Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-10-2017, 13:34
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Sevgi Tanrısı (!)

"Bir adam erkek ya da kadın kölesini değnekle döverken öldürürse, kesinlikle cezalandırılacaktır. Ama köle hemen ölmez, bir iki gün sonra ölürse, köle sahibi ceza görmeyecektir. Çünkü köle onun malı sayılır. " (Tevrat, Çıkış 21: 20-21)

" Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah'a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler." (Kur'an, Nahl :75)

"Sevgili kardeşlerim, birbirimizi sevelim. Çünkü sevgi Tanrı'dandır. Seven herkes Tanrı'dan doğmuştur ve Tanrı'yı tanır. Sevmeyen kişi Tanrı'yı tanımaz. Çünkü Tanrı sevgidir. " (İncil, 1. Yuhanna 4:7-8)

Eğer bu üç kitabın İlahı aynı ilah ise ben, bu "İlah"tan çok daha tutarlı ve dengeliyim. Gerçi, alıntıladığım Tevrat ve Kur'andaki köle ilgili hükümler "değersizleştirme" bağlamında birbirine benzemekteyse de bu hükümleri veren İlah için "Tanrı sevgidir" demek pek akıl kârı değil. İnsanların "Kutsal" diye öpüp başlarına koydukları kitaplar sıradan bir roman kitabı kadar tutarlılık arz etmiyor. Tevrat âyetine bakarsak; "Kölelerinizi dövebilrsiniz. Ama; öldüresiye dövmeyin" deniyor. Kur'an'ın İlahı, mal-mülk sahibi, güçlü-kuvvetli kularını daha çok seviyor. Bu arada, nerede-kimler tarafından yazıldığı kesin olarak bilinmeyen ve İncil olarak isim verilip derlenen metinde ise aynı İlah için "Tanrı sevgidir" deniyor.

İşin daha da tuhafı bu garâbete milyarlarca insan inanıp, saygı duyuyor.
Tut kelin perçeminden...
Alt 12-10-2017, 14:54
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

İşin daha da tuhafı bu garâbete milyarlarca insan inanıp, saygı duyuyor.
Tut kelin perçeminden...
Sayın Vefik Sami, alıntıladığım bu noktayı bundan otuz yıl önce de düşünürdüm.
Milyarlarca insan nasıl olur da bu kadar garâbete inanır, hem de binlerce yıl.
Aşılama, eğitim, kandırma, doğuştan itibaren içinde bulunma gibi olgulara bağlar geçerdim.
Lakin ben bunun asıl neden olduğunu düşünmüyorum, bu olgular sadece perdenin bu yüzü, perdenin arka yüzünü ise bilim açıklıyor.
Bilim diyor ki, her şey değişir-dönüşür-gelişir.
O halde karşımıza yüzde 1 (bir) civarında gelişmiş bir homo sapiens çıkıyor.
Geri kalan yüzde 99 üzerinde olumlu veya olumsuz hakimi bu yüzde birdir, gerisi sürüden ibarettir.
Bu sürü bugünkü yüzde birin konumuna gelmesi için herhalde bir kaç bin yıl daha geçmesi gerekiyor.
Bir kaç bin yıl sonra o yüzde bir ile eşitlenir mi yoksa yüzde birlik kesim arayı açar mı, bu da ayrı bir soru...
Alt 12-10-2017, 17:50
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sn. bilgivehis;

Şimdiki "dindar"lar beni bir inanır olarak görmese de aslında ben bir Tanrı'nın varlığına inanmaktayım. Şu var ki Tanrı'yı, adına "kutsal" denen ve nerede, ne zaman ve kimler tarafından hazılandığı meçhûl metinlerin içinde aramıyorum. Evvelâ kendi kendime "Bir Tanrı varsa eğer O'nu nelere bakarak ve nasıl bulmalıyım ?" diye düşündüm. Tanrı'nın madde olamıyacağını, bu itibarla maddeyi görür gibi göremiyeceğimizi, varsa eğer, yaratılışa tecelli edecek ilkeleriyle bir farkındalık içerisinde olmamız gerektiğini düşündüm. Matta ve Yuhanna İncillerinde okuduklarımdan bir hayli etkilendim. Tabi ben bu metinlerde yazılı olanların tümünün "Tanrı sözü" olduğunu düşünmüyorum. Ama; ağırlıklı olarak bir ilkesellik gözlemledim. Sözün özü, kafamda oluşan temel anlayışa göre okuduklarımı bir "süzgeç"ten geçirmekteyim. Tanrı fikrinden kolay kolay kopabileceğimi zannetmiyorum. Belki Deist olabilirim ileride. Ama; MESİH'e ve öğretisine olan hayranlığımın biteceğine ihitmâl vermiyorum.

Netice-i kelâm; ben de o % 99'luk "sürü"nün bir üyesi sayılırım.
Tek farkım; "sofra"ya konan her "ekmek"e balıklama atlamıyorum.
Alt 12-10-2017, 18:03
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir adam erkek ya da kadın kölesini değnekle döverken öldürürse, kesinlikle cezalandırılacaktır. Ama köle hemen ölmez, bir iki gün sonra ölürse, köle sahibi ceza görmeyecektir. Çünkü köle onun malı sayılır. " (Tevrat, Çıkış 21: 20-21)

Ne kadar çok kapitalizm i anlatıyor İşçiler burjuvaların kölesi der gibiler İş yerlerinde iş kazası sonucu öldüğünde kapitalist önlem almadığı için ceza görüyor. Ama didiş gelişlerde servis aracı kaza geçirdiğinde işveren hiç ceza görmüyor hatta yüksek sitrest ten evinde ölürse de cezası yok.

Bu Tevrat a gel de hayran olma 2000 yıl önce kapitalizm i görmüş ve onu kutsamış. Evet işçi kazadan veya evinde ölmüşse işveren cenazesine katıldığında bir o kadar da sevap işlemiş oluyor.
Alt 12-10-2017, 18:54
Üye

Netice-i kelâm; ben de o % 99'luk "sürü"nün bir üyesi sayılırım.
Tek farkım; "sofra"ya konan her "ekmek"e balıklama atlamıyorum.

Mütevazi davranıyorsun, sorgulayan ve senin bilgi düzeyine gelen bir insanı ben yüzde 99'un içinde saymıyorum

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir adam erkek ya da kadın kölesini değnekle döverken öldürürse, kesinlikle cezalandırılacaktır. Ama köle hemen ölmez, bir iki gün sonra ölürse, köle sahibi ceza görmeyecektir. Çünkü köle onun malı sayılır. " (Tevrat, Çıkış 21: 20-21)

Ne kadar çok kapitalizm i anlatıyor İşçiler burjuvaların kölesi der gibiler İş yerlerinde iş kazası sonucu öldüğünde kapitalist önlem almadığı için ceza görüyor. Ama didiş gelişlerde servis aracı kaza geçirdiğinde işveren hiç ceza görmüyor hatta yüksek sitrest ten evinde ölürse de cezası yok.

Bu Tevrat a gel de hayran olma 2000 yıl önce kapitalizm i görmüş ve onu kutsamış. Evet işçi kazadan veya evinde ölmüşse işveren cenazesine katıldığında bir o kadar da sevap işlemiş oluyor.

Sayın kartopu, Tevrat'a hayran olman gerekmez, ben bu durumu normal sayıyorum.
Tevrat ve dolayısıyla Yahudiler bugünkü kapitalizmin öz-möz dedesidir.
Sömürünün, diğer anlamda kapitalizmin temellerini daha o zamandan atmışlardır.
Temelini attıkları hedef sömürü olduğu için, sistemler değişse de öz niteliği değişmeyecektir.
Bu yüzden Tevrat, İncil, Kuran ve akabinde kapitalizm aynı sistemin çarkıdır...
Alt 13-10-2017, 12:11
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Sayın kartopu, Tevrat'a hayran olman gerekmez, ben bu durumu normal sayıyorum.
Tevrat ve dolayısıyla Yahudiler bugünkü kapitalizmin öz-möz dedesidir.
Sömürünün, diğer anlamda kapitalizmin temellerini daha o zamandan atmışlardır.
Temelini attıkları hedef sömürü olduğu için, sistemler değişse de öz niteliği değişmeyecektir.
Bu yüzden Tevrat, İncil, Kuran ve akabinde kapitalizm aynı sistemin çarkıdır...
Sn bilgivehis.
mizah ı bir dil kullanmak istemiştim.

Ama Tevrat ve diğer tek tanrılı dinlerin insanların sınıflı topluma geçtiğinde ortaya çıktığı açıkça görülüyor.
Köle var kölenin sahibi de var Onu satabiliyor öldürebiliyor yani mülkü.

Evet bu günkü kapitalizmin temelleri o zamanlarda atıldığı belli oluyor. Haklısın.
Alt 12-10-2017, 22:42
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

insanı insana kul ettiren anlayışı tasdikleyen bir tanrı vede oldukça sinirli, beddualar, tehditler... böyle insan gibi egosu olan tanrıyla işim olmaz, böyle tanrı olamaz.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 12-10-2017, 22:53
Üye

manas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
insanı insana kul ettiren anlayışı tasdikleyen bir tanrı vede oldukça sinirli, beddualar, tehditler... böyle insan gibi egosu olan tanrıyla işim olmaz, böyle tanrı olamaz.
İşin daha da komik tarafı, bazı insanların dahi bu atfedilen tanrıdan çok daha vijdanlı, hürmetli, iyiliksever olmasıdır.

Bana kalırsa bu tanrıyı yaratanlar, bütün açıkları bugün deşifre olacağını düşünseler de o zamanki bilgi dağarcıkları yeterli gelmemiştir.
Ama Vefik Sami'nin de dediği gibi bugün dahi milyarlar böyle bir seri katile tapıyorsa tut kelin perçeminden...
Alt 15-10-2017, 04:22
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Sevgili kardeşlerim, birbirimizi sevelim. Çünkü sevgi Tanrı'dandır. Seven herkes Tanrı'dan doğmuştur ve Tanrı'yı tanır. Sevmeyen kişi Tanrı'yı tanımaz. Çünkü Tanrı sevgidir. " (İncil, 1. Yuhanna 4:7-8)

---

... Bu arada, nerede-kimler tarafından yazıldığı kesin olarak bilinmeyen ve İncil olarak isim verilip derlenen metinde ise aynı İlah için "Tanrı sevgidir" deniyor.
Koşullu sevgi bu, başka değişle de kısıtlı bir sevgi, öyle evrensel bir sevgiden bahsedilmiyor burada.

" ... birbirimizi sevelim. "
Şart bu, yoksa öyle her şeyi, herkesi sevelim, inanan inanmayan vs. geniş bir bakış açısı yok.

Sadece birbirimizi, bizden olanı, bizi sevelim o Tanrıdır!

Diyeceğim sevgi adamı denilen İsa'nın da sevgisi sınırlıymış, bu da zaten diğer dinlerden ayrısı gayrısı olmadığını gösterir, zira diğerlerinde de aynısı durum mevcuttur, birbirinizi sevin!
Fark yok!

Oysa sevgide sınır olamaz, karşılık olamaz, bir mal gibi pazarlıklara konu olamaz, değilse ona sevgi değil "menfaat" denir ki, İsa 'nın sözü menfaat Tanrıdır demeye gelir.
Başka değişle de sevgi sembolik anlamdır, İncilde zaten pek çok şey sembolik olarak geçiyorsa, sevgide aynen öyledir. Kılıcın bile sembolik olduğu söylenen bir kitapta, sevgi nasıl sembolik kalmaz!
Hasılı sevgi = menfaattir, semboliği budur.

Menfaatleri kendilerine güzel gelenler ona sevgi demişler ve ortaya sanal bir "sevgi Tanrı'dır" söylemi çıkmış. Gerçi onu bile beceremişler halleri ortadadır, asırlardır birbirlerini yemişler.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 25-10-2017, 02:42
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu sevgi Tanrı'sı çok akıl almaz bir tanrı'dır.

Aynı tanrı yeri gelir kötülük yapar (1. Kr.17:20)
yeri gelir peygamberlerini yanıltıp, onlara kötülük yaptırır (1. Kr. 22:23)
yalan, dalavere için adam arar (1. Kr. 22:20)
birilerinin suçundan dolayı kalkar onların çocuklarını yada torunlarını cezalandırır (Çıkış 34:7)
savaşlarda sırf toprak için kesin yok edin der (Yas. 7:16)
sonra kalkar sakın haa antlaşma mantlaşma yapmayın, onlara acımayın der (Çıkış 34:12)
sinirlenir, köpürür, etrafa şimşekler fırlatır, düşmanlarına ok atar, öyle ki burnundan alevler fışkırır ( 2. Sam. 22. bölüm)

Sanırsın Elinde şimşekler çakan oklarını yeryüzüne fırlatan, sinirli-asabi Yunan Tanrısı!

Bu Yahudiler öyle bir yaratmış ki Yehova'sını;

yeri gelir Pars gibi olur (Hoşea 13:7)
yeri gelir kuş gibi olur(Yeşu 31:5)
olmadı ayı gibi olur (Hoşea 13:8)
ne bileyim, olmadı aslan kesilir..

Yer, içer (Yar. 18. Blm.) boru çalar (Zek 9: 14) saçmalar ( 1.Kor. 1:25)..

Kadın düşmanıdır..

Şöyle der: " İnsan gerçekten temiz olabilir mi? Kadından doğan biri doğru olabilir mi?" Ey. 15:14

kalkar sonra, kavgada karşı tarafın penisine dokunan olursa, elini kesin der (?) niyeyse

Acayip, anormal bi tanrı işte..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil