Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri > Alevilik

Konu Kapatılmıştır

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-08-2015, 03:33
Bedevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bedevi Bedevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Evet forumda yazdığım bazı yazılarla eğleniyor ve gülüyordum ama bir amacım daha vardı ki o da başkalarından beklediğimiz eleştiriye yönelik hoşgörülü tutumu kendimizin çoğu zaman gösteremediği konusuna dikkat çekmek, bir farkındalık yaratmaktı. Fakat bunun ötesine geçen bir amacım olduğu konusunda bir mana çıkarıldıysa özür dilerim.

Son açtığım iki başlığın silinmesini istirham ediyorum. En azından kendi yazılarımın. Zira mazide mensup bulunduğu söz konusu mezhep sebebiyle ayrımcılığa uğramış insanlar olabilir. Böyle insanları rencide etmekte beni üzer.

Üzüntülerimi belirttiğim, hatalı olmuş olabileceğimi itiraf ettiğim bu yazıyı da , rencide olan ve kırılan insanların duygularını onarmak adına forumda isterseniz yeni bir başlık altında açabilirsiniz.

Sevgilerimle...
Alt 07-08-2015, 04:08
Boolean Boolean isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bedevi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fakat bunu söyleyerek, yaptın. Bu da bilinçaltındaki ırkçı ve faşizan eğilimlerin bir dışavurumu olsa gerek.

Yazık...
Bu biraz senin kimliğini ortaya koymak, ona göre neyi niye yaptığını tanımlamak için. Bence de altında ayrımcı dürtüler var.

Yoksa seni tanımlama ve haber verme ihtiyacı duymazlar yani.

Çünkü bunu bulacaklar sonra seni ona göre bir gruba sokacaklar.

Ermeni olmasılın ki;

"Türkleri aşağılayasın"

"İslam dışı köklerin olmalı ki; İslamla bağlantılı inançlara cephe alasın."

gibi.

Bu forumda Arap toplumuna yönelik üretilen ırkçılık boyutundaki sözüm ona ''ateizm'' argümanların varlığı bile bu konudaki vurdum duymazlığınızın bir göstergesi olsa gerek. Arap değilim ama bu midemi bulandırıyor.
Ben de rahatsız oluyorum bu tür şeylerden.

İşte provokasyona bu nedenle geliyor ve katliamlar da bunlar yüzünden oluyor.

Bağnazlık sadece din ile olmadığı için, dinden çıkınca da bağnazlık ortadan kalkmış olmuyor.

Şiddete ve nefrete sebep olan tüm etmenleri ortadan kaldırmadan bunlar çözülcek gibi değil.

Forumda ve diğer online ortamlarda görmüyor muyuz işte. Dinden çıkıyorlar, sonra Ateizmi bayrak gibi sallamaya başlıyorlar bu sefer.

Ateizm bir özellik olabilir mi yahu.

"En büyük özelliğim kurtadamlara inanmamam" diye bir şey olabilir mi yani.

Ne zaman insanlar kendilerini birey olarak tanımlamaya ve bunun üzerinden kimlik oluşturmaya başlarlar, işte o zaman bireyleri hariç istedikleri kadar en sert eleştirileri alsınlar, hakaretleri duysunlar hiçbir şekilde bundan rahatsızlık duymazlar.

İsterse Türkler pislik desinler. Ateistler de çok salak desinler. Bu Komünistler de moron desinler, bu sosyal demokratlar embesil desinler.. Ne derlerse desinler.

Çünkü sen bir bireysin.

Bir grubun içinde değilsin. Bir gruba dahil olmak zorunda da değilsin.

Komünizm kafana yatsa bile. Komünistler grubunun içinde kendini var etmeye ihtiyaç duymamalısın. Liberalsen liberaller masasında bir eleman olmaya ihtiyacın olmamalı.

Yoksa bu durum, dini cemaat üyesi olmaklan farklı bir şey değil bana göre.

A kişisi B kişisi C kişisi D kişisi var.

A ve B ve C birleşiyor X'i yaratiyor.

D, X'i eleştirdiği anda X, A,B ve C'den üstün hale geldiği için... 3'ü birden D'ye saldırıyorlar. X'in kölesi, kulu oluyor. X bunları kontrol ediyor artık.

X = Devlet
X = İslam
X = Komünizm
X = Avrupa Birliği
X = Nato
X = Türklük
X = PKK

vs....

Bu X elle tutulur, gözle görülür bir şey mi peki? Değil.

Aynı katliam yapmalarına, birbirlerini öldürmelerine sebep olan birçok diğer şey gibi insanı aşmış soyut bir şey.
Alt 07-08-2015, 11:43
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Benim annem alevidir ki bir dine mensup olmasam bile bu beni Alevilik ile ilişkilendirir sanırım. Benim amacım burada göz ardı edilen, varlığının farkındalığına bile sahip olunamayan bazı tabuları yıkmaktır. Diğer dinlere yönelik eleştirilerde beklenilen hoşgörü ve ifade hürriyetine saygı, Alevilik söz konusu olduğunda göz ardı ediliyor.Neymiş Aleviler çok açık fikirliymişte, çok acı çekmişlerde... Bana ne! Alevilikte diğer tüm dinler gibi akıl dışıdır( Bunu ailesinin bir yanı alevi inancına dayanan biri olarak söylüyorum.). Bunların inançlarının merkezinde olan Ali, Beni Kureyza soykırımında 400 Yahudinin kafasını tek başına kesen adamdır. Hasan ise durmadan kendine kadın alıp boşayan, bu sebeple kendisine ''çok boşayan'' ismi takılan bir zampara. Hüseyin desen sırf dedesi sebebiyle iktidar üzerinde hak iddia eden bir kabileci. Kimse kusura bakmasın bunların karşısında bulunan Muaviye ve Yezit bunlara kıyasla daha tercih edilebilir bir alternatif teşkil etmektedir.

Anne tarafımdan gördüğüm kadarıyla Aleviler ideolojik olarakta Sünni kardeşlerini aratmayacak bir bağnazlığın içindedir. Koyu bir Kemalizm, zaman zaman ırkçılığa kayan bir milliyetçilik ya da anti-demokratik bir soluculuk anlayışı.

Benim amacım biraz tahrik ederek bu zihniyete biraz beyin jimlastiği yaptırmaktı. Fakat senin dışında hala söylediklerimin anlamını bire bir alan, arkasındaki mizahi vurguları kavrayamayan insanları gördükçe boşa zaman harcıyorum sanırım diyorum kendi kendime...

Bunlar sanırım umutsuz vaka...

Beyin jimnastigi icin, once forumu iyice okuyalim.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=36910

Arkadaslar, bu bolum islama dahil olmayan Alevi ogretisini incelemek amacli, ayni dusunceyi savunan arkadaslarin ricasi uzerine acilmistir.

Islam kaynaklarinda gecen Ali ve islamlasmis Alevilik hakkinda yapacaginiz elestiri veya yorumlar icin Islam forumunu kullaniniz.

Son açtığım iki başlığın silinmesini istirham ediyorum.
Basliginizi silinmemis(zira birden cok sayida mesaj yemis bir baslik), benzer sekilde ornek teskil etmesi icin tarafimdan kitlenmistir.
Konu Kapatılmıştır

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil