Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-01-2014, 15:10
Erdem Alaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Erdem Alaca Erdem Alaca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Acaba şimdi bu tapu mevzusuna dair bir şeyler söylersek,bir şeyler değişir mi?
Kestiremiyorum ki sn. NOLAN... Belki aleyhimize dahi kullanılabilir emperyalistlerce:

"Hah şöyle yavaştan hizaya gelin bakalım... Gerisini de getireceğiz biz..."

...gibi.

Ancak benim kafamda asker-sivil, ve terörist-masum kavramları farklı yerlerde. Yani bu olayda "masum" kavramı, bana vicdan muhasebesi yaptırıyor (milli mesele boyutundan hariç olarak), yani "kurunun yanında yaş da yanmıştır" diye kesip atamıyorum kafamda...

Tabii bu demek değildir ki, uluslararası camia boyutu kazanmış bu "milli meselede", önceden de söylediğim gibi, emperyalistlerin her lafını kuzu gibi kesilip kabul edeceğiz... Haklı olduğumuz taraflarımızı savunacağız elbette...

1930'lar: Uçak ihraç ediyoruz, 2010'lar: Saman ithal ediyoruz...
Alt 26-01-2014, 15:23
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.Erdem Alaca;Bu meselede haksız olduğumuz taraf nedir?
Ortada soykırıma dair bir niyet yok..Masum insanları katleden Osmanlı askerleri yok..İyi niyetle ve mümkün olduğunca her yönüyle düşünülmüş bir tehcir kararı var..
Osmanlı nerede hata yapmış?
Sizin kafanızı karıştıran nokta neresidir?
Alt 26-01-2014, 15:30
Üye

Sizin kafanızı karıştıran nokta neresidir?
İşte şu anda bu insanların malvarlıkları konusu bir çıkmaz bana göre.
Bir ikinciside sn.NOLAN, kafamı kurcalayan, tehcir dışında başka bir çözüm bulunamaz mıydı Ermeni terörüne karşı?

Yani bunu şuna benzetmeye başladım: "PKK terör çetesi var, memlekete kan-ölüm saçıyor diye tutup tüm Kürt halkını bu topraklardan tehcir etmek"

Ama tabii Ermeni meselesinde, I. Cihan Harbi devam etmekte, dediğiniz gibi açlık-hastalık-sefillik kol gezmekte, imparatorluk çökmüş durumda, vs.

Siz benden daha iyi araştırıyorsunuz bu konuyu, ben hatalı düşünüyor olabilirim de elbet, müsaitseniz yukarıdaki kafamı kurcalayan sorulara cevap verebilirseniz sevinirim sayın NOLAN... Sağolun şimdiden...

Alt 26-01-2014, 15:55
Üye

Hayatta kalan Ermenilerin Osmanlı'dan alacağı hiç bir şey kalmamış..Osmanlı kurduğu komisyonlar aracılığı ile hayatta kalan tüm Ermenilere gereken neyse ödemiştir..Bu kayıtlı-belgelidir sn.Erdem..Ayrıca bu konu o kadar da önemli değildir..

Tehcir müthiş doğru bir karardır..Tehcir kararını veren sadece Osmanlı'da değildir..Tehcir bir soykırım da değildir..Mesela 2.Dünya savaşı sırasında Amerika,ülkenin batısındaki 112 bin Japon'u doğuya taşımıştır..Her ülke konjonktür gereği bu tür tehcir veya benzeri kararı verebilir..Tehcir de anormal bir durum yoktur yani..
Madem her şey doğru yapıldı,neden o kadar insan öldü?
Öncelikle salgın hastalık çok ciddi bir sorundur..Ölümlerin çok büyük bölümü hastalıktan olmuştur..Tabi açlığın,iklim şartlarının salgın hastalıkları artırması gerçeği de var..
Osmanlı'nın tehcir sırasında ölümleri durdurmak adına fazla yapabileceği bir şey yoktu..Osmanlı elinden geleni herşeyi yapmıştır..Bunu tüm kaynaklarda görebilirsiniz..

Şunu düşünün sn.Erdem..Sarıkamış'ta ne oldu?Osmanlı hatalıydı bu konuda ama böyle bir çıkarma da yapılmalıydı..Tamamen şartlar(iklim) yüzünden askerler öldü..
Tehciri de buna benzetebiliriz ama tehcirin tartışmasız çok doğru bir karar olduğunu da unutmayalım..Tehcir sırasında hastalıktan-açlıktan veya soğuktan ölenler için Osmanlı'nın yapabileceği fazla bir şey yoktu..Çünkü Osmanlı'nın kendi askeri de,kendi halkı da o zamanda açlıktan-hastalıktan veya soğuktan ölüyordu..Sistemin işlemesi,devletin bekası için herşeyin yapılması gerekiyordu..Bu esnada kayıpların olması,o şartlarda çok normaldir..

Anadolu'da bir Abd raporuna göre 600 bin Türk askerinin tifüsten öldüğü söylenir..Müthiş rakamlar bunlar..Biz bu rakamları bir kenara bırakıp,sadece Ermeni kayıplarını baz alarak Ermenilere soykırım uygulandı diyemeyiz..Aynı şekilde İran'da müthiş bir salgın vardır ve oradaki rakamlar milyonlar ile ifade edilir..
Alt 26-01-2014, 16:05
Üye

Hayatta kalan Ermenilerin Osmanlı'dan alacağı hiç bir şey kalmamış..Osmanlı kurduğu komisyonlar aracılığı ile hayatta kalan tüm Ermenilere gereken neyse ödemiştir..Bu kayıtlı-belgelidir sn.Erdem..
Bu konuyu bilmiyordum sn.NOLAN. Şimdi bunun aksini söyleyen arkadaşlarımın yorumlarını bekleyeceğim bu konu hakkında.

tehcirin tartışmasız çok doğru bir karar olduğunu da unutmayalım..
İşte bu konuda tam tatmin olamıyorum sn. NOLAN, yani yukarıda verdiğim "PKK yüzünden tüm Kürt halkının sürülmesi" benzetmesinden alamıyorum kendimi.

Bunda biraz daha aydınlatabilirseniz sevinirim, "neden tehcir en doğru karardı?" gibisinden. Sağolun...

Konu Erdem Alaca tarafından (26-01-2014 Saat 16:06 ) değiştirilmiştir. Sebep: Bir yazım yanlışı giderildi.
Alt 26-01-2014, 16:31
Üye

Ruslarla işbirliği yapıp Osmanlıları katleden Ermeniler yüzünden,tüm Ermeniler sürülmüş değildir..Bu da bir yanılgıdır..Katolik ve protestan ermeniler,öğretmenler,zanaatkarlar,hastalar,özürlü ler,diplomatik dokunulmazlığı olanlar,savaş bölgesi dışında olanlar,komitelerden uzak olan Konya-İzmit gibi yerlerdeki ermeniler..vb tehcire tabi tutulmamışlardır..
Balkanlardaki durum endişe verici bir boyutta..Sürekli Balkanlardan Türkler göç ettirilmekte..Osmanlı'nın sığınabileceği tek yer Anadolu..Böyle bir durumda Anadolu'daki Ermenilerin isyan ederek bağımsızlık mücadelesine girişmeleri,tehcir kararının alınmasında etkili olmuştur..Bu karar siyasi bir karar değildir..Bu karar tamamen askeri ve güvenlik endişesi altında alınmış bir karardır..Bu karar alınmasa idi,tüm Anadolu'daki Ermenilerin şantajla bağımsızlık mücadelesine girişmeleri sağlanır ve o zamanda Anadolu'da bir bağımsız Ermeni devleti kurulması ve Osmanlı'nın yok olması kesinleşirdi..Osmanlı için tehcir kararı var olup/olmama kararıdır..

Dipnot:''Ermenilerin Osmanlı'dan alacağı hiç bir şey kalmamıştır'' sözlerime kanıt olarak 3 kitap gösteriyorum..Buyrun;
http://www.nadirkitap.com/ermeniler-...ap1286664.html
http://www.idefix.com/kitap/ermenile...0QJ84NN7TK8VCK
http://www.idefix.com/kitap/ermeni-s...HUQE1SWVZWCJJW

Konu Ahlaksız tarafından (26-01-2014 Saat 16:38 ) değiştirilmiştir.
Alt 26-01-2014, 16:38
Üye

Teşekkür ederim sn. NOLAN... Geçen gün forumda önerdiğiniz kitabı da bir müddet sonra alıp okuyacağım. (karma yazarlı olan kitap)

Alt 26-01-2014, 16:41
Üye

Erdem Alaca´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Teşekkür ederim sn. NOLAN... Geçen gün forumda önerdiğiniz kitabı da bir müddet sonra alıp okuyacağım. (karma yazarlı olan kitap)
O kitap bu meselenin anlaşılması için yeterlidir..Özellikle baş ve orta kısmı çok doyurucudur..
Alt 26-01-2014, 17:36
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

@Nolan,

Sarıkamış harekatının hazırlıkları sırasında henüz Suriye'de savaş yoktu. Kafkas Cephesi açıp Ruslara'a saldırmak isteyen Enver buradan bölgeye asker kaydırdı. Bu askerler Suriye iklimine göre teçhiz edilmişlerdi. Enver'in Almanlar'dan yardım beklediği fakat bunun gelmediği söylenir. Yani o askerler yazlık kıyafetle dondurcu soğukların yaşandığı bir cepheye sürülmüşlerdi. Bu yüzden ciddi bir kısmı savaşmaya fırsat bulamadan donarak hayatını kaybetti.

Şimdi bu adamları donacaklarını bile bile cepheye süren Enver'e elinden geleni yapıp iyi niyetiyle savaşıp da kaybetmiş bir komutan olarak mı bakacağız? Yoksa bir sürü vatan evladının katili olarak mı bakacağız? Ermeni techiri için yürüttüğün hastalıklı aklı burada da yürütürsen Enver'in de masum olduğu sonucuna varmalısın. Onca vatan evladığının telef olmasını Enver'in hırslarına, askerlerin insan olduklarını umursamamasınaa değil savaş şartları, iklim koşulları vesaireye bağlayıverirsin. Durumu gelmeyen Alman yardımına falan da bağladın mı, Enver bu harekat kararı açısından techir kararını verenler kadar masum olur.

Sen Enver'i savunma amacı güt ya da gütme, farketmez. Enver'i savunmak isteyen biri senin kafanla Enver'i bu harekat açısından masum yapabilir. Seninki ne kadar mantıklı olursa bu da o kadar mantıklı olur.

NOLAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ruslarla işbirliği yapıp Osmanlıları katleden Ermeniler yüzünden,tüm Ermeniler sürülmüş değildir.
Yüzde yüzü sürülmüş değillerdir. Ama alakasız yerlerdeki Ermeniler de pek ala sürülmüştür. Hepsinin sürülmediğine dair örnek gösterip de sadece cepheye yakın olanlar, "sürülmesi gerekli olanlar" sürülmüş palavrasını atoyorsunuz ama yemezler. Alakasız yerlerdekilerin sürülmesi bile techirin amacının masumane olmadığını göstermeye kafi.

Yozgat Boğazlıyan Kaymakamı Mehmed Kemal Ermeniler'i katletmekle suçlandığında Ermenileri sürmediğini söylememiştir, yalnızca verilen emirleri yerine getirdiğini, sürgün sırasında Ermeniler'e kötü davranmadığını söylemiştir.

Arızayı Doğu'dakiler çıkarıyorsa İç Anadolu'dakini neden sürüyorsun? Al eline bir haritada bak bakalım Yozgat nerede? Kayseri nerede? Namussuz Ermeniler İç Anadolu'da mı devlet kurmaya kalkmışlar? Onu yapmadılarsa kesin başka bir şeyler yapmışlardır.

Sanki senin karşında devletin resmi tezlerini yemeye dünden razıları var da resmi tarih kadar pişkince, arsızca gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorsun. Bunu yaparken de resmi tarih gibi zekamıza hakaret ediyorsun.

Mehmed Kemal

Mehmed Kemal Bey (ö. 10 Nisan 1919), I. Dünya Savaşı'nın son yıllarında Yozgat mutasarrıfı ve Boğazlıyan kaymakamı olan Osmanlı bürokratı.

I. Dünya Savaşı'nda Rus hükûmeti ile ilişkili Ermeni ahaliden kurulu çeteler Türk nüfusa karşı saldırı ve katliamlar yaptılar. İktidardaki İttihat ve Terakki Fırkası, ilçede bulunan tüm Ermenilerin Suriye'ye sevk edilmesini mülkî amir olarak Kaymakam Kemal Bey'e emretti. Kemal Bey de bu kararı uyguladı.
Hayatta kalan Ermenilerin Osmanlı'dan alacağı hiç bir şey kalmamış..Osmanlı kurduğu komisyonlar aracılığı ile hayatta kalan tüm Ermenilere gereken neyse ödemiştir..
Senin yalanını öpeyim, Nolan. Kitaplarını da ayrıca öpeyim. Yüzüne tükürülse yarabbi şükür diyeceksin yemin ederim. Yazışmaya zaten değmezsin, bunu çok önce gösterdin. Ama vaktin o kadar çok ki, o kadar çok yazıp o kadar çok saçmalıyorsun ki insan, ister istemez meydan senin palavralarına ve hastalıklı aklına kalınca rahatsız oluyor.

Zeka geriliği, cehalet ve ahlaksızlık birleşmiş; adı da Nolan olmuş.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 26-01-2014, 19:54
Üye

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Senin yalanını öpeyim, Nolan. Kitaplarını da ayrıca öpeyim. Yüzüne tükürülse yarabbi şükür diyeceksin yemin ederim. Yazışmaya zaten değmezsin, bunu çok önce gösterdin. Ama vaktin o kadar çok ki, o kadar çok yazıp o kadar çok saçmalıyorsun ki insan, ister istemez meydan senin palavralarına ve hastalıklı aklına kalınca rahatsız oluyor.

Zeka geriliği, cehalet ve ahlaksızlık birleşmiş; adı da Nolan olmuş.
Belgeyse belge,kanıtsa kanıt..Buyrun,hodri meydan diyorum ama bana yazılanlar bunlar işte..!

Ayrıca benim bir taraf olmadığımı da belirtmem lazım..Kürtler-Türkler-Osmanlılar veya Ermeniler benim zerre umurumda değil..Ben sadece gerçekten o zamanda ne olmuş diye birazcık okudum ve okuduklarım bana ''Ermeni soykırımı'' söyleminin bir zırva olduğunu her yönüyle kanıtlıyor..

Şöyle bir teşbih yapabilirim..Tanrı'ya iman edenlere ''nerede-ne yapıyor bu Tanrı?'' diyorum..Bana en ufak bir argüman sunamıyorlar..Ermeni soykırımına iman edenlere de ''Osmanlı nerede-nasıl-ne zaman soykırım uyguladı?'' diyorum ama bana söyledikleri hiç bir şey yok..Bırakın bu iman etmeyi ve gerçekleri görün/öğrenin artık..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil