Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-07-2012, 01:53
kader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kader kader isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

YasasinBilim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
muhammed'in, islamı ilan etmeden önce ateist olması nerdeyse imkânsızdır.

"muhammed hanifti" diyen arkadaşlar ne kadar haklılarsa, "muhammed ateistti" diyen arkadaşlar da o kadar haklıdır.

saygılar...
Sevgili arkadaşım sence Muhammet allahla görüşüyormuydu ?
Yoksa?
Yazyomuydu!!!!
Beni kureyzada yapılanlar Allahın vahyi ilemiydi.
Yoksa Allah kuklasını elinde oynatan birilerinin eserimiydi.?
Zihninizin net olmadığını görüyorum.
Önce neydi değil sorulması gereken .Neye dönüştü?
Ateistler yobazlığa karrşı duranlar olabileceği gibi,
Oradan nemalananlarda olabilir.
Alt 11-07-2012, 01:54
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

tekrarlıyorum,
müm'in suresi 66. Ayete göre muhammed, vahiy geldikten sonra allah'tan başka tapılanlara ibadet etmeyi bırakmıştır.

de ki: «bana rabbimden açık deliller geldiği zaman, ben o sizin allah'tan başka taptıklarınıza ibadet etmekten kesinlikle men'edildim ve o alemlerin rabbine teslim olmakla emrolundum.»

bazı mealler bilinçli olarak çarpıtılarak "allah'tan başka" kısmı "allah'ı bırakıp" olarak tercüme edilmiştir. Kelimelerin arapça karşılıklarını da veriyorum ki ayetin anlamı çarpıtılmadan ortaya çıksın.

1.kul: De, söyle 2.innî: Muhakkak ki ben 3.nuhîtu: Nehyedildim, men edildim 4.en a'budu: Kul olmak 5.ellezîne: Onlar 6.ted'ûne: Siz tapıyorsunuz 7.min dûni allâhi: Allah'tan başka 8.lemmâ: Olduğu zaman 9.câeniye: Bana geldi 10.el beyyinâtu: Beyyineler, deliller 11.min rabbî: Benim rabbimden 12.ve umirtu: Ve ben emrolundum 13.en uslime: Teslim olmak 14.li rabbi el âlemîne: âlemlerin rabbine

bu surenin başındaki "de ki:" kelimesi muhammed'e tekrarlatma isteğini belirtir. Mumin suresinde herhangi bir kıssadan (Nuh, İbrahim, Yunus vs.) bahsedilmez. tekrarlatılmak istenen kişi İbrahim, Yunus, Musa vs. değildir.

bu ayetin içinde "ey muhammed, de ki..." türünden bir girizgâh aramak son derece yanlıştır.

muhammed'in ve kavminin putperest olmasının Yahudilere ve Hristiyanlara bir zararı yoktur. onlar içlerini rahat tutsunlar.

yaklaşık olarak "evren=tanrı" diyen biri olarak birinin bana putperest demesi beni üzmez, aksine mutlu eder.

ateizmin köklerinin isa'dan öncesine dayanması hiç bir şey ifade etmez. arap yarımadısında ateist olan ne bir toplum ne de bir şahsiyet yoktur.

veeeee.....

muhammed'in putperest olduğunu kameraya çekip göstersem, müslümanlar inanmazlar (bununla ilgili bir başlık açmıştım).

elbetteki bütün belgelerimi Kur-an ve hadisler üzerine inşa edeceğim. benim çabam burdaki dinsizlere birşey ispat etmek değil. müslümanların bakış açılarını değiştirmek, kendi kaynaklarından hareketle onlara doğruyu sunmak.

saygılar...

dinlerin kitaplarını; okuyup anlayana dinsiz, okuyup anlamayana dindar, okumadığı halde inanana yobaz denir.
Alt 11-07-2012, 03:43
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Muslumanlarin kendi kaynaklarinda, mualumanlara iliskin zaten Muhammed'in putperest oldugu yazmaz.

Bunu iddia eden bu basliktir.

Muslumanlarin bakis acisini degistirmek icin, once onlara dogruya yakin ve objektif olani gostermek gerekir. Zaten hatali olani alip, onun uzerine islemek, muslumanlara hicbir sey kazandirmaz.

Yarimada'da ateist yoktur demek, Ahmedinejad'in bizde escinsel yoktur demesiyle es anlamlidir.

Tabi ki antik hristiyanlar antik bilim insanlarini da boyle diye diye olduruyorlardi zaten. Icine seytan girdi diye de, diri diri yakiyorlardi insanlari. Kataristleri de o yuzden kestiler ya.

Bilgisizligin gozu kor olsun, Mekke'nin dibindeki Medine'de sadece Tevrat inaniri yahudiler vardi herseyden once.

Siz bana Tevrat'ta (Musa'nin ilk besinde) bir tane vahiy kelimesi veya Cebrail kelimesi gosterebilir misiniz?

Gosteremezsiniz.
Cebrail ilk defa Daniel ile ortaya cikar ruya yorumcusu olarak.

Ondan once vahiy getiren bir Cebrail kavrami yoktur.

Zira o donem insanlarina tanri farkli formlarda gorunur kitabin anlatimina gore.

Bu durumda iliskin ayette, nasil vahiy kavrami olsun?

Akil var mantik var.

Ancak deliller gosterebilir, insanin kendini sorgulamasina yonelik.

Bahsedilen acik deliller ayete iliskin, Muhammed(veya bir baskasi) yazmis olabilir ancak Muhammed'e yonelik degildir.

Kuran'da Muhammed'e iliskin acik delil gecen bir tek pasaj vardir o da Muhammed suresindeki ilk 3 ayettir. Gecmis zamana iliskin anlatir.

Ve devaminda klasik tekrarlamalari yapar.

Yanisira daima Cebrail vahiy getirir.
Islamda da bu boyledir degismez.

Zaten Muhammed kelimesi
sadece 4 kez gecmekte, aksi olsa anlayacagiz.

Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür veya öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim gerisin geriye dönerse, Allah’a hiçbir zarar veremez. Allah, şükredenleri mükâfatlandıracaktır.

-Allah'a zarar vermek!!!!!!!? Demek ki Muhammed, olse de, kalsa da Allah inanci zaten vardir. Cunku Muhammed'le baslamamistir. Dolayisiyla onun olmesiyle de bitmez. Neden? Tanah'tan beri bozularak gelir.

Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat o, Allah’ın Resûlü ve nebîlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

-Kesinlikle biliyoruz ki ahlak kurallari kokunden sarsildi.

İnanıp salih ameller işleyenlerin ve Muhammed’e indirilene -ki o Rablerinden gelen haktır- inananların ise Allah günahlarını örtmüş ve hâllerini düzeltmiştir.

-Indirilenden kasit "sey"dir ayetin aslinda.

Muhammed, Allah’ın Resûlüdür
. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde hâlinde, Allah’tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün.

Onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir.

İşte bu, onların Tevrat’ta ve İncil’de anlatılan durumlarıdır:

Onlar filizini çıkarmış, onu kuvvetlendirmiş, kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş, ziraatçıların hoşuna giden bir ekin gibidirler.

Allah, kendileri sebebiyle inkârcıları öfkelendirmek için onları böyle sağlam ve dirençli kılar. Allah, içlerinden iman edip salih amel işleyenlere bir bağışlama ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir.

Aksi olsaydi sayet, kitapta bir cumleyle de olsa Muhammed'in putlari kirdigini okuyor olurduk.

Ayet pek bir incelenmis ama, ayette gecen rabbi, alemlerin rabbi tanimini nereye koyacaksiniz merak ediyorum.

Ustelik ;
Vahiy yolu daima aciktir Kuran'a gore, hicbir zaman kapanmaz.

Tanri diledigi zaman diledigi kul'u ile bir sekilde konusur.

Islama ve kitaba gore kullar tanriyi modere edemez, oyle bir luksleri yoktur.

66. ayete gore ise gelen bir vahiy yoktur. Gosterilen acik deliller vardir.

67 ayet ve devaminda da bu deliller sayilir.

Ve bingo ayet sudur konuya iliskin.

(73-74) Sonra onlara, “Allah’ı bırakıp da ortak koştuklarınız nerede? denilir.

Onlar da, “(Yüzüstü bırakıp) bizden uzaklaştılar. Hayır, demek ki, biz önceleri hiçbir şeye tapmıyormuşuz, (taptıklarımız bir hiçmiş)” derler. İşte Allah, inkârcıları böyle saptırır.

Oysa bu ayet Muhammed'e iliskin olmus olsaydi, ki olamaz, zira biliyoruzki yarimada'da, islam oncesinden beri Allah(El-ilah vs.) inanci zaten mevcuttu ve kesinlikle birakilmis degildi.

Sadece Allah'in yanisira, baskalarina da tapiniliyordu.

-Bir kere Muhammed, iddia edildigi gibi olsaydi,
inanan insanlara isterseniz Rahman deyin, Rab deyin izni vermez, bunlarin kullanimini kati sekilde yasaklardi.Kitapta baslibasina Rahman suresi var.

-Son derece zeki bir sekilde politik/siyasi davranmistir ve bu konuda secici ve belirleyici olmamistir.

-Kitapta buna iliskin hicbir yasak yoktur,
olmadigi gibi de islamda 99 farkli isim(Esmaul- Husna) inanci mevcuttur.

Alt 11-07-2012, 12:55
kurtulusislamda kurtulusislamda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

<<<
Bu putun ardından Semûdlular, kendilerine bir puthane yaptılar. Vedd, Cedd, Hed, Şems, Menaf, Menat, Lât adında putlar edindiler ve bunlara tapmağa başladılar.

kaynak: http://nebilersilsilesi1.darulerkam.altinoluk.com/hazret-i-salih-aleyhisselam/semud-kavmi/
>>>
...sayın yaşasın bilim,ad ve semud kavimlerinin varlığına inanıyormusunuz?

insan ateist olmayı görsün içeriden adeta kendini yöneten başka bir irade olduğunu farkeder. O irade kişinin aklına Allah ile ilgili ipucları gelse hemen devreye girer ve esir edilmis o kişiyi kendi istikametine cevirir. Ateist mantığı yoktur.Herşey tesadüfün işidir
Alt 11-09-2012, 00:02
Üye

aşağıdaki link, islami bir siteye aittir. orada Hz. Muhammed'in soy ağacının detaylarını görebilirsiniz.

http://www.islamtarihim.com/index.php?option=com_content&view=article&id=96:hz muhammedsoyu&catid=47:doumu-ve-genclii&Itemid=77

3. nesilden dedesiyle ilgili bir alıntı:
<<<
18- İbn Abdu Menâf: Asıl adı Muğire olan Abdu Menaf’ın künyesi Ebû Abdi Şems’tir. O doğduktan sonra annesinin onu ibadet amaçlı Menaf ismindeki putun yanına götürmesi sebebi ile de Abdu Menaf lakabını aldı.[15] Ticaretle meşgul olan Abdu Menaf aynı zamanda “Sidare” yani dış ilişkilerden de sorumlu idi.Bu sebepledir ki Abdu Menaf dış devletlerle önemli ilişkiler kurdu. Bizans, İran ve Habeşistan gibi dönemin büyük devletleri ile ticari anlaşmalara imza atarak Mekke ticaretinin dışa açılmasını ve bir yönüyle uluslar arası ticaretin gelişmesini sağladı.
>>>

bu arada "bir lokma bir hırka" lafının bir yalan olduğunu da yukarıdaki alıntıda görebiliriz.

amcasının oğlu Ebubekir'in asıl isminin (ilk doğduğunda verilen ismin) Abdullat olduğundan bahseden islami sitelere de rastladım. ama henüz kaynağına ulaşamadım. bu bilginin kaynağını bilen varsa, yazarsa sevinirim.

saygılar..

dinlerin kitaplarını; okuyup anlayana dinsiz, okuyup anlamayana dindar, okumadığı halde inanana yobaz denir.
Alt 11-09-2012, 12:27
kurtulusislamda kurtulusislamda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

kurtulusislamda´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...sayın yaşasın bilim,ad ve semud kavimlerinin varlığına inanıyormusunuz?
yaşasınbilim sizebir soru yönelttim,cevabı 1 ay verilmedi,yine vermemişsiniz,ad ve semud kavimlerini inanıyormusunuz?

insan ateist olmayı görsün içeriden adeta kendini yöneten başka bir irade olduğunu farkeder. O irade kişinin aklına Allah ile ilgili ipucları gelse hemen devreye girer ve esir edilmis o kişiyi kendi istikametine cevirir. Ateist mantığı yoktur.Herşey tesadüfün işidir
Alt 11-09-2012, 16:04
barristor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
barristor barristor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

amcasının oğlu Ebubekir'in asıl isminin (ilk doğduğunda verilen ismin) Abdullat olduğundan bahseden islami sitelere de rastladım. ama henüz kaynağına ulaşamadım. bu bilginin kaynağını bilen varsa, yazarsa sevinirim.

saygılar..
Vikipedi de bile EbuBekirin gercek isminin Abdülkâbe oldugu yazilidir.Ebu Bekir isminide musluman olduktan sonra almistir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ebu_Bekir
Alt 12-09-2012, 04:35
Üye

kurtulusislamda´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yaşasınbilim sizebir soru yönelttim,cevabı 1 ay verilmedi,yine vermemişsiniz,ad ve semud kavimlerini inanıyormusunuz?
ne maksatla sorduğunu biliyorum. o nedenle, bir sonraki soracağın soruya da cevap veriyorum (2. maddede).

1) ad ve semud kavimlerine inanmıyorum. onlara ait hiç bir arkeolojik bulgu veya yazılı eser yok. mitolojik efsanelerin dinsel metinlere aktarılmasıyla ortaya çıkmıştır. sümerlere, babililere vs. inanıyorum.

2) madem o kavimlere inanmıyorum, neden bunları (ve de kur-an'da bahsedilen diğer bilgileri) belge olarak sunuyorum, onu da açıklayayım.

kur-an'ı muhammed yazmıştır. ilk başlarda hatice ve varaka bin nevfel'den destek almışsa da sonraları onlara ihtiyacı kalmamıştır. ya da onların ölümüyle, ayetleri kendi yazmak zorunda kalmıştır.

bugün islam tarihi hakkında sahip olduğumuz tüm bilgiler neredeyse hadis ve kur-an kaynaklıdır.

siz bir yerde muhammed hanifti, başka bir yerde dedesinin ismi abduluzzay'dı derseniz çelişkiyi ortaya koymamda bir sakınca olmaz. çünkü kendi içinde çelişmektedir. islami olmayan kaynaklarla çelişse, sizlere laf anlatmak zor olur. o kaynakları kabul etmezsiniz.

dolayısıyla, islamı eleştirirken islam kaynaklarına başvurmak son derece doğaldır.

saygılar...

Alt 12-09-2012, 04:43
Üye

basmagul´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Vikipedi de bile EbuBekirin gercek isminin Abdülkâbe oldugu yazilidir.Ebu Bekir isminide musluman olduktan sonra almistir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ebu_Bekir
dostum onların hepsine baktım. abdülkâbe'yi de okumuştum.

bir isminin de Abdüllat olduğu linklerden biri aşağıda:

http://www.cevaplar.org/index.php?co...755&ctgr_id=46

kaynakları altta vermişler ama hangisinde olduğunu bulmak zor. o nedenle forumda sorma gereği duydum. elinde bu kaynaklardan olan varsa yardımcı olabilir.

<<
Asıl adı:
Cahiliye döneminde adı Abdülkabe’dir. Abdüllat ve Abduluzza diye de çağırılırdı. Müslüman olunca Peygamber efendimiz (s.a.v) tarafından Abdullah diye değiştirildi.
>>

<<
KAYNAKÇA
1) Hz. Ebu Bekir, Seyyid Süleyman Nedvi, Timaş Yayınları-İst-2004
2) Hz. Ebu Bekir, Bekir Burak, Rehber Yayınları-İst-2005
3) Hz. Ebu Bekir, Mahmut Sami Ramazanoğlu, Erkam Yayınları-İst
4) Muhtasar Hayatü’s Sahabe, M. Yusuf Kandehlevi, Ravza Yayınları-İst-2000
5) Fezail-i A’mâl, M. Zekeriyya Kandehlevi, Gülistan Neşriyat-İst
6) Kur’an-ı Kerim’de Sahabe, Dr. Ergün Çapan, Işık Yayınları-İzmir-2002
7) Cennetle Müjdelenen On Sahabe, Ahmed Kurucan & Zühdü Mercan, Feza Gazetecilik A.Ş.-İst-2001
8) Alevilik Nedir?, Mehmed Kırkıncı, EKEV Yayınları-İst-1987
9) Asrın Getirdiği Tereddütler, M. Fethullah Gülen, Nil Yayınları-1998
10) Fethullah Gülen’le On Bir Gün, Mehmet Gündem, Alfa Yayınları-İst-2005
11) Sahabeler Ansiklopedisi, Heyet-Nesil Yayınları-İst
12-Dört Halife’den Vecizeler Sözlüğü- Mehmet Yılmaz-Şule Yayınları- İst-2003
>>

saygılar...

Alt 30-09-2014, 20:19
Ozden Kurt Ozden Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benü Hanife reisi Sumame b. asal, hz Muhammed'in peygamberliğini kabul edince ona "dinden mi döndün" diye sorulmuş ! O da cevaben "Hayır fakat müslim oldum" demiştir. Aynı şekilde (halife) Ömer, Muhammed'in peygamberliğini kabul edince ona "Dinden döndü" demişler ! Ömer ise cevaben "Hayır, bilakis ben Müslim oldum" diye cevap vermiştir.

islamın sahih kaynaklarında yer alan (kütübü sitte) bu iki olay, bize şunu gösteriyor ki, İslam ve Müslümanlık kavramları hz Muhammed'den önce zaten vardı ! Dikkat edilirse Asal, dinden mi döndün sorusuna "Hayır" diye cevap veriyor ! hakeza ömer de "dinden dönmedim bilakis ben müslim oldum" diyor ! Demek ki bu kişiler hz Muhammed'in peygamberliğini kabul etmekle yeni bir dine girmiş değiller. o halde muhammed de yeni bir din getirmiş değil, mevcut dinin peygamberliğine aday olmuştur ve kabul görmüştür diyebiliriz.

pek ala, Putperestlerle birlikte, Asal, ömer ve Muhammedin de dahil olduğu bu dinin ismi nedir ? diye sorarsak !
islam mı ?

Hayır tabii ki... Bu gün dahil, tarihin hiçbir döneminde "İSLAM" adı altında nevi şahsına münhasır bir din var olmamıştır.
Günümüzde her nekadar biz dinimizi islam olarak isimlendirsekte, aslında bunun bir özel isim olmadığını biliyoruz. islam sadece bizim din anlayışımızı tanımlayan bir sıfattır. özel isim değil...

Cahiliye dönemindeki insanlar da kendi dinlerini "İSLAM" olarak tanımlıyorlardı ve tıpkı bizim gibi, onu bir isim değil, sıfat olarak söylüyorlardı.
Durumun böyle olduğunu neye dayanarak söylediğim sorulacak olursa; o dönem insanlarının isimlerindeki teoforuslardan (teolojik isimlerden) bu tespiti yapmak mümkün. örnekse: müseylemetü’l-kezzáb lakabıyla bilinen fakat asıl adı "müslim" olan bir kişinin varlığı islam kaynaklarında geçmektedir. (İbn Kesir, Fatiha, ilk ayetin tefsiri'ne bakabilirsiniz)

pek ala, Bir teoforus olarak "müslim" ismi bize neyi gösteriyor ?
cevap gayet basit: Bilindiği gibi islam sözcüğü, s-l-m kökünden gelip teslimiyet (esleme) manasına gelmektedir. işte arapçadaki bu 'teslimiyet' fiilinin failine "müslim" denilir.. O halde şunu net olarak görüyoruz: islam kavramı, hz. Muhammetten önce de araplar arasında bilinen ve özümsenen bir kavramdı ki onlar çocuklarına müslim ismini veriyorlardı...
ve fakat nevi şahsına münhasır bir din isimi olarak kullanılmamaktaydı islam... O zaman cahiliye dönemi arapların mensup olduğu dinin özel adı neydi !

islam kaynaklarında bu dönem arapların putperest oldukları ve dinlerinin de putperestlik olduğu söylenir. Ancak "putperestlik" de bir özel isim değildir.. o halde nedir bu dinin özel ismi ? yahudilik mi, hırıstiyanlık mı.. Hayır o da değil. peki nedir ?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil