Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-06-2009, 20:29
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Said'i Nursi'nin Kuran'da Elektrik ve Nur Risaleleri anlatiliyor iddiasi..

sedatsert Diyor ki
Ben babadan miras Risale-i nur talebesi değilim. Üniversite son sınıfta tanıdım Allahıma bin şükür. Allahım beni bu daireden ayırmasın. Allahım tanımayanlarada nasip etsin amin
sevgili sedat hakaret etmek o özelliği olmayan bir insana olmayan şeyi söylemektir.
saidde sunuhat varmı yokmu önce bunu bilelim ve tanımlayalım.
siz (müslümanlar) incile muharref diyorsunuz bu hakaret değilmi. bunu sadece siz söylüyorsunuz.salikleri dünyada en kalabalık topluluğun kitabına hakaret etmiyormusunuz.
ayrıca incillerde sunuhat yöntemiyle yazılmıştır. saidinkide öyle.
ali mihrde aynısını söylüyor.
yani özetle herkes müşahhas olmayan bir varlığı mücerred ilan ediyorsunuz.
kim haklı belli değil bunların hepsi izafi
ama bugünkü tarihi kronolaji içinde biliyoruzki bu semavi denilen üçdininde menşei
sümerde yatıyor.
ayrıca ben arapçaya vakıf bir insanım farsçayada uzak değilim.
saidi okurken ben bile zaman zaman kamusa ihtiyaç duyuyorum ama siz bu uyduruk dil halitasını nasıl anlıyorsunuz anlamıyorum. anlıyorsanız şapka çıkarırım
bu günün gençliği üniversite bitirmişi dahilbundan elli sene yazılmış romanların dilini anlayamıyor.divan edebiyatını ise hiç anlamaz.
siz nasıl anlıyorsunuz saidi anlayamıyorum. ya yalan söylüyorsunuz yada şark dillerine hakim birer alimsiniz başka türlü olmaz
sizin (nurcuların) bir savı var said nursi '2en büyük müfessirdir'
yahu tefsirin bir anlamıda ''anladığı kadar anlatmak . bildiği kadar açıklamak.
bu adam anlaşılmayan bir dille nasıl açıklar ve sizde bunu anlarsınız.
eğer yanlış diyorsam ben salağım demekki.
ayrıca risaleler birazda batıni tefsirdir.
batıni tefsirlerde zahiri anlamlar bir şey ifade etmez hep altında ezoterik anlamlar aramktadır
itiraz edeceğini düşündüğümden bir örnek vereceğim
Nur Suresi 35. Ayet:

Allah, göklerin ve yerin Nur'udur. Onun nurunun örneği, içinde çerağ bulunan bir kandile benzer. Kandil, bir sırça içerisindedir. Sırça, inciden bir yıldız gibidir ki, doğuya da batıya da nispeti olmayan bereketli bir zeytin ağacından yakılır. Bu ağacın yağı, neredeyse ateş dokunmasa bile ışık saçar. Nur üzerine nurdur o. Allah, dilediğini kendi nuruna kılavuzlar. Allah, insanlara örnekler verir. Allah herşeyi bilmektedir.
Said-i Nursi'nin Nur Suresi 35. Ayet Yorumu:

Allah Nur'undan söz ederken elektriği Risale-i Nur'u ve beni anlatmak istemiştir. Bu âyette benden ve eserimden özellikle söz edilmek istenmiştir. Benim özelliğimde bir başka kimse, kitabımın özelliğinde de bir başka kitap bulunmadığı için Allah'ın Nuruyla ancak ben ve kitabım anlatılmış olabilir. Kitabım da bir nurdur ben de bir nurum. Çünkü ben herkesin ancak 15 yılda okuyabildiği kitapları, sadece 3 ayda okuyup öğrendim..."
bunu söyleyen zatı muhterimin evrensoğlundan ne farkı var.
iyiki üniversitede ''yehova şahitlerine denk gelmemişsin şimdi belkide onları savunuyor olacaktın.
çünkü anladığım kadarıyla boş bir teyp kasediymişsin ve saidle dolmıuşsun bu yüzden hayatını bu teyp kasedini tekrar tekrar dinleyerek ve inanarak geçirmişsin ve devam ediyorsun
sen ve senin gibi kendine bir mürşid bulma ekseninde olanlar hep vardır hep olacaktır.
bu işler zokaya takılma işleridir.
yani kendi ferasetinize güvenemdiğinizden takılacak bir kuyruk arıyor ve buluyorsunuz.
sende said kuyruğuna takılan bir gürühtasın
bu işler hep böyle devam edip gidecektir
yani hacei sultanlar, hacei zenanlar, hacei vahidler ,hacei saniler, bulup duracaksınız
taki birey olmayı becerene kadar(umarım bir gün olur .ümidim olmasada)
ruhbanlık olmadığı iddia edilen islamda siz ruhbanları buluyorsunuz ve bu sömürü düzenini
sırati mustakimden sayıyorsunuz

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman

Konu sargon tarafından (30-06-2009 Saat 16:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-06-2009, 21:13
Titan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Titan Titan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Allah Nur'undan söz ederken elektriği Risale-i Nur'u ve beni anlatmak istemiştir. Bu âyette benden ve eserimden özellikle söz edilmek istenmiştir. Benim özelliğimde bir başka kimse, kitabımın özelliğinde de bir başka kitap bulunmadığı için Allah'ın Nuruyla ancak ben ve kitabım anlatılmış olabilir. Kitabım da bir nurdur ben de bir nurum. Çünkü ben herkesin ancak 15 yılda okuyabildiği kitapları, sadece 3 ayda okuyup öğrendim..."
Gerçekten inanamadım özgür-beyin, ilk kez karşılaşıyorum, adam Kur'anı kafasına göre yorumlayıp kendini peygamber ilan etmiş, buna rağmen günümüzün en güçlü akımlarından olan bir cemaatin kurucusu. Bence İslamın şu an bulunduğu konumda, böyle garip yorumların ve akabinde oluşan cemaat-tarikatlar ile bunları destekleyen müritlerin payı çok büyük.

"Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar"

Ernesto Che Guevera
Alt 30-06-2009, 00:20
Kıdemli Üye

sevgili titan birde bu nurcuların üstadı -azamı!!
birde cifirciliği var.bunu aklı başında nurcular nasıl yer ,bilmiyorum .bu cifirle
ömer çelakıl yöntemiyle kendine izafi işaretler yüklemesini anlamam (saidin)
çünkü bu cifir işi kuranla fal bakmaktır halbuki islam falı kesinlikle yasaklamış ve
haramlar grubuna sokmuştur.
benim uydurduğum bir atasözü!! var
oda şudur avrupa yaparsa insan hakları biz(türkiye) yaparsak terör
bu açıdan bakarsak said yaparsa hikmet başkası yaparsa şirk ve küfür

Alt 30-06-2009, 08:27
sedatsert sedatsert isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bana şunun aslını asarmısın : Aslını İSTİYORUM.
Kıvırmadan dönmeden. BURAYA METNİN ASLINI ASMAZSAN SENİ MÜFTERİ İLAN EDECEĞİM.

"

ASLINI İSTİYORUUUUUUUUM.

Burada aslını astığında aslı üzrinde NASIL ÇARPITMALAR YAPTIĞINI CÜMLE ALEME GÖSTERECEĞİM.
Alt 30-06-2009, 10:44
Kıdemli Üye

http://www.risaleinurenstitusu.org/i...iGaybi&Page=58

http://www.risaleinurenstitusu.org/i...iGaybi&Page=65

http://www.risaleinurenstitusu.org/i...iGaybi&Page=69

http://www.risaleinurenstitusu.org/i...iGaybi&Page=67

http://www.risaleinurenstitusu.org/i...iGaybi&Page=68

http://www.risaleinurenstitusu.org/i...iGaybi&Page=69

sedat ne diyeceksin merak ediyorum

Konu ozgur_beyin tarafından (30-06-2009 Saat 10:52 ) değiştirilmiştir.
Alt 30-06-2009, 12:11
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Sevgili seyhim, beni de sasirttin. Simdiye kadar benim de böyle bir sacmaliktan haberim yoktu dogrusu. Inanilir gibi degil. Adam acik acik Kuran bu ayetinde elektirigi ve benim Risale-i Nur'larimi anlatmak istemistir diyor ya. Bir de bunu cifir hesabi yaparak ispat ettigi iddiasinda.

Seyhim, senin bir Risale'i Nurlar basligi acip, böyle seyleri islemen lazim. Yoksa isledin de ben mi görmedim.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 30-06-2009, 12:26
sedatsert sedatsert isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

YALAN SÖYLEMEDEN LİNK VERMEDEN (zira verdiğin linklerde senin yukarıya alıntıladığın anlam yok) Direk buraya kes yapıştır. Nerede senin yazdığın :

"Bu âyette benden ve eserimden özellikle söz edilmek istenmiştir. Benim özelliğimde bir başka kimse, kitabımın özelliğinde de bir başka kitap bulunmadığı için Allah'ın Nuruyla ancak ben ve kitabım anlatılmış olabilir. Kitabım da bir nurdur ben de bir nurum"""

Bu metin nerede?
Buraya aynını as...
Yoksa sen Müfterisin.
Bana Risale-i nuru link verme, orada senin sözlerin yok.
Senin sözlerini doğrulayan kısmı buraya olduğu gibi kes yapıştır. Bende türkçeleştireyim millet görsün yalanlarını.....

O bahsettin kısımlarda özellikle Bediüzzaman şunu söylüyor ve vurguluyor :

-ayetlerin;
1- mânâca çok tabakatı (çok tabakalar var)
2- vücûh-u kesiresi (bu tabakaların çok yönü var)vardır.
3- Ve o tabakalardan ve vecihlerden işârî ve remzî bir veçhi, mânâca ve cifirce nurlu bir tefsiri olan Risalei’n-Nur ve Risaletü’n-Nur’a dört-beş cümlesiyle on cihetten bakıyor"
"İşari ve remzi" vechelerden (yönlerden) bir vechesi" diyor.

Ayetin sarih ve tam anlamı budur demiyor İNSAF...

Görüldüğü gibi, "benden ve eserimden özellikle söz edilmiştir" değil, Ayetlerin, her asra bakan yönü olabildiği gibi, "çok tabakatı var" denerek, o tabakalardan sadece "işari ve remzi" yönü ile denmektedir.
Senin mübalağa ile sanki ayetlerin indirilme amacı budur der gibi değil.
Zaten Risale-i Nur ları okuyan her kim olursa olsun, o hakikatlardan "Allahın ve resulünün bihaber olması ve duyarsız olması zaten düşünülemez.

Ezeli ve ebedi olan Allah kelamının da hissesi nisbetinde Risale-i nurlara "işaret" ve remz" etmesi kadar doğal ne olabilir.

Fakat senin abartı ve yalanlarınla yukarıya astığın, ve insanların kafalarını karıştırma amaçlı yazıların, ancak kötü niyetle tevil edilebilir.

Birde ŞU HUSUSA DİKKATİNİ ÇEKMEK İSTİYORUM:
Burdan Bediüzzamanın AMACI NE?
Niçin Ayetlerden ve Hadislerden "Risale-i Nur" hizmetine işaret arıyor?
Kendine makam verdirmek içinmi?
Yuh yani...
Risaleleri okuyan her insaflı kişi, üstad hazretlerinin, ne kadar mütevazi ve alçak gönüllü, kendini kusurlu tevehhüm eden biri olduğunu görür.
Peki amacı ne?
İmana hizmet için, şevk unsuru ve kuvve-i maneviyesi zayıf olanlara bir teşvik unsuru olarak, "sikke-i Tasdiki gaybi" adlı eserde bu konulara yer vermiştir.
Haza doğrudur.
Yazdığı hiçbirşey yanlış veya hatalı değildir.
Zaten milyonlar risale-i nur talebesi bunun şahididir.
Kim bir yalan etrafında milyonlar toplayabilir?
Bir insanı sürekli kandırabilirsiniz.
Bir toplumu bir müddet kandırabilirsiniz.
Bir toplumu sürekli kandıramazsınız.
Bu kadar Risale-i nurlarla imanını kurtaran gençlik, bu risalelerden bir hakikat almıyor olsa, bu davaya niye ölene kadar sadık kalsın.

Bazan aynı sözü, abartı ve mübalağa ile, itici kılmak ve hatalı göstermek mümkündür. İnsaflı olup, hakikatın aynısını sunmak, insaniyetin gereğidir.. Hele hele iman, kuran gibi hassas konularda, insanların mukaddesatına, ve kutsallarına saldırmak insafsızlık değildir de nedir?.
Alt 30-06-2009, 12:47
Kıdemli Üye

sedat allah eğer işaret fişeğini said için yaktığını düşünüyorsan öylesin
söyleyecek şey yok.
müfterimiyim değilmiyim ben müfteri değilim ama sen allahı bu kadar basitleştiren bir angut kuşusun vesselam.
allah saide işaret ettiyse mihrede işaret etmiştir bunun aksini kim ispatlar
ulu kıralım SARGON'ada işaret gelmiştir. şimdi söylemiyor armutlar olunca açıklayacak bunun
aksini kim ispat edebilir

Alt 30-06-2009, 12:48
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sevgili sedatsert,

bence hemen parlama. Ozgur Beyin hakli görünüyor. Anladigim kadariyla sen de bu risalelerin dilinden anca benim kadar anliyorsun. Sadece askla okuma farkin var. Ayetin hangi bölümünün Said'i Nursi'nin hangi Risalelerine isaret ettigini bile acikca yazmis. Arapca alfabe ile yazilmis olan kisimlar Kuran ayetleri.

Risale-i Nur’a bakan birinci cümlesi: ’dur. Yani, nur-u İlâhînin veya nur-u Kur’ânînin veya nur-u Muhammedînin (a.s.m.) misali, şu ’ dur. Makam-ı cifrîsi 998 olarak, aynen Risaletü’n-Nur -şeddeli nun, iki nun sayılmak cihetiyle -tam tamına tevafukla ona işaret eder.
İkinci cümlesi: ’dur. Yirmi Sekizinci Lem’a’da tafsilen beyan edildiği gibi, İmam-ı Ali (r.a.) Kaside-i Celcelûtiye’sinde sarahat derecesinde Risalei’n-Nur’a bakarak ve ona işaret ederek demiş: Ben tahmin ediyorum ki, İmam-ı Ali’nin (r.a.) bu işareti, bu cümle-i nuriyenin remzinden mülhemdir. Bu cümle-i âyetin makamı, 546 edip, Risale-i Nur’un adedi olan 548’e gayet cüz’î ve sırlı iki farkla tevafuk noktasından işaret ettiği gibi, remzî bir mânâsıyla tam bakıyor.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 30-06-2009, 12:57
Kıdemli Üye

sedat hiç bir soruma cevap vermemişsin sadece şartlı eflekse bağlı savunma yapmışsın
sen risaleleri anlıyormusun.
daha şeni bir şey söyleyeyim bilmezsin
said yazdıklarını kuranla bir tutmuştur ve yazdıklarını yaşadığı sürece sadeleştirmesine izin vermemiştir. işte bu yüzden bu galat yazılar aynı statüde neşredelip durmaktadır.
bununda iftira olduğunu iddia edeceksen önce bu konuyu nurcu abilerine sor
sadeleştirilmesine niçin izin vermediğini öğren işkembei kübradan sallamak kolay
deveyi hamuduyla yutmakta senin gibi safdil gençlere kalıyor.
bu sistemin yürümesi ve ağaların sırça köşklerde yaşaması senin gibilere düşüyor .
birde şunu düşün kutlular'ın kızına neden eroinden altın vuruşla öldü .bu ölüm kimin işine geldi
gedik yeni asya grubuna neden açıldı.
bu kızın ölümü başka bir nurcu kesimi neden ekarte etti
düşün düşün ve kendine sor. neden????????????????????????????????????????????? ??????????

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil