Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-05-2011, 01:16
dindüşmanı dindüşmanı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

bu sitede kesin bir hıristiyan vardır. Eğer korkusu yoksa karşıma tüm forumun önünde karşıma çıksın! Acı ama gerçek şekilde her savını çürütecek kapasitedeyim şu anda... hıristiyanlar EDIT insanlardır, bunu asla unutmayın. Mantıken size çok mantıklı gelebilir başta savları ama işin altına girince anlarsınız ki aslında tamamen EDIT yönelik bir oluşumdur. Şu, "din" kelimesini kullanmaktan bile tiksindiğim için olgu diyeceğim. Ya da, safsata bile diyebiliriz!

Evet, karşıma gelebilecek hıristiyan varsa ben hazırım... Başlayayım ben... 1-2 müslü çıkar belki bunların avukatı olacak...

isanın yaşayıp yaşamadığını bana kanıtlayınız!

isanın mucizevi doğumu hakkındaki imkansızlık hakkındaki, hayır imkanlı teziniz nedir?

isa denen marangozun 30 yaşından önce ne yaptığını sorsam size? Ben cevabını biliyorum aslında... güya 30 yaşına dek osiris rahiplerinden ezoterik bilgileri yüklemiş kendine... inisiyasyondan geçmiş sonra piyasaya sürülmüş. neden isa da başkası değil? mucizevi şekilde doğup doğrudan mağaraya, tapınağa mı kaçıyor bu küçük isa...

isa dediğiniz adam su üstünde kaç deniz mili hızla yürüyebiliyor? Deniz üstünde yürüyebilen tek bir insan olamaz, anatomisi bir kere insana benziyor figürlerde zaten, bu olanaksız... hadi savları getirin! O zaten allahın parçasıydı diyeceksiniz di mi... o zaman çarmıhı mızraklara dönüştürüp cümle aleme gücünü neden gösteremedi o aciz tanrı parçası!

Olaya bak! insanlık için tanrı kuzusu olmuşmuş ta, o yüzden kendini feda etmiş. tanrınızda şizofrenlik var veya ego tatmini... kendi yarattıklarımı kırdım bir parça yollayayım da bu parçama inananlar affedilsin!

Konu Neva tarafından (12-08-2011 Saat 17:55 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-08-2011, 14:32
legend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
legend legend isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Din düşmanı BEN BİR HRİSTYANIM ve sözlerine dikkat et EDIT yapma...
Hani bu site de hakaret saygısızlık yoktu?
Siz böyle yaparsanız ben ne düşünürüm size söyliyim Bu sitede herkez ateist ve bir dine mensup olan insanlara tahammul edemiyorsunuz anlamı çıkıyor ve siz önyargılısınız anlamı çıkıyor...
Böyle dinsiz olacağıma Dünyanın en batıl inanışlı dinine üye olurum ama yine de sİzin gibi olmam.................Biz en azindan insanlara inanişlari yüzünden veya inanmayişlari yüzünden EDIT demiyoruz...

Şimdi Arkadaşımız şöyle demiş 3 lük inancı var ama tek tanrı var.
Hem tek Tanrı var hemde 3 eşit Tanrı mı var Nasıl bi açıklama bu. BUNU HİÇ BİR HRİSTYAN AÇIKLAYAMIYOR demiş..
Ben açıklıyayım Arkadaşım sen sor Ben açıklıyayım...

Güneş...
Temelde 3 şey tezahür ediyor zekamıza ve hayatımıza.

1........................ Güneş in görünen varlığı

2........................Güneşten gelen ısı

3........................Güneşten gelen (kaynaklanan) ışık

Bunlardan bir tanesi olmazsa ben güneşe "güneş" demem...

Şimdi ben size bir soru sorayım...

3 TANE GÜNEŞ Mİ VAR?????????????

teşekkürler...

dindüşmanı´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu sitede kesin bir hıristiyan vardır. Eğer korkusu yoksa karşıma tüm forumun önünde karşıma çıksın! Acı ama gerçek şekilde her savını çürütecek kapasitedeyim şu anda... hıristiyanlar EDIT insanlardır, bunu asla unutmayın. Mantıken size çok mantıklı gelebilir başta savları ama işin altına girince anlarsınız ki aslında tamamen EDIT yönelik bir oluşumdur. Şu, "din" kelimesini kullanmaktan bile tiksindiğim için olgu diyeceğim. Ya da, safsata bile diyebiliriz!

Evet, karşıma gelebilecek hıristiyan varsa ben hazırım... Başlayayım ben... 1-2 müslü çıkar belki bunların avukatı olacak...

isanın yaşayıp yaşamadığını bana kanıtlayınız!

isanın mucizevi doğumu hakkındaki imkansızlık hakkındaki, hayır imkanlı teziniz nedir?

isa denen marangozun 30 yaşından önce ne yaptığını sorsam size? Ben cevabını biliyorum aslında... güya 30 yaşına dek osiris rahiplerinden ezoterik bilgileri yüklemiş kendine... inisiyasyondan geçmiş sonra piyasaya sürülmüş. neden isa da başkası değil? mucizevi şekilde doğup doğrudan mağaraya, tapınağa mı kaçıyor bu küçük isa...

isa dediğiniz adam su üstünde kaç deniz mili hızla yürüyebiliyor? Deniz üstünde yürüyebilen tek bir insan olamaz, anatomisi bir kere insana benziyor figürlerde zaten, bu olanaksız... hadi savları getirin! O zaten allahın parçasıydı diyeceksiniz di mi... o zaman çarmıhı mızraklara dönüştürüp cümle aleme gücünü neden gösteremedi o aciz tanrı parçası!

Olaya bak! insanlık için tanrı kuzusu olmuşmuş ta, o yüzden kendini feda etmiş. tanrınızda şizofrenlik var veya ego tatmini... kendi yarattıklarımı kırdım bir parça yollayayım da bu parçama inananlar affedilsin!

bilmiyorsun eğitimsizsin işin iç yüzünü bilmiyorsun ve tabi ön yargilisin bu nedenle sana saçma geliyor.
devam et....
ben seni eğitcem arkadaşim...

Konu Neva tarafından (12-08-2011 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir. Sebep: Edit
Alt 12-08-2011, 14:42
Üye

Yeryüzünde isa nın Tanrısallığı gibi 3 lü bir çok farklı ırkalarda tarih boyunca tek tanrılı diinlere çok benzeyen bir sürü farklı din var...
Bilmem Hinduizm bilmem ne
Bilmem güneş tanrısı toprak tanrısı...

Bilmiyorsunuz...

KABALA...
Bunu bi inceleyin..
Kabala tevratın ve yahudilerin mistik yorumlama tekniğidir...

Orda bir çok tanrı vardır..
Mesela tevratta bazen yehova der Tanrıya bazen elohim
Veya bazen baba der İncilde olduğu gibi...
Bunların hepsi Farklı ama bir Tanrıdır..

Bu nedir söyliyim...

Tanrı insanlara doğrudan kendini tezahür edemiyor Çünkü Onu anlayacak gücümüz yok..
Bu nedenle yukardan aşağı kademe kademe azalarak basitleşerek Tanrı Tezahür ediyor..
Yeryüzündeki bir çok çok Tanrılı inanışın temeli bundan kaynaklı..
Aslında çok Tanrılı dinler den kastettiğiniz ve size saçma gelen TEK TANRININ BİRDEN FAZLA TEZAHÜR ETMESİNDEN Kaynaklanan çoğu zaman YANLIŞ YORUMLARDAN İBARETTİR.
bU NEDENLE öZELLİKLE hristyanlığın 3 lü inancı baba, oğul ve kutsal ruh, diğer çok Tanrılı daha eski batıl dinlere benziyor denmesinin nedeni budur...

İşin özü şudur: İnsan Tanrıyı Algılayamadığı için yukardan aşağı doğru bir kaç basamak azalarak bölünerek basitleşerek TEZAHÜR EDİYOR...

Ama Bunu anlamak çok ciddi bi eğitim gerektiriyor...

Tek Tanrılı inanç Ademden beri vardır ki adem diye biri havva diye biri hiç olmadı O DA SİMGE...
Ama tabi siz yanlış algıladığınız için saçma geliyor bilmediğinizden oluyor..
Ben öğretcem size
Alt 16-08-2011, 23:51
yalnizs yalnizs isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın legend lütfen devam edin,
inancınızı bize açıklayın siden dinlemek güzel olacak fakat lütfen isanın bağışlayıcılığı gibi sakin olun

Brahma kendini feda ederek zerreciklere bölündü ve evreni oluşturdu; her varlık özünde Tanrı Brahma'nın zerreciklerini taşır.
Alt 19-08-2011, 19:39
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

Maddenin üç haliyle tanrı denilen varlık aynı değildir ve aynı tanımlamada ve örneklemede bulunulamaz. Suyun katı sıvı ve gaz hali, yada yumurtanın sarısı, akı ve kabuğu tanrı doğasıyla benzer değildir. Burada "tanrı" kavramı İncil ve Tevratta var olduğu söylenen ilaha isnat edilmektedir. Baba, oğul kutsal ruh üçlemesi neyin tezahürüdür?

Sizin beyniniz öyle bir varlığın var olduğunu öne sürüyor da kaynağın kökenine ilişkin soruları neden "bilgi" temelinde çözemiyor ?

Siz olguları kendi kafanıza göre yorumluyorsunuz, bir başkası kendi algılayışına göre. Çok farklı açıklamalar da mevcuttur. Ve aynı konuda bu kadar farklılığın bulunması, milyonların yanlış seçenekte ısrar etmesi, en nihayetinde tanrının bu olaya kayıtsız kalması ne anlama geliyor.?

*Butun insanlar derisinin altinda aynidir. -Natan

*Bir birey, baska bir bireyle aralarinda ancak saygisal bir bag varsa iletisim kurabilirler. -Evrensel Insan

*Ogrenme sevgisini hayatinizin merkezine koyun.- Natan
Alt 23-08-2011, 10:06
Üye

Tanrıyı alamak biz insanlar için imkansızdır.
Yetmediği için zekamız kutsal kitapların yaptığı gibi benzetmelerle anlatılır Tanrı.
Ama siz materyalci bi yaklaşımla verdiğim örneği düz mantık çerçevesinden düşünüp yorum yapmışsınız benim kastettiğim şey bu değildi..
Kulağı olan işitsin...

Bu arada Tanrı hiç bir şeye kayıtsız değil...

Sen farkında olsan da olmasanda bilsen de bilmesende
Alt 01-09-2011, 20:44
Kıdemli Üyeler

Standart İsa'nın Kimliği Üzerine - Giriş

Sayın kenos, legend ve diğer forum sakinleri ;

Bilindiği gibi İncil'de İsa'nın "tanrı'nın olu" olduğu, ölümlü bir bakireden (Meryem) mucizevi olarak doğduğu, aynı zamanda insan- tanrı (ve tanrısal)olarak tasvir edildiği, birçok belirgin mucizeler gercekleştirdiği, eşek(ler) üzerinde kente girdiği, insanların günahlaına kefaret olması için öldüğü ve üçüncü günde dirildiği, yeryüzüne tekrar geleceği ve tüm insanları yargılayacağı gibi temel konular işlenir.

İncil'de İsa için yazılmış bu tezlerin tüm İsrail önünde saöylenmiş yada gercekleştirilmiş olduğu ( mucizeler meselesi) hristiyanlar tarafından idda edilse de o dönem ve cografyada yaşamış hiç bir tarihçi bu olaydan bahsetmez. Biz İncil'de anlatılanların İsa'dan yüzyıllar önce Anadolu, Avrupa, Mısır, Mezepotamya ve İran'da yaygın bir şekilde inanılan masallar olduğunu biliyoruz. Bu kısa yazıda hristiyanların temel ögretiş ve dogmaların tamamen paganlardan alındığını, zamanla hristiyanlaştırıldığını ve saki gercekmiş gibi önümüze sunulduğunu göstermöeye çalışıcam.
İncil'de İsa için Ölüp-dirilen bir tanrı olduğu yazılıdır. Acak bu düşünce hristiyanlığa özgü bir inanç değildir. Tarihin incelenişi, çeşitli cografyalarda kendini gösteren aynı öğretişler ve karakterler olduğu sonucunu doğurur. Bu bir idda değil, kesin aksiyom; fenomendir.

Bu karakterler Mısır'da Osiris; Yunanistan'da Dionysus; Anadolu'da Attis; Suriye'de Adonis; İtalya'da Baküs; İran'da Mitras'tır. Sayılan ölüp dirilen tanrı-insan figürlerinin pek çok özelliği, İncil'de anlatılan İsa'nın aslında aşırma tanrı inanışı olduğu, tarihsel bir şahsiyetten çok, diğerleri gibi bir pagan tanrısı olduğu gerceğini gözler önüne seriyor.

İsa'nın doğum hikayesi,Onun bakireannesi, gercekleştirdiği söylenen mucizeler, verdiği mesaj ve içeriği, havarilerinin sayısı, ölüp üçüncü gün dirilmesitamame astrolojik ve mitolojik alanı oluşturur. Dikkat çeken nokta şurasıdır ki; İsa'ya ilişkin anlatılan tüm söylencelerin, zaten İsadan önce pagan cografyasında yüzyıllardır inanılıyor olmasıdır. Bu durumun farkında olan ve bu fenomenden rahatsız olan ilk helenist kilise babaları bu gerceği yazılarında dile getirmişlerdir. Yapacağınız kısa bir araştırmayla ünlü kilise babası Justin Marty'ın ve pek çoklarının açıklamalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bir inanışın, kendisinden önceki inanış, öğreti ve uygulamalardan etkilenmesi kadar normal birşey yoktur. İsa'ya özgü sanılan neredeyse tüm söylencelerin pagan tanrılarına ve ritüellerine dayanması, pagan kaynaklarıyla temellenmesi yoruma dahi yer bırakmayacak kadar açıktır. Önemli olan bunu görmek isteyip, istememektir.

*Bir birey, baska bir bireyle aralarinda ancak saygisal bir bag varsa iletisim kurabilirler. -Evrensel Insan

Alt 01-09-2011, 21:17
Kıdemli Üyeler

Standart "Tanrı'nın oğlu" inanışının pagan kökeni

Hristiyanlığın kuruluşunda pek çok gizem dininintemel öğretileri esas alınarak helenist toplumda Yahudi inanşıyla sentezlenip sunulmuştur. Hristiyanlığın kurucusu sayılan pavlus'un gezip gördüğü; bizzat şahit olduğu mitleri Yahudilikle uzlaştırma yoluna gitmesi, sonrasında pagan dinini figür ve imgelerinin hristiyanlaştırılması, yeni bir versiyon olan paganist hristiyanlığın devlet aygıtınca da sınırsız bir şekilde desteklenip korunması sanırım bize daha geniş bir persoektif sunacaktır.

İsa'ya atfedilen çeşitli ünvanlardan bir tanesi de "tanrı'nın oğlu" söylemidir. İncil'i okursanız, doğmuş büyümüş bir insan olan İsa'nın tanrı yada tanrının oğlu olarak adlandırıldığını görürsünüz. Bu ifade, aynı zamanda imparatorlara da verilmekteydi. Örneğin: Rab, tanrı , tanrının oğlu, kurtarıcı..bu ve benzeri ünvanlar İsa'ya da verilmiştir.

Yeni itikad, Yahudiliğe sempati duyanlar arasından gelenlere değil, Grek- Romen dünyasındaki sayısız kültlerden gelenlere çekici geldi. Pavlus'un İsanın "tanrının oğlu" yönündeki deklerasyonu, tanrısal bir kurtarıcı figürünün önemli bir rol aldığı gizem dinleri çerçevesinde yeni bir vizyon kazanacaktı.

İsanın İncillerde "tanrının oğlu" olarak adlandırıldığını, bu inanışın gizem dinlerinden alınıp geliştirildiğini söylemiştik. Bu fenomeni biraz detaylandıracak olursak; tarihsel düzlemde Osiris-dionysus'un da aynı İsa gibi tanrının oğludur. Örneğin Dionysus'un babası Zeus'tur. İsa da incillerdetanrıdır. Dionysus da Tanrı'dan doğmuş Rab tanrı'dır.

Ölen ve dirilen pagan tanrılarının bir diğer özelliği ölümlü bir bakireden doğmuş olmalarıdır. Tıpkı İsa hikayesinde olduğu gibi...İsa'dan önce Anadolu topraklarında insan bedeni almış, pagan tanrısı Attisin annesi bakire Kibele'dir. Suriye'de Tanrı Adonis'in bakire annesinin ismi Myrrh'dir. İskenderiye'de Aion, bakire Kore'den doğmuştur. Yunanistan'da Dionysus, bakire Semele'den dünyaya gelmiştir. Tıpkı Meryem gibi bakire Semelenin de çok güzel ve alımlı bir kadın olduğu yazılıdır.

Tanrı- insana Osiris, Dionysus formunda inanmak, eski pagan ve gizem dinlerinde temel doktrin olmuştur ve binlerce yıl önce Mısır'ın karmaşık din hayatında halkın inancı olarak kalmış; taki, Mısır'da Osiris; Yunanistan'daki Dionysus; Anadolu'daki Attis; İtalya'daki Baküs, Suriyedeki Adonis; İran'daki Mitras, Tanrı-insan İsa formuna geçinceye dek! Devlet aygıtınca da politik yararcılık düzleminde korunup, geliştirilen, sahiplenilen tek din, tek dvlet anlayışıyla da temellendirildi.

Alt 09-09-2011, 12:26
Kıdemli Üyeler

Yukarıdaki iki tesbit ve aktarım konusunda bir cevap yok mu? Kendisine hristiyan diyen ve burada elinden geldiğince apolojist yanaşım sergileyen arkadaşlar?

Peki..bunlar kabul.

Başka bir şey söylüyorum: İsa'yı vaftiz eden Yahya'nın ( Yuhanna ) eski bir su tanrısını sembolize ettiğini, dolayısıyla tarihsel bir kişilik olmadığını ve İncil'de verilen bu karakterin Sümer ve benzeri uygarlıklardan alıntı olduğunu, zamanla hristiyanlaştırıldığını, ileri süreçte Kuran'a da - müslümanlaştırılarak- tarihsel bir kişilik olarak yansıtıldığını

....biliyor muydunuz?

Düşünün, araştırın bakalım.

Saygılarımla

Alt 16-09-2011, 09:52
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Başka bir şey söylüyorum: İsa'yı vaftiz eden Yahya'nın ( Yuhanna ) eski bir su tanrısını sembolize ettiğini, dolayısıyla tarihsel bir kişilik olmadığını ve İncil'de verilen bu karakterin Sümer ve benzeri uygarlıklardan alıntı olduğunu, zamanla hristiyanlaştırıldığını, ileri süreçte Kuran'a da - müslümanlaştırılarak- tarihsel bir kişilik olarak yansıtıldığını

....biliyor muydunuz?

Saygılarımla
Vaftizci yahya dan mı bahsediyoruz.
Hangi efsaneden alıntıymış bi açıklar mısın?
Hristiyan kaynakları öyle bir kişinin yaşadığını farklı kaynaklarda defalarca dile getirmiştir..
Ben incil ve bir kaç eski tarihçinin ismini verebilirim belge olarak.
Sen ne verebilirsin belge olarak VAFTİZCİ YAHYA NIN BİR EFSANE OLDUĞUNU KANITLAMAK İÇİN?
Merak etme diğerlerine de cevap vericem... Okumaya fırsat bulabilirsem...

Önerilen Siteler

Etiket
attis, aztek, bakire, dionisos, kutsal ruh, meryemana, pagan, paganizm, teslis, üçlü birlik, üçlük, İsa

Başlık Düzenleme Araçları
Stil