Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-04-2017, 21:19
gungormez gungormez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Mühürsüz oy pusulalarının tamamında ‘Evet’ çıktı

AKAM'ın sahibi Özkiraz: Mühürsüz oy pusulalarının tamamında ‘Evet' çıktı

'Referandumdan Evet çıkarsa şirketi kapatırım' diyen ve sonrasında şirketini kapatan AKAM'ın sahibi Kemal Özkiraz, referandum sonuçlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

20:5917 Nisan 2017

Gündem

98
PAYLAŞIM

AKAM'ın sahibi Kemal Özkiraz, "Evet çıkarsa kapatırım" dedi ve araştırma şirketini kapattı. Bunu bir yenilgi olarak görmediğini söyleyen Özkiraz "1 milyon oyun iptal edildiği, 2.5 milyon oyun mühürsüz kullanıldığı bir ülkede anket yapmanın ne anlamı var" görüşünü savundu. "Benim partilerden, sandık gözlemcilerinden aldığım bilgiler, mühürsüz oy pusulalarının tamamında ‘Evet' çıktığı yönünde. Böyle bir şey tesadüfle açıklanamaz" iddiasında bulunan Özkiraz, "Benim edindiğim bilgiler en çok mühürsüz oy pusulasının Güneydoğu'da, Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı yerlerde olduğu yönünde. YSK bunu açıklamalı" diye konuştu.
Referandumdan ‘Evet' çıkması halinde anket şirketini kapatacağını açıklayan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'nin (AKAM) sahibi Kemal Özkiraz, dediğini yaptı, şirketi kapattı.
İLGİLİ HABERSon dakika... AKAM başkanı şirketini kapattığını açıkladıYenildiği için değil anket yapmanın anlamsız hale gelmesi nedeniyle bu kararı aldığını belirten Özkiraz "1 milyon oyun iptal edildiği, 2.5 milyon oyun mühürsüz kullanıldığı bir ülkede doğruyu bilip bilmediğimize, yanılıp yanılmadığımıza emin olamadığımız bir ortamda anket yapmanın ne anlamı var" diye sordu.
Özkiraz, Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz zarf ve oy pusulalarının da kabul edilmesi kararının gölgesinde sonuçlanan referandum sonuçlarını Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'ya değerlendirdi. Anayasa değişikliği referandum sonuçlarını hile iddialarını dikkate almadan okuyamayacağını söyleyen Özkiraz şunları ifade etti:
"Benim partilerden, sandık gözlemcilerinden aldığım bilgiler, mühürsüz oy pusulularının tamamında ‘Evet' çıktığı yönünde. Böyle bir şey tesadüfle açıklanamaz. YSK'nin acilen kaç mühürsüz oy pusulasının kabul edildiğini açıklaması gerekiyor. Bu seçim sonucunu etkilemeyecek sayıda olsaydı zaten YSK açıklar, kimse de itirazını sürdürmezdi. Belli ki mühürsüz oy pusulaları bu seçim sonucunu belirlemiştir. Bazı kaynaklar 2- 2.5 milyon oydan bahsediyor. Bu da katılıma göre yüzde 6 gibi bir orana tekabül ediyor. 900 bin oyun geçersiz sayıldığı bir yerde mühürsüz oy pusulası gerçekten bu kadar fazlaysa ortada bir hile var demektir. Hileli bir seçimi okumak nasıl doğrudur bilemiyorum."
"EN ÇOK MÜHÜRSÜZ OY DOĞU'DAN"
YSK Başkanı Sadi Güven, referandum oylaması sonrası yaptığı iki açıklamada da kabul edilen mühürsüz oy sayısını ve dağılımını vermedi. Özkiraz'a göre ise bu oyların büyük kısmı doğu illerinden: "Benim edindiğim bilgiler en çok mühürsüz oy pusulasının Güneydoğu'da, Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı yerlerde olduğu yönünde. YSK bunu açıklamalı. Hangi bölgede ne kadar mühürsüz oy pusulası vardı? Bunların kaçı evet, kaçı hayır çıktı. Seçimin sonucuna etki edebilecek düzeyde mi?"
"Ortaya çıkan iddialar ve somut bazı videolar üzerinden muhalefetin hemen harekete geçip seçimin durdurulmasını istemesi gerekirdi" diyen Özkiraz, bundan sonrası için bir değişiklik beklemediğini söyledi.

http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/...cikti-1800813/
Alt 18-04-2017, 11:05
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hdp'nin önde gittiği illerde referandum sonuçları: (kopyaladığım için sayılar yanyana çıkıyor.)

sol taraf hdp(hayır) sağ taraf akp(evet)

Hdp(Hayır) Akp(Evet)

ŞANLIURFA
16 Nisan 29,2 70,8
1 Kasım 28,5 64,6
7 Haziran 38,5 46,7

MARDİN
16 Nisan 59 41
1 Kasım 68,5 28,5
7 Haziran 73 19

DİYARBAKIR
16 Nisan 67,6 32,4
1 Kasım 72,8 21,4
7 Haziran 79,1 14

BATMAN
16 Nisan 63,7 36,3
1 Kasım 68,2 28,4
7 Haziran 72 28

SİİRT
16 Nisan 59,4 40
1 Kasım 49 43
7 Haziran 60 30

MUŞ
16 Nisan 49,5 50,5
1 Kasım 61 33
7 Haziran 71 24

BİTLİS
16 Nisan 40,6 59,4
;1 Kasım 49 43
7 Haziran 60 30

VAN
16 Nisan 57 42
1 Kasım 65 30
7 Haziran 74 19

HAKKARİ
16 Nisan 67 32
1 Kasım 83 12
7 Haziran 86 9

ŞIRNAK
16 Nisan 72 27
1 Kasım 85 11
7 Haziran 85 8

AĞRI
16 Nisan 57 43
1 Kasım 68 27
7 Haziran 78 16

IĞDIR
16 Nisan 65 35
1 Kasım 53 31
7 Haziran 57 11

Hepsinde uçuk artışlar var. Yani evet çıkmasını sağlayan kesim kürtler oldu diyebiliriz. Mhp'den beklenirken kürtlerden destek gelmesi de ilginç. Sizce bunun açıklaması ve nedeni ne olabilir?
Alt 18-04-2017, 11:27
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Nedeni su: polisler iyi is cikarmis. Ellleri muhurlu ve hizli. Kurtlere ihale etmek isteyenler de bir o kadar hevesli!
Alt 18-04-2017, 11:54
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hepsinde uçuk artışlar var. Yani evet çıkmasını sağlayan kesim kürtler oldu diyebiliriz. Mhp'den beklenirken kürtlerden destek gelmesi de ilginç. Sizce bunun açıklaması ve nedeni ne olabilir?
Kürtlerden destek yok, ama, hem asıl OHAL koşulları hem Koruculuk Sistemi atında ve getirdiği kontrol edilemezlikle en çok oy hırsızlığıda -kolay olduğu için- oralarda yapıldı.

Örneğin mühürsüz seçim kağıtlarının o bölgelerde kullanıldığına ve sayının 1,5 ila 2 milyon arasında olduğu ve tümününde EVET olduğu söyleniyor ve başta YSK ve AA olmak üzere, ilk bilgilerde hayır önde olduğu için, ilk iş, 1,5 milyonluk sahte oyları sisteme girdiler, böylece evet çok yüksek rakamla ve aniden üste çıktı(buradaki gösterge dahi bir suçüstü durumudur çünkü ilk okunan yerler, sayıca azlığı bakımından genelde kırsal yerlerdi, aniden 1,5 milyon sahte oy sisteme eklenince evet ile hayır arasında, evet namına uçurum meydana getirdi-%70 evet, %30 hayır haberleri gibi).

Verdiğin bilgilerden ne kadar oy hırsızlığı ve sahtekarlığı yapıldığıda çıkartılabilir ve sonuç ise çok düşük toleransla ifade edilebilir(taş çatlasa sapma %1-3 arası olur)

Kısaca resmen suç üstü durumu var, ama faşistliğide aşan AKP'nin ileri faşizmi ve kitlesinde de yarattığı adilik-sahtekarlık duygusunun da gücüyle, hakkın, hukukun içine ettiler. Fiili durumda hayır kazandı, evrakda sahtecilikle Evet kazanmış gösterildi, bunun hesabı birgün mutlaka sorulmalı(bu toplum bu düzeye ve imkana nasıl sahip olabilir bu da ayrı bir sorun)

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 18-04-2017, 11:55
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nedeni su: polisler iyi is cikarmis. Ellleri muhurlu ve hizli. Kurtlere ihale etmek isteyenler de bir o kadar hevesli!
yok yahu niyetim kürtlere yıkmak değil olayı.

belki kürtlerin evete yönelmesinin başka nedenleri vardır.

bazı liderleri hapiste, bazılarına kayyum atandı vs.

dolayısıyla seçim kampanyası eşit şartlarda yapılamayınca muhafazakar kürtler evete yönelmiş olabilir mi.

ya da belki eyalet sistemi açıklamaları, bazı kalabalık aşiretlerin evete yönelmesine sebep olmuş olabiir mi.

diğer ihtimal de hile karışmış olması tabi.
Alt 18-04-2017, 12:37
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yok yahu niyetim kürtlere yıkmak değil olayı.

belki kürtlerin evete yönelmesinin başka nedenleri vardır.

bazı liderleri hapiste, bazılarına kayyum atandı vs.

dolayısıyla seçim kampanyası eşit şartlarda yapılamayınca muhafazakar kürtler evete yönelmiş olabilir mi.

ya da belki eyalet sistemi açıklamaları, bazı kalabalık aşiretlerin evete yönelmesine sebep olmuş olabiir mi.

diğer ihtimal de hile karışmış olması tabi.
Ben dun sabah once Diyarbekir'e, sonra Adana'ya gittim. Ozellikle Diyarbekir'in insanlari Hayir kulanmis gibi... Kime ssorsam kufur ediyor. Cogunluga bir ithaf olmasi yonu ile, pek cok kisi (rast gele insanlar) akp'nin fasizmine nefret kusuyor. Neredeyse 10 kisinin dokuzu( digerleri de memur yada hava alani calisani, polis vs) bu sekilde. Kurtlerden oy cikmadi. Adana biraz daha farkliydi. Politik birikimleri azdi ve konusabildigim kisierin yaridan daha azi, ya apolitikti (gercekte verdikleri oyu bilemeyiz) ya cahildi. Ben NACIZANE olarak bu yonde bir gozlem algisina ulastim.
Alt 18-04-2017, 13:01
NickMickyok NickMickyok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kendisine Türk diyen ya da Türk milliyetçisi diyenlerin önemli kısmı EVET e basmışken, HDP ye ve Kürtlere atarlanmak doğru değil.

Kaç gündür AKPliler de Kürtlere laf söylüyor. HAYIR a bastı vatan hainleri diye...Bir taraf Kürtler HAYIR a bastı derken, diğer taraf Kürtler EVET i seçti diyorlar.

Kürtler kimseye yaranamıyor.
Ama açıkça olan şu ki: HDP ve tabanı HAYIR dedi. Ama oralarda yaşayan ve oy kullanan AKP ye yakın devlet memurları , AKP ye oy veren Kürtler ve oradaki milyon küsur mühürsüz oy pusulaları birleşince, sanki Kürtler EVET e yönelmiş gibi aktarıldı.

Neden o bölgeler seçildi?Bence sebebi şu:

Türkiyede en kitlesel HAYIR ı Kürtlerin vereceği belli olduğu için, sahte oylarla durumu dengelemeye çalıştılar. OHAL baskısı sayesinde oralarda hileyi daha rahat yapabileceklerini düşündüler.Ve başardılar da...
Alt 18-04-2017, 21:51
Shutur Nahundi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Shutur Nahundi Shutur Nahundi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kürtler kitlesel olarak aynı siyasi eğilime sahip olsalar zaten mecliste %30 olmaları lazımdı ama değiller. Dinci Türkler olduğu gibi dinci Kürtler de var ve bunlar her şart altına akp diyorlar. AKP Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta kaç Kürt'ü tank ile ezdi geçti üzerlerinden ama dinci Kürtler hiç oralı olmamışlar gibi!
Alt 18-04-2017, 23:10
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 19-04-2017, 08:02
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu ülkede yapılması gereken şeyi Kürtlerde Türklerde yaptı. Hile ile kazanmış görünen Devlettir bizle alay ediyor.Halk bu referandumda Devlete karşı yarıştı ,çok zor geçen maçı kazandı. Maçın sonucunda hakem (YSK)kupayı kazanana değil maçı kaybedene verdi. Yani hakem şike yaptı.

Biz bundan sonrakilere bakacağız ya maçın sonucuna itiraz edeceğiz ya kabulleneceğiz. Bu maçın sonucuna itiraz etmezsek önümüzdeki maç (cumhur başkanı seçimi) da bundan daha adil olmayacağı bu maçta olanlardan anlaşılıyor.
Atı alan üsküdarı geçmiş, Borun pazarı geçmiş eşeği Niğdeye sürmemiz gerekiyormuş. Maçı hile yolu ile kazanmış olanlar böyle diyor. Bir de üç beş ay sonra unutacağımızı söylüyorlar. Bizi balık hafızalı görüyor hileciler.

Türkiye yeni bir miladi döneme girdi. Maçı hile ile kazananlarda bunu fark etmiş görünüyor ki daha eylemler başlamadan ikinci gezi olaylarından söz etmeye başladılar. T. Erdoğan tencere tava yine aynı hava diyor.

Devlet gücünü kendi çıkarı için kullanacağı belli. Ama şunu unutmamalı o gücün içinde bu halkın kanı, canı, büyük oranda emeği da var.

Keser döner sap döner bir gün hesap döner.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil