Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim > Psikoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-01-2008, 09:13
Seyyar Seyyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart Bipolar Bozukluk (manik Depresif B.)

Bipolar bozukluk veya iki uçlu duygudurum bozukluğu, eskiden manik depresyon, manik atak veya manik depresif bozukluk olarak bilinen hastalıktır. Bipolar bozukluk, kişinin depresyon ve/veya mani, hipomani, ve/veya karışık durumlar geçirdiği duygudurum bozuklukları sınıfını tanımlayan tanısal kategoridir. Kişinin, depresif eğilimlerin yoğun yaşandığı dönemlerle, taşkınlık, coşkunluk olarak tanımlanabilecek mani dönemleri yaşadığı, bu bağlamda Bipolar Bozukluk ya da Manik Atak olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır.

Belirtileri
Kişiden kişiye değişiklikler göstermekle birlikte Bipolar Bozuklukda şu belirtiler görülür.
  • Ortalama başlama yaşı 21'dir. İlk atak erkeklerde genelde mani olurken, kadınlarda depresyon olur.
  • Uyuşturucu ve alkol kullanımı sonrasında da gelişebilir.
  • Manik dönemden deporesyona geçiş ani ve trajik olabilir.Depresyona ağır anksiyete panik ataklar eşlik edebilir
  • Aşırı konuşma eğilimi gözlenir. Kişi, olağan durumundan farklı ve belirgin bir biçimde hızlı ve sürekli konuşma eğilimindedir.
  • Zihinsel etkinlikler hızlanmıştır. Düşünceler ve çağrışımlar birbiri ardı sıra gelir. Kişi, çağrışımlar ve düşünceler arasında eleme yapmakta zorlanır. Bu durum "çağrışımlarda gevşeme" ve "düşüncelerde sıçrama" olarak da bilinir.
  • Kişi dikkatini belirli bir konu üzerinde, belirli bir süre tutmakta zorlanır. Zihinsel süreçler ve bunlara bağlı olarak konuşmalar, konudan konuya geçmekte, sıçramaktadır.
  • Toplumsal ilgi belirgin bir biçimde artmıştır. Kişi çok daha sosyal, çok daha girişken, çok daha atak olur.
  • Sonuçlarını hesaplamadan, yaşamdan zevk almaya yönelik etkinliklere girişilir. Çoğu geçici bir hevese yönelen etkinliklerdir bunlar. Giyiniş biçimini birden bire köklü bir şekilde değiştirme, toplumsal kuralları zorlayan cinsel deneyimlere girişme, hesapsız para harcama, ayna karşısında uzun süre vakit geçirme gibi belirtiler kendini gösterir.
  • Uyku gereksinimi düşer, günlerce uyumadan yaşarlar. Buna rağmen kendilerini iyi hissederler, hastalığın en önemli belitisi de budur ve sonuç itibari ile bir döngü yaşanır.
  • Aşırı ve abartılı bir özgüven görülür. Kişi kendini, her şeye gücü yeten, her sorunu çözebilecek, giriştiği her işin üstesinden rahatlıkla gelebilecek bir durumda algılar.
  • Hastada sanrı ve varsanrı, ani saldırganlık ve ani hakaret gözlemlenebilir.
  • Hastalar genelde uzun yıllar depresif bozukluk teşhisleri alabilir teşhis için hasta yakınlarını dinlemek daha dogrudur keza hasta kendi gerçek durumunun farkında olmayabilir ya da tersi hasta olarak tanımlanmamak korkusuyla hastalığını saklama ya da hekimi yanıltmaya çalışabilir.
    Hobilerine ve kabiliyetlerine bağlı olarak manik dönemde fazlasıyla üretken olurlar.
Manik ataklar sırasında kişi, son derece yaşam dolu, neşeli, canlı, mutluluktan uçan bir insan görünümü verir. Bununla birlikte aşırı tutumlar sonucu davranışlar, aile sosyal ve iş yaşantısı bozulur.

Tedavisi
Tedavi edilmediği durumda ağır bir seyir izleyebilen bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse, *:cry: * kişi önce parasını, sonra işini, sonra eşini, sonra diğer dostlarını kaybedebilir; dolayısıyla, herşeyini kaybetmeden kendisine yardım edilmelidir.

Bipolar Bozukluk bazı kişilerde mevsimsel bir dalgalanma gösterir. Sonbahar ve kış, depresif durumun, ilkbahar aylarıysa manik atakları gözlendiği aylardır.

Duygudurumların yoğunluğu ve süresi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

Bipolar Bozukluk tedavisinde ilk tercih olarak duygudurum düzenleyicisi denilen ilaç grubundan Lithuril marka adlı lityum karbonat tuzu kullanılır. Türkiye'de yaklaşık 30 bin kişi tarafından lityum kullanılmaktadır. Yinelenen bir pataloji olması nedeniyle lityum tabletlerinin ömür boyu alınması gerekebilir. Tedavi sırasında düzenli olarak lityum kan testleri yapılır. Serum lityum seviyesine göre psikiyatri uzmanı doktor lityum dozunu belirler. Manik atak döneminde 0.8-1.2 mEq/L, uzun dönemli idame tedavisinde ise 0.8-1.0 mEq/L serum lityum seviyesi hedeflenir.

Tedavi Sonrası

Lityum tabletlerinin bazı yan etkileri görülebilir, bulantı, kusma, sık su içme gereksinimi, ellerde titreme ve kilo alma gibi. Hamilelik dönemleri süresince lityum kullanımına ara verilmelidir.

Kişinin ömür boyu uykusuz ve susuz kalmamaya, alkol kullanmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Gerginlik yaratabilecek durum ve ortamlardan kaçınılmalıdır.

İlaçla tedavi, hastalığın kontrol altına alınması içindir. Esas olan bir psikologun tedaviye katılmasıdır. Bipolar Bozukluğun sağaltımı, genelde kişinin depresyon etkilerine daha açık olması sonucunu getirir. Kişi, bir psikoloğun yardımıyla, depresyon eğilimlerine karşı bir savunma geliştirmelidir. Yine de manik ataklar önlense bile, kişide genel bir durgunluk gözlenebilir. Kişi, bu eğilime karşı da hazırlıklı olmalı, bitkiselliğe kadar varabilecek süreçlere müdahale etmelidir. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. *

(Bu hastalığın çoğu döneminde din'e aşırı ilgi olabilir)

Kaynak Vikipedia
Daha Fazla Bilgi İçin Bipolar Bozukluk
Alt 10-01-2008, 02:44
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Re: Bipolar Bozukluk (manik Depresif B.)

Bu baslik gecici olarak kitlenecegine, neden sandik odasina alindi meral ettim.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 06-02-2014, 18:35
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Arkadaslar bu rahatsızlıkları mücadele eden yada tedavi süreci konusunda yardimci fikirlere sahip üye var mı aramızda ?
Alt 06-02-2014, 20:45
Erdem Alaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Erdem Alaca Erdem Alaca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende var bu rahatsızlık sn. Natan, raporum da var hatta. İlk mesajda bahsedildiği gibi Lithium kapsülleri kullanıyorum, ama kronik major depresyon tanısı da bende olduğu için, bunun dışında da ilaçlar kullanıyorum. Tabii psikiyatrın reçete ettiği şekilde kullanılıyor bu ilaçlar, yanılıyor olabilirim ama sanki siz doktorsuz ilaç kullanmak istiyormuşsunuz gibi bir zanna kapıldım - asla yapmayın bunu... Bir aspirin, gripin gibi değildir bu psikiyatrik ilaçlar.

1930'lar: Uçak ihraç ediyoruz, 2010'lar: Saman ithal ediyoruz...
Alt 07-02-2014, 16:01
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

BEnim bir arkadaşım var ve onun için sordum aslında. Tedaviye ihtiyacı var ne yapılması gerektiğini konusunda ben bir şey bilmiyorum fakat yine de iyi bir arkadaşım. Ona yardımcı olmak istiyorum bakalım eğer senin de bir düşüncen varsa bir fikrin varsa lütfen paylaş. Agır bir ilaç tedavisi uygun mu lityum dan haberim var fakat bilmiyorum . Oa yardımcı olmak istiyorum kendisi ile hastaneye gittik ve bu rahatsızlığa sahip olduğunu öğrendik onun için üzülüyorum elimden ne gelir? Alternatif tedavi? fakat sen de aynı tecrübeleri yaşadıysan lütfen burada paylaşmak istersen paylaşabilirsin sormamın sebebi buydu
Alt 07-02-2014, 17:04
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Benim bildiim, genellikle bipolar hastalari kendilerinin hasta oldugunu kabul etmez, tum semptomlari gormezden gelir ve genellikle doktora bile gitmek istemez. Suclu hep yakinlari ve diger insanlardir. Senin arkadasin doktora gittiyse, doktorun zaten ilac tavsiyesi olmasi gerekir. Ilaci zorla veremezsiniz, cunku bipolar kisiler, kendilerini hasta gormezler diye biliyorum. Yakinlarimdsan uc kisi biliyorum ve ucunun de tepkileri birbirine benziyor.

Alt 07-02-2014, 17:41
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

@Natan,

Manik depresik bozukluk ile depresyon aynı şeyler değil. Depresyonda yoğun üzüntü, pişmanlık, kaygı, suçluluk duygusu vs. vardır ve şiddetine göre bu duygular insanı intihara kadar götürebilir.

Ancak bu başlığa konu hastalık başka bir şey. Bunda kişi birbirini takip eden dönemler halinde iki uçta geziniyor. Ya depresyondaki gibi hayata küsüyor, hiç bir şey yapmaya güç bulamıyor. Ya da yorulmak bilmiyor, müthiş bir özgüvenle, sonunu düşünmeden sonradan çok pişman olacağı işler yapıyor. Tabi sürekli iki uçtan birinde gezmek zorunda değil, pekala "normal" dönemleri de oluyor. Bunların süresi, döngülerin sıklığı falan kişiden kişiye değişir.

Bu kişilerin bir kere hayatları boyunca doktor kontrolü altında olmaları gerekir. Doktor ne diyorsa onu yapacaksınız. Alternatifi falan yok bu işin.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 07-02-2014, 19:03
Erdem Alaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Erdem Alaca Erdem Alaca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

eğer senin de bir düşüncen varsa bir fikrin varsa lütfen paylaş.
Ben de sn. murted'e katılıyorum, işin uzmanından başka (doktorlar) bir yol düşünemiyorum; zira ciddi rahatsızlıklar bu psikolojik rahatsızlıklar - misal, genç yaşta intihara kadar götürebiliyor insanları.

Şöyle bir durum var, çevremde de duyuyorum bazen kendi kendine antidepresan kullanan insanları, çok yanlış buluyorum. Bir örnek mesela; ben senelerdir çekiyorum bu illeti (psikolojik rahatsızlıklar); sürekli hap, damla, vb. kullanıyorum ama çok enteresan; şu son depresif atak dönemimde beni iyileştiren ilaç: Lamictal isminde -aslen sara hastalığı tedavisinde kullanılan- ilaç oldu... Şimdi "Sara" nere "depresyon" nere? Sıradan bir insan haliyle bilemez bunu, bunun gibi...

1930'lar: Uçak ihraç ediyoruz, 2010'lar: Saman ithal ediyoruz...
Alt 07-02-2014, 19:10
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Kendini iyi hissettigine sevindim sevgili Erdem Alaca. Umarim, ilacla da olsa, normal hayatini surdurursun ki zaten iletilerinden boyle gorunuyor.

Alt 07-02-2014, 21:38
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Erdem Alaca´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şöyle bir durum var, çevremde de duyuyorum bazen kendi kendine antidepresan kullanan insanları, çok yanlış buluyorum. Bir örnek mesela; ben senelerdir çekiyorum bu illeti (psikolojik rahatsızlıklar); sürekli hap, damla, vb. kullanıyorum ama çok enteresan; şu son depresif atak dönemimde beni iyileştiren ilaç: Lamictal isminde -aslen sara hastalığı tedavisinde kullanılan- ilaç oldu... Şimdi "Sara" nere "depresyon" nere? Sıradan bir insan haliyle bilemez bunu, bunun gibi...
Bizim peder uykuya dalmakta güçlük çekiyordu. Doktor kendisine seroquel yazmış. Şöyle çentikli bir şeydi. Prospektüsü okudum neymiş la bu diye. İlaç, bildiğin şizofreni gibi psikotik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyormuş. Başta ne oluyoruz derken ufak bir araştırmayla ilacın yan etkilerinden birinin uyuklama olduğunu, doktorun bu yüzden bundan yazdığını anladım. Zaten yatmadan evvel çok küçük bir dozda alıyordu, çentikli yerden falan bölüyordu.

https://eksisozluk.com/entry/8954696

Bir arkadaşın da iştah problemi varmış. Doktor ona antidepresan yazmış. Başta anlam verememiş. Meğerse ilacın yan etkilerinden biri kilo aldırmasıymış.

İlaçlar bazen tedavide yan etkilerinden faydanılmak için dahi kullanılabiliyor.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!

Önerilen Siteler