Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-09-2014, 17:21
bayraktaro1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bayraktaro1 bayraktaro1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Teselliyi Kur'an'da Bulacağıma Montaigne'de Buldum.

Sevgili Arkadaşlar;

Benim dinleri eleştirme sürecim 2006 ve ateist olma sürecim 2007'dir. 2003 yılında babannem kolon kanseri idi. Bir ara şiddetli rahatsızlandı, telefonla beni aradı. O zamanlar evli değildim, annemle-babam İstanbul'a gitmişlerdi. Hemen babannemin yanına gittim. Acile götürdüm. Ağrı kesici verip gönderdiler. Ertesi gün annem ile babam geldi. Babannem ağrıdan duramıyordu. 3. gün geceyarısı, annemin çığlığı ile uyandım. O zamanlar müslümandım. Bağrışmalar, ağlaşmalar derken komşular evimize geldi. Babannemin çenesini bağlayarak, Kur'an okumaya başladılar. Ama, ben odama gittim. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Kitaplığımdan Monteigne - "Denemeler"i aldım. Ölüm kısmını okumaya başladım. "Ben varken ölüm yok. Ben yokken ölüm var." Ölümün önemsizliğinden, yaşama anlamından falan bahsediyordu.
En ilgimi çeken de; Muhammed hakkında söyledikleri idi. "Muhammed; sonsuz hayat, cennette huriler, süt ve bal ırmakları, şaheşer mülklerle" çevresindeki arap toplumunu nasıl kandırdığını anlatmaktaydı.

Şimdi ateist olarak düşünüyorum da; o zamanlar Müslümanken neden teselliyi Monteigne'de bulmuştum ? Başka bir arkadaşımın dediği gibi, "Sen hiçbir zaman tam müslüman olmadın ki, sürekli sorular sorup bu neden böyledir ?" diye soruyordun. Hatırlıyorum da; özellikle Oruç ve kurban hakkında dini açıklamalar nedense hep kafamı kurcalardı. İşin daha özü; babamın dinleri eleştiren bir karakterinin olması bunda etken olabilir belki de...
Alt 29-09-2014, 17:52
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şuanda  online konumundadır
Üye

Montaigne denemeleri ben de okudum ve o cümleyi hatırlıyorum. Ben varken ölüm yok, ben yokken ölüm var.
Bu cümle bence hatalı. Çünkü tam tersi ben varken ölüm düşüncesi var, ben yokken ölüm düşüncesi veya korkusu yok.

Muhammedin cennetle kandırdığını ileri sürmüş. Peki kandırmasının Muhammed'in kendisine menfaati ne olabilir ? Eğer cennetle kandıracaksa bu durumu kullanıp kendi menfaatine dönüştürebilirdi. İnsanları cennetle kandırarak insanlardan para alabilirdi zengin olabilirdi veya eğlenceli şeylere sahip olabilirdi. Fakat kendi yararına kullandığı bir kandırmacayı görmüyorum ben.
Alt 29-09-2014, 17:56
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

zfr87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki kandırmasının Muhammed'in kendisine menfaati ne olabilir ?
Siyasal guc,erk.. Daha ne olsun?
Alt 29-09-2014, 18:04
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şuanda  online konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Siyasal guc,erk.. Daha ne olsun?
Bildiğim kadarıyla ona bu tarz şeyler teklif edildi. Dininden vazgeçmesi karşılığında onu liderleri yapıp güçlü konuma getireceklerdi. Ama kabul etmedi.

Hatta önemli psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldı. Menfaati olan bir kişi bütün bunlara rağmen davasını sürdürmek istemezdi diye düşünüyorum.
Alt 29-09-2014, 18:16
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Zaten soz konusu olan vazgecmeyip, kendi siyasi erk'ini kurmasidir. Nicin surdurmesin ki? Siyasi Arap tarihi ortadadir zaten.
Alt 30-09-2014, 09:18
bayraktaro1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bayraktaro1 bayraktaro1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili zfr87;

Sorduğun sorunun bir kısmını Neva arkadaş açıklamış zaten. Bu siteyi daha detaylı incelediğinde sorduğun sorulara güzel yanıtlar bulacağına eminim. Birkaç ekleme yapmak istedim.

Montaigne'nin tercümesi konusundaki kısmen katılmama rağmen, asıl demek istediği bence... Ölümü o kadar büyütmeceğim gözümde. Ben yaşarken, ben ölmüyorum. Ölümü kavramıyorum. Ben öldükten sonra zaten ölüm kavramı hiç olmayacak. O nedenle, ölüm her iki durumda da benim için önemsiz bir ifade kullanarak kendi tesellisini yapmış..

Gelelim ikinci konuya; Maalesef, gerçekler hiçbir zaman göründüğü gibi değildir. Yalanlarla dolu Çağrı filmi ile takkiye anlatılan hadisler ve din alimlerini geçersek; sana Kur'an dan örnek vereyim.

Enfal Suresi "Sana ganimetlerden sorarlar. "Ganimetler Allah ve Resulünündür" de. Artık Allah'a karşı takva sahibi olun ve aranızdaki durumu (sahip olduğunuz hali) ıslah edin (düzeltin). Eğer müminlerseniz, Allah ve Resulüne itaat edin."

Ahzap Suresi (50) : Ey Nebî (Peygamber)! Muhakkak ki Biz, ecirlerini (mehirlerini) verdiğin zevcelerini ve elinin (altında) malik olduğun, Allah'ın ganimet olarak sana verdiği (cariyelerini) helâl kıldık. Ve seninle beraber hicret eden amcanın kızları, halanın kızları, dayının kızları, teyzenin kızları ve nefsini Nebî (Peygamber) için hibe eden ve Nebî'nin (Peygamber'in) de onu almak istediği mü'min kadınları, (diğer) mü'minler hariç, sana özel olarak (helâl kıldık). Onlara (diğer mü'minlere) zevceleri ve ellerinin (altında) malik oldukları (cariyeleri) konusunda neyi farz kıldık, Biz biliriz. (Bu), senin üzerine bir zorluk olmaması içindir. Ve Allah, Gafûr'dur (mağfiret eden), Rahîm'dir (Rahîm esmasıyla tecelli eden).

----------------------------------------------------------------------------------

Bu iki ayet sana yeterli herhalde. Zenginlik ve harem için; Ganimetleri Allah ne yapacak ? Savaşta ciddi ganimet elde ettikten sonra, taraftarları arasında konuşmalar başlayınca; Ganimetlerin 1/5'i Allah ve Resulüne, yetimlere, yaşlılara v.b. şeklinde bölüştürme yapacak ayet iniyor.

Tüm kızları önce kendine helal kıldıktan sonra; önce hanımlarında sonra da, çevrede dedikodular çıkınca; Ayşe "Allah, gördüğüm kadarıyla senin hep çıkarına (uçkuruna) göre ayet indiriyor" muhabbeti olup, eşlerine yetemeyip aldatmalar başlayınca (4 şahit olayı); Yeni bir ayet geliyor; cariyeler hariç, diğerleri sana haram kılındı gibi...

İktidara gelip, çıkar kavramı olmaz mı hiç ???
Alt 07-02-2015, 15:08
elturhani elturhani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bayraktaro1´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili zfr87;

Sorduğun sorunun bir kısmını Neva arkadaş açıklamış zaten. Bu siteyi daha detaylı incelediğinde sorduğun sorulara güzel yanıtlar bulacağına eminim. Birkaç ekleme yapmak istedim.

Montaigne'nin tercümesi konusundaki kısmen katılmama rağmen, asıl demek istediği bence... Ölümü o kadar büyütmeceğim gözümde. Ben yaşarken, ben ölmüyorum. Ölümü kavramıyorum. Ben öldükten sonra zaten ölüm kavramı hiç olmayacak. O nedenle, ölüm her iki durumda da benim için önemsiz bir ifade kullanarak kendi tesellisini yapmış..

Gelelim ikinci konuya; Maalesef, gerçekler hiçbir zaman göründüğü gibi değildir. Yalanlarla dolu Çağrı filmi ile takkiye anlatılan hadisler ve din alimlerini geçersek; sana Kur'an dan örnek vereyim.

Enfal Suresi "Sana ganimetlerden sorarlar. "Ganimetler Allah ve Resulünündür" de. Artık Allah'a karşı takva sahibi olun ve aranızdaki durumu (sahip olduğunuz hali) ıslah edin (düzeltin). Eğer müminlerseniz, Allah ve Resulüne itaat edin."

Ahzap Suresi (50) : Ey Nebî (Peygamber)! Muhakkak ki Biz, ecirlerini (mehirlerini) verdiğin zevcelerini ve elinin (altında) malik olduğun, Allah'ın ganimet olarak sana verdiği (cariyelerini) helâl kıldık. Ve seninle beraber hicret eden amcanın kızları, halanın kızları, dayının kızları, teyzenin kızları ve nefsini Nebî (Peygamber) için hibe eden ve Nebî'nin (Peygamber'in) de onu almak istediği mü'min kadınları, (diğer) mü'minler hariç, sana özel olarak (helâl kıldık). Onlara (diğer mü'minlere) zevceleri ve ellerinin (altında) malik oldukları (cariyeleri) konusunda neyi farz kıldık, Biz biliriz. (Bu), senin üzerine bir zorluk olmaması içindir. Ve Allah, Gafûr'dur (mağfiret eden), Rahîm'dir (Rahîm esmasıyla tecelli eden).

----------------------------------------------------------------------------------

Bu iki ayet sana yeterli herhalde. Zenginlik ve harem için; Ganimetleri Allah ne yapacak ? Savaşta ciddi ganimet elde ettikten sonra, taraftarları arasında konuşmalar başlayınca; Ganimetlerin 1/5'i Allah ve Resulüne, yetimlere, yaşlılara v.b. şeklinde bölüştürme yapacak ayet iniyor.

Tüm kızları önce kendine helal kıldıktan sonra; önce hanımlarında sonra da, çevrede dedikodular çıkınca; Ayşe "Allah, gördüğüm kadarıyla senin hep çıkarına (uçkuruna) göre ayet indiriyor" muhabbeti olup, eşlerine yetemeyip aldatmalar başlayınca (4 şahit olayı); Yeni bir ayet geliyor; cariyeler hariç, diğerleri sana haram kılındı gibi...

İktidara gelip, çıkar kavramı olmaz mı hiç ???
Belki şöyledir belki de böyledirlerle ömür denilen en büyük sermayeni tüketme. Peygamberin sade yaşantısı ortadadır. Siyasi erk falan filan hikaye. Saraylarda yaşamadığını içinde bulunduğu toplumdan zengin olmadığını, bir yahudiden borç alabilecek kadar fakir olduğunu biliyoruz.
Ayrıca Peygamberin yaptığı evliliklere baktığımızda Hz Aişe dışında ki onunla evlendiğinde 17-19 yaşlarında idi aişe. (bu yaşta bir evliliğe ne kızın babası ne aişe ne de müşrik toplum karşı çıkmıştır bir tek karşı çıkan yeni yetme günümüz ateistleridir) Diğerlerinin yaşı ve kaç çocuklu olduklarını artık sen araştır bul. Sen olsan yaşlı ve çocuklu olanlarımı seçersin genç ve güzellerimi ?
Yukarıdaki ayetleri peygamberin kendine göre yontup uydurduğunu düşünelim (haşa) peki ya aşağıdaki yazdığım ayetleri ne diye uydurmuştur

"…Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilmez ve hiç kimse nerede öleceğini bilmez. Allah (her seyi) bilen, (her şeyden) haberi olandır.” ( Lokmân 31/34)

"De ki: 'Ben size, Allah’ın hazineleri yanımdadır demiyorum. Gaybı da bilmem, size ben meleğim de demiyorum. Ben sadece bana vahyolunana tâbi oluyorum….” ( En'âm 6/50, ayrıca; A‘râf 7/188, Hûd 11/31)

“Meryem, onlarla kendi arasına bir perde çekmişti. Derken, biz ona ruhumuzu(Cebrail’i) gönderdik de o, kendisine tastamam bir insan şeklinde göründü. Meryem: "Eğer Allah'tan sakınan bir kimse isen, senden Rahman'a sığınırım" dedi. (Cebrail "Ben temiz bir oğlan bağışlamak için Rabbinin sana gönderdiği elçiden başkası değilim" dedi.” (Meryem 19 17-19)

“Böylece, aralarında bir sorgulama yapsınlar diye onları dirilttik (uyandırdık). İçlerinden bir sözcü dedi ki: 'Ne kadar kaldınız?' Dediler ki: 'Bir gün veya günün bir (kaç saatlik) kısmı kadar kaldık.' Dediler ki: 'Ne kadar kaldığınızı Rabbiniz daha iyi bilir; şimdi birinizi bu paranızla şehre gönderin de, hangi yiyecek temizse baksın, size ondan bir rızık getirsin; ancak oldukça nazik davransın ve sakın sizi kimseye sezdirmesin. 'Çünkü 'durumunuzu bilip ele geçirirlerse' sizi taşa tutarlar veya dinlerine geri çevirirler; bu durumda ebedi olarak kurtuluş bulamazsınız.” (Kehf 18/19-20)

“Kendi nefislerine ihanet edenlerden yana mücadeleye girişme. Hiç şüphesiz Allah, ihanette ilerlemiş günahkârı sevmez.” (Nisa 4/107

Bu ayetleri okuduktan sonra da şu linkteki videoyu izle. Bunlar seni tatmin etmezse ateistliğin sana hayırlı olsun demekten başka sana diyebileceğimiz bir şey yoktur
Alt 07-02-2015, 15:45
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

elturhani´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Belki şöyledir belki de böyledirlerle ömür denilen en büyük sermayeni tüketme. Peygamberin sade yaşantısı ortadadır. Siyasi erk falan filan hikaye. Saraylarda yaşamadığını içinde bulunduğu toplumdan zengin olmadığını, bir yahudiden borç alabilecek kadar fakir olduğunu biliyoruz.
Ayrıca Peygamberin yaptığı evliliklere baktığımızda Hz Aişe dışında ki onunla evlendiğinde 17-19 yaşlarında idi aişe. (bu yaşta bir evliliğe ne kızın babası ne aişe ne de müşrik toplum karşı çıkmıştır bir tek karşı çıkan yeni yetme günümüz ateistleridir) Diğerlerinin yaşı ve kaç çocuklu olduklarını artık sen araştır bul. Sen olsan yaşlı ve çocuklu olanlarımı seçersin genç ve güzellerimi ?
Yukarıdaki ayetleri peygamberin kendine göre yontup uydurduğunu düşünelim (haşa) peki ya aşağıdaki yazdığım ayetleri ne diye uydurmuştur
Şu "biliyoruz" diye direk kabullendiğin ve bize de kabullenmeyi salık verdiğin bilgiler var ya, lütfen bize bir söyle bu bilgilerin kaynakları yaşadığı rivayet edilen peygamberin ölümünden kaç sene sonra yazılmış? 100 mü, 150 mi?

Senin bu bahsettiklerine zıt bilgiler de dolaşıyor ortada. Örneğin savaş ganimetlerinin çoğunun peygamber tarafından alındığı, Aişe ile 6 yaşında evlendiği, ölümünden sonra bir iktidar ve miras kavgası başladığı ve 3 gün ölüsünün gömülemediği vb. gibi. Şimdi senin kaynaklarını daha sahih kılan nedir?

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 08-02-2015, 10:00
elturhani elturhani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şu "biliyoruz" diye direk kabullendiğin ve bize de kabullenmeyi salık verdiğin bilgiler var ya, lütfen bize bir söyle bu bilgilerin kaynakları yaşadığı rivayet edilen peygamberin ölümünden kaç sene sonra yazılmış? 100 mü, 150 mi?

Senin bu bahsettiklerine zıt bilgiler de dolaşıyor ortada. Örneğin savaş ganimetlerinin çoğunun peygamber tarafından alındığı, Aişe ile 6 yaşında evlendiği, ölümünden sonra bir iktidar ve miras kavgası başladığı ve 3 gün ölüsünün gömülemediği vb. gibi. Şimdi senin kaynaklarını daha sahih kılan nedir?
Senin lafını ettiğin idialara ilişkin kaynakların ne zaman yazılmış ? Bizim referans aldığımız kaynaklar 100-150 sene sonrada seninkiler aynı gün mü yazılmış ? Hiç tarih okumadın mı ? tarihte olduğu anlatılan olaylarla ilgili bilgiler aynı gün mü yazılarak bize ulaştırılıyor. Ayrıca islamda cerh tadil diye bir ilim var. Bu sapla samanı ayırma ilmidir. Yazına bakan sanırki sürekli savaş var idi de peygamber ganimetlerle geçiniyordu. Hele şu dilinize doladığınız 6 yaş meselesi varya tamamen uydurma. Ama siz bildiğiniz gibi devam edin.
Alt 08-04-2016, 16:24
hurmetli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hurmetli hurmetli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Muhammedin cennetle kandırdığını ileri sürmüş. Peki kandırmasının Muhammed'in kendisine menfaati ne olabilir ? Eğer cennetle kandıracaksa bu durumu kullanıp kendi menfaatine dönüştürebilirdi. İnsanları cennetle kandırarak insanlardan para alabilirdi zengin olabilirdi veya eğlenceli şeylere sahip olabilirdi. Fakat kendi yararına kullandığı bir kandırmacayı görmüyorum ben.
Bol ganimet ve köle, cariye toplama anlamına gelen savaşlara erkekleri, delikanlıları sokmak menfaat olarak yetmez mi? cennette kadın ve içkiden bahsedilmesi özellikle erkeklere yöneliktir ve onları korkusuzca savaşa, ganimet toplamaya sevk etmektir. Cennette kadınlar için bir şey vadedilmediğini düşünürsen buna hak verirsin.

Önerilen Siteler