Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Aktüel Haberler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-03-2019, 18:47
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Birincisi dün akşam haberlerde bir şey izledim adamları dövecektim.

Afganistan'da halka soruyorlar (Şu anda ABD ülkeden çekilirken Talibanlarla belli konularda anlaşmak zorunda kalacak gibi görünüyor)
Afgan halkı da röportajda "Evet taliban gelsin de yolsuzluğu filan bitirsin" gibi laflar ediyorlar.

"Artık Taliban geri gelince beni asmasın" korkusu mu? başka bir şey mi bilemedim. Da bazılarında (belki çoğunda) yıllarca ezilmiş olmanın getirdiği bir ülkesini sevmeme, ülkesini koruma içgüdüsüne sahip olmama yerleşmiş olabilir.

Biz şeriatçıları da aynı sebeple sevmiyorum. Kimsenin inançları ile bir derdi yok. Ama iki yüzlü, yalancı vemenfaatçi kişiler. Bu forumlarda yazıldığı gibi, çarpık bir düşünce sistemine sahipler. O yüzden kimse sevmiyor.

- Kemalistler olayı bence şöyle olabilir: Sovyetler birliği cumhuriyetin kuruluşunda bize yardım etti ama. Lenin'den itibaren tamamen yayılmacı ve dünya hükümeti kurmak isteyen devrimci bir yapı.

Bizimkiler de köylüleri / fakir insanları medeni ülke haline getirme derdinde. Komünizm ajandalarında yok. Zaten Anadolu insanı için çok erken, aynı zamanda da isteseler de yapabilecekleri bir şey değil.
+ Atatürk komünizme inanmıyordu, Sovyetler birliğinin 3 nesi sonunda biteceğini öngörmüştü. Bir akşam bu konu tartışılırken meyve tabağını tutup "Ben bunu bırakırsam ne olur?" diye soruyor. Masadakiler "Bin parça olur paşam" diyorlar. O da bunu komünizme benzetiyor. O günün neslinin ve ondan sonraki neslin komünizm için çok çaba sarf edeceğini, sonraki nesillerin bunu yapmayı ret edeceklerini ve sistemin çökeceğini öngörüyor.

Tarihi de çok iyi bilmiyorum. Ama İnönü döneminde başlıyor zaten, Cumhuriyet gazetesi basılıyor, Nazım Hikmet hapse atılıyor, işin rengi daha o dönemde belli oluyor.

Da gerçek bir demokrasi sol olmadan var olamaz. Yani cumhuriyetin işlemesi açısından çuvallamışlar diyebiliriz.
Alt 02-03-2019, 19:12
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türkiye cumhuriyeti tarihini kuruluşndan bu yana devletin tarihçilerinden değilde devlet dışı ve bilimsel yaklaşan tarihçilerden okudunmu çok farklı şeylere rastlıyorsun.
Devlet siyasal yaklaşımdır o tarihi anlatanlarda bu şekilde anlatıyor.
Devlete göre o muazzam milliye savaşı ve kahramanları bütün her şeyi alt üst etti nedense savaşılan tek düşman Yunanlılar. Halbuki Yunanlılar gelmeden önce bir sürü yerel işgaller var iç isyanlar var nedense tarih bunlardan ve bu isyanların bastırılmasından söz etmez.
İttifaklardan da söz etmez iki kahraman yaratır tarih Biri M. Kemal diğeri İ. İnönü.
Bu konuda ne Sovyetlerin yardımı dikkati çeker ne ölen delikanlılar. İşte tarih bu kimin yazdığı kimin yazdırdığı önem taşıyor.

Kendi tarihlerine kahramanlar yerleştirenler başkasının tarihinin inini cıcığını inceler Rusyada sibiryada donanlar onlar için çok önemli değildir onu o günün düşüncesi yaratmıştır ama Allahı Ekber dağlarında donanların her biri kahramandır.
Böyledir bu kazanırsan kahraman kaybedersen hain.

İşte Afkanistan da böyle artık tariban bitmiş halk ondan umudunu kesmiş ABD daha önemli. Tarih artık farklı yazılacak.
Demokrasinin solu sağı olmaz ihtiyaç mı yoksa gereksiz mi . Krizler demokrasinin düşmanıdır düşman da devlete gereklidir .

Her şey bol olduğunda her kes durumdan memnundur kıtlık düşman yaratır.
Alt 02-03-2019, 22:20
Üyeliğini Sonlandırmış

Ama burada bir derecelendirme de var.

Örneğin Alman propaganda aygıtını ele alalım. 19 yy'ın mantık dışı "Beyaz adam üstündür" hikayesini alıyor ve bunu öyle bir sunuyor ki, mesela siyahi olimpiyat koşucularının kazanamayacağına kendi de inanıyor.

Buradan Sovyet propaganda aygıtına geçelim. Bu da bugün bile hayattadır. Amerikalılar emperyalisttir. Almanlar nazidir ve halkın gücü bunları ezmiştir. Savaş sırasında bile Vasiliev gibi kahramanlar üretir. Nazi propagandası gibi yalan değil. Ama dediğiniz örenekteki gibi belli bir gurur verici unsuru alır, bunu büyüttükçe büyütür. Halk güya eğitimlidir ama kendi sisteminin çöktüğü ile ilgili bilgisi tabi ki vardır. Ama ne basında ne başka bir yerde böyle bir bilgi yoktur. O yönde konuşursan soluğu sibiryada alırsın.

Neyse. Konumuz bu değil. Cumhuriyet rejimi de bir rejimdir. Her rejimin, özellikle başlangıç aşamasında belli bir propaganda unsuru olmalıdır. İleriki aşamalarda da olabilir. Örnek: Cezayir savaşında De Gaulle "Cezayir sömürge filan değildir. Cezayir Fransa ile birdir" demiştir.

Da her şey orantı ile ilgili. Demokratik rejimde: "Hayır, orası onların ülkesi, her yerden nasıl çekiliyorsak onları da bırakmalıyız" zihniyetinde olan yine sol olmuştur.

Tek fark orantı farkı. Bir de Cumhuriyet rejimleri geyik muhabbeti yapmaz. Daha gerçekçidir. Hatta en gerçekçi olanı odur. Mesela Victor Hugo'nun "Sefiller" kitabı vardır. 1800'lerde Fransa'daki cumhuriyet mücadelesini anlatır. Halbuki Cumhuriyet Fransada o dönemden sonra iki kere yıkılıp iki kere baştan kurulmuştur.

Bizdeki Kuvai-milliye filan da geyik muhabeti değil. tartışmalı konular var. Ama Kurtuluş savaşı bunlardan biri değil.

Yine uyarı yapayım: Şeriatçılar, Atatürk'Ün cinsel seçimi ait abuk / sabuk masonik geyik muhabetti iddialar üretirler. Tamamı da kurguya dayanır.

Cumhuriyet rejimine geçiş, çoğu ülkede kanlı şekilde olmuştur. Ciddi de mücadele verilmiştir. Çünkü cumhuriyetten önce yerleşik feodal / teokratik düzeni bozmaktadır. Ve her yerde de başarı sağlanamamıştır. Mesela Nasır, İsrail ve emperyalist ülkeler yüzünden ve belki geç kalındığı için, bence başarılı olamamıştır.

Neyse. Ama cumhuriyet bir anarşist düzen değildir. Bu da kazananı / kaybedeni olan, kendini muhafaza etmeye çalışan, kendi propaganda unsurlarını içeren bir rejimdir.

Türkiye'de, doğu halkı olduğu için ve rejim BAtı'daki komşulardan ithal edildiği için, Olayı 100% anlamama, yanlış uygulama olayı ve bu nedenle rejimin 90'lardan beri artık sallanmaya başlamış olma olayı var.

Da ona rağmen, 1 Dünya savaşın yapılan fedakarlıkları biliyorsak ve bunları konuşabiliyorsak, Demek ki bu hikayelerde bir gerçek payı var
Alt 03-03-2019, 05:46
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Leo, hacıbaba bu Doğu Halkı Batı Halkı ne demek ben bilmiyorum ki.
Sen bu İslamcıların propagandasına gitmişin gibime geliyor. Poligami falan mı vardı bizde ben bilmiyorum?
Suudi Arabistan mı bura, Avrupayı anlayamasın.

Hani bu biraz Doğu halkı Avrupa olamaz diyen aşırı sağcı faşıkların şeysine benzemiş.
Bu ülke emin ol rönesans ötesi Avrupa ötesi insanlarla da dolu.

Abdülazizden beri bu ülke batılılaşma yolunda adımlar atmış, ne yazık ki dedeleri
her dönem selefileri ülke içine "BELEŞ ARSA BELEŞ PARA BELEŞ GÜÇ" tahsis edip
arabilerle her yeri çevrelemişler. Mesela Fatih ilçesi!

Süper eğitimli anamın "d*z*lmeye hazır" diye bi lafı vardır. Aynen Osmanlı bunu kendine yapmış.

Saray her dönem Avrupada dahi olmayan çağdaşlıkta iken hatta ahlaksızlıkta iken halkı sömürmek için her türlü çarpıklığı
enjekte etmiş.

Gayrimüslimlerin, hatta Türkleri kafir diye etiketleyen bir zihniyetin etrafını
içini yıllarca çürütmeyi başarmışlar.

Alevileri, Türkmenleri, Bektaşileri sırf arabi olmadı diye bile katletmekten geri durmayan bir güruh.

Genetik falan mı? Bence Anadolu, Türkiye kendine has babalar gibi kozmopolit, eskinin
ABD'si gibi bir şey. Bu torpaktan her cacık olur. Bizim şanssızlığımız yanı başımız dincilerlen
çevrili içimize sirayet etmiş.

Dediğim gibi bu memleketten her şey olur yeter ki İslamcılar sönsün.

Atanın cinsel eğilimi kısmı da iğrenç bi kısım gerçekten. Yunanistanda, Ermenistanda, Saidçilerde(bu sonradan gelmiş hani sanki çocuk evliliğini islamcılar yapmıyo gibi) böyle bi söylenti var ve acayip inanıyolar. ingiliz dingili arımsıtronkun kaynağı belirsiz bir popülarite çabasıdır kitabına girmiş fesli deli kullanır. Anticiler alıp satıyor. Bi de rıza nurda var.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 03-03-2019, 10:11
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Demek ki bu hikayelerde bir gerçek payı var

Evet hikayelerde gerçek payı var, ama tamamı gerçek değil. Hikayelerin kahramanları hainleri de var. Ama onlar da çok gerçek değil.
Osmanlıda bir fetret dönemi var bilirsin. Timur un Bayazıt ı yendiği dönem, o dönemde Anadolu da isyanlar ve otorite boşluğu oluyor. Şeh Bedrettin, Torlak Kemal, Börtlüce Mustafa gibi isyancılar. İşte bu hikayeyi osmalı severlerden okuduğunda çok farklı kahramanlar görürsün. O dönemim Osmanlı karşıtı osmanı dan adalet bulamayanlar dan okudun mu çok farklı kahramanlar bulursun. Hainler de öyle.

Tarihten ne aradığına bağlı.
Bunlarda da gerçek payı var ama hangisi. İşte bu gerçek senin ne tarafta olduğuna bağlı.
Alt 03-03-2019, 14:18
Üyeliğini Sonlandırmış

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Leo, hacıbaba bu Doğu Halkı Batı Halkı ne demek ben bilmiyorum ki.
Sen bu İslamcıların propagandasına gitmişin gibime geliyor. Poligami falan mı vardı bizde ben bilmiyorum?
Suudi Arabistan mı bura, Avrupayı anlayamasın.

Hani bu biraz Doğu halkı Avrupa olamaz diyen aşırı sağcı faşıkların şeysine benzemiş.
Bu ülke emin ol rönesans ötesi Avrupa ötesi insanlarla da dolu.

Abdülazizden beri bu ülke batılılaşma yolunda adımlar atmış, ne yazık ki dedeleri
her dönem selefileri ülke içine "BELEŞ ARSA BELEŞ PARA BELEŞ GÜÇ" tahsis edip
arabilerle her yeri çevrelemişler. Mesela Fatih ilçesi!

Süper eğitimli anamın "d*z*lmeye hazır" diye bi lafı vardır. Aynen Osmanlı bunu kendine yapmış.

Saray her dönem Avrupada dahi olmayan çağdaşlıkta iken hatta ahlaksızlıkta iken halkı sömürmek için her türlü çarpıklığı
enjekte etmiş.

Gayrimüslimlerin, hatta Türkleri kafir diye etiketleyen bir zihniyetin etrafını
içini yıllarca çürütmeyi başarmışlar.

Alevileri, Türkmenleri, Bektaşileri sırf arabi olmadı diye bile katletmekten geri durmayan bir güruh.

Genetik falan mı? Bence Anadolu, Türkiye kendine has babalar gibi kozmopolit, eskinin
ABD'si gibi bir şey. Bu torpaktan her cacık olur. Bizim şanssızlığımız yanı başımız dincilerlen
çevrili içimize sirayet etmiş.

Dediğim gibi bu memleketten her şey olur yeter ki İslamcılar sönsün.

Atanın cinsel eğilimi kısmı da iğrenç bi kısım gerçekten. Yunanistanda, Ermenistanda, Saidçilerde(bu sonradan gelmiş hani sanki çocuk evliliğini islamcılar yapmıyo gibi) böyle bi söylenti var ve acayip inanıyolar. ingiliz dingili arımsıtronkun kaynağı belirsiz bir popülarite çabasıdır kitabına girmiş fesli deli kullanır. Anticiler alıp satıyor. Bi de rıza nurda var.
- Elit kesimin "Batılılaşması" bir şey ifade etmez. Daha doğrusu "Zengin kesimin".

İran'da / Sudi Arabistan'da da zengin kesimi öyle çok etkileyen bir durum yok. Senegal'de filan, zengin ve eğitimli kişilerin 7-8 tane karısı var. Ama onlar iyice geri kalmış ülke.

Önemli olanın halk olduğunu en iyi bizim bilmemiz gerekir. Diğer bir örnek de ABD. Belli bir kesime dayanıp dünyanın en ileri ülkesi de olabilirsin. Ama temel gelir düzeyi + Zorunlu birleşik eğitim sitemin yoksa, ülkenin yarısı gene orta çağda kalır.

- Poligami gibi şeyler bence Atatürk sayesinde yok.

Dediğim gibi dinci kesimin asla haysiyet diye bir şeysi yok. Bugün kadınları kullanarak meclisi sosyete pazarına çeviriyorlar. 20 sene sonra "kadınlar vekil olamaz" yasası da çıkartabilirler.

Yani geri dönmek isteyecekler. Poligami maalesef büyük kentlerde eskiden de vardı. İnsan mal olunca yapacak bir şey yok. Ben Gayet iç-Anadolu bölgesinde, iki çocuklu evli adamın sorusuz sualsiz akşam "bu benim ikinci karım olacak" diye eve kadın getirdiği hikayeleri bilirim. Niye kendini sınırlasın ki? - Devlette göz yumuyorsa.

Öyle.

Kartopu

Ben Osmanlı tarihini çok iyi bilmem. Şeyh Bedrettin'in bir yerde ilk komünistlerden biri olarak anlaşılabileceğini okumuştum.

- Ben de bazı açılardan Osmanlı-sever sayılırım.

Konuya dönersek:

Mesela Orta-çağ diye bir şey bazı tarihçilere göre yoktur. Bazıları bunun Aydınlanma dönemi filozoflarının icadı olduğunu ifade ederler.

Yani yalan değil, ama belli oranda çarpıtılmış.

Çünkü Orta-çağ öyle tamamen "karanlık dönem" değilmiş.

Erken - Orta ve geç Orta çağ dönemleri vardır.

Erken orta çağ döneminde Bizans / Arap medeniyeti gibi teknolojinin hızla ilerlediği medeniyetler var.

Orta - Orta çağda çok büyük katedral inşaatları, sanatsal yapıtlar filan var.

Geç Orta çağ döneminde, artık ticaretin gelişimi, Batının zenginleşmeye başlaması ve aydınlanma döneminin habercisi, mimari, sanat / tablo ve felsefi eserleri filan var.

Yani birçok açıdan öyle "karanlık" bir dönem değil. Teokratik bir dönem, Eski Antik-uygarlıklardan farklı bir dönem, ama ilerlemenin olduğu / devam ettiği bir dönem.

Yine de halkın bir şeyi anlaması sorunu var. Laiklik getirmek istiyorsan, Kiliseyi dünyevi işlerden uzaklaştırmak istiyorsan, o zaman mecbursun. Üniversite'de tarih filan okursan işin aslını zaten öğrenirsin. Ama sıradan memur / işçi vs'nin orta çağı "karanlık dönem" olarak anlaması hem tamamen yanlış değil, hem de cumhuriyetin bir dayanağı olması, halkın teokrasinin bittiğini anlaması açısından önemlidir.

Diğer konu da milliyetçilik. Avrupa çok kültürlülüğü / "Çeşitlilikten kuvvet doğar" anlayışını kendi halkına kabul ettirmeye çalışıyor.

Bizde, yaklaşık 1 asır önce, var olan kültürel çeşitliliği bitirmek zorunda kaldık.

Mesela Hatay'a gidin, Arap var, Hıristiyan var, Süryani vs var ve birlikte güzel güzel yaşıyorlar.

Büyük şehre gelin işte bir takım Çizi yazıları "Türk" filan. Tarihsel olarak en yakın olduğumuz etnik gruplara karşı bir çeşit kibir duyguları, felan.

Yani bunlar geyik muhabbetidir. Ama belirli oranda olması da şart.
CUmhuriyet düşüncesi, ulus-devlet düşüncesi ile birlikte gelişiyor. Biraz da karmaşık bir konu.
Alt 03-03-2019, 14:37
Üye

Leobeyb, zaten batıda da sosyokültüreli yüksekler batılı(bu terime ben çok dispute koyuyom).
ÇAĞDAŞ belki ?
hani batı dediğin rönesans mirasçılarının 7 den 70'e gram tuvalet olduğu falan yok.
hatta rönesans karşıtları dolu.

Almanyada CDU/CSU iktidar oluyor. Hristiyan Partisi! Aşırı katolikler geçiyor başa. Kürtaj karşıtı bilmemne karşıtı.
Hristiyan Partisinin idaresinde bir ülke ne kadar batılı mesela? bildiğin filistinin dinini alıpta.

sade zengin kesim batılılaşmamış Türkiyede. bi çok fakir ve orta kesim de var.
Para durumuna bakmıyor pek.

Hiç resim sergisine falan gidiyon mu bilmem, orada sanatı sergilenen ressamlar para basmıyor fakir olanlar var.

Gavurlarda da poligamiye niyet edenler var gizlice yapanlar var.

bu sitede çok vur deyince öldüren var reiz o kadar da değil hani öldürün mezara girelim . sarık takıp deveye binelim.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 03-03-2019, 17:56
Üyeliğini Sonlandırmış

Almanyada CDU/CSU iktidar oluyor. Hristiyan Partisi! Aşırı katolikler geçiyor başa. Kürtaj karşıtı bilmemne karşıtı.
Hristiyan Partisinin idaresinde bir ülke ne kadar batılı mesela? bildiğin filistinin dinini alıpta.
- Alman siyasetini o kadar iyi bilmem. Da Angela Merkel'in partisinden söz ediyoruz. Benim çok başarılı bulduğum ve beğendiğim bir politikacı.

Kürtaj karşıtı da değiller. Onlarda dinin siyaset hayatına dönme ihtimali bile kalmadığı için, liberal parti kendine "Hıristiyan-demokrat" diyebiliyor. Desin ne olacak.

Ama Hıristiyanlık ile ilgili ters örnek de vereyim: 2018' de bu konu ile ilgili 2 adet film izledim.

Eşcinsellik konusunu buradaki her insan aşmıştır diye düşünüyorum. Genelde doğuştan gelen, ergenlikte açığa çıkan, yaşam boyu devam eden, ve heteroseksüellik kadar normal kabul edilmesi gereken bir durum.

Yakın zamanda izlediğim bir filmde ABD'de 700,000 kişinin "Conversion Therapy" (Dönüşüm terapisi) okullarına gönderildiğini öğrendim.

Kaynak:
https://williamsinstitute.law.ucla.e...h-Jan-2018.pdf

Bu terapilerde ne oluyor?
Yatılı okul gibi bir "yeniden eğitim" merkezi. Başındaki adamlar psikolog bile değil. Papaz.

Gençlere "Tanrı seni erkek yarattı, Şeytan senin içine girip seni Gay yapmak istiyor" gibi şeyler öğretiyorlar.

Tabi Eski-dünyada, ve bu garipsenen Türkiye'de biz bunlara gülüyoruz. Ama 700,000 kişi deniyor. Yani hiç komik değil.

Yıllar önce bir Yahudi hahamının sözlerini dinlemiştim. Adam: "Bu insanların tedavi edilmesi lazım. Erkek iken kadın olunuyorsa, o zaman niye insanken kedi olunmasın?" şeklinde konuşuyordu.

Yani konu nereden açıldı bilmiyorum. Ama bıraksan Hıristiyanlık / Yahudilik de bir günde İslam dünyasına döner. Dokrisel düşünce böyle bir şey.

Yani diyor ki "Kitap'da böyle yazıyor, İsa bunu yapmanı yasaklamış, öyleyse yapamazsın" (Bugünün ABD'si)

Tabi kimisi intihar ediyor. Kimisi rol yapıyor. Yani din adına, Hitler'in eşcinsellere yaptığına benzer şeyler yapıyorlar. Bu yetmezmiş gibi bir de iddia ediyorlar. "Biz onları iyileştiriyoruz" filan diye.

Tabi bazı eyaletlerde bu "conversion Therapy" tamamen yasak. 41 eyalette halen yasal.

Ve bu kürtaj meselesi filan da var. Yani dinin siyasete girebilip de bunun iyi sonuçlandığı bir durum örneği yok.

CDU'da alman halkının düzeyine işaret eder. Onlarda korkulan unsur ırkçılık. Gerçekten çok ciddi bir mesele. Ayrı bir şeyde tartışabiliriz.
Alt 03-03-2019, 19:21
Üye

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
- Alman siyasetini o kadar iyi bilmem. Da Angela Merkel'in partisinden söz ediyoruz. Benim çok başarılı bulduğum ve beğendiğim bir politikacı.

Kürtaj karşıtı da değiller. Onlarda dinin siyaset hayatına dönme ihtimali bile kalmadığı için, liberal parti kendine "Hıristiyan-demokrat" diyebiliyor. Desin ne olacak.
Oho sen siyasetten uzaksın reiz. Bu bizim cicişlerin tayyibi beğenmesi gibi bişey olabilir. CDU'nun başına Merkelden sonra gelen şahıs kesinkez kürtaj karşıtlığı ve Katı Katolikliğiyle biliniyor. LGBT karşıtı.
Göçmen karşıtı falan dememe gerek yok zaten. Her türlü göçmene karşı. AB fikirlerine de karşı - mesafeli.

Merkel, CIA köpeği. CIA başındakiynen gençlik arkadaşı aynı kamplarda yetişti. Hem faşısıt hem ABDci. Kas kafalı birisi.
Mahkemeleri de etkilemeye çalışan birisi. Siyasette de telefon açıp
(yeri gelince Türkiyeyi de zora sokan), Amerika istedi diye Türkiye
dostu gibi gözüküp sonra Hristiyan planı yapan birisi.
AKP kapanacak diye ilişkileri koparırız tehditi yapmıştı.

CDU/CSU - Hristiyan Sosyal Birlik denen şey, aşağılık bi zihniyet ürünü. Tekrar tekrar tekrar tekrar yazmaktan bıktım. Hristiyan Sosyal hayatını savunuyor. İsimde kalmıyor gerçekte de uyguluyor yani.
İmamlar parti kurmuş falan düşün belediyelere giriyorlar düşün.

Rönesansı sokup atan bir yapı.

Görüp görülebilecek dünyadaki en faşısıt organizasyonlardan biri Almanyanın başındadır.

Merkelle Tayyip kanka olsunlar. Ondan gayri de bişey diyemeyeceğim.
Aynısının başka rengi. Ama Merkel daha görgülü gözüküyor. Ama gerçek hayatta kaba hanzo(hans) birisi diyorlar bu son iddia.

İyi gibi gözüküyor da şeytan. Bundan önce ki şeytan Helmuttu öldü falan tayyibi çağırmadılar diye olay oldu.
Helmut öyle böyle şeytan ki sadece trden gelen göçmenleri geri gönderelim diye uknun efsanevi kadın başkanına söyleyen birisi, karı diyo ki sizde zaten başka başka göçmenler var helmut olmaz diyo onlar çok çok farklı. Beyinsiz birisiydi zaten öldü.

Önerilen Siteler