Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-04-2013, 03:01
manve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manve manve isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kuran ve Herakeleme Operasyonu

Kuran ın harekelenmesi ve noktalanması çok büyük bir problem oluşturmaktadır.
Bilindiği gibi Arap yazısında NOKTALAR VE HAREKELER YOKTUR. Araplarda İslâmın ilk devirlerinde Nabatı ile Kûfî adını alan Hiyrî yazı vardı. Kur'an'ı Hiri yâni Kûfî yazı ile yazarlardı. Buna baştan Hicazi denirdi.

Bir tek harfi olmayan,o güne kadar Alfebe edinememiş süper cahil Araplar Nebati harfleriyle yazdırmışlardır Kuranı.

Kur’an’ı açıp baktığımızda harflerin üstünde ve altında tek veya çift çizgiler, bazen noktalar, ayet numaraları, bazı kelimelerin üstünde harfler bulunmaktadır. Arap’ça da ünlü harfler olmadığı için ünlü görevi gören bu harekeler okunmak için konmuştur. Bilindiği gibi Kur’an’ın ilk dönemlerindede noktalama ve harekeleme yoktu.

Bu Kuran ı açıkça tahrif etmekti.Çünkü farklı noktalama ve işaretleme yaparak farklı anlamlar ortaya çıkarmak mümkündür.Üstelik bu noktalama ve işaretleme operasyonları 3 defa revizyondan geçirilmiştir.Bu işi Muaviye gibi sicili bozuk bir adamın yaptırması da ayrı bir sorundur.

Bu konuda KURAN KENDİSİNİN HERAKELENMEMESİNİ İSTİYOR.Onun için eski Kuranlar herakesizdi.

Kuran’ın piyasaya çıkması Araplar için Alfabe sorununu da beraberinde getirmişti. 38 Harfli nebat alfabesikullanılarak Kuran yazıyorlardı önceleri.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nebatiler
http://en.wikipedia.org/wiki/Nabataeans
http://nabataea.net/nab1.html

Fakat bu temel Nebati yazılar kureyş lisanına göre yeniden düzenlendi.Halbuki Kuran bu konuda uyarı yapmıştı;
"La tü-harike bi hi lisane ke li t'acele bi hi"

Harekeleme onu lisanınla, onu aceleye sokma=Kıyame:16-Kuran
http://www.kurantefsiri.com/kuran_te...i.aspx?ayet=16
Biz toplayacağız okunanı.Bize düşer bu=Kıyame:17-Kuran
http://www.kurantefsiri.com/kuran_te...i.aspx?ayet=17
Okunduğu şekilde uymalısın okunana=Kiyame:18-Kuran
http://www.kurantefsiri.com/kuran_te...i.aspx?ayet=18

Ayet açıkça herakelendirmeyin Kuran ı diyor.Onun toplanması ve okutulması bize aittir diyor.Yani bu işi Osman ya da Muaviye değil bizzat Allah ın yapması lazımdır.

Ayetteki uyarıya rağmen Kuran yazma işi orjinalinden koparılarak Kureyş lisanı ile yapılmış böylece Kuran’dan pek çok harf çıkartılmıştır.

Üstelik ortaya o kadar çok Kuran çeşidi çıkmıştır ki,Osman döneminde ve sonrasında Kureyş Lisanıyla olan kopyalar hariç bütün diğer Kuran versiyonları yakılarak imha edilmiştir.

http://ahmetdursun374.blogcu.com/kur...ldi-mi/8629934

Yani orjinal Nebati Harfleriyle yazılan Kuran versiyonları artık elimizde yoktur.Geriye kopyanın kopyası kalmıştır.
Alt 16-04-2013, 04:53
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

manve´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu konuda KURAN KENDİSİNİN HERAKELENMEMESİNİ İSTİYOR.Onun için eski Kuranlar herakesizdi.

Harekeleme onu lisanınla, onu aceleye sokma=Kıyame:16-Kuran

.
Kitap oyle birsey demiyor ne yazik ki, harekelendirme bahsi filan yok yani bu ayette.

Siz nereden, Kuran'in harekelendirme istemedigini cikarsadiniz ?

Konu Neva tarafından (16-04-2013 Saat 22:37 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-04-2013, 21:54
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

bu konuda epey evvel ,bir başlık açmıştım. tamamlayıcı olur sanırım

http://www.turandursun.com/forumlar/...ead.php?t=4694

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 20-04-2013, 01:55
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kitap oyle birsey demiyor ne yazik ki, harekelendirme bahsi filan yok yani bu ayette.

Siz nereden, Kuran'in harekelendirme istemedigini cikarsadiniz ?
Bu ayetin ilk kelimesi lâ tuharrik kelimesidir.TU-HARRİK harike yani hareke kökünden gelir.Harekelemek veya dilin hareketleri anlamına gelir.
Ayette lisâne-ke kelimeside geçer.Buda demektirki lisani okunuş için dil hareketi belirlenmesinden(Harekeden) kaçınılması gerekiyor.
LA TUHARRİK(HAREKE-DİL HAREKETİ) yapmaktan kaçın diyor ayet.
İlk okunuş halinin dışında dil hareketi(tu-harrike-hareke) yapmayın diyor.
Lâ tuharrik bihî lisâneke li ta'cele bihî
Alt 20-04-2013, 02:28
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Bu ayetin ilk kelimesi lâ tuharrik kelimesidir.TU-HARRİK harike yani hareke kökünden gelir.Harekelemek veya dilin hareketleri anlamına gelir.
Ayette lisâne-ke kelimeside geçer.Buda demektirki lisani okunuş için dil hareketi belirlenmesinden(Harekeden) kaçınılması gerekiyor.
LA TUHARRİK(HAREKE-DİL HAREKETİ) yapmaktan kaçın diyor ayet.
İlk okunuş halinin dışında dil hareketi(tu-harrike-hareke) yapmayın diyor.
Lâ tuharrik bihî lisâneke li ta’cele bihî
Bana kitaptan bir organ olarak dil ile lisan anlamindaki dil'in karsiligini yazar misiniz?

Dil hareketi baska seydir, sizin iddianiz olan " Kuran harekenmesini istiyor "seklinde iddia ayri birseydir.

Yok illa iddia ediyorsaniz sayet, Muhammed'in yasadigi donemde kac dil'i veya lehceyi bildigini listeleyin bize.
Alt 20-04-2013, 05:49
Üye

Bana kitaptan bir organ olarak dil ile lisan anlamindaki dil'in karsiligini yazar misiniz?

Dil hareketi baska seydir, sizin iddianiz olan " Kuran harekenmesini istiyor "seklinde iddia ayri birseydir.

Yok illa iddia ediyorsaniz sayet, Muhammed'in yasadigi donemde kac dil'i veya lehceyi bildigini listeleyin bize.
Herakeleme yani hareketleme ne amaçla yapılır?Neden ihtiyaç duyulur?
Araplar neden kendileri harekesiz kullanırlar Kuran'ı?
Arap olmayanlar Kuranı okurken doğru dil hareketlerini yapabilsinler diye bir takım suni işaretler konuldu.Dil hareketi düzenleyicileri oldukları için hareket kökünden gelen harreke adı konuldu bu işaretlere.Yani tamamen dil hareketlerine yönelikler.
Yani lisanla ilgili dil hareketleri.
Ve ayette aynen LİSANLA İLGİLİ DİL HAREKETLERİNDEN bahsediyor zaten.
Konuşma dili içinde organ olan dil içinde LİSANE-KE terimini kullanır Kuran.
lâ tuharrik(harekeleme) : hareket ettirme
lisâne-ke : dilini(KIYAME 16-KURAN)

Arapçayıda Kuran ayetlerinide biliyorum merak etme.Herakeleme çeşitlerini ve harekeleme işine neden ihtiyaç duyulduğunuda biliyorum.Başlık yazısını daha dikkatli okumanı öneriyorum.
Alt 20-04-2013, 09:44
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Herakeleme yani hareketleme ne amaçla yapılır?Neden ihtiyaç duyulur?
Araplar neden kendileri harekesiz kullanırlar Kuran'ı?
Arap olmayanlar Kuranı okurken doğru dil hareketlerini yapabilsinler diye bir takım suni işaretler konuldu.Dil hareketi düzenleyicileri oldukları için hareket kökünden gelen harreke adı konuldu bu işaretlere.Yani tamamen dil hareketlerine yönelikler.
Yani lisanla ilgili dil hareketleri.
Ve ayette aynen LİSANLA İLGİLİ DİL HAREKETLERİNDEN bahsediyor zaten.
Konuşma dili içinde organ olan dil içinde LİSANE-KE terimini kullanır Kuran.
lâ tuharrik(harekeleme) : hareket ettirme
lisâne-ke : dilini(KIYAME 16-KURAN)

Arapçayıda Kuran ayetlerinide biliyorum merak etme.Herakeleme çeşitlerini ve harekeleme işine neden ihtiyaç duyulduğunuda biliyorum.Başlık yazısını daha dikkatli okumanı öneriyorum.
Konuya dair benim size karsi sundugum fikir, harekeleme nedir, ne degildir gibi birsey degil ki!?? Siz harekeleme vaazi verdiginiz birine bu sorulari yoneltirsiniz. Medreseegitiminde filan ise yarar.

Size sorulan soruyu ve sunulan karsi fikri anladiniz mi siz oncelikle?

Arapca'yi bilmeniz veya bilmemeniz bizi ilgilendirmiyor ki!?. Kaldi ki ben size boyle birsey sormadim.

Size yukarda sordugum soruda , kitaptan bize, bir organ olarak dil ve lisan(language) anlaminda dil kelimesini yazar misiniz dedim. Ustelik Arapca yazin filan da demedim.

Ayrica verdiginiz ayetin daha gerisinden alip okursaniz, harekelemeden filan bahsetmedigini de pekala goreceksiniz.

Her mesajinizda, sorularla karsi karsiya kaldiginizda, baslik mesajini okur musunuz veya dikkatli okurmusunuz vs. demenize gerek yok. Biz yazdiginizi okuyoruz zaten.
Alt 20-04-2013, 10:56
Üye

Konuya dair benim size karsi sundugum fikir, harekeleme nedir, ne degildir gibi birsey degil ki!?? Siz harekeleme vaazi verdiginiz birine bu sorulari yoneltirsiniz. Medreseegitiminde filan ise yarar.

Size sorulan soruyu ve sunulan karsi fikri anladiniz mi siz oncelikle?

Arapca'yi bilmeniz veya bilmemeniz bizi ilgilendirmiyor ki!?. Kaldi ki ben size boyle birsey sormadim.

Size yukarda sordugum soruda , kitaptan bize, bir organ olarak dil ve lisan(language) anlaminda dil kelimesini yazar misiniz dedim. Ustelik Arapca yazin filan da demedim.
İyide harekelemeyi,lisandan ve dil hareketinden ayrı bir şey zannettiğinizi sorunuz açıkça ortaya koymaktaydı zaten.Bu durumda harekenin hareket anlamına geldiğini yazmam gerekli oldu.Yine ana başlık yazısını tam okumamış olduğunuzu gösteren bir durum.Tam okusanız harekenin ne olduğunu birazcık anlamış olurdunuz.Yada verilen linkten ayeti biraz inceleniz yine anlardınız.Kolaycılık bu sektörde iyiye işaret değildir.

Arapça yazdım çünkü hareket/hareke kelimesi Arapça kökenlidir.Ve dil hareketiyle ilgilidir.
Ayrica verdiginiz ayetin daha gerisinden alip okursaniz, harekelemeden filan bahsetmedigini de pekala goreceksiniz.

Her mesajinizda, sorularla karsi karsiya kaldiginizda, baslik mesajini okur musunuz veya dikkatli okurmusunuz vs. demenize gerek yok. Biz yazdiginizi okuyoruz zaten.
Ayetin öncesinede sonrasınada baktığımızda sonuç değişmiyor;ayet her halükarda dil hareketinden bahsediyor.La-Lisaneke dil hareketi anlamına gelmez diyorsan,hangi anlama geldiğini buyur söyle o zaman.
Alt 20-04-2013, 13:20
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

İyide harekelemeyi,lisandan ve dil hareketinden ayrı bir şey zannettiğinizi sorunuz açıkça ortaya koymaktaydı zaten.Bu durumda harekenin hareket anlamına geldiğini yazmam gerekli oldu.Yine ana başlık yazısını tam okumamış olduğunuzu gösteren bir durum.Tam okusanız harekenin ne olduğunu birazcık anlamış olurdunuz.Yada verilen linkten ayeti biraz inceleniz yine anlardınız.Kolaycılık bu sektörde iyiye işaret değildir.

Arapça yazdım çünkü hareket/hareke kelimesi Arapça kökenlidir.Ve dil hareketiyle ilgilidir.

Ayetin öncesinede sonrasınada baktığımızda sonuç değişmiyor;ayet her halükarda dil hareketinden bahsediyor.La-Lisaneke dil hareketi anlamına gelmez diyorsan,hangi anlama geldiğini buyur söyle o zaman.
Yazdiniz ama, size harekelemenin ne oldugu sorulmadi ki?

Sormadigim soruya iliskin nicin link okuyayim? Onlarin hepsi zaten okunmus linklerdir. Ilk defa siz koymuyorsunuz yani.

Tartisilan bu degil, hala bu noktayi anlamis degilsiniz. Bana soylediginiz halde kolaya kaciyorsunuz. Sorulmamis sorulara, alakasiz cevaplar vererek. Iyi bir taktik degildir tartismalarda tavsiye etmem.

Niye, Arapca'da hic girtlak kullanilmaz mi?

Yine kolaya kacmissiniz. Sen acikla. Ben zaten karsi fikir olarak ortaya koyuyorum gerekcelerimi.

Siz once Kuran'daki size sordugum soruya cevap verin, organ olarak dil ve lisan anlaminda dil'e iliskin ayetleri koyun. Nicin koymuyorsunuz?
Alt 22-04-2013, 05:57
Üye

Herake yani hareket lisaneke(dil) ile birlikte kullanıldımı dilin hareketi anlamına gelir.
Bu kadar bile temel Arapçanız yoksa,hatta anlatıldığında bile anlayamıyorsanız sizin için kim ne yapabilirki?
Lisane hem organ olan dil hem de dilin konuşma hareketi için kullanılır.Yani organ olan dil ile dilin konuşma eylemi için olan kelime aynıdır:LİSANE
lisânen arabiyyen
Bu LİSANI ARAPÇA olan bir kitaptır(AHKAF 12 KURAN)
http://kuran.mollacami.com/ayetler.php?asn=4590
bihî lisâne ke
Dilini(bi lisane ke) hareket ettirme(KIYAME 16 KURAN)
http://kuran.mollacami.com/ayetler.php?asn=5606
Konulara hiç hakim değilsiniz malesef.Böyle ilk okul seviyesinden anlatmak zorunda kalıyoruz.
Ayet bilgisi Arapça bilgisi çok eksik malesef.

Önerilen Siteler

Etiket
arapça, herake, kuran, nebati