Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-12-2004, 21:03
Üye Değil

eee, islamiyetten once yoktu diyenmi olduki. Ne yani sumerler doneminde yada babilliler doneminde Allah uyrici gondermemismiydiki, bunu bir marifetmisgibi yazmissin buraya. Bu kavramlarin cok eski metinlerde gecmesi kadar normal olan ne varki, o donemin insaninada peygamberler gelmis ve onlarda onlara hak dini anlatmis, cennetten cehennemden bahsetmislerdir, ee dogal olarak eski kavimlerin anlatilarinda bu motifleri bulmak cok normaldir.

Hele bide Gilgamis destaninda tufandan bahsediliyor, kuran vede diger kutsal kitplar bu hikayeyi ordan calmisdir demezlermi olurum yani. Neden acaba gilgamis destaninin gercek olaydan esinlendigini, yani allahin kitaplarinda anlatilan nuh tufanindan esinlenildigini kimse dusunmez insan sasirir yani. Ondan sonra donum bunlara kit akilli, zavalli deyincede canlari sikilir.

SIZINTI
Alt 29-12-2004, 17:06
n0thing n0thing isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

n0thing - AİM üzeri Mesaj gönder n0thing - MSN üzeri Mesaj gönder n0thing - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Nedense günümüz belgelerinde hiç: ``Eskiden böyle bir insan geldi, toplumu derinden sarstı ve yeni cennet, cehennem kavramları oluşturdu.`` denmez.Mezopotamya topluluklarını etkileyen ve onların lügatına cennet, cehennem, cin vs. kavramlarını sokan bir insanın nasıl olur da günümüz tabletlerinde adı geçmez?Sadece islamiyeti savunan kişinin cennet, cehennem sözlerini bünyelerine alıp onu dışladılar mı? Yapılan savunma ancak dogmalara bağlı kişileri etkiler.

Tufan bir mitolojik hikayedir.Bu hikayenin nasıl evrim geçirerek/ isimler değiştirilerek kitaplara aktarıldığını öğrenmek için küçük bir araştırma yapmak yeterlidir.

Şarap sonsuz hayat kaynağıdır, iç;
Gençlik sevincinin pınarıdır, iç;
Gamı yakar eritir ateş gibi,
Sağlık sularından şifalıdır, iç.
( Ö.H )
Alt 29-12-2004, 19:14
Üye Değil

tabi aslanim tabi, sen kucuk arastirmalar yapa dur, oyalanadur sen.

Zaten akliniz o mitolojininde kendinden once bir gercekten esinlendigine kesse, daha bicok seye kesecek ama, yok, ben kit beyinli deyincede caniniz sikiliyor.

Hala kit beyinli olmayada devam ediyorsunuz, nekadar isterseniz okadar devam edin koclarim benim, hadi bakalim, siz gidin kucuk kucuk arastirmalar yapin.

Sizin durumunuz neye benziyor biliyormusun: Bir zamanlar samsunda bir hademe vardi(tv yede cikti), adam kendisinin bilimle mesgul oldugunu idda ediyor vede tip dalinda uzamnlastigini amelyat yapabildigini soyluyordu, hatta kameralarin onunde zavalli bir kopegi bile bagirtira bagirttira kesmisdi, o adam bilim adami olduguna o denli inanmisdiki gozleri korelmis, hatta kendini suclayanlara ise bilime gozunu kapayanlar diye kiziyordu. Iste sizin bilimle olan irtibatiniz o hademeninki kadar, ve sizin yapacaginiz arastirmalarda onun kopegi keserek yaptigi kadar kucuk vede kisir.

Ama genede kolay gelsin size, cukur sizin, bok sizin, esin debelenin, siz bilirsiniz.

SIZINTI
Alt 30-12-2004, 12:37
n0thing n0thing isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

n0thing - AİM üzeri Mesaj gönder n0thing - MSN üzeri Mesaj gönder n0thing - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Yine bir müslümandan beklenmeyecek cevap vermiş.Acaba mevlana islamiyeti benimsememiş miydi? Mevlana gibi biri insanlara bu tarz laflarla yaklaşmaz.Ancak bu müslümanım diye geçinen arkadaşın insanlara yaklaşımına bakar mısınız? İslamiyet madem iyiliği, güzelliği, hoşgörüyü savunuyor o zaman insan gibi yazmayı da savunuyor demektir.

Geçelim asıl konuya.Tarihe bakarsak önemli buluşlar yapan veya devrimlerin öncüleri hep tabletlere/ kitaplara yazılmıştır. Ancak günümüzde mezopotamya toplumlarına cennet, cehennem kavramlarını sokan ve onları başka dine davet eden yüce insanların ismi tabletlerde yok. Madem bir şeylerin öncüleri bu insanlar neden yoklar kaynaklarda?

Bu arada gerçekten esinlenildiği nereden çıkardınız o mitolojik hikayenin? Mitolojik hikayelerde tek gözlü devler de var, onlarda gerçeklerden alınmış değil mi?

Güzel memleketimden insan manzaraları...

Şarap sonsuz hayat kaynağıdır, iç;
Gençlik sevincinin pınarıdır, iç;
Gamı yakar eritir ateş gibi,
Sağlık sularından şifalıdır, iç.
( Ö.H )
Alt 10-01-2005, 17:57
Tolga Tolga isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Cennet ve cehennemin tanımına bir bakın lütfen:
Cennet serin ve ferah bir yer olarak adlandırılmıştır.Muhammedin amacı coğrafi konumundan dolayı asırı sıcağa maruz kalan ve bu sıcaktan bunalan arapları serin ve ferah cennet vaadiyle kandırmaktır.

Cehenneme gelince ise sıcak sıcak sıcak...İğrenç bunaltıcı bir ortam.Muhammedin amacı zaten sıcaktan bunalan arapları maruz kaldıkları sıcaklığın çok daha fazlasıyla korkutmak ve islama cekmek.Hatta bırakın sıcağı insanlar cehenneme düştükleri taktirde irinli kaynar sular içirileceğine dair tehdit edilmiştir.Tabi sürekli olarak ateşte yanmayıda unutmadan belirteyim.

Bütün herşey biryana cennette insanlara taş gibi huri kızlarıyla sevişmek vaat edilmiştir.(sadece erkekler için).Zaten Turan Dursun u öldüren gerizekalılarda bu tip şeylerden dolayı(hurilerle sevişmek vb.)insanlıklarını yitirmişlerdir.
Alt 12-01-2005, 16:05
hberent hberent isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ella arkadaşım:
Hberent, böyle bir soruyu sorma ve sorgulama hakkında sahipsin. Bence mantıklı da soru soruyorsun. Ama doğruyu arama isteği olması çok önemli, sadece inkar için bahane aramak değil.
şimdi bahsettigimiz kurandır.biz sokaktaki insanın yazdıgı bir kitaptan söz etmiyoruz..sizin için allahtan geldigini ve evrensel olduğunu bir harfin bile degişmedigini varsayarak yazışıyoruz..
bu kitabın bütünlügü,kutsallığı,evrenselliği sadece ve sadece kendi yazıldığı dildemidir.
içerigi önemli değilmidir..ana tema cennet cehennem degilmidir..hangi dilde olursa olsun..tercüme edildiginde ana tema bozulmaz vede bozulmamalı..eger bozuluyorsa bu şu anlama gelir.degiştirmek..içine kendince bişiler eklemek..
benim bildigim üç meal var..elmalı..yaşar nuri..diyanet..başkasıda var ama ben okumadım..okumakta istemem..üç mealde de aklımız abandone durumlarda..biri farklı öbürü farklı öteki farklı..birde degiştirmeler bir önceki meallerinden bazı ayetlerdeki sert vurguları yumuşak geçişlerle süslemek gibi(örnek yaşar nurinin dövme ile ilgili olanı)
peki ella arkadaşım sence hangisi gerçeğine yakın..ben kendim için doğruları arıyorum..yoksa inkar için bahane aramıyorum..sonra inkar için dayanağa yada kanıta ne gerek inanmıyorum dersin ve bitirirsin..
ben işte sizin kutsal dediginiz kuranda şöyle tezat fikirler gördüm o nedenle inkar ediyorum iddiası yokki..
sorumu size yeniliyorum..kuranda ana tema olarak işlenen cennet ve cehennem neden meallerinde birbirinden farklı..
saygılar..
Alt 12-01-2005, 16:35
ReS ReS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

guzel arkadaslarim ya anlamak istemiyorsunuz ya kapasidtede bir muskil var.

Kuran evrenseldir.Kurani tam olarak anlamak istiyorsan ARAPCASINA bakacaksin.soyleki,diger dillerde kullanilan terimler Arapcada olmaya bilir veya Arapcada olanlar diger dillerde mevcut olmaya bilir.Eminim yine anlamadin.O nedenle bir ornekle izah edeyim.Simdi anlayacaksin.

Turkcede,arpcada ve cogu dilde , erkekler,bayanlar,canli ve cansiz varliklar icin sadece "O" kulanilir.

ingilizcede, erkeler icin "he",bayanlar icin "she",cansiz varliklar,hayvanlar ve haci icin "it" kullanilir. sadece ufak bir saka Haci icin(kusura bakma,hakkini helal et)

neyse mevzuya donelim:
simdi kuranin cogu ayetlerinde Allah in kendini bahsettigi kisimlarda "o" geciyor.ornegin;

..........
Kullarından tevbeyi kabul eden, kötülükleri affeden ve işlediklerinizi bilen O''dur. (ŞURA SURESİ / 25)
......
Kötülüğün karşılığı, onun misli (benzeri) olan kötülüktür. Ama kim affeder ve ıslah ederse (dirliği kurup-sağlarsa) artık onun ecri Allah''a aittir. Gerçekten O, zalimleri sevmez. (ŞURA SURESİ / 40)
..........
**Allahin cinsiyeti yoktur,dogmamis gogurulmamistir.**
simdi bunlari ingilizceye tercume ederken ne kullanilacak.he mi,she mi yoksa it mi ??

burda belki he veya his kullanilabilir gibi gozukebilir vaya kullananlar da olabiri ama, bu asla bir ingilizin kalkip"bakin hani Allah in cinsiyeti yoktu ,neden burda he veya she denilmis"deyipte ,evet kuranda celiski buldum demesini gerektirmez.

islami tam olarak anlamak icin ana diline yani Arapcaya bakmak gerek.Arapcayada bakmak icin onu bilmek gerekir.

Saygi ve sevgilerimle.

[b:5cf617df5c]“Topra?a her türlü kötü ?ey at?l?r. Fakat topraktan hep güzel ?eyler biter...."

[color=indigo:5cf617df5c] Ak?emseddin

[

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil