Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-08-2010, 05:15
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Muhammed'in İlk Dini Neydi?

Kaynaklara baktığımızda, muhammed'in ve akrabalarının pagan (putperest) olduğunu görürüz.

Bir de ne anlama geldiği doğru dürüst anlaşılmamış/anlatılmamış olan müşrik sıfatı vardır.

İslami kaynaklarda müşrik kelimesi "Allah'a eş/ortak koşan" olarak izah edilse de islama inanmayan herkes için yerli yersiz müşrik sıfatı kullanılmıştır.

Allah'a eş koşmak demek, birden fazla tanrıya inanmaktır ki bu paganizmdir.

Kureyş kabilesinin İbrahim soyundan geldiği bilinir. Kabeyi yapan da İbrahimdir. Peki kabenin içini putlarla dolduran kimdir?

O da İbrahimdir. İbrahim de bir pagandı.

Kâbede 360 tane put vardı. Bunlardan 3ü en önemlileriydi ve tanrıçaları temsil ediyorlardı. Al Lat, Uzza, Al Menat isimli bu tanrıçalar tanrının kızları idiler ve bu tanrının ismi Allah idi.

Muhammedin dedesinin ismi Haşim Bin Abdumenah (Menah'ın kulu),
Muhammedin babasının ismi Abdullah (Allah'ın kulu) dır.

Menah=Menat

Yanıldığım bir şey varsa düzeltin.

saygılar...
Alt 19-08-2010, 05:47
siriusx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
siriusx siriusx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kendi dinini yazmadan önce, hristiyan ve musevi kişilerle sohbet edip bu dinler hakkında bilgi sahibi olmuştur. tabii bir de pagan kültüründen gelmesi de var. önceki dini neydi konusuna etrafında sabii olarak bilinir, sabii liğin bir çok adetinin muhammed'in dininde de olması gizli sabii olma ihtimalini güçlendirir. fakat açıkça belirtildiği bir kaynak görmedim.
Alt 19-08-2010, 05:49
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Muhammed yokken ne islam vardi , nede Tanrinin ismi ALLAH di !!

Madem hal böyle Muhammedin babasi Abdullah nerden ALLAH adini aldi ???

Demekki ALLAH ismi daha önce PUTLARDA mevcutmus !!!
Alt 19-08-2010, 05:56
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saaygideger voldermrt;

Islam ve Muhammed'den once, Allah vardi. Muhammed'in dedesi ve babasi; Kabe'de Hubal ilahinin yaninda Allah'adua ediyorlardi.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 19-08-2010, 06:01
Üye

Müm'in suresi 66. ayete göre muhammed, vahiy geldikten sonra Allah'tan başka tapılanlara ibadet etmeyi bırakmıştır.

De ki: «Bana Rabbimden açık deliller geldiği zaman, ben o sizin Allah'tan başka taptıklarınıza ibadet etmekten kesinlikle men'edildim ve O alemlerin Rabbine teslim olmakla emrolundum.»

Bazı mealler bilinçli olarak çarpıtılarak "Allah'tan başka" kısmı "Allah'ı bırakıp" olarak tercüme edilmiştir. Kelimelerin arapça karşılıklarını da veriyorum ki ayetin anlamı çarpıtılmadan ortaya çıksın.

1.kul: de, söyle2.innî: muhakkak ki ben3.nuhîtu: nehyedildim, men edildim4.en a'budu: kul olmak5.ellezîne: onlar6.ted'ûne: siz tapıyorsunuz7.min dûni allâhi: Allah'tan başka8.lemmâ: olduğu zaman9.câeniye: bana geldi10.el beyyinâtu: beyyineler, deliller11.min rabbî: benim Rabbimden12.ve umirtu: ve ben emrolundum13.en uslime: teslim olmak14.li rabbi el âlemîne: âlemlerin Rabbine

saygılar...
Alt 19-08-2010, 06:03
Üye

muhammedin yarattığı din islama bakınca bir çok dinin sentezi olduğu görülür, bu da onun bir dini olmadığı anlamına gelmektedir. eğer isa gibi yahudilik üzere olsaydı, kuran da tevratın devam kitaplarından biri sayılacaktır.
Alt 19-08-2010, 06:10
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger siriusx;

Muhammed Islami ortaya atmadan once; o devirde, araplar; pagan, yahudi ve hristiyan olarak varliklarini surduruyorlar ve SOYUT bir inanc tasiyorlardi. Buyuk bir ihtimalle bu soyut inanc, dini bir sistem veya ilke/rehber haline gelmemisti. Muhammed, zannedersem bu soyut inanci, somut ile (Kuran ve dini degerler ve uygulamalar), birlestirmistir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 19-08-2010, 06:22
Üye

siriusx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
muhammedin yarattığı din islama bakınca bir çok dinin sentezi olduğu görülür, bu da onun bir dini olmadığı anlamına gelmektedir. eğer isa gibi yahudilik üzere olsaydı, kuran da tevratın devam kitaplarından biri sayılacaktır.
Hatice'yle evlendikten sonra durum biraz farklı olmuştur. Haticenin amcasının oğlu Varaka Bin Nevfel bir hristiyandır ve Mekkenin baş rahibir. Muhammedin Hira dağı tecrübesini paylaştığı 2. kişidir (1. kişi ilk eşi haticedir). 3. kişi ise Ebubekirdir.

Muhammed'in hristiyanlık hakkında çok şey bilmesi kaçınılmaz, çünkü Hatice de bir hristiyandır.

Bu arada, Varaka'nın ilk tepkisi "Sen muhtemelen İncilde müjdelenen yeni peygambersin" olmuştur. Muhammedin mağarada yaşadıkları bir halüsünasyon bile olsa bu cümle yeni bir planın işleme konulmasını tetiklemiştir.

İlk vahiyden kısa bir süre sonra Varaka Bin Nevfel ölmüştür. Bu olaydan sonra ne gariptir ki 3 yıl boyunca vahiy gelmemiştir. Muhtemelen ilk ayetler için gerekli hazırlık ve çalışma yapılmıştır.

Ama Kur-an'ın içeriğine baktığımızda enteresan bir biçimde İncil'i pas geçtiğini hatta eleştirdiğini (meryem suresi vs.) görürüz. Tevrata ise daha sempatiyle bakmıştır. Pek çok surede Tevrattan kopyala-yapıştır yapılmıştır ve Kur-an'ın geneli Tevrat'taki gibi şiddet-tehdit içermektedir.

İncil yerine Tevratı esas almasının sebebi neydi acaba?

saygılar...

Konu YasasinBilim tarafından (19-08-2010 Saat 06:31 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-08-2010, 06:26
Üye

kendisi de ticaretle uğraştığı için yahudiliğe karşı sempatisi olabilir. ayrıca yahudilik de islam gibi katı bir dindir. hristiyanlıkta iddia edildiği gibi hoşgörü üzre değildir. hristiyanlığı da yahudiliği de iyi bilmektedir. fakat yahudilikteki hikayeler daha çok aklına yatmış olabilir.
Alt 19-08-2010, 06:28
Üye

siriusx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
kendisi de ticaretle uğraştığı için yahudiliğe karşı sempatisi olabilir. ayrıca yahudilik de islam gibi katı bir dindir. hristiyanlıkta iddia edildiği gibi hoşgörü üzre değildir. hristiyanlığı da yahudiliği de iyi bilmektedir. fakat yahudilikteki hikayeler daha çok aklına yatmış olabilir.
Romantik-drama yerine aksiyon-macera-korku-gerilimden hoşlanıyormuş demek ki

Önerilen Siteler