Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Diğer Bilimler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-04-2018, 15:56
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

-Sesli -arasal- Düşünmeler-

Hayır şu an Natasha Campbell'ın öğretisinin (ki bu diğerlerinin de öğretisi ve pek çok kişinin) de ama içinde bulunduğu bir çok açmaz var.

Birincisi; dar ve zorlu yaşam koşulları ve maddi imkanlar/imkansızlıklar ve dünya güllük-gülistanlığında bunu yapmak- yapmamak, bulmak erişmek, önemsemek-önemsememek gibi şeyler

3. dünya da kaç insanı böyle besleyebilirsiniz ve kaç insan kendini böyle besleyebilir. Bu birinci elden hastanelerde sağlık protokolü olmadığı sürece ve ilaçsal yardım gibi devlet ve bilgi desteği görmediği ve onanmadığı sürece ve eczaneler GAPS içeriği satmadığı sürece hükümsüzdür, hükümsüz olacaktır. bilgi yaygınlığı canım!

Sağlık protokolü olarak tanınmalıdır. ilaç protokolü gibi. SSK ya yatırdığım tüm parayı zehir zıkkım ediyorum ilgilerine ve mümessillerine.
... yıllık sağlık harcamalarım ve maaş tutarımdaki sadece hastalık payı olarak ödenen S-SSK/SGK tutarları hesaplanabilir. Sanıyorum ben başkalarını iyileştirmek ya da zehirlemek üzere oraya para yatırmıyorsam devletten yine de hala sağlık alacaklısı olmalıyım....

Böyle bi yola çıktığınızda aile olarak bir aileyi 2 yıllık GAPS karantisına almanın maliyeti nedir ki ve bunu üçüncü dünya nasıl başaracak?
Tamam otistik çocuklar için evet ,çocuklar için evet. Yetişkinlerin dünyası farklı. Birey, ve bireysel olduklarını ve -doğru dürüst- karar-lar verebildiklerini ve alabildiklerini sanıyorlar..

İkincisi ise bilgi istenmiyor ,İnsanlar uyuşukluk ışığı güneşlenmelerine ve -olaryumlarına ve tuhaf tutarsızlıklarına gölge edilmemesi ve bunun-bunların kesintiye uğramaması için elinden geleni geri yapıyor ve bilgi istemiyor
,rahat, kolay arka yaşamı istiyorlar-hapları istiyorlar
bu onların fikri mi?
bilmek istemiyorlar. bilgi ile nasıl başedeceklerini ve onu nasıl kullanacaklarını ve ne yapacaklarını da bilmiyorlar
bu hem sorumluluk almak demek ve hem de uykulu ve rahat hayatın, durumun da bir değişimi...
seks biter mi? herkes bunu soruyor zaten. seks çoğalır mı; azalır mı? iyileşir mi? güzelleşir mi? ve çatışmasızlaşır mı? aşılır mı?
bunu mu soruyorsun şimdi
burası mekanı soru-bil mı?

Ve GAPS'ın gelişimi, eksiklikleri nelerdir?
Modern dünyayı yıkmak mı? yıkıma götürmek mi? bilgi kirliliği mi?
GAPS nereye evrilebilir canım. Bütün hastalıkların kökeni ve modern toplumun tüm hastalıklılığı mı? Bunu düşündün mü?

Otistik çocukları iyi edince sonra ne olacak. GAPS ondan sonra ne yapacak?

Sadece modern tıp ya da bilgi değil burada sorumlu. bu iki taraflı
İnsanlarda ilacımı ver uyuştur istiyorlar Ya da bir ilaç ver her şey birden iyi olup düzelsin istiyorlar ve sanıyorlar/bekliyorlar... Eskiden doktorlara, doktorluğa güven varmış...

Örneğin ben bu ülkede doktorların söyleyeceklerinden ayet gibi bahseden çok insan tanıyorum ve o doktorların arkasına aldığı tek şey 6 yıl çok zordu ve yoruldu ve o bu bu yollardan geçerek buraya vardı mahareti ehliyeti-icazeti ve artı ilaç beceriklilği
doğru ilacı yazabilme ya da yazabilmiş olma kudretinin 6 + yılda bahşedimi
,ilaç ve tanıyı uyuşturma mahareti eşittir doktor -kapa parantez

ki bu beklentiyi de oldukça karşılıyor zaten
ilgilenilmek istiyorlar,sorumlu bir denetmen ve toplum referans vermiş bir bilir .toplumsal referansı var hımm.
evet aynen öyle...
ve dertleri olsun istiyorlar- çoğu derdine ve sorununa tanısına sıkı sıkıya sarılıyor ve yapışıyor,
Öyle sıkı sarılıyor ki! Öyle sıkı benimsiyor ki! Kendine acımak ve başkalarının sana acıması ya da paylaşması, acını paylaması
ya da ön-çocukluk savunma refleksi bu!
Artık, bakkaldan şeker satın almak gibi hastanelerden tanı ve -kişisel- dert-hastalık adı/etiketi satın alabiliyorsunuz- Bu sizi toplumsal olarak kolaylaştırır ve savunmanızı indirger ..Bu işleri kolaylaştırır..
.İnsanlara dur benim bir derdim var diyebililrsiniz ve bazen bu yüzden tam sorumlu olmak zorunda değilsiniz. Bazen
(Hayır Büyük Prens-artık Kral oldu olacak yakında)

Kişisel tanı etiketleriniz var ve (hastalık hastası) hastalık adı etiketleriniz var güle güle kullanın!
Eğer az bulunan ve bilinen ya da tek kendinizin sahip olacağı felan bir hastalık adı ve kişisel tanı etiketi bekliyor idiyseniz bir tane otorite satın almalı ve bir akademiye adınızı felan vermeli, bahşetmelisiniz sanırım..burs verin olur bu-sağlanır kolay
yanılıyor muyum?
Bunu bir doktora ,araştırmacıya ilk siz keşfettirmelisiniz.. Ama benim ki baloncuklusundan ya da uçucuklusundan da diyebilirsiniz...
benim tek hastalığım olmalı! Benim ki diğerlerine benzememeli!
Benim tek kendimin olan bir hastalığım olmalı! bunu diyenimiz
Bunu diye kaç kişi var burda? El kaldırsın hemen
Benim hastalığım onunkine benzemez-Ötekine benzemez. Ben "Z" ilacı kullanıyorum ve "Y" fonksiyonu farklılığı da var bende...

Bir de toplum önünde konuşulmayan dertler var. ben şizoefektif mişim? diyemezsin
hemen gidip -sanal ortamlaşıyorlar ve gruplaşıyorlar-hey sen bizdensin
ben sizden mişim
seninki de mi bundan.. senin ki o türü mü ,sende ondan da var mı? ha benimkinde yanyapay tertül de var o aynısı değil..
acayipistral mi verdiler, şundanbundanmajik mi? 400 desibel bişeysel alsam nolur?
Kanınızdaki uzayyum düzeyi kaç kuzum sizin
bunları nerden çıkarıyorsunuz ve yazıyorsunuz ki!

uydurtu'nun konuyu dağıttığı söyleniyor. konuyu dağıtan kimse o çıksın meydana...
mizah olmadan olmaz-okunmaz bunlar aga...
kendine mizah katmalısın profesoryum mu olucaksın?

---
Bu ülkedeki dünyada ki eğitim sistemini, elitini ve kişi profilini ve bilgi profilini de biliyoruz. Onun içinde bulunduk.

Bu kadar aptalca bir sorununa yapışma ve angaje olma durumu görmedim
bunun neresini onaylıyorlar!
İnsan başına gelmiş ve gelecek bütün felaketleri (ve yanlış bilgileri de en-direkt!) kabul edebilir sanıyorum

(bak bunlar okunmuyor onun üstüne! iyi de ne yazayım ben)

İnsana hasta ve sende bir sorun var etiketi vuruluyor ve kanıksatılıyor

İnsanlar neredeyse onları mutlu eden ve umarlı kılan ve başkalarına bak bende de bu var diyebilecekleri bir sorunları ve dertleri olacağı için mutlular -Küçücük Prens...
Kafalarını ve odaklarını öte yana çeviren ve sürekli başka bir sorunu ya da asıl soruyu ve sorunu (kaçılanı-gizleneni) unutturan ve gölgeleyen bir pasif sorun. Bunu net olarak gördüm...
Kendilerini mi hasta ediyorlar-etmişler ? gibi konuşuyorsun-manyak mısın sen.. bilinçaltı ya da bilinçdışı hastalık programlar mı?-programlayabilir mi?

---
Bu kadar saçma fikirlere angaje olan ve yapışan ve başına gelen herşeyi neredeyse denildiği gibi kabul edip denileni harfiyen yerine getiren insanlar...
İnsan başına gelmiş ve gelecek bütün felaketleri, kötü durumları kabul edebilir sanıyorum

belki sende?

Rahibe Terasa da olsanız beş kuruş etmez
Bilgi modern yaşamı enine boyuna -eninde sonunda- hedef alacaktır
Toplumsal organizasyonları kötü ,bozuk ve neredeyse yok gibi
ve açlar açıklar var bu bilgi kime ulaşabilir
Ortalama bir geliri olan aileler
Özel yardım alan-alabilen aileler

Sertifikasyon problemi de bunlardan bir tanesi ama destek olunmalı. GAPS sertifikalı hekime yine de bence destek olunmalı ve bir yolu bulunmalı..

Sistemin tersinden bir sağlık hizmeti vererek yani aslında nerdeyse hiç bir işe yaramadığını ve pek az işe yaradığını ve kişinin kendine mukayet olması ve kendi sağlığını koruması ve iyileştirmesi gerektiğini (mucizevi ilaç ve bilim olmadığını) pasif önererek ve alttan göstererek aslında çok işe yaradığı ve bu anlamda sağlık hizmeti-verdiği sunduğu kesin..yani bi avukat sizin yerinize adam öldürmez-hakta alamaz can da gibi ,geride veremez gibi.. icra daireleri borcu zamanında tahsil edemez.buna alışın..

tam olarak kananlar ve sistemi ve ilaçları tam plaseboik yutanlar sadece tam anlamıyla -bilişsel sağlık hizmeti ve yardımı alıyor..

bipolardan hastaneye yatanlar -hiç bi şey olmuyor , genel ortalama kanı. 3-5-70-7-10-30 gün yattım .kaçtım zor çıktım. bi şey de olmadı. ne olmasını bekliyordun orda sana?
daha ne olsun işte!!!
hastaneye yatanlardan tavsiye istiyorum ve doktorum ille de yat diyor. El Cevapçı (o da) diyor ki bende doktorum şu bu ve yattım aman ha yatma! altına hala soruyor ve diyor ama doktorum
işte sen yat işte yatta gör orda ne oluyor.
bu askerlik gibi .bipoların, opoların askerliği...iki yanlı uyuşturma..

-devam edecek mi?,----

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Konu "ictenlik" tarafından (16-04-2018 Saat 16:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-04-2018, 17:20
Üye

uydurtu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sertifikasyon problemi de bunlardan bir tanesi ama destek olunmalı. GAPS sertifikalı hekime yine de bence destek olunmalı ve bir yolu bulunmalı..
GAPS Sertifikasını kurumsallaştımak , bir yol ve çözümdür ya da bu sertifikayı eğitimleştirmek, tıbbın bir parçası ve bilimin bir parçası haline getirmek ve kamu kurumlarının bunu ve bu eğitimi vermesi o halde..Biz Natasha mı versin diyoruz ya da çözüm bulun.... ismi değerlendiğinde elden verilenin ve el alıp verme gibi olanın değeri bin kat mı olucak?
bilgi her zaman tabi ki önem..bilgiyi yorumlamak
GAPS sertifikasını sana bir kitapta verebiliyor canım!
ve GAPS eğer bir tıbbi yardımsa hasta için de doktorsuzca o kitap verebiliyor ve kitaptan alınabiliyor...
Kadın kendi hasta telefonlarını bizzat ya da eş yardımıyla felan yanıtlıyor hala sanırım..Bu Uçokrat'a ve kişiselzamançokrata ve bananassılolsazamankalırokrata mı yemin etmiş..
----

Biraz önce -eşzaman- Bipolar tanısı nedeniyle 1 aylığına hastaneye yatmaya hazırlanan bir tıp doktorunu okuyordum.eğer öyleyse tabi bilemem

Hastanedeyim sonunda(( en az 1 ay burdayim((

Hepinize tesekkur ederim iyiki varsiniz zaten bi doktorum bide sizlerden baska kimse anlamiyo insallah bu sefer tam tedavi olcagim oyle iyilesip cikcam
tam olarak bundan sözediyorum...
kendi kendini mi yatıracaktın hanımefendi-beyefendi bir psikiyatri uzmanı olsaydın

beni bekleyip tedavi etmeliydin ve yatmamalıydın-ayakta kal ve beni bekle ve tedavi et
ama istersen kendini edemediğin gibi..
ya ilaç finansörü olsaydın
ya mümessil ya da dağıtımcı
ya da kimyager
ya da ben olsaydın ne yapardın? seyirci-yi ala

--

hayatta unutamadığım bir sahne var aklıma zihnime kazınmıştır

Askerde revire doktora gittim sızlanıyorum ve ne diyeceğimi de bilmiyorum ama kötüyüm- kötü hissediyorum. Genç bir asteğmen. Başım ağrıyor uyuyamıyorum felan dedim sanırım. Öylede gerçi zaten..Döndü bana baktı ve : Benim de başım ağrıyor dedi napalım kabilinden ve bezgin-yorgun ama ilgili dikkatli ,dikkati açık bir şekilde. Sanırım umursar bir şekilde dinleyerek ve yapabileceği ne olabileceğini ve elimden ne geliri ima ederek... İlginç bir empati deneyimi yaşadım ve hala arada aklıma gelir durur.. Ben kendinden geçmiş bezgin çökük bir halde duruyordum ve dikkati açık odaklanmış bir şekilde hasta dinliyordu..
doktor sanırım yüzüme bakıp o da işten güçten bu durumlardan bunalmış bir şekilde bunu söyleyince yüzüne baktım -Çakılı bir çivi gibi orada yüzüne baktım... İlk defa bir doktorun yüzünde sanırım insan gördüm...

Sanırım buralarda bir yerde artık iyileşme denilenin anlamını ve doktorlarda belki de bulunmayacağını kavramıştım

---

ve arkadaşlar ben doktor değilim daha önce de söyledim
ve biraz eğlenmek, biraz can sıkıntısı, vakit geçirme-yarı sosyal aktivite, sosyal pazar ve sosyal medya denilen ve biraz da olsa sosyal umursarlıktan bunları yazıyorum,
yani bilgi verme koyma ve tam sunma mantığıyla bunları zaten yazımıyorum
sosyal olgu pazarlama -kendince amaç sonuç üretme ve başak yöne çekme ve başka amaç hedef dinamikleri
ilgilleri mümessilleri ya da sahipleri burdan ya da her yerden ya da herhangi bir yerden ve istedikleri gibi yazım hatalarımı düzeltsinler ..
şahsi şeylerdir
muhtemelen de bilimsel yanılgılarla doludur

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Konu "ictenlik" tarafından (16-04-2018 Saat 18:08 ) değiştirilmiştir.
Alt 18-04-2018, 14:42
Üye

Standart -enerjiyle dolup taştığımı hissettim-

GAPS Diyetindeki Aşırı İşyükü ve GAPS Diyetindeki İşyükünü Aşırı Bulmak

GAPS Diyetinde iş yükünü aşırı bulmak diye ben buna derim!

uydurtu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kendim için de şunu fark etmeye başlamıştım: Otizm belirtilerim vardı; ancak belirtiler çok açık olmadığı için bunlar, yetişkinlik hayatım boyunca çoğu kez sosyal olarak beceriksiz olduğumu düşünmeme neden oldu.

Ayrıca, hayatımdaki en küçük olaylara bile aşırı duygusal tepkiler vermekten dolayı da çok acı çekmiştim. Öfke ve duygusal acılarım o kadar yoğun olurdu ki, kendimi batağa saplanmış hissederdim.
Böyle zamanlarda, duygularımı yatıştırmak için ...mantıksal çıkarım ...yapamazdım..

Duygularım bu kadar kontrol dışıyken kendimi kontrol edebilmem çok güçtü. Şiddete başvurmaktan korkardım.

alkol için aşırı bir arzu duyuyordum ve bu çok sık ve neredeyse kontrol edilemez bir hal almıştı.

​Eşim Bernard ...Birkaç yıldır vejetaryendi ancak hala B12 vitamini enjeksiyonları gerekecek kadar B12 vitamini eksikliği vardı. Ayrıca saman nezlesi ve mevsimsel astımı vardı. Bernard'ın bağışıklık sistemi .. kötüleşmişti (tüm ailede olduğu gibi) ve çok ağır bir grip ve soğuk algınlığına yakalandı. Bernard'ın diğer problemleri; sisli zihin ve işlerini organize edememekti. ​

....

​Sonra 2,5 yıl önce, bir arkadaşım Dr. Natasha'nın kitabını ödünç verdi.

...
Ve ne yazık ki etrafımdaki herkes için irrite edici ve çabuk öfkelenen biri olmuştum.

enerjiyle dolup taştığımı hissettim.

Ayrıca, son iki yıldır soğuk algınlığı veya gribe yakalanmıyorum

​Şu anda aşırı duygusal tepkilerim yok. Tepkilerimin normal olduğunu hissediyorum ve duygularımı hafifletmek için mantıksal çıkarım yapabiliyorum. Bu benim için çok büyük bir değişim ve bundan çok mutluyum. Son zamanlarda yeni insanlarla tanıştım ve sosyalleşmekte bir güçlük hissetmedim (bazı otistik özelliklerimin olduğuna inanıyordum çünkü yeni insanlarla tanışmak benim için hep güçtü). Zihinsel dikkatim de GAPS Diyeti öncesinden çok daha iyi ve bu da beni çok mutlu ediyor. Bir gelişme de oldukça şaşırtıcı:

GAPS Diyetinden önce hiç resim çizmeyi öğrenemezdim; çok uğraşırdım ama yapamazdım ve bu yüzden vazgeçmiştim. Altı ay önce bir kalem aldım ve çizmeye başladım, gayet iyi yapabiliyordum ve de kolaydı!

Diyette, yavaş bir şekilde olsa da, aşırı alkol arzularım azaldı;

​Bernard'ın da 2,5 yıl önce Tam GAPS Diyetine başladığından beri B12 vitamini eksikliği semptomları artık yok. Önleyici ilaç kullanmamasına rağmen yıllardır astım atağı da olmadı.

​Bernard yakın zaman önce ilk kez GAPS Giriş Diyetini yaptı ve O ZAMANDAN BERİ DEPRESYONDA HİSSETMİYOR!

----

​​Andrew 5 aylık olduğundan beri aynı kilodaydı. ne kadar yerse yesin kilo alamıyordu. Kalori alımını artırdım ve emzirmeye devam ettim. Paniklemedim; . 7 aylık olduğundaysa panikledim ve çocuk doktorundan randevu aldım.

Ayrıca Dr. Natasha Campbell-McBride'dan telefonla danışmanlık almak için de rezervasyon yaptırdım. Önce çocuk doktoruyla görüştüm ve bu aslında çok talihsiz bir durum oldu. Dr. Natasha'yla görüştükten sonra şu netlik kazanmıştı: Andrew'in gelişme geriliği hastalığı bir GAPS durumuydu Sonraki birkaç ayda Andrew'i, önerilen GAPS Diyetine başlattım ve ısrarı üzerine çocuk doktorunu görmeye devam ettim.

Andrew GAPS'a başladıktan sonra biraz kilo aldı ama bu, doktorunun korkularını azaltacak miktarda değildi. Doktor, Andrew'i hastanede tutup tipik bir diyetle onu beslemek istedi. Onu beslemediğimiz için kilo almadığını ima etti!

Bunun, bağırsağının yeterince çalışmamasından kaynaklandığını ve bağırsakları düzelince iştahının geri geleceğini sezgisel olarak biliyordum.

Çocuk doktorunun tedavi planına uymadık ve o da bizi çocuk sağlığı birimine şikayet etti. GAPS Diyetiyle ilgili açıklamalarımızı dinlemedi ve GAPS kitabına hızlıca göz atıp onun işe yaramaz olduğunu çünkü referansların, onun onayladığı akademik dergilerden olmadığını söyledi (bana öğretilense, bir araştırmanın değerini belirleyenin dizaynı, yöntemi ve sonuçları olduğuydu; nerede yayınlandığı değil!).

Doktorla ve otoritelerle yapılan bu tartışmalar ve Andrew'in durumu konusundaki endişelerim benim için o kadar üzücü bir boyuttaydı ki, bir hafta sürecek olan kalp çarpıntılarım başladı. ​

Neyse ki Andrew GAPS Diyetinde hemen kilo almaya başladı ve sonunda, çiğ keçi kefirini tanıttıktan sonra katı kaka yapabilmeye başladı.

Dr. Natasha ise, yoğurt tolare edilmese bile kefiri denememizi tavsiye etti.

Çocuk doktorumuzu değiştirebildik ve Andrew 18 aylık olana dek, zorunlu doktor ziyaretlerimizi sürdürdük.
​Yeni çocuk doktorumuz Andrew'in büyüme hızına hayret etti ve sonunda, "hayatlarımıza daha fazla müdahalede bulunmayı bırakmak zorunda olduğunu" (kendi sözleriyle) söyledi. Çünkü, nasıl yaptığımızı bilmese de çok iyi bir iş çıkarıyorduk.

İlk çocuk doktoruyla yaşadığımız sorundan sonra, bu doktora GAPS Diyetinden bahsetme cesaretini gösteremedik. ​Andrew şu anda 3 yaşında ve yaşına göre çok uzun, kilolu ve bilişsel olarak da ileri.

Şükürler olsun ki, ilk gittiğimiz çocuk doktorunun, Andrew'in boy ve kilo hedeflerine asla ulaşamayacak olan zihinsel olarak geri bir çocuk olduğu ve her an kalbinin durabileceği tahminleri gerçekleşmedi! ​

GAPS Diyetinde iş yükünü aşırı bulduğumuz zamanlar oldu (denediğimiz ilk diyetti) çünkü; sıklıkla, tencereler dolusu çorbayı kaynatmaktan ve onlarca bulaşığı yıkamaktan boğuluyorduk.

Artık kirli bulaşıklar ve yiyecek hazırlamak için yeterince yerimiz var,

Harriet son zamanlarda, yemek pişirmenin TV izlemekten daha eğlenceli olduğuna karar verdi ve bu da bana biraz yardımcı oldu!

Müzik dinleyip sohbet ederek bu işleri eğlenceli hale getiriyoruz. Sonuç olarak, iş yükü öncekinden çok daha idare edilebilir oldu.

​Bernard ve ben, GAPS Diyeti olmasaydı bugün hangi noktada olabilirdik diye tartıştık:

Nereye ulaştığımızı hatırlayıp şikayet etmeyi bırakıyoruz ve çenemizi kapatıp yemek pişirmeyi sürdürüyoruz!
-batışarak okudum yine! -tüm bunları bi araya nasıl getirdiniz!

çiğ keçi kefirini tanıtmak. bu iyiymiş, işlevsel bir yükleme!
bize de gönderin!

-çok sezgisel-
demek doktor natasha yoğurt uymuyorsa da çiğ kefiri mutlaka tanıtın ve deneyin dedi..- peki ne hissettiniz

çenenizi kapatıp yemek pişirmeyi sürdürüyorsunuz demek? burda -sizce de- bir gariplik yok mu?
-hikayenin sonunda -

çok fazla -aşırı hristiyanik ve hristiyakolik

aşırı hristiyaniyasyon, çok fazla aşırı hristiyaniyasyon var burda!
okumaktan hristiyanlık bağladım, hristiyanik oldum..hristiyanlık damarım debreşti...

neden bu kadar tepksizsiniz siz!-neden bu kadar tepkisiz-ilgisiz ve neden bu kadar sessiz ve etkisiz-cılız-sönük

tüm bunlar çok fazla hristiyanca evet ..neden?
ve bunun müslamancasını tam bilmiyorum ancak Türkçesi ya da benzercesi ,bunlardan bir kaçı şu ve şunlar olmalydı

Gidip doktorların canına okudum
Gidip bir kaç tane hastene patlatayım dedim ve gidip hastaneleri havaya uçurdum. Doktorları cezalandırdım
Başkalarına da yardım etmek için yola koyuldum ama aynı zamanda eş-zamanlı olarak, modern tıbbı küresel olarak yıkacak girişimlerimi de sürdürüyordum..
Ortalığı birbirine kattım ve velveleye verdim
8. kata intihar etmek için elimde Dr. Natasha'nın kitabıyla çıkmıştım. Boğaz köprüsünde doktor Natasha'yı bana çağırın diyordum ve sansasyon yaratıyordum-halkı bilinçlendiriyordum ya da bilinçlendirecektim,, Halka ulaşmak kolay mı? Televizyona çıkmalıydım. haber olmalıydım
Arabamın arkasına artık Dr. Natasha var yazdırdım.
Elimde Dr. Natasha'nın kitabıyla Danıştay da eyleme kalktık
ZHP milletvekilleri bunu Mumbarbaşkanının yüzüne fırlattı..
ya da yeni kurulan GAPS Partisi Gapsikvekilleri bütün modern "tıp" eğitim kitaplarını Gapsik Olmayan vekillerin sırasına siyah bir çelenkle birlikte bıraktı. dünya tepkidir-etkidir..yaşam tepkidir. ve kelebek kanatlarını çırpıyor ve kelebek kanatlarını çırpıyor,, bu oluyor şimdi burda...

Yeri göğü inlettim-sesimi tüm dünya duymalıydı!

- o kadar sessizim ki! o kadar sessizim ki şimdi burda, susuyordum biraz önce siz gelmeseniz...

en azından yazabiliyorum ve yazarken sesimi koyabiliyorum, çıkarabiliyorum.. her türden -ses- ve kimse ve hiçbirşey-kimse onu baskılamadan yazıyorum ve yazabiliyorum ben!

ve kimse beni susturamaz!

insanlar yazılı nesinlere, eserlere, çok değer verirler!
okumayı çok severler

"sizinle uğraşmayı bırakacaklardır" bırakmak zorunda kalacaklardır orda yazmıyor mu?
kişisel yolunu tutunmuş ve kişisel gerçeğini erdemini giyinmiş ve inançlarını ..birlikte yapışlar kokusu geliyor
ve çok derin geliyor bu sefer ve öyle derin geliyor ki bekleyin....

-gerçeğin içine sızmış ruhların izlerine ithaf olunur...-

"tıp"

"tıp" mı oyunuyoruz? susuyoruz-susuyoruz ve yeniden ve bir daha susuyoruz
susma işi en iyi yaptığımız işlerden biri bizimé!

bu GAPS suskunlukların ilacı mı yani?
bilmem bir dene

Konu "ictenlik" tarafından (18-04-2018 Saat 15:36 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-04-2018, 09:23
Üye

Standart 18-20 yıl süren sağlık mücadelesi ve iyileşme çabaları

18-20 yıl süren sağlık mücadelesi ve iyileşme çabaları

Türkiye'den Bir GAPS Hikayesi (Yayıncının Yaşanmış GAPS Hikayesi)

Bu kitap; 18-20 yıl süren sağlık mücadelesinin ve iyileşme çabalarının sonunda, tüm tedavi seçeneklerinin ve tüm çıkış yollarının denenip umutların tükenmeye başladığı bir sırada karşımıza çıktı...

Psikiyatrik hastalıkların, hasarlı bağırsak florasının beyinde toksisiteye neden olmasıyla oluştuğunu, son birkaç yıl içinde öğrenmiştik ve bu bilgi bizim için bir devrim niteliğindeydi! Ancak bağırsak florası tedavisi için yaptığımız türlü diyet ve tedavilerin sonucunda psikiyatrik hastalıklarda iyileşme göremeyince, bu konuyla ilgili araştırmalara koyulduk... İşte tam bu sırada, çaresiz bir arayış sonucunda internette karşımıza sarı kapaklı bir kitap çıktı; adı da: "GAPS - Gut and Psychology Syndrome" (Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) idi. Önce bu kitabın sadece otizm tedavisiyle ilgili olduğunu zannettik. Sonra şizofreni, depresyon, epilepsi, disleksi, dispraksi, dikkat eksikliği bozukluğu (DEB) ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi hastalıklar için de bir tedavi kitabı olduğunu gördük. Hatta yeme bozukluğu, astım, alerji gibi hastalıklar için de... GAPS hastalarının; sadece bu kitaptaki GAPS diyetine, detoks önerilerine ve yaşam tarzı değişikliklerine dayalı olarak, psikolojik/psikiyatrik hastalıklarını nasıl iyileştireceklerini öğreten bir doğal tedavi kitabıydı...

Okuyucuların yorumları ise inanılmazdı! Yukarıda sözü edilen hastalıkları olanların yanı sıra; bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak, anksiyete gibi psikiyatrik hastalıkları olanlar da; kitaptaki GAPS Tedavi Protokolünü uygulayarak tamamen iyileşmişlerdi. Kısaca bu kitapla GAPS Tedavi Protokolünün adımları sırasıyla uygulanarak kalıcı iyileşme sağlanıyor ve kitapta şifa bulmanın tarifi yapılıyordu... Kitabı alan bir anne; GAPS hastalığı (otizm, disleksi, dispraksi, DEB, DEHB, gelişme geriliği, öğrenme bozukluğu, yeme bozukluğu, epilepsi, depresyon, şizofreni...) olan çocuğunu, sadece kitabı okuyup uygulayarak iyileştirebiliyordu. Veya bir GAPS hastası, kitapta anlatılan tedavinin adımlarını uygulayarak kendini iyileştirebiliyordu... Bu hayal edilemez bir şeydi, mucizevî bir durumdu bizim için. İnanamadık! Daha fazla araştırma yaptık; dünyanın her yerinden GAPS Tedavisiyle iyileşenlerin hikâyelerini okuduk. İyileşen hastaların içinde doktorlar bile vardı. Hatta, iki otistik çocuğuyla birlikte GAPS Tedavisiyle iyileşen şizofren bir anne de...

Kitabın yazarı olan Nöroloji ve Beslenme Uzman Doktoru Natasha Campbell-McBride'ın oğluna üç yaşındayken otizm tanısı konmuştur. Bu dönem aynı zamanda onun, nörolojik bozukluklar ve beslenme arasındaki ilişki üzerine teoriler geliştirdiği bir dönemdir. Bu teorilere göre geliştirdiği, özel bir beslenmeye dayalı tedavi yöntemiyle oğlunun bağırsak florasını ve böylece otizmini tamamen iyileştirir. Ardından İngiltere Cambridge'de açtığı klinikte, psikolojik sendromlu yüzlerce hastayı, geliştirdiği bu beslenme yöntemiyle tedavi ederek sağlığına kavuşturur. Zamanla geliştirdiği bu tedavi "GAPS Tedavisi", psikolojik sendromlu hastaları da "GAPS hastaları" olarak adlandırılır. 2004 yılında ise yazdığı GAPS Tedavi kitabını yayınlayarak (bu sitede tanıtımı ve satışı yapılan kitap) , tedavisini herkesle paylaşır. Bugün ise GAPS kitabı, 11. baskısını yapmış, 7 dile çevrilmiş ve kitabın satış rakamı 500.000'leri bulmuştur.

Bu araştırmalarımızın ardından hemen internetten GAPS kitabının İngilizcesini satın aldık. Kitap, bağırsak florasının nasıl tedavi edileceğini adım adım öğretiyordu. Kızlarım, bu kitaba göre GAPS Tedavisini uygulamaya karar verdiler; çünkü başka bir seçenekleri kalmamıştı, her tedavi yolunu denemişlerdi...

Kızlarımın zaten doğuştan hassas olan bağırsak floraları; zayıflamak için yaptıkları sağlıksız diyetlerle, dönem dönem vejetaryen beslenmelerle, katkı maddeli yiyeceklerle, işlenmiş gıdalarla, şekerli ve nişastalı yiyeceklerle, antibiyotik kullanımlarıyla, yoğun stresle giderek bozulmuş. Florası iyice bozulan, geçirgenleşen ve patojen bakterileri çoğalan bağırsakları nedeniyle beyinleri toksinlenip adeta zehirlenmiş; bu da psikiyatrik sendromlara yol açmış. Dr. Natasha Campbell-McBride'ın geliştirdiği GAPS Tedavisinin de asıl amacı; bağırsak florasını tamamen iyileştirerek beyni toksik etkilerden kurtarmak ve böylece psikolojik sendromları da ortadan kaldırmak!
Her iki yetişkin kızım da, GAPS Beslenme Protokolünü kitapta tarif edildiği gibi adım adım uygulamaya başladı... Dünyanın dört bir yanındaki GAPS Tedavisini uygulayan hastaların yaşadıkları mucizeleri biz de yaşamaya başladık: İki kızımın da psikiyatrik şikâyetlerinde belirgin iyileşmeler başladı ve buna bağlı olarak, kullandıkları psikiyatrik ilaçların dozları giderek azaltıldı ve sonra tamamen kesildi. İyileşmeleri sadece psikiyatrik değil, aynı zamanda fizyolojikti: kronik kansızlığın geçmesi, solgun cilt renginde düzelme, et benlerin yok olması, saçlarda gürleşme ve saç dökülmesinin geçmesi, tırnaklarda güçlenme, migren ataklarında seyrelme, kronik yorgunluğun geçmesi gibi... Üstelik tüm psikiyatrik ve fizyolojik iyileşmeler 3-4 ay gibi kısa bir zamanda başladı. Bunun asıl nedeni de, kitapta anlatılan GAPS Tedavisinin en önemli parçası olan GAPS Diyetini, kızlarımın harfiyen uygulamasıydı! Önce çok katı gördükleri ve zorlandıkları bu diyet, zararlı yiyeceklerin onları nasıl hasta ettiğine ve diyetteki gıdaların onları nasıl iyileştirdiğine her geçen gün tanık oldukça, diyetten çıkıp bir yaşam şekline dönüştü.

Psikiyatrik iyileşmeleri, hem de kısa bir süre içinde yaşadıktan sonra, Türkiye'deki GAPS hastalarına da bu kitabı ulaştırmak istedik. Onlarla hastanelerde, doktor muayenehanelerinde, kliniklerde karşılaşıyorduk hep... Birbirimizi derinden anlıyor; acılarımızı, umutlarımızı paylaşıyorduk, çünkü her birimizin acılı bir hastalık hikayesi vardı ve hepimiz bir umut ışığı arıyorduk... Hikayeler hep benzerdi: hayatını hiç götüremeyenler ya da zorlukla götürebilenler, okulunu ya da işini bırakanlar, ilişkilerine son verenler, intiharı deneyenler, hastalıklarını kimseyle paylaşamayarak gittikçe yalnızlaşanlar... Hastalıkların getirdiği ruhsal acıların ve sonuçsuz kalan çabalardan dolayı yaşanan manevi acıların üzerine; bir işte çalışamamaktan ya da sadece belirli bir süre çalışabilmekten ve onca tedavi masrafından dolayı yaşanan maddi kayıplar da ekleniyordu. Yıllarca, hatta bazılarında bir ömür boyunca iyileşmek için harcanan onca çabanın boşa çıkması yüzünden kaybolan umutlar ve yaşanan maddi manevi kayıplar, bu kitapla artık son bulabilirdi!

Çoğu kişinin çaresiz hastalık sandığı; otizm, şizofreni, epilepsi, depresyon, obsesyon, panik atak, bipolar bozukluk, anksiyete gibi psikolojik/psikiyatrik sendromların kaynağının aslında bağırsak florası olduğunu ve kalıcı çözümün de, GAPS Tedavisiyle bağırsak florasının tamamen iyileştirilerek sağlandığını, Türkiye'deki GAPS hastaları da bilmelilerdi... Kızlarım ve dünyadaki binlerde GAPS hastası gibi; Türkiye'deki GAPS hastaları da bu iyileşmeyi yaşamalıydılar...

Sevgili GAPS hastaları: Çoğu kişinin, "geçmez", "nedeni bilinmiyor", "çaresiz" sandığı bu hastalıklar artık kaderiniz değil! Dünyanın her bir köşesinden binlerce GAPS hastası, GAPS Tedavisiyle tamamen iyileşti! Kızlarım, GAPS Tedavisiyle iyileşme yaşayanların Türkiye'deki ilk örnekleri... Sizin de iyileşmeniz mümkün!

Dünya, Dr. Natasha Campbell-McBride'ı "otizmin ışığı" olarak tanıyor; çünkü artık, sadece kendi otistik oğlunu iyileştiren doktor bir anne değil, bu kitabıyla dünyanın her bir köşesindeki otistik hastaları da yaşama döndüren bir kahraman o! Üstelik, geliştirdiği GAPS Tedavisi, dünyadaki binlerce psikiyatri hastasını da iyileştirdiği için, o aslında "psikiyatrinin ışığı" da oldu!

Alt 12-10-2018, 21:08
Üye

İnsanlar ha şunun varmış deyince rahatlıyorlar.
Aa Vertigosu varmış. Onun da var. Şu da çok çekmişti.
Aa bi şeyi yokmuş canım Vertigosu varmış. İç kılaktan şey oluyor o...
İnsanlar sorunlarına bir ad takıldığında rahatlıyorlar...

Benim kanım düşük
O da bi şey mi?
Benim fibromiyaljim, polikistik overim ve Karpal Tünel Sendromum ve lumbagom ve siyatiğim var... Doktor romatizmadan da çok şüphelendi ama ...

Alt 13-10-2018, 00:38
Üye

Asgari beslenme şudur
Ya da 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı da şudur
Orta halli bir vatandaşın alanında yetkin ya da uzman bir kaç diyetisyene gidip yazdırabileceği bir aylık diyet listesinin ortalama gideri ve maliyetinin 4 katıdır.
Buradan ne hesap çıkar bilmiyorum, çıkarılabilir-denenebilir...

İnternet verilerine göre şu an 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı ise yaklaşık 2.000 TL civarında
Ama bir insansanız, özgür bir insansanız yani köle değilseniz benim dediğim gibi beslenmelisiniz ya da bu hesabı öyle yapmalıyız.

Diğer taraftan bir GAPS diyeti için bu maliyet ne çıkardı bilmiyorum
Ben basit bir keto diyet için hesaplamayı düşünmüştüm
Keto diyette bir yetişkin için 100-150 gram aralığında yağ ve aynı aralıkta protein yeterli ve dengeli oluyor. Biraz daha düşebiliyor biraz daha çıkabiliyor
Yağ deyince öncelikle hayvansal yağ, olmadı tereyağı olmadı zeytinyağı gibi nitelikli yağlar olması gerekiyor. Yağda gram grama eşit yani
100 gram yağ demek yine 100 gram yağ demek oysa 100 gram protein için 400-500 gram et, yumurta ya da nitelikli hayvansal gıda-ürünün kas kütlesi gerekiyor. Burdan basit bir hesap yapabileceğimizi düşünüyorum. Yüzde 20-25 ve belki biraz daha yağlı et, balık, yumurta gibi ürünleri kıyaslayabiliriz. Bir yetişkinin için tüm günlük ihtiyacını en az 500-600 gram bol yağlı et balık vb. olarak baz alacağım. Çocuk için bunun yarısını uygulayacağım. Benim hesabımla bir aile için 2 kilograma yakın bir hayvansal içerik çıkıyor. Biraz daha artırılabilir. Çok az daha azaltılabilir. Asgari bir yaşam için-optimum bir yaşam için. Başka bir hesap yapmayacağım ve başka kalem eklemeyeceğim çünkü dengeleyecektir. Örneğin 100 gr gerçek eti karşılayacak gerçek yetkin gıda yaklaşık olarak piyasa da aynı ederi tonlayacak bunu biliyoruz. Yani 100 gram etten vazgeçildiğinde o 100 gramın ederi başka bir gıdaya ikame edilebilir. ET ikamesiyle bu hesabı yapabileceğimizi ve bunun iyi bir gözlem ürünü sonucu olduğunu söyleyeceğim...
Ki bu hesaplama evde pişirmeye dair yapılıyor. Hiç bir hizmet sektörü kullanmadan...
Tam bir keto için belki gramlarla biraz daha oynanmalı mı? bilmiyorum. İyi gibi duruyor...

2 x 30 = 60 kg

60 kg kuzu eti ----> 70-75 TL --- 75 x 60 = 4.500 TL
60 kg yağlı dana eti ----> 45-50 TL --- 50 x 60 = 3.000 TL

(bu kadar yağlı dana eti de bulmak zor)

60 kg balık - 25-50 TL ----> 35 x 60 = 2.100 TL

(Balığı kaçtan hesaplamam gerektiğini bilmiyorum. Balık fiyatları oldukça değişiyor, Çeşidine göre de değişiyor,. İlden ile ve mevsimden mevsime de değişecektir. ve balık kemikli ve içi sıyrılmamış bir ürün olarak hesaplanıp tartılır. Yani 10 TL lik bir balık bile bulsak bunu asgari 20-25 TL den ele almalıyız aslında üst limit 50 yi de oldukça aşacaktır. Düz hesap yaptık biz... Ama marketlerde bulunabilecek şoklanmış Norveç uskumrusu gibi bir ürün için bile sanırım o alt taban iyi sayılır. Taze etten ve nitelikli etten sözediyoruz...)
(Ayrıca balık sanıyorum ki organik beyaz et, tavuk hindi vb. lerini yakın karşılayacaktır.. Birbirine ikame edilebilir..Ki ayrıa alternatif deniz ürünü ve başka gıda çeşidi de çok ancak üst limit alt limit birbirine ikame edilebilir.)

60 kg yumurta 15-20 TL - 20 x 60 = 1.200 TL

(Aslında gerçekten organik bir yumurta sanırım Kg bazında en az 25-30 TL felan eder-olabilir... Gerçekten organik bir yumurta markette Large olarak hesaplanan kabuklu haliyle 50-55 gramlık bir yumurtayı tutmayacaktır. 35-40 gram ancak geleceğini düşünüyorum..)

Bu dört kalemin ortalaması 2.700 TL yapıyor...

bunun haricinde enerji, pişirme giderleri ve diğer basit katkılar, tencere tava mutfak amortismanı, bulaşık maliyeti vs. vs her şey eklenecektir.
Mikro kalemler olsa da ...

Yani benim optimum hesaplamama bakarsak 4 kişilik (toplam 240 kg) bir ailenin asgari yaşam yeme standartlarında asgari beslenme standartı 3.000 TL düzeyinde....
ki bu asgari bakın... limitlenmiş bir yeme ...

Bunun altında kesinlikle gıda ve enerji (gerçek gıda ve gerçek enerji) sağlayamaz hastalık üretir. Bunu net ve kesin kanılara dayanarak ve emin olarak söylüyorum. Eksik gıda sentezi, hastalık ve biliş sorunları yaşam bozukluğu, toplumsal sevgisizlik vb. üretir.

Bunun altı insanca değil
Neden değil çünkü hastalık üretiyor
Hasta toplum üretiyor ve dolayısıyla sağlık giderleri, savaş kavga kaos, düzensizlik, biliş öğrenme ve algı sorunları ve toplumsal çatışma üretiyor-NOKTA

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil