyor, yerinde kalmıyor. Dedem yetmiş yaşını geçmişti. Tevellüdünün 18 olduğunu söylerdi hep. Bilmezdim o zaman tevellüt nedir, 18 ne anlama gelir. Yetmişi devirmişti ama hala dimdik çakı gibi öküzlerin önünde tarlaya gider gelirdik. Ama bir sonbahar tarlada hendekleri temizlerken rahatsızlanmıştı. Hendekleri biraderle ikimiz önden kazıyor, O da ardımızdan kürekle temizleyip düzenli set oluşturuyordu. Hani dere taşarsa tarlaya girmesin. Öğle namazından sonra hafif kestirirdi biz derenin kenarındaki söğütlerde kuş avlarken. Sanırım terli yatmıştı. Çünkü uyandığında karnıma bir bıçak saplandı çocuklar dediğini hatırlıyorum. Neyse anladı ki artık el işçiliğine dayalı çiftçiliğe devam etmek zor. Bir gün akşamüzeri Celepler Burhan ve Behçet (ortak çalışırlardı) öküzlere bakmaya geldiler. Satın alacaklardı. Pazarlık falan yapılıyordu. Aslında iki celep kendi aralarında pazarlık yapıyorlar, öküzleri birbirlerine anlatıyorlardı, dedemin nutku çoktan tutulmuştu. Sadece dinliyordu. Ederi nedir tam bilmiyorum ama ilkokula gidiyordum, irili ufaklı bir iki hayvan daha aldılar, 21’i duydum sadece, bin miydi, milyon muydu, yoksa düz müydü.
Söz çıkmıştı bir kere ağızdan artık dönülmezdi. Celepler öküzleri götüreceklerdi. Akça çok besiliydi, fıçı gibiydi, kantara konsa belki kendisi 21 edecekti. Ama dedem celebe yemin ettirdi onu yine öküz ihtiyacı olan birine satacaksın diye. Şaban için bişey demedi. Çok yaşlıydı çünkü. Dedemin duygulandığını anlayınca Celep Behçet, Burhan’a bağırdı, “hadi yörü! daha ne duruyon!”. Yıldırım gibi koca kapıdan çıkıp gittiler. Bu duygusallığa binlerce kez şahit olmuşlardı çünkü biliyorlardı yavaş hareket etmenin doğru olmadığını. Akça koşarak çıktı ama Şaban çok gururlu bir edayla adeta adımlarını sayarak çıktı yıllarda gelip gittiği kapıdan. Çocukluk işte üzüldüm mü bilmiyorum ama dedemin yaklaşık bir hafta on gün konuşmadığını hatırlıyorum. Yıllarca gücünden, emeğinden yararlandığı, daha doğrusu birlikte emek çektikleri, birlikte ekmek yedikleri sevgili dostlarından ayrılmak zor gelmişti…

Prof. Dr. Harun Baytekin
http://ekolojikureticiler.org/okuzlerimiz-vardi/

Neredeyse tamamen makinelesmis tarimda, surmek amacli kullanilmasa da, soyu tukenmemis okuzlerimizi korumak, gelistirmek icin hala sansimiz var.

Konu Neva tarafından (06-08-2013 Saat 20:52 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-08-2013, 01:04
Erdem Alaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Erdem Alaca Erdem Alaca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Teşekkürler sn. Neva. Çocukluğumda bir üç ay kadar tatil amaçlı bir köyde yaşamışlığım vardır. Benzemez oranın havası, temizliği, gürültüsüzlüğü, insanlarının saf kalpliliği bizim şehir hayatına... Tahminim bir on sene çalıyor şehir hayatı ömrümüzden.

1930'lar: Uçak ihraç ediyoruz, 2010'lar: Saman ithal ediyoruz...
Alt 03-08-2018, 10:07
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sevgili Erdem Alaca, daha da fazlasini caliyor aslinda.
Alt 31-10-2018, 23:04
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Köyler çok güzel, hele de bu sene bende bir konteyner kondurarak, köyün tadını aldım ki ilk baharı iple çekiyorum.

Yalnız şehirden gidenler köyleri de bozuyor, bu da acı bir gerçek, koca koca evler dikiyorlar, duvarlar örüyorlar, köy yerin de ne gerek varsa o kadar betona.
Saçmalık gerçekten.

Benim 3x7m konteynere bir dünya laf ettiler, vay efendim küçükmüşte falan filan diye.

Diyorum kocaman eve ne gerek var, hem o kadar paramda yok zaten, bana yatmadan yatmaya lazım, birde banyo, yemek filan, gerisi çık dışarı da otur, gez dolaş.
Kocaman eve ne gerek var?
İnsanlar alışmış koca yerlerde yaşamaya, küçük yerlere sığamıyorlar ellam.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 01-11-2018, 09:19
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu hikaye bana hiç yabancı gelemedi Sn NEVA.
Öküz, çift, at, köpek, koyun, pulluk, kürek çapa, kaval, kepenek bunlar bizim de hayatımızın bir parçası oldu.
Ama zordu be o hayat fakat çok güzel yanları da yok değil Çocukken sokakta oynardık kendi oyuncağımızı kendimiz yapardık Yumurta folluktan peynir inek veya koyundan süt bol sular temiz toprak namuslu

Bazen insan özlüyor o günleri Şimdi çocukları sokağa salamıyorsun. Her şeyden korkar olduk

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil