Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Mitoloji & Esoterisizm > Sufizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-06-2009, 18:08
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ayrıca islam reformundan bahsetmişsiniz bu durumda eşcinsel olduğu ispat edilirse.Bir ateist olarakda islamda reform olmasını ne kadarda çok istiyorsunuz.Buda çok ilginç gerçekten.Direk baktıklarınıza anlam vermeden okuduğunuzu göstermiş oldunuz,şimdi anladım sayın milomanara neden kitabı da anlayamadığınızı...

Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 09-06-2009, 18:11
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

InVi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
varsayalim....mevlana escinseldi...
ve escinsellik müslümanlarca büyük bir günah ....
bunu ancak "cehenmem" paklar....
ya bundan peki bize ne ?
yani bu mevlananin yazdiklarini daha az mi degerli kilacak ?
veya mevlananin düsüncelerine itibar etmeyenler , onun escinsel oldugnu kabul ettikten sonra , yazdilarina bir sahiplenme mi olusacak ?
eger maksat mevlana kücük düsürülmek istenmekte ise,
bu bos bir caba....
zaten kendisi sarsilmaz tahtini insanlarin gönüllerine koymasini basarmis....
Sayın InVi,

Defalarca yazıldı yukarıda, eşcinsellik bir hakaret değildir! Kimsenin de Mevlana'yı küçük düşürmeye niyeti yok. Eşcinsel olması değerinin azalması anlamına gelmez. Anlatılmak istenen hem eşcinsel hem de "güzel" insan olunabileceğidir.
Alt 09-06-2009, 18:15
Kıdemli Üye

khalkedonian62´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kendimi bildim bileli merak ederdim yahu bu herif Şemsle aylarca bir odaya kapanıp ne haltlar karıştırıyor diye. Mevlana ve Şems Tebrizinin aylarca halvette kalmalarından ve birbirlerine sevgilim diye hitap etmelerinden dolayı ikisininde eşcinsel olabileceğini düşünmüştüm hep.
Dünyanın kabul ettiği büyük alim ve hümasit bir değere bu herif ne haltlar karıştırıyor demen senin nasıl bir bakış açın olduğunu kanıtlıyor bence Hz mevlana'nın cinsel tercihini değil.!!!

Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 09-06-2009, 18:29
Kıdemli Üye

milomanara´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın InVi,

Defalarca yazıldı yukarıda, eşcinsellik bir hakaret değildir! Kimsenin de Mevlana'yı küçük düşürmeye niyeti yok. Eşcinsel olması değerinin azalması anlamına gelmez. Anlatılmak istenen hem eşcinsel hem de "güzel" insan olunabileceğidir.
Biz zaten eşcinseller kötü insanlar olabilir demiyoruz.

Ne güzel demişsiniz;

hem eşcinsel hem de "güzel" insan olunabileceğidir.

Birde hem müslüman hemde güzl insan olunabileceğini bir anlasan...

Saygılarımla...

Alt 09-06-2009, 18:31
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın nogada.

Bazı şeylere gerçekten anlam verebilmek çok zor. Benim babamın söylediği bir söz vardır. Oğlum, insanoğlu çiğ süt emmiştir ne söyleyeceği ne yapacağı hiç belli olmaz diye. Türlü türlü yazılar, fikirler. Bize siz nasıl müslümansınız, iki tane aynı düşüncede müslüman yok deniliyor, ama iki tane ateist in aynı düşüncede olduğunu göremedim şurda.

Mevlana, eşcinsellik. Böyle bir kavram olabilir mi? Taa geçen seneden ilk cevapta sorulmuş, bu size ne katar diye? Böyle büyük insanlarla böyle şeyler yazmak hiç iyiye işaret değil, hiç. Eşcinselliğe karşı değilim o farklı bir olay. Ama Mevlana ile Şems arasındaki bağı Allah'tan başka kimse anlayamaz, bilemez bence. Bambaşka birşeydi.

Saygılar
Alt 09-06-2009, 18:57
Kıdemli Üye

O dlde sayın EnvyMe dünyanın gördüğü en büyük ve en dikkat edilen şhıslarından biri olan Hz.Mevlana hakkında gene bizimkiler çelişkiler buluyorlar ya o çok traji komik geliyor bana.

Yahu bu zatın yazdıkalrını tüm dünya okuyor,dünyada en fazla bilinen okunan eserlerden,adına mevlana yılları düzenleniş bir insan(dünyada 2007 mevlana yılıydı),dünyanın 4 bir yanından her türlü dinden,inançtan müridi olan,turistlerin her yıl hey ay türbesini görmek için konyaya gelmkte olan insanları içerisinde kimsemi dikkat etmedi buna ya.Sayın milomanara ne kadar zeki olmalıki bunalrı görebilmişlr.

Dünya mevlana yılında en aından bilinse yada tespit edilse yada bir azcık olas birşeyler düşünülse eşcinsel haklarını savunan insanlar hiçmi mevlanayıda örnek göstermezler canım...

Yok yani olacak gibi değil.Hmm diyelimki öyleymiş,e onun yaptığı binlerce öğüt,binlerce güzellik,binlerce insanlık çağrısı,hümanizm,Allah,Peygamber,Dİn sevgisi varken onun bu yönünü çıkarmaktaki amaç ne olabilirki.

Cevabı size bırakıyorum...

Saygılarımla...

Alt 09-06-2009, 19:04
keci keci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın milomanara

Mesajdaki rubaiyi okudum. İyide ben burada eşcinsel bir içerik göremedim.
Hatta cinsel bir içerik bile bulamadım. Sanıyorum ateistlerle müslümanlar arasındaki
fark bu sözleri anlama şekillleri.
Sizcede öyle değil mi ?

Saygılarımla...
Alt 09-06-2009, 19:08
Kıdemli Üye

Ayrıca bir başka makalede nasrettin hoca ve mevlana'nın çekişmelerinden ve mevlananın moğol ajanı olduğundan bashdedilmiş.Moğol istilasından sonra selçuk devleti yıkılmış yerine bir çok türmen beylikleri kurulmuştur.Peki Moğollara yardım eden Hz.Mevlananın torunu neden tüm beylikleri gezerek aralarındaki çekişmeye son verip tekrar birleşmelerini öğütlemiş.Bunun için tüm anadolu türk beylikelrini gezmiş,buranın beyleri tarafından büyük bir insan olarak karşılanmış.

Nedir Bunun Cevabı?

Saygılarımla...

Alt 09-06-2009, 22:17
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

keci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mesajdaki rubaiyi okudum. İyide ben burada eşcinsel bir içerik göremedim.
Hatta cinsel bir içerik bile bulamadım. Sanıyorum ateistlerle müslümanlar arasındaki
fark bu sözleri anlama şekillleri.

Sayın keci,

Mevlanın aşkına mazhar olan kişinin Şems-i Tebrizi olduğunu biliyorsunuzdur. Mevleviler bu aşkın sembolik olduğunu söylerler. Madem ikna olmadınız rubailerimize devam edelim:

Rubai:130
o safi aşk, at sürüyordu, ovaya doğru,
görünce gönlüm, çalımından tanıdı onu!
"suretten kurtulunca," dedi, kendi kendine;
"aşkla oynaşıp sevişeceğim, enikonu!"

Rubai:131
bir otlakta at koşturuyordu, senin aşkın,
görünce nişanından tanıdı, gönlüm miskin!
gönlümün varlık bağından kurtulduğu gün;
yokluk yurdunda, ne şevişeceğim bilemezsin!

Cinsellikten daha fazla ne kastedebilirsiniz bilemiyorum. Elbette Mevlana'nın Şems-i Tebrizi ile ilişki halinde resmedildiği minyatürleri yoktur. Fakat değerli düşünürün ne hayallerde yaşadığının yukarıdaki ifadeleri benim için cinsel tercihlerinin bir aynasıdır. Tekrar etmek gerekirse, bu utanılacak bir şey değil, kucaklanacak bir şeydir. Hem o dönem yaşamış birinin bunları ifade edebilmesinin uygarlığımızı göstermesi, hem de günümüzde gerçek hümanizmi yakalayabilmemiz açısından.
Alt 09-06-2009, 22:25
Kıdemli Üye

Sayın milomanara...

Hz Mevlana Şemsi tebrizi hazretlerinde Allahın nuu onun tecellisini görmüş.Onun yüzü suyu hürmetine dinimi tanıdım diyor.Bu aşk başka bir aşktır.Cinsel anlamda değil raks etmek,aşk,şarap,sevgili her zaman anadolu tasavvufunda yeri olan şeylerdir,bunlarla nice gazeller okunmuştur.

Burda eşcinsel olsa da bnm ona karşı saygımı yitirmez ama böyle bir konuyu gündeme bu şekilde getirmek komik,daha bir sürü şey varken Hz Mevlananın bu konusunumu tartışmak düştü bize.

Saygılarımla...

Önerilen Siteler

Etiket
eşcinsel, gay, homoseksüel, mevlana, şems

Başlık Düzenleme Araçları
Stil