Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Multimedya

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-11-2006, 22:15
Üye Değil

Standart Kitap Tanıtımı: Aleviler Aleviliği Tartışıyor

Son aylarda Aleviliği incelemeye merak sardım. Şimdiye kadar bu konuya ne kadar uzak kaldığıma-kaldırıldığımıza hayıflanıyorum. İlkokuldan itibaren ne sosyal bilgiler derslerinde, ne tarih derslerinde, ne de din dersinde bu kültürel parçamızın bize hiç anlatılmadığını, yok sayıldığını biliyoruz. Toplumu tektipleştirmeye çalışan zihniyet, diğer azınlıkları yok saydığı gibi Aleviliği de yok saydı, asimile etmeye çalıştı. Bu nedenle bizleri bilgilendirmemeyi seçti. Bu durumda öğrenmeye çalışma, şahsi gayretlere kalmış durumda.

"Aleviler Aleviliği Tartışıyor" bu konuda okuduğum ikinci kitap. Üçüncüye yeni başladım: "Uyur İdik Uyardılar". Ünlü Türkolog Prof. İrene Melikoff' un uzun yıllar yaptığı araştırmalarını derlediği kitabı. Bunu da bitirdiğimde tanıtmaya çalışacağım.

“Aleviler Aleviliği Tartışıyor”, Kalkedon Yayıncılıktan çıkmış. Birinci baskısı şubat 2006 tarihli. 152 sayfa.
Kitap, Birgün Gazetesi için hazırlanmış ve gazetede yayımlanmış görüşmelerden oluşmuş. Alevilik konusunda farklı düşünen yazarlar bölümler halinde görüşlerini anlatıyor. Bölümler ve başlıkları şöyle:

1) Erdoğan Çınar (Araştırmacı-Yazar): Alevi adı Hz. Ali’den gelmez
2) Cemal Şener (Araştırmacı-Yazar): Aleviliğe İslam dışıdır demek mümkün değil
3) Atilla Erden (Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri): Devlet Aleviliği asimile etmeye çalışıyor
4) Doğan Bermek (Alevi Vakfı Genel Başkanı): Aleviler Müslümandır
5) Selahattin Özel (Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı): Türkiye halklar ve inançlar mozaiğidir
6) Hasan Atıcı: Alevi ismi Hz. Ali’den gelir
7) Kazım Genç (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı): Aleviliği İslamdan en büyük farkı tanrıya bakışıdır
8) Murtaza Demir (Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı): Alevilik yazılı değil, sözel kuralları olan bir inançtır
9) İsmail Kaygusuz (Araştırmacı-Yazar): Alevilik, Sünnilik ve Şiilik İslamın farklı yorumlarıdır
10) Ali Yıldırım (Araştırmacı-Yazar): Alevilik, bağımsız bir dindir
11) Süleyman Diyaroğlu (Araştırmacı-Yazar): Alevilik kozmik bir senfonidir
12) Erdoğan Aydın (Tarihçi-Yazar): Anadolu Aleviliği Hz. Ali kökenli değil
13) Gazi Eke (Araştırmacı-Yazar): Osmanlı dönemi Alevi ayaklanmaları

Alt 18-11-2006, 23:52
dersimmm dersimmm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Kitap Tanıtımı: Aleviler Aleviliği Tartışıyor

anlatmam ki el bizi bilmez ali ali
aşkı alırlar gün bize gülmez ali ali
Alt 19-11-2006, 23:44
zelzeleci zelzeleci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu yazarlar arasından en iyi araştırma yapmış olanı Erdoğan Aydın'dır. Alevilik Müslümanlık öncesinde de vardı. Fakat Cihad politikası ile müslümanlaştırılan Anadolu bir kültürel değişimden geçti. Aleviler ezilmemek için Müslüman'ım demiş olsalar da aslında müslüman değiller ama zamanla bugünkü duruma geldi, sanki Alevilik İslam'ın bir mehzebiymiş gibi. Alevilik ve Şiilik birbirne yakın gibi görünse de arada dağ gibi fark vardır. Alevilik hümanizm anlayışına dayanan bir kültürdür. Benim kabem insandır örneğindeki gibi. Kültür kaynaşması sonucu oluşmuştur fakat kesinlikle İslam'ın bir mehzebi değildir. Bugün görünen böyle olabilir. Hatta bunu Aleviler de kabullenmiştir. Sebebi de şudur. Sünni yaygın toplumda Aleviler hep sapkın damgası yemiştir. Aleviler de bu zihniyeti değiştirmek için Müslüman görünümü yaratmışlardır ve zamanla bunu kendileri de benimsemişlerdir. İslam'ın 5 şartı hiç değişmemiştir. Buna kıyasen Aleviler de hiçbir zaman Müslüman olmamıştır. Bu ülkedeki Aleviler artık akıllanmalı. Daha doğrusu kendilerini tanımalı. Pir Sultan Abdal Derneği Başkan'ı AIHM'ye Alevilik İslam'dan ayrı bir dindir diye başvuru yapıyorsa ALeviler de sessiz kalmamalıdır. Yüzde 30'un Alevi olduğu bir ülkede bir Alevi(kökenli) olarak Diyanet İşleri'nin kaldırılmasını istiyorum. Bizlerin vergileriyle istemediğimiz durumlara katlanmak ne kadar acı bir şey. Benim çocuğumun ilköğretimde din eğitimi dersinde Muhammed'in üstün ahlakı gibi saçmalıkları öğrenmesini istemiyorum. Muhammedin Cihad politikasını, zevcelerini, cariyelerini, Kurandaki embriyo ayetlerini 2. yyda yaşamış yunan bilim adamı Galen'den nasıl alıntılıyarak insanları kandırdığını, 9 yaşındaki kızla ilişkisini öğrenmesini istiyorum, savaşta yüzüne tükürdü diye adamı öldürmeyen Ali anlayışı yerine zülfikarıyla kelle uçuran Ali'yi öğrenmesini istiyorum. Dinlerin dünyaya getirdiği kötülükleri ve dünyadaki savaşların birçoğunun din kaynaklı olduğunu öğrenmesini istiyorum. Bu istekleri yobazlar sadece bölücülük diye nitelendirseler de aydınlık bir Türkiye için üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Ama önce Alevilerin bilinçlenmesi gerekiyor.
Alt 20-11-2006, 00:00
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Bu tartışmaya bir alıntı vererek katılmak isterim :
* * * * * Jean Paul Roux Türklerin Tarihi sf 268 den

* * * * *' Son zamanlarda, bu konunun (Alevilik) *en büyük uzmanı Bayan Milikoff da Aleviligin Safevi propagandası tarafından Sofileştirilmiş ve Şiileştirilmiş dini bir Türkmen anlayışı oldugunu söyledi.'

* * * * * Bu da 15-16 yüzyıllarla örtüşüyor.

* * * * * saygılarımla
Alt 20-11-2006, 01:34
Üye Değil

zelzeleci";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu yazarlar arasından en iyi araştırma yapmış olanı Erdoğan Aydın'dır. Alevilik Müslümanlık öncesinde de vardı. Fakat Cihad politikası ile müslümanlaştırılan Anadolu bir kültürel değişimden geçti. Aleviler ezilmemek için Müslüman'ım demiş olsalar da aslında müslüman değiller ama zamanla bugünkü duruma geldi, sanki Alevilik İslam'ın bir mehzebiymiş gibi. Alevilik ve Şiilik birbirne yakın gibi görünse de arada dağ gibi fark vardır. Alevilik hümanizm anlayışına dayanan bir kültürdür. Benim kabem insandır örneğindeki gibi. Kültür kaynaşması sonucu oluşmuştur fakat kesinlikle İslam'ın bir mehzebi değildir. Bugün görünen böyle olabilir. Hatta bunu Aleviler de kabullenmiştir. Sebebi de şudur. Sünni yaygın toplumda Aleviler hep sapkın damgası yemiştir. Aleviler de bu zihniyeti değiştirmek için Müslüman görünümü yaratmışlardır ve zamanla bunu kendileri de benimsemişlerdir. İslam'ın 5 şartı hiç değişmemiştir. Buna kıyasen Aleviler de hiçbir zaman Müslüman olmamıştır. Bu ülkedeki Aleviler artık akıllanmalı. Daha doğrusu kendilerini tanımalı. Pir Sultan Abdal Derneği Başkan'ı AIHM'ye Alevilik İslam'dan ayrı bir dindir diye başvuru yapıyorsa ALeviler de sessiz kalmamalıdır. Yüzde 30'un Alevi olduğu bir ülkede bir Alevi(kökenli) olarak Diyanet İşleri'nin kaldırılmasını istiyorum. Bizlerin vergileriyle istemediğimiz durumlara katlanmak ne kadar acı bir şey. Benim çocuğumun ilköğretimde din eğitimi dersinde Muhammed'in üstün ahlakı gibi saçmalıkları öğrenmesini istemiyorum. Muhammedin Cihad politikasını, zevcelerini, cariyelerini, Kurandaki embriyo ayetlerini 2. yyda yaşamış yunan bilim adamı Galen'den nasıl alıntılıyarak insanları kandırdığını, 9 yaşındaki kızla ilişkisini öğrenmesini istiyorum, savaşta yüzüne tükürdü diye adamı öldürmeyen Ali anlayışı yerine zülfikarıyla kelle uçuran Ali'yi öğrenmesini istiyorum. Dinlerin dünyaya getirdiği kötülükleri ve dünyadaki savaşların birçoğunun din kaynaklı olduğunu öğrenmesini istiyorum. Bu istekleri yobazlar sadece bölücülük diye nitelendirseler de aydınlık bir Türkiye için üzerinde durulması bir konu olduğunu düşünüyorum. Ama önce Alevilerin bilinçlenmesi gerekiyor.

Sevgili Zelzeleci,
Alevi kökenli biri olarak yazınızın altına ben de imzamı koyuyorum. Doğru diyorsun. Artık alevilerin uyanması gerekir. Memnuniyetle de görüyorum ki bu doğrultuda bir uyanış var. Bu konuda anasayfamızda alevilik islam değildir diye site olarak bir araştırmamız da var. Umarım site olarak bu sürece katkıda bulunmuş oluruz. Sevgilerimle...
Alt 20-11-2006, 09:57
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

din konularında, *her hangi bir kişi , başka bir kişiye o veya ,bu inancın .neresinde durduğunu söyleyemez.
* * * * sünni islam doğru:kime göre,sünnilere göre
* * * * *alevilik doğru: kime göre, alevi inancı taşıyanlara
* * * * *budizm doğru: kime göre, budistlere göre.
* * * * bir sünni, alevi inancında.'hurafe' veye'sapkınlık' arıyorsa, dönsün kendi inancına iyi bir baksın. hurafesi olmayan dinmi var??
.
Alt 20-11-2006, 16:47
Üye

Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. Doğan kime çalışıyor acaba? Alevilik Müslümanlıktan farklı değil demiş. Zaman gazetesi de kaçırmamış hemen çarptırmış konuyu. Zaten 3 gündür ilk sayfadan veriyor bu haberleri. Birlikte mi çalışıyorlar ? Yoksa ortada çıkar meselesi mi var bilemiyorum. Şuna bakın yahu. Müslümanlığın o dogmatik özellikleri alevilere de nasıl işlemiş? Aleviler de inançlarını sorgulamaktan çekiniyorlar.

Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Alevîliğin İslam dışı olduğunu iddia edenleri 'zır cahil' olarak nitelendirdi. Doğan, AİHM'ye başvuranların Marksist olduğunu belirterek, "Marksistler ateisttir, ateistin de Alevî'si Sünnî'si olmaz." dedi. *devamı...

20 Kasım 2006
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/ha...haberno=457848

19 Kasım 2006
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/ha...haberno=457173

18 Kasım 2006 (Manşet)
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/ha...haberno=456763

ALEVİLER UYANIN artık. Pir Sultan Abdal Derneği Federasyonuna destek verelim
Alt 21-11-2006, 02:42
Üye

İzzettin Doğan Alevilik'e zarar veriyor...

Geçen seneki şu saçma açıklamalarına bir bakarsanız sevinirim.

http://www.milliyet.com/2005/03/13/business/bus09.html

Şovmen gibi bir şey bu adam.
Alt 26-11-2006, 20:51
vacsmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vacsmt vacsmt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ya bu İzzetin Doğan'ın zırvalarını okumamıştım.İyi oldu zelzeleci
bu linki verdiğin.....Adam resmen saçmalamış.Yok Alevilerin büyük
çoğunluğu Galatasaray'ı tutar yok şu yok bu . Bir de şu Zaman gazetesine neler söylemiş
dur beş dakka da onu da okuyayım.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil