Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-09-2009, 17:11
AYATA AYATA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Elif lam mim...

Teke Tek programı Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı...Aslında Tasavvuf şiiri konusunda uzman olan Gönül Tekin hanımefendiyi konuk ediyorlar, Gönül hanım Sümer yazıları ve Sümer tarihi konusunda eşsiz bir derya olduğunu gösterdi....sohbet çok güzel ve bilgilendiriciydi.Gönül Hanım El lah kültünede ısrarlar üzerine değindi ve El lah ın asur kökenli bir tanrıça olduğunu bir adının da kaab olduğunu ve onu sembol eden putunda siyah bir taş olduğunuda açıkladı. (Allah, kaabe, hacerül esved in kökeni)..bir ara Murat Bardakçı Gönül hanıma şu Kur'an da şifre gibi algılanan Elif lam mim harflerinin anlamınıda anlatsana.dedi...ama Gönül hanım burada anlatamam tepki alırım diye anlatmadı...ayrıca tartışmadan sonra bu konuya değiniriz anlamında kaş göz işaretleri yapıldı....şimdi bu konuyu bilen arkadaşlar varmı? acaba...
Alt 07-09-2009, 19:03
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. Ayata;

Sanıyorum Gönül Tekin de Huruf_u Mukatta harflerini İslam öncesi Arap şiiriyle ilişkilendiriyor. Şiirlerini okumaya başlarken dinleyenlerin dikkatini toplamak amacıyla yani ''okumaya başlıyorum'' der gibi ve şiirin makamına uygun bir vurgu ile harfler kullanırlarmış. ''Miiiim'' gibi, ''Nuuuun'' gibi.

Diyanet'in şöyle bir açıklaması vardı:

Elif-Lam-Mim gibi Kur'an'da bazı surelerin başında yer alan Huruf-u Mukatta, Kuran'ın nazil olduğu dönemde Arap edebiyatında yaygın bir kullanıma sahipti. Şairler ve belâgat ehli bunları kullanırdı. Hatta bunun örneklerine İslâm öncesi şiir ve nesrinde rastlanmaktadır.
O dönemde, herkes, bu harflerin anlam ve önemini kavradığı için, bunların Kuran'da kullanılmasına karşı çıkan veya sorular yönelten olmadı. Çünkü bu tür kullanım onlara yabancı değildi. Hatta hiçbir saldırı fırsatını kaçırmayan İslâm ve Kur'an düşmanları bile bu harflerin kullanımına karşı çıkmadılar. Fakat zamanla, bu harfler kullanılmamaya başlandığından, tefsirciler bunların anlamını ve önemini tayin etmede güçlüğe düştüler.”

Süleyman Ateş bu konuda şöyle diyor:

Bu harfler dinleyenlerin dikkatini vahyedilen ayetlere çekme görevi yapar. Tıpkı telefon konuşması başında “alo” der gibi... İşte harflerin kısaca açıklaması budur."

Huruf-u Mukatta konusunda Sodomo'nun çok güzel bir çalışması vardı. Konuyu merak edenler için:

Huruf-u Mukatta
Alt 07-09-2009, 20:16
AYATA AYATA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

sayın Pante aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler...Ama Gönül Tekin hanım...elif, lam, mim kelimelerini bir tür ebced ile açıklayacaktı..Babilde İanna, marduk, nergal, nannar gibi tanrıları ifade eden bir takım harflerin olduğunu anlatıyordu sanki, sonra bu konu açıldı ne yazıkki bende o an çok dikkatli değildim..
Alt 07-09-2009, 22:10
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sayın Pante aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler...Ama Gönül Tekin hanım...elif, lam, mim kelimelerini bir tür ebced ile açıklayacaktı..Babilde İanna, marduk, nergal, nannar gibi tanrıları ifade eden bir takım harflerin olduğunu anlatıyordu sanki, sonra bu konu açıldı ne yazıkki bende o an çok dikkatli değildim..
O zaman geriye şu ihtimal kalıyor:

Fahreddin el-Razi islam öncesi Arapların harflerle bazı nesneleri isimlendirdiğini söylemektedir.

Örneğin :

Para = ayn - ع
Bulut = gayn - غ
Balık = nun- ن
gibi..
Gönül Tekin bunu kastetmiş olabilir. Keşke ekranda açıklayamadığını internette yazmış olsaydı.
Alt 08-09-2009, 16:06
Soda Soda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Gönül hanımın mukatta harfleri konusunda kem küm etmesini anlayamadım. Halbuki konunun civcivli bir tarafı yok, arkaik yönünü anlatacaktı bilimsel olarak.
Görülüyor ki, Tv'ler İslam ile ilgili hiçbir konuda ralite kaldıramıyor.Bu konular daha çok kitaptan kitaba akademik düzeyde işlenmek zorunda. Doğrusu ben de pek çok konuyu Tv'de söylemeye çekinirim hele Medine dönemi zor anlatılır bizim açımızdan ama mukatta harflerinin oluşumunu anlatmak, köklerine inmenin ne sakıncası vardı ki?
Bu kadarına bile izin yok mu şimdi?

Pante'nin bahsettiği "alo" durumu pek Mukatta harfleri için söylenemez. Ses ile ilgli değildir, yazım ile ilgilidir.

Durum daha çok Cem YLMZ'daki gibidir.

Yalçın Küçük bunu Cem Yalamaz okur mesela

Veya pante'yi "pnt" diye yazmak gibi.

Bunlar keslmiş harflerdir. Kasideye isim verilirken seçilen bir kelimenin (ki kasidenin anlamını en iyi yansıtacak kelime seçilir) kesilerek yazılmasıdır.

İyi ama bir sorun vardı. Muhammed kaside şairi değildi, nesir şairi idi.
Sorun da burada başladı. Nesir tarzında kaside yazmaya kalktı ama ipin ucunu kaçırdı.
Mekke dönemi fena gitmedi ama sonra işin içine siyaset girdi. Yazdığına pek dikkat etmedi, anı kurtarmak adına biçimden çok içerik öne çıktı. Mukatta harfli surlerin bitişi ile birlikte şairlik de bitti.
Bence sorulması gereken soru şu:

Neden mukatta'lardan sonra vazgeçti?
Bu onun şairliğini deşifre mi ediyordu?
Kuran'a şair olmadığını söyleyen ayetler koyması, şairliğini gizlemeye çalışması fazlasıyla aşikar bir durum.

Mukatta harflerinden vazgeçmesinin sebebi de bu idi bence. O şairlikten kaçıyordu.

Bağımsızlık benim karakterimdir.
Alt 09-09-2009, 00:53
esron esron isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Süleyman Ateş'in öyle açıkladığını duymamıştım...

Geçmişte bulunduğum bir çok tasavvuf sohbetinde ise, nedense -şimdi aklıma takıldı- hep, iki şey sonsuza kadar sırrını koruyacak, biri insan biri Kuran, dendiğini ve hemen ardından da örnek olarak, Elif lam mim, verilirdi... Kimsenin açıkladığını duymadım... Çünkü mutasavvuflar bunu hep Kuran'ın sırrına örnek olarak verir...
Alt 09-09-2009, 00:58
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İlahi geleneğe aşina olanlar bilirler.
Sonsuzluk "O" na ait olduğu için,
O'na ait olan tek bir din'in,
bir önceki "Evre"sindeki inancın inanırları olan,
Fani'ler için sonsuz görünen,
bilinemez sanı-zan-zehabında bulunulan "Sır"lar,
Tıpkı "Müteşabih ayet"ler gibi,
Bir sonraki evrede kendini "İzhar" ederler.

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 04-10-2009, 16:31
necip12 necip12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

slm arkadaşlar konmuyla alakası yok yeni olduğum için başlık acamadım öğrenmek istediğim bir iki şey vardı konu ile ilgili bilgisi olan arkadaş bilgilerini paylaşırsa sevinirim
konu: elif lam mim in nerden geldiği ne anlama geldiği ile ilgili bilgisi olan arkadaş bunu paylaşırsa sevinirim TEŞEKKÜRLER

Konu necip12 tarafından (04-10-2009 Saat 17:55 ) değiştirilmiştir.
Alt 04-10-2009, 18:07
Mohikan Mohikan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Süleyman ateş Evrime Kuranı Kerimden kanıt getirmeye çalışacak kadar sapık ve İslam dışı görüşlere sahip olduğu için bu tür iddialarını kale alamıyorum malesef...

Bunlar Müteşabih(Anlamını Allah ve Allahın bildirdiği kullar dışında hiç kimsenin bilemeyeceği) ayetlerdir...
Alt 05-10-2009, 03:57
simply a good person - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
simply a good person simply a good person isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arkadaslar 1 saattir elifle ilgili bir yazi hazirladim fakat yollamaya calisiken hata olustu ve kayboldu. Nasil üzülcüm bilemezsiniz. O kadar saat ugrasip yazmistim. Neyse vaktim oldugu baska bir zaman tekrar yazmaya calisirim.

O k u m a k ....c a h i l l i ğ e ....z a r a r l ı d ı r !

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil