Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Dil, Mantık & Zihin Felsefesi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-09-2017, 01:34
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Alternatif Ya da Yeni Tanrı Çelişkileri ve Paradoksları

"Alternatif Ya da Yeni Tanrı Çelişkileri ve Paradoksları Önermeleri"

tanrının, tanrısal tanıt sağlama Çelişkileri Üzerine Düşünme

Tanrı yaratıcıdır ve yokedicidir. İki yetisi vardır. Peki bunu nasıl tanıtlayacaktır/gözlemleyecektir ve gözlemletecektir? kime?

Tanrı yarattıklarına karşı -varolan- bir eylemcidir. Kendini yarattıkları üzerinde tanımlar çünkü başka değin ve varlıksal çeşitleme yoktur...

Peki o halde tanrı kendini yarattıklarına tanıtlayabilir
ve kendini kendine tanıtlayabilir mi demeliyiz?

(yazım kendi içindeki çelişkileri ve art ifadeleri, karşı sorulamaları vb. ve karşı savnunucu sesleri de ,kısmen, gözetilip kurgulanmış/ denenmiştir)

Tanrının yaratıcı olduğunu yarattıklarına tanıtlayabilme ve kanıtlayabilme Mümkünlüğü ve Mümkünsüzlüğü Üzerine Düşünme ya da bunun Paradoksu

Kanıt tanığın/kişinin/gözlemcinin gerçekten tam ikna olacağı bir kesinliktir
Kanıt olarak imlenen matematiksel ve gözlemsel tutarlılık sunmalı ve iknasını doğurmalıdır

o halde gözlemci kimdir? kim olacaktır?
Bir tanrı yaratığı
bir tanrı yaratığı tanrının tanrılığını tanıtlayabilir mi? de daha doğrusu? yetkin midir? yetkin gözlemci midir?

Sanırım tanrı kendini tanıtlayabilir..

Tanrınının yarattığı yaratık mı tanrının yaratım sürecini belgileyip onayacaktır?
Tanrının yarattığı yaratık ;tanrının yaratımı/yaratım süreci ve etkinliği için etkin bir gözlemci midir? etkin gözlemcilik sunabilir mi ve üretebilir mi? ve bu olabilir mi?

Bunun dışında;
yaratmış bir varlığın yarattığı yaratığa onu yarattığının tam gözlemini ve tanıtını vermesi sunması nerede nasıl sağlanabilir?
bu mümkün müdür?
yaratma eyleminin kendisinde-n gözlem- tanıtı doğuyor

yaratmanın kanıtı/tanıtı nasıl sağlanabilir?
yaratarak imi doğuyor ya da yokederek

Yaratma eylemi kime gözlemletilecektir?
yaratılana
nasıl yaratmadan mı?
Ve neyin yaratımı gözlemletilecektir?
Mekan neresidir?

Tanrının, varlığını-yokluğunu (...ya) gösterebilme -gözetebilme ya da kanıtlayabilme paradoksu

Tanrının varlığını yokluğunu (varlıksal aynı/yüzü/aynısı ya da aynası olmadan) kendini kendini gösterebilme/görebilme-çözümleyebilme ve tanıyabilme tanımlayabilme (yetisi var mıdır?) Paradoksları

Başka cinsinden başka (ya da tanrı cinsinden başka) olmayan yerde, kendi tekiyle tüm beraber olan Tanrı , tanrı cinsinden ve de başka herhangi şey cinsinden hiçbirşey olmayan ortamında tanıtını ve kanıtını kime yapacaktır?/sağlayacaktır?

tanıt yarattıktan sonra gözlenecektir
kime?
yaratığına
nasıl?
yaratma gerisinden
nasıl?
bilerek

Tanrının, kendi tekliğinde, kendine göre gözlemi tanımsız ya da çelişik

Tanrı, kendi yalınlığında; kendi kendini tanrı olarak tanımlayabilir mi?

Yaratmadan önce-ki tanrı olarak tanımlayabilir mi?/tanımlanabilir mi?
şimdilik yaratma eylemi-ni gerçekleştirmemiş soyut im tanrı mıdır? diye soruyoruz
Yaratmadan önce tanrı olarak tanımlanabilir mi?

Yaratmadan önce tanrı olan tanrı mıdır?
çelişik

Tanrı, kendi yalınlığında (somut ya da soyut); kendi kendini kendi/tanrı olarak bilebilir mi? -tek varlığıyla- tanımlayabilir mi?
ve tanrı kendini yukarıdaki durumda tanrı olarak niteleyebilir ve tanımlanabilir mi? kendi tarafından
henüz yaratmamış iken

henüz yaratmamış iken tanrı tanrılık sıfatına nail midir?

Kendilik tanımı , kendi olmayan şeye atıfta bulunur.
yani bir başka şeyin kendi olan olmaması imine ve kendinin dualine/ikincisine ya da benzerlerine ve ya da antisine vurgu yapar..

Kendi (tekken) kendi değildir
Kendi durumu saltken ya da tekken -kendi kendine- kendi değildir

Kendi durumu bir başka sıfatla ölçülmeden_?
kendi olmayan; na- anti

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 26-09-2017, 10:49
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Tanrı ancak kendisini parçalara bölerek kendi «tanrılığını» yaratabilir, bu bölme neticesinde ise onun tanrılığına dair ortada birşey kalmayacaktır, ve elbette parçaların hiçbiri de Tanrı'nın kendisi olmayacaktır. Bu durumda , (1) Tanrı kendini bölme zaafını gösterdiğine göre zaten önontoloji olarak "kendisi" değildir (zira "kendisini" ancak kendini bölerek var-edebilmektedir ve dolayısıyla onun "olmak ve oluşmak" g-ereğinde, veya olarak ve oluşarak kendiliğini-bulma ihtiyacında olduğunu anlıyoruz — ne var ki onun bulacağı/bulabileceği bir kendilik ezelden beri mümkün değildir) ve (2) böylece kendini bölmesiyle ortaya çıkan parçalarda da herhangi bir kendiliğe rastlanmayacaktır, zira bunların hiçbiri de kendilerine ait değillerdir. Buradan özetle şu sonuç çıkar: —BİR'in imkansızlığı— , zira, Tanrı dahil "kendisi olarak bulunmak" ontolojik anlamda söz konusu olamıyor. Sanıyorum Tanrı kavramındaki abukluğun yine kavramın içeriğinden taştığını söyleyebiliriz, son kertede "Tanrı" ancak insan-merkezli gramatik bir "totoloji" olarak mümkün görünmekte...

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 26-09-2017, 19:11
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sn.Pyrrón;

Bildiğiniz üzere, benim Felsefeye kafam basmıyor.
Ağır, ağdalı üsluplarla yazılmış metinleri anlayamıyorum.
Demek ki kapasitem yeterli değil.

Olsun,

Bir insanın her konuda yeterli olması da mümkün değil zâten.
Gerçi ben hiç bir konuda yeterli değilim.
Ama; iyi fıkra anlatırım.
Bir tâne de burada anlatayım.

Laz profesör deney yapıyormuş. Aylarca uğraşarak bir pire'nin sözlerine tepki vermesini sağlamış. "Opla bagaayum. Zıpla bagaaayum" dedikçe, pire hoplar-zıplarmış. Sonunda bizim prof. deneyi biraz farklılaştırmak istemiş. Pire'nin bütün bacaklarını koparıp tekrar komut vermeye başlamış.

- Opla bagaayum...
Pire hareketsiz.
- Zıpla bagaayum...
Pirede tık yok

Prof. eline kâğıt-kalem alıp "Sonuç" diyerek, şunu yazmış.
" Pire'nun bacaklaru gopunca, gulakları duymaayı."
Alt 27-09-2017, 11:21
Üye

neyr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu mesajıda samimi şekilde yazıyorum silmeyin.
....
[/FONT]
(silinmemiş bu mesajınız bana samimi şekilde ulaşmışsa eminim yakın samimiyette de yanıtlanmıştır)

siz cevap vermemişsiniz; yasaklanmışsınız
kimsiniz ben anlamadım bilmiyorum ama sesli düşünmelerime cevap türememişsiniz
açıklama türetmişsiniz ki muhtemelen elde varolanların ilanı
eğer bağ kurmak istiyorsanız cevap verin bana

noktalı ve kapalı yargılar ,anlıyorsunuz ya bunlar canımızı sıkıyor
yapılamaz
yapılamaz diyen kim

tanrı , onlar bunlar düşünülemez demek
bunu diyen kim?

düşüncemi sınırlayan kimdir? bana hesap soran düşünülmeyeceğini karar veren-verdiren ve söyleten kimdir?

yukarda hiç bi şey açıklamadınız efendim
hiç bi şey açıklamadınız
hiç bir şey açıklamadınız ve vermediniz kendin-iz-den
yoktunuz

benim kimseye hesap vermediğimi biliyor musun o ne biçim sorudur derken?

Onun bunun hakkında ne olması gerek olmaması gerek diyeceğime diyebileceğime ben karar veririm verebilirim

Sizin karararlarınız ve kararlamalarınızı sınırlayanlar hakkında sizinle iletişim kurmaya karar verebileceğim gibi

hayır efendim cevap felan yazmadınız cevap felan yoktu orda /yoktur-yok
malumun ilanları ve ezberlerin dikteleri vardı gördüm bunları gördüm
ben cevap görmüyorum -bağ görmüyorum -ilgi ve bilgi de

cevap gelirse ben bunu tanırım değil mi?

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 27-09-2017, 14:43
Üye

sen kimsin ki benim neyi bilip neyi bilmediğimi bileceksin? önce

---
tanrı ile ilgili yargıları zaten tarihten alıp topladık getirdik buraya bir tanrı varlığı ortaya koymadık

yetersiz değil de cevap yok ortada /cevabınız yok ; subjektif geçiştirmeler ve ezber dikteleri hepsi...
ki cevap vermeli yetiştirmeli de değildiniz...

Alt 27-09-2017, 15:03
Üye

mesr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

[B]sen kimsinki kendi kendine,
ben de onu sordum yukarıda ,düşündüm ve araştırdım

[B]sen kimsinki kendi kendine,
ben benim ki -bendi bendime- konuşuyorum

siz kimsiniz ki üzerinize alınıyorsunuz
ben benim.. .ben kimim.

Alt 27-09-2017, 15:07
Üye

hafz olmak ne demektir ve kimliğinizi nasıl tanımlar?

ciğerini bilme gibi varsayımlarınızın ve yaklaşımlarınızın vurduğu/dokunduğu yerlere bakarak söylebilirim ki gidin başımdan ve kendinize başka iş/kişi söyleşecek bulun o halde.

Alt 27-09-2017, 15:14
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Uydurtu söz sanatını kullanarak azıcık kenarından felsefeye takılmak istiyor.

Hafız, direkt tebliğin sınırlarını belirtmek istiyor.

Keşke kalıcı bir muhabbet sürdürebilseler!..
Alt 27-09-2017, 15:31
Üye

[B]işte kendinde cevap veriyorsun senin sen olduğunu biliyorsunda, Alemleri-bizi-sayısız nimetleri Yaratan ALLAH Kendi'ni bilmezmi?

sorduğun saçma sorulara cevabınıda yine kendin verebiliyorsun uydurtu. bu yüzden ateistliğinle kal ateistliğinde türet ateistliğinde felsefe yap ama "Hak" üzere hakkında bilgin olmadığı soruları ve yakıştırmaları yapma.
benim hayatım/yaşantım o kavramları düşünmekle, araştırmakla üzerine kafa yormakla geçti bayım/bayan her kimseniz
o yüzden bana ne yapıp ne yapmayacağımı söylemeyin olur mu?
başkalarıyla takılın/ yüzleşin yazışın bu konuları da şimdilik
ve gidin başımdan- denginizi bulun/arayın

yardım almanız gerekiyor. korkutulmuşsunuz ve çok ama çok ve çok fazla korkutulmuşsunuz.. bunu gözardı etmemeniz gerekiyor. diyecek bir şey varsa korkmanıza gerek yoktur. eğer buna bir olsun bile buna inanırsanız ...
başka bir şey ne yazık ki göremiyorum ve söyleyemiyorum sizlere...

korkudan, değil yanınıza düşüncelerinize, düşünce izlerinize bile yaklaşmak zor....oysa ... ...
korkmuyoruz-korkulacak bir şey yoktur. varlık güvendedir merak etmeyin /sizleri önemsiyoruz -
sizleri ve düşüncelerinizi de önemsiyoruz
bunu bilmelisiniz...

Alt 27-09-2017, 15:47
Üye

acızık kenarından takılacak konu, gündelik hayatla bizlerle alakalı olsa kendi görüşüdür denebilir.

ama hakkında bilgisizce soru sorup yorum yapmaya çalıştığı Zat, Alemlerin Rabbi ALLAH'tır. buna asla hakkı yok. asla müsade etmem.
orda bir zat yok ... İnsan düşüncesi ürünü mitoslardır.
oysa ve . Eğer bir an bile zat olduğunu düşünürsek/önerirsek merak etmeyin ben bırakacağım çözümlemeyi, ve daha ağır -teke tek- konuşacağım çünkü insan yakmayı öneren bir mantığı gerçeklersem ve sizin gibi onu bir an bile gerçekten zat yerine/ adam yerine koyarsam tabi ki felsefem bu olmaktan çıkardı ve nasıl konuşacağımı da bilirdim merak etmeyin ...böyle olmazdım...

öte yandan bilgisizce iminizi sıkı tutun
kaçmasın

bi çok yerde benzer çatışmayı yazışacak -gerçekleyecek- bir çok kişi bulursunuz/bulabilrsiniz- gidin başımdan, anlıyor musunuz?
hak hidayet davetiniz -icabetiniz aldık/gördük
bunları binyıllarca ahkamda söyleştik tartıştık ve bildik biliştik
sizin ile de buluştuk ve incecik-ten çarpıştık bu -şimdilik- yeterli...

Önerilen Siteler