Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-09-2007, 14:39
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Haydin Oruca

thunderpoint";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi de Allah bu yüz çevirmeden neden rahatsız ki? Bu insanların kaderlerine bu 'yüz çevirme'yi kendisi yazmamış mı? Ve niye ihtar verip duruyor; olacakları bilmiyor mu?
Allah'ın olacakları bilmesi,o olacakları önceden yazdığı anlamına gelmez.Herkes kendi kaderini ya kendisi yazar ya da başkaları onun kaderini yazar.Aslında buna razı olması da kaderini kendi yazmasıdır.
Alt 19-09-2007, 15:33
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

hiramusta";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah'ın olacakları bilmesi,o olacakları önceden yazdığı anlamına gelmez.Herkes kendi kaderini ya kendisi yazar ya da başkaları onun kaderini yazar.Aslında buna razı olması da kaderini kendi yazmasıdır.
Sen bu sözlerdeki İslami çarpıklığı, aykırılığı göremiyorsan benim söyleyecek sözüm kalmamıştır hiram..
Alt 19-09-2007, 15:54
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Nasıl bir çarpıklık?
Alt 19-09-2007, 22:26
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Oruç tutmakla iş bitmiyor. Bir de bunun teravih namazı var.
Teravih namazı toplumda öyle bir yerleşmiş ki " teravih namazsız oruç olmaz" denecek kadar.
Oruç tutup da Teravih namazına camiye gitmeyenlere eleştirici gözle bakılır, laf sokuşturulur.
Bu tavrı yapanlar bir de 5 vakit namazı kılıyor olsalar bari!
Adam farz olan vakit namazlarını kılmıyor ama sünnet diye teravih namazlarına koşturuyor.

Hiç düşünmüyor ki buna sünnet denildiğine göre sadece peygamber kılarmış, müslümanlar kılmazmış, hatta belki de müslümanların kılmasını peygamber istemezmiş.
İsteseydi zaten Kur'an'da geçerdi, farz olurdu.
Sünnetin anlamını bilmeyen bir toplum, Kur'an'ı nereden bilsin.

Ama suçun büyüğü din adamlarında, diyanette.
Çünkü camilerde Teravih namazını kıldıranlar, milleti kılmaya teşvik edenler hatta zorunluymuş gibi sunanlar da onlar.
Alt 20-09-2007, 00:27
InVitatio
Üye Değil

Sevgili Pante,
orucun teravih namazina gelene kadar su cuma günlerin "öglen" namazina ne demeli ?
evet bazen müslümanlar Allah'dan cok Allah'ci oluyor, bende bir Müslüman olarak bundan rahatsizim..
Ben müsayid oldugum anlarda cuma namazlarina gitmeye calisirim ve genelde Cuma'nin farzi olan Hutbeyi dinleyip alt rekat namaz kilip cikardim.....
ama benim cikmama camideki cemaat, "yan yan" bakardi.....
Alt 20-09-2007, 01:21
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Pante,
orucun teravih namazina gelene kadar su cuma günlerin "öglen" namazina ne demeli ?
evet bazen müslümanlar Allah'dan cok Allah'ci oluyor, bende bir Müslüman olarak bundan rahatsizim..
Ben müsayid oldugum anlarda cuma namazlarina gitmeye calisirim ve genelde Cuma'nin farzi olan Hutbeyi dinleyip alt rekat namaz kilip cikardim.....
ama benim cikmama camideki cemaat, "yan yan" bakardi.....
Evet, lafa geldi mi tümü peygamber zamanında cuma namazının 2 rekat olduğunu söyler.
Ama hiçbiri "Madem öyle doğrusunu uygulayalım." diyemez.
Tepkilerden çekinirler. Tepkilerin adresi de cemaat ve tarikatlardır.
Ama yanlışa meydan veren duyarsız, tepkisiz toplumdur.

------------------

Toplum yanlışlara müsaittir.
Geçen akşam Bayraktar Bayraklı'yı dinliyorum oruç hakkında.
Sorular geliyor izleyenlerden:
- Bayan *arkadaşımla chat yaparsam orucum bozulur mu?
- Denize girersem, duş alırsam orucum bozulur mu?
- Mazeretim nedeniyle niyet etmediğim ve oruçlu olmadığım gün için 61 gün mü tutmalıyım?
- Tıraş olurken kanayan yere, kanın durması için kantaşı sürmek orucu bozar mı?
- Hastayken serum bağlanırsa orucum bozulur mu?

Yahu madem serum takılacak kadar hastasın, ne diye oruç tutarsın be adam? Tabi ki bozulur.

Basit bir orucu dahi algılayamamış, kavrayamamış bir toplum tabi ki hurafelere açıktır. Oruçluyken, gider Zuhurat baba'dan ev, araba, iş, evlilik, çocuk dileğinde bulunur.
Alt 20-09-2007, 01:41
InVitatio
Üye Değil

Toplum
Kafayi hadislere ile bozmus, toplum zaman ve mekana sigmayan yaraticiyi birakip
yaraticiyi bir sariga sigistirmis, iki insan dudagi arasindan cikan yorum ise din'in kendisi olmus....
Toplumu Kurani Kerim Merkezli bir dine "cagri" yapmak bile küfür olarak algilaniyor.....
Ben kendi acimdan vakit namazlari kilamdigim/ kilmadigim icin teravih namazini da ya kilmiyorum veya sadece kafama estikce biraz vaaz dinlemeye gidiyorum.....
Cuma Namazlarini iki rekat kilip cikiyorum....
birileri bu ufak tefek isler ile baslamli diye düsünüyorum...
zengin iftar sofralari da bana ters...nefis terbiyesi ve genel bir arinmak istenmek ile bagdastiramiyorum, o yüzden kendi davetlerimi basit bir aksam yemegi ile veriyorum ve davetlere katilmiyorum....

Eger bugün bir Müslüman Oruc kime farzdir , nasil bozulur ne zaman tutulamli ve ne zaman tutulmasina gerek yok bunlari zaten bilmiyorsa, ögrendikten sonra ona da farzdir, yoksa suursuzca ac kalmak degildir oruc tutmak, sokak köpekleri de icaabinda tüm gün ac gezerler, ama müslümanlarin oruc tutmasi ac kalmak olmadigini kavrayamayan insanlara oruc farz olmamali diye düsünyorum....
Müslümanin her ibadetin basi bir NIYET ile baslar ve NIYET tartisilmaz bellidir ve aciktir.....
Allaha ulasmayi dilemek / onun ile bir bag kurmak istemek / onun rizasini kazanmak istemek....
niyeti bu olmayan hic bir amel müslümanlik ile bagdastirilmamali....
Alt 20-09-2007, 10:02
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allaha ulasmayi dilemek / onun ile bir bag kurmak istemek / onun rizasini kazanmak istemek....
niyeti bu olmayan hic bir amel müslümanlik ile bagdastirilmamali....InVitatio

O zaman bildiğimiz *müslümanlığın %99'nu çöpe at İnvi.Geriyede zaten müslümanlık diye bir şey kalmıyor.Sadece peygamberin yalan yanlış hayatını bilmeden *ve uyduruklarla dolu hadislerine bakarak *yaşamaya çalışan müslümanlar topluluğu.

Geçende bir arkadaşım başladı peygamber efendimiz *s.a.v yüksek ahlakı demeye,hangi yüksek ahlaktan bahsediyon, kendisi 50 yaşında 9 yaşındaki bir kız çocuğuyla gerdeğe giren insanın nasıl yüksek bir ahlakı olur diye soru sordum affallayıp kaldı, işine gelmedi kapattı konuyu.Tabiki bunun cevabı verilebilir.
Kastım şu idi bunu anlatmak da,herkes tutturmuş bir peygamber diye gidiyor.Peygamberi sevgili yapmışlar ve inandıkları Allah'ıda unutmuşlar sn pantenin de dediği gibi hurafelere çok açık cahil bir toplum ve öylede kalmaya devam edecektir müslümanlar.Aralarından da mutlaka Mevlanalar,Yunus Emre'ler çıkacak ama hiç kimse kendine sormayacak bunlarda ne anlatmaya çalışıyorlar diye.

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche
Alt 20-09-2007, 10:40
Üye Değil

Mealciler ve inkarcılar el ele vermiş dine saldırıyorlar.Ne güzel.... Plan harfi harfine uygulanıyor...
Alt 20-09-2007, 12:15
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

InVitatio";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kafayi hadislere ile bozmus, toplum zaman ve mekana sigmayan yaraticiyi birakipyaraticiyi bir sariga sigistirmis, iki insan dudagi arasindan cikan yorum ise din'in kendisi olmus....
Sevgili Invi,

Merak ettim de; acaba Kuran nasıl çıkmış ortaya? Gaipten gelen seslerle mi?

Sevgiler...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil