Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-05-2007, 00:25
antimuhammed antimuhammed isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Başka Tanrının Çocukları..

Sen cimbizdan bahsediyorsun.. Fakt senin cimbizladigimizi soyledigin seyler Tanri sozu. Kuran da yer aliyor. Kusursuz olmasi beklenen bir kitaptan soz ediyoruz. Her hangi bir kitap degil.

Hangi sosyal yardimlasmaymis bu. AKP nin komur, okul cantasi dagitmasi mi? O koskoca kitapta birbirinizi sevin bile demiyor. Yardim olacaksa Muslumanlara sadece.. Bu mu Tanrinin adaleti? Insan insandir dili, dini ne olursa olsun.

Tanri Kuranda Muhammedin cinsel hayatina ac insanlardan daha fazla onem vermektedir. Hadi sende al mikroskobunu ve bana Kurandan ac insanlarla ilgili ayet bul. Sana cimbizdan daha ince ayrinti bulacak bir alet veriyotum. Buyur...

Sosyal yardimlasma Islamda kuran kursu' cami insaati' daha fazla para kazanmak icin holdibglere para yatirma, secim zamani komur, makarna dagitimi .. tabi onlarin musluman olmasi sartiyla.

Diyanet işlerine bütçeden ayrılan pay 1.6 milyar YTL, Dışişleri'ne 690 milyon YTL . Hacca, Umreye giden yüz binlerin harcadığı paralar. Camilere, kuran kurslarına yapılan yardımlar, İslami holdinglere kaptırılan milyarlar, en kötüsüde boşa harcanan zaman. Türkiye’de ki cami sayısı : 77 bin 777 . Türkiyede ki okul sayısı 35.000. Türkiye’de ilköğretim çağında olupta okula gitmeyen kabaca 1 milyon çocuk vardır. Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 8,5 milyon engelliye karşılık, özürlülere eğitim veren okul sayısının 428 dir.

Kaldı ki kuran kursuna gidecekler bilmedikleri bir dilde anlayamayacakları şeyler okuyacaklardır..

Ne demişler vicdan sahibi olmaları gerekenler Tanrıdan korkarlar. Bir tarafta inandıkları merhametli, herkese rızık veren, eli açık ... bir Tanrının inanırları var. Kurani okuyup hic bir sey anlayamayanlar, zira kurani kendi dillerinde de oksalar aclari doyuracak mesaj bulamazlar.

Kurani okuyup cihada kosa kosa giderler.. Bellerine bomba baglayip masum insanlari ucururlar. Ama bir tane Muslumani Ruanda da katliamdan kacan siginmacilarin kampinda yardim icin gonullu goremezsin.. Sudan M kampinda da yoklardir. Namazla, hacla, cami yapmakla, cihad etmekle, kurban kesmekle mesguldurler Kuranin emrettiklerini yapmaktan baska seye vakit bulmazlar. Ucunda cennet var nasilsa..
Alt 18-05-2007, 10:40
hoara. hoara. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

konuyu saptırıyorsun arkadaşım
ben kurandan bahsediyorum. sen siyaset yapıyorsun. uygulama yanlışlıkları veya eksiklikleri ayrı konu. kuranda sana insanlara ayrım yapmadan iyilik yapabileceğine dair ayet getirirsem düşüncende olumlu gelişme olacak mı ? hiç sanmıyorum. yine ezberinden gideceksin

ayrıca sen sevgi ile iyilik yapmayı birbirine karıştırıyorsun ki galiba sen sadece sevgi beslediklerine iyilik yapılmasını içten içe sahipleniyorsun. oysa kuran bunları aşmış olduğu için sevmediklerine de
iyilik yapabileceğini, kötülüğe iyilikle karşılık verebileceğini söyler.

bu arada yukarıda bir soru sormuştum. vaktin olursa bir değinmeni rica edeyim.

syg
Alt 18-05-2007, 11:22
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

hoara.

Annenin sözlerine ve buyruklarına uy, uymazsan seni öldürecek!

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 18-05-2007, 14:08
antimuhammed antimuhammed isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hoara.. Oyle bir soru sormussun ki.. peki senin referansın darwinizm ( sosyal olanı ) veya materyalizm aç çocuklar için nasıl bir duruş sergiliyor ? demissin. Darwinin kitabini bilirim ben Turlerin kokeni. *Benim meteryalist oldugumu sana cinler mi soyledi? Iyi ki vahiy kanallari kapanmis yoksa sende peygamber olacakmissin...

Evet Darwin Tanri aslinda. Beaggle gemisi de Nuhun gemisi gibi bir sey. Thomas Henry Huxley de Darwin in peygamber sectigi kisidir. Turlerin kokeni ise Kurandir. Her bir seyi yazar bilim kitabi degil, ogut kitabidir aslinda. Insanlar onu bilimsel yapmaya calisirlar...

Tabi eksik olan cok Ahzab 50 gibi SIKI bir ayettir. Bu ayet gibi ayetlerin Turlerin kokeninde yer almamasi kitabin inandiriciligini biraz sarsiyor ama idare edeceksin..

Sen peki Izafiyet teorisinde acliktan olenlere deginilmemesi kousunda ne dusunuyorsun?. Tabi sosyal izafiyet teorisini kast ettim
Alt 18-05-2007, 15:52
Üye

anladın sen onu

syg
Alt 18-05-2007, 17:20
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bakalım mı azhab'ın ilgili ayeti niçin inmiş?

Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Zevceleri
Ravi : Enes
Hadis : Zeyneb`in iddeti tamamlanınca, Resulullah (sav), Zeyd (ra)`e: "Git onu bana (kendinden) iste" dedi. Zeyd gitti, Zeyneb`e geldiği zaman hamurunu yoğuruyordu. Zeyd der ki: "Onu gördüğüm zaman içimde bir zorluk hissettim, ona bakamaz hale geldim. Sırtımı ona çevirerek, geri geri yaklaştım ve: "Ey Zeyneb! Beni Resulullah (sav) gönderdi. Seni istiyor" dedim. Zeyneb: "(Ben (istihare yoluyla) Rabbimle istişare etmeden bir şey yapacak durumda değilim!" dedi ve kalkıp mescide gitti. Derken Resulullah`a vahiy geldi. Aleyhissalatu vesselam kalkıp izin almadan Zeyneb`in evine girdi. Zeyd der ki: Gündüzün ilerlemesiyle Resulullah (sav)`ın bize ekmek ve et yedirdiğini gördük. Yemekten sonra halk çıkmış, bazı kimseler evde kalmış sohbet ediyordu. Resulullah (sav) da çıktı, peşinden ben de çıktım. Hanımlarının hücrelerine birer birer uğrayıp selam vermeye başladı. Onlar: "Ey Allah`ın Resulü (yeni) hanımını nasıl buldun?" diyorlardı. Hz. Enes (ra) der ki: "Bilemiyorum, halk çıktı!" diye ben mi haber verdim, başkası mı haber verdi. Aleyhissalatu vesselam gelip evine girdi. Ben de beraber girmek istedim. Benimle kendi arasına perde çekti. Örtünme ayeti nazil oldu. Halk, kendilerine verilen öğütten derslerini aldı: "Ey iman edenler! Yemek için davet olunmadan Peygamber`in evine girip de orada yemek vaktini beklemeyin. Davet edildiğinizde ise girin, fakat yemeğinizi yedikten sonra sohbete dalmadan dağılın. Bu hareketiniz Peygamer`e eziyet verir. O da size bunu açıklamaktan sıkılır. Allah ise hakkı açıklamaktan çekinmez" (Ahzab 53).
HadisNo : 5615

uygulama yanlışlıkları veya eksiklikleri ayrı konu. kuranda sana insanlara ayrım yapmadan iyilik yapabileceğine dair ayet getirirsem düşüncende olumlu gelişme olacak mı ?
görmek isterim...

bu ayet elbetteki açlıktan ölen çocukların sorunlarından daha önemli değil. ama o sorunları irdeleyen ayetler yeteri kadar var.
yeteri kadarını görmek istiyorum.

sosyal yardımlaşma için yeteri kadar ayet vardır.
yeteri kadarını görmek isterim.

konunun esası kötülük sorunsalı ile ilgili diyecek çok şey varken ben
" Allah kuralları çizmiştir. bunları işletmeyen veya yarım yamalak işleten insanoğluda bunun etkilerini öyle yada böyle görecektir."
Evet, kötülük sorunsalını Allah hangi ayetleriyle ne şekilde çözmüş, insanların açlıktan ölmemesi için geçimlerini ne şekilde kazanmaları gerektiğini nerelerde söylemiş bunları da görmekte fayda var...
Bekleyeceğim.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 18-05-2007, 18:33
Üye

Selam
öncelikle hadisleri dinin kaynağı kabul etmediğimi belirterek konuyu es geçeyim.

İyilik
2/83 177 180 188 195 215 254 280
3/17 76 92 104 110 134
4/2 8 36 58 85 86 114 135 148 149
5/2 8
6/151 152
9/6

41/34
51/19
60/8
64/14

9.uncu sureye kadar tek tek tarıyordum. Ama hem seni fazla bekletmemek hem de bu kadarının da yeterli olacağını düşünerek ve de biraz da üşendiğimden aklıma gelen diğer ayetleri ekleyerek ayetleri yazdım. Yukarıdaki ayetlerde inansın inanmasın insanlara iyilik yapmak ile ilgili konular işlenmiştir

Kötülük sorunsalı ile ilgili
4/79
7/56 147 165
8/53
42/30
57/22

Kötülük sorunsalı ile ilgili kısaca ayetlerde görüleceği gibi “ başımıza gelen her musibet kendi elimizle kazandıklarımızdan dolayıdır” diye kısa ve özlü olarak ifade edilir. Tabi sen şöyle böyle üreteceksin , şunu yapıp verim alacaksın diye ayet bekliyorsan yok. Ki dogaldır Allah genel hatları verir, detaylar senin yapabileceklerindir.

Not: “ insanların yaptıkları yüzünden yerde fesat çıktı. Onlara bir kısmını tattırıyoruz ki belki dönerler “ diye bir ayet vardı ama şu an yerini bulamadım. Buda kötülük sorunsalına ışık tutar *buldum *buldum 30/41

syg
Alt 18-05-2007, 18:57
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sayın hoara :

"Yukarıdaki ayetlerde inansın inanmasın insanlara iyilik yapmak ile ilgili konular işlenmiştir" diyorsun.
Ya aceleye geldi iyi incelemeden astın bu yazıyı ya da farklı bakıyoruz. Bir kaç ayete baktım.Senin
savlarınla ilgisini pek kuramadım.Aşağıda bir örnek var. Eğer tek başına 3/17 yi alırsanız cümlenin
başını yoksayıp sonunu okursunuz. Bu ayette gayet açık biçimde "takva" sahiplerine müjdeler
var.

"3/15 (Resulüm!) De ki: Size bunlardan daha iyisini bildireyim mi? Takva sahipleri için Rableri yanında, içinden ırmaklar akan, ebediyyen kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve (hepsinin üstünde) Allah\ın hoşnutluğu vardır. Allah kullarını çok iyi görür.

3/16 (Bu nimetler) "Ey Rabbimiz! İman ettik; bizim günahlarımızı bağışla, bizi ateş azabından koru!" diyen;

3/17 Sabreden, dürüst olan, huzurda boyun büken, hayra harcayan ve seher vaktinde Allah\tan bağış dileyenler (içindir)."

bir başka örnek :
2/254 Ey iman edenler! Kendisinde hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin bulunmadığı bir gün gelmeden önce, size verdiğimiz rızıklardan Allah yolunda harcayın. Kâfirlere gelince, onlar zalimlerdir.

bir diğeri: (bu hele inançlı inaçsız herkes için iyilikten bahseder iddianla tam tezat)

9/5 Hürmetli aylar çıkınca, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. Eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. Doğrusu Allah bağışlar ve merhamet eder.
Tefsir

9/6 *Puta tapanlardan biri sana sığınırsa, onu güvene al; ta ki Allah'ın sözünü dinlesin. Sonra onu güven içinde olacağı yere ulaştır. Çünkü onlar bilgisiz bir topluluktur.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 18-05-2007, 23:04
ziggurat ziggurat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ey Peygamber! Mehirlerini verdiğin hanımlarını, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık. Bir de Peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helal kıldık). Kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (Bu hususta ne yapmaları lazım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.
Hoara derin din bilginden yararlanmak istiyorum.Lütfen insanliga gelmis evrensel kitap Kuranda gecen yukaridaki Ahzap *suresi 50.ayet ne demek istiyor lütfen aciklarmisin?[b]
Alt 19-05-2007, 16:05
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kötülük sorunsalı ile ilgili kısaca ayetlerde görüleceği gibi “ başımıza gelen her musibet kendi elimizle kazandıklarımızdan dolayıdır” diye kısa ve özlü olarak ifade edilir. Tabi sen şöyle böyle üreteceksin , şunu yapıp verim alacaksın diye ayet bekliyorsan yok. Ki dogaldır Allah genel hatları verir, detaylar senin yapabileceklerindir.
Sana ne iyilik gelirse Allah'tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir. Seni insanlara peygamber gönderdik, şahid olarak Allah yeter.4/79

Nerede olursaniz olun, sağlam kaleler içinde bulunsanız bile, ölüm size yetişecektir. Onlara bir iyilik gelirse: "Bu Allah'tandır" derler, bir kötülüğe uğrarlarsa "Bu, senin tarafındandır" derler. De ki: "Hepsi Allah'tandır". Bunlara ne oluyor ki, hiçbir sözü anlamaya yanaşmıyorlar? 4/78

Birbirinin ardı sıra gelen bu ayetlerden "kötülüklerin kendimizden" olduğunu söyleyen ayete inanmayı seçmişsiniz demek ki. Ben ise bir önceki "kötülüklerin Allahtan" geldiği ayetini daha çok beğendim ve kur'an'ın pekçok ayetiyle daha uyumlu buldum bunu. Hani der ya "biz dilesek hepinizi doğru yola iletirdik" "Allah dilediğini doğru yola iletir, dilediğini saptırır..." ve benzeri onlarca ayet var. Nisa Suresi'nde sizin beğenip benimsediğiniz 79. ayetle çeliştiklerinden ben bu çelişkiyi ortadan kaldıran 78. ayeti beğenip benimsedim.

Yine de diyelim ki çelişki yok, sizin beğendiğiniz ayet gerçeği açıklayan bir ayet: Peki bu ayet, şu anda Afrikadaki insanların açlıklan susuzluktan ölmesini, tüm insanlığın bunca acılar içinde kıvranması gerçeğini açıklayabiliyor mu bize?
Bu insanlar, kendi elleriyle ne yapıp etmişlerdir de bu musibetlere düçar olmuşlardır. İki yaşındaki bir bebek hangi kötülüklerinin, (kendi eliyle ettiklerinin) neticesi tecavüze uğramıştır mesela.
Pazar yerinde patlatılan bir bombayla parçalanan çocuklar / masumlar, kendi elleriyle ettikleri NE yüzünden bu kötülüğe HAK kazanmışlardır?

Aslında dünyamızın, hayatın gerçeklerine bakmak bile o kitabı yalanlamamız için yeterli görünüyor.
Ancak biliyoruz ki bu HAYATIN GERÇEKLERİNİN Kur'an'la çeliştiği yerlerde İMTİHAN SIRRI lafzı her daim müslümanların imdadına yetişip kalplerinin dönmemesi için (din üzre mutmain olması için) hazır hap olarak beynin bir köşesinde afyon gibi bekletiliyor.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil