Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-09-2006, 14:27
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Re: ORUÇ NEDEN TUTULUR ?

insanlar yaratıcıya sevgisini bağlılığını sadece bir ay yada sadece belirli zaman dilimi içinde kendisini aç bırakarakmı gösterir?

bu mantığa uygunmu
Alt 23-09-2006, 14:48
Üye Değil

Oruç neden mi tutulur? Asıl gerekçe yokluğu, yoksulluğu anlamak içindir. Ama sonuç. Sıfıra sıfır elde var sıfır...Bu bir aylık sure sonunda hangi zengin bunu anlayarak gereğini yapıyor. Kurban olayında da bu böyledir. Zekat olayında da. Şimdi hemen diyecekler ki bu dinin suçu mu? Haklılar. Ona bir şey demiyorum. Ama şunu belirtmek istiyorum. Asırlardır bu dinler insanlığın demek ki sorunlarına çare olamamışlar. Pratikte bu görülmüştür. Tam tersine insanlar arasına kin,düşmanlık sokarak insanları birbirine düşürmüştür. Yani insanlar dini çıkarlarına ve siyasete alet ederek egoları doğrultusunda kullanmışlardır. Tüm bunları göre göre halen dinlerden medet ummak doğru mudur?
Dinlerden medet beklemek yerine kendi aklımızı kullanarak sorunlarımızı kendimizin çözmesi daha doğru değil midir? İnsanlığın bu günlere gelmesinde bu düşünce rol oynamamış mıdır? Bu düşünce sayesinde insanlık bu günkü aşamasına gelmemiş midir? Bu arkadaşlarımız niçin bu gerçekleri görmemezden gelmektedirler. Çözüm bizde. İnsan olarak gücümüzü görelim. Doğa üstü varlıklar çözüm değildir. Çözüm olmadığı da görülmüştür. Ama nedense ısrarla halen dinin ipine sarılıyorlar. Kolay mı aile ve çevre faktörünü aşmak. Bu insanoğlu ne kadar garip...
Alt 23-09-2006, 14:55
Üye Değil

eh bu suç dinin mi oluyo insanların insanlar bunun önemi kavrayıp bişyler yapsalar ya!!!
insan Tanrıya sevgisini her zaman belirtmelidir.Ama insanda da olduğu gibi belirli özel günler vardır(Doğum günü v.b.) İşte dinde bu günlerden biri daha çok rahmet daha çok bağışlanma... Olayın mantığı budur. Zaten sadece sırf ramazanda oruç tutulmaz!
Alt 23-09-2006, 14:56
Yaşam_Ve_Ölüm Yaşam_Ve_Ölüm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evet mantığada akla da bilimede uygundur.
Kendimden örnek vereyim, Daha önce sokaklarda yatanlara , parasız pulsuz gezenlere acımazdım. Kendi hatalarıdır hatalarının bedelini ödesinler diye düşünürdüm.

Daha sonra bir olaylar oldu ve bende parasız kaldım. Aç kaldım. Sokaklarda kaldım. Param bitmişti.. o anlar sokaklarda kalanların , parasız pulsuz gezen insanların sorunlarını daha iyi anlamaya başladım. Ayrıca çalışmaları ve akıl almalarıda , en azından ellerinden birinin tutup destek çıkması gerekiyordu.

Her insan yanılır , hata yapabilir , düşebilir. Bizlere empoze edilen şekilde düşene bir tekmede sen vur sözünün saçmalığını anladım.

Düşene bizde bir tekme vurmayacak , Düşene yardım etmemiz gerekirdi.

Oruç ise sadece bu yönden bile incelediğinde çok büyük bir manası ve anlamı vardır.

Oruç tutan insanlar açlığın ne demek olduğunu daha iyi anlarlar. Aç insanların dertlerini daha iyi çözebilirler ve analiz edebilirler.

Oruç vesilesi ile aç kalan insan çevresinde gerçekten durumu nedeni ile aç olan insan varmı araştırır. Maddi durumu yeterli olmayanlara , yetimlere , öksüzlere yardım etmeye başlar. Vicdanı uyanır.

Çevremizde ki yetimlere , öksüzlere , belli süre maddi durumları yerinde olmayanlara yardım etmekte insanlığın en büyük şartlarından birisidir.

İslam Dinimizde , Komşunuz aç iken karnınız tok yatmayınız denilmiştir.

Bu söz bile İslam Dininin ve Yüce Yaratıcının büyüklüğünü ortaya koymaktadır.

Ayrıca orucunda vucudumuza bir çok faydasıda vardır. Onları zahten saymaya bile gerek görmüyorum. orucun insan sağlığına faydası bugün bilim ve teknik ilede ispatlanmıştır.

Lütfen sizlerde ister oruç tutun veya tutmayın. Ama düşmüşlere , karnı aç gezenlere yardım edin. Bir kere de olsa ellerinden tutun kaldırmaya çalışın.

Sizin desteğiniz ile belkide bulunduğu kötü durumdan kurtulacak daha iyi yerlere gelecektir.

İyilik yapınız. Allah iyilik yapanları sever.
Alt 23-09-2006, 15:01
vacsmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vacsmt vacsmt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Vallahi İslamcılar Allah rızası için tutulur diyorlar.Sağlık bulmak için
diyende var....Oruç tutmanın sağlığa faydalı olduğunu gösteren
şöyle aklı başında bilimsel bir çalışma var mı çok merak ediyorum.
Bir kısım bilim adamı da mideyi boş tutmanın sakıncalı olduğunu ve
sıhhat açısından iyi olmadığını savunuyor !Artık karar size kalmış...
Şahsen ben 20 yıl kadar önce bir ramazan boyunca oruç tuttuğumu
bilirim....ee bu da yeter kardeşim belki bir 20 sene sonra tekrar
tutarım * *
Alt 23-09-2006, 15:35
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. Ezkamo,

“-Çözüm bizde. İnsan olarak gücümüzü görelim.”
Hani derler ya; özetin özeti. Ha işte tam da sizin dediğiniz gibi sayın hocam. Ellerinize sağlık.

Sn. Vacsmt,

Bilimsel veri isteniyorsa, oruca fiziksel yaklaşılacak demektir. Öyle yapalım isterseniz.
O zaman; Oruç=Perhiz=Aç kalmak=Diyet denilebilir zannımca.

Bakın bu durumda; dünyanın en ilerisi diye övünülen ABD nin diyet için harcadığı rakamlar geldi aklıma
Sıkı durun; yılda 68 milyar dolar.
Bu ne mi demek?
Türkiye’nin 2005 yılı itibarı ile 340 milyar dolar olan milli gelirinin 1/5 i.
Ülkeler içinde 56. sıradaki Bangladeş’ten (61,218) başlayarak 180. Kiribati (63) kadar olan 125 ülkenin yıllık kazançlarından daha fazla bir rakam
Bu ilk etapta baktığım reel istatistiki veriler. Derinlemesine, bilimsel veriler daha fazla lazım diyorsanız, lütfen haberim olsun. Belki bir katkımız bulunur.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın.
Alt 23-09-2006, 15:38
Üye Değil

Orucun vucuda yararlı olduğu bir safsatadır. Bununla ilgili bir bilimsel çalışma ortaya koyamazlar. Bir mekanizma düşünün. Bu mekanizma günde üç öğün yemeğe şartlanmıştır. Bu mekanizma kendisini buna göre ayarlamıştır. Bu denge bozulduğu zaman vucudun dengesi de bozulacaktır. Ben bunu meslek hayatımda oruç tutan öğrencilerimde gözlemledim. Yetişkinler bile iftara doğru içinde bulundukları durumu bir düşünsünler. Tüm bunlar bir yana bir de aç bırakılan mide birden tıka basa dolduruluyor. Bu nasıl bir zihniyettir ki oruç vucuda yararlıdır denilerek insanlar aldatılıyor. Olaya objektif bakan hiç bir bili adamının oruç insana yararlıdır tezini görmedim. Tam tersine yararlı olmadığı düşünülüyor.

Dini doğrulama adına bazıları sineği bile mikrop taşımıyora getirdiler. Bunlar sadece dini bilime uyarlama gayretleridir. Bunu yapmaya çalışırlarken de gülünç durumlara düştüklerinin bile farkında değiller. Şunu untmasınlar ki din bir inanç olayıdır. Bilimle bağdaşamaz. Bilimle bağdaştırmaya çalışanların foyaları hep açığa çıkmıştır. Evrim teorisinde olduğu gibi.

Bir de şuna dikkatinizi çekmeye çalışayım. İnsanlara balık verme yerine oltayla balık tutmasını öğretmeliyiz. Ramazanda açılan iftar çadırları bir çözüm değildir. Onbir ay bu aç insanlar ne yapacaklar. Bunu niye düşünmüyorlar. Ülke olarak ulus olarak bunların kurtuluşu dinlerde değil bilimsel düşünerek toplumsal kalkınmayla mümkündür. Ne kadar kalkınırsak ne kadar ilerlersek bu insanlara da iş sahaları kurarak onları kurtarabiliriz. Yoksa bu din zihniyetiyle bu insanların o yoksulluktan kurtulmaları mümkün değildir. Müslüman ülkelerin içinde bulunduğu durum malesef budur. Çağdaş düşünememeleri. Bilime yeterince önem vermemeleri. Sen kalkar da tapınmayı temel alırsan olacağı da budur. Onlarda önemli olan tapınma. Ama şu da bir gerçektir ki bu zihniyetle çağdaş olmaları da mümkün değildir.

Sonuç olarak inançlı arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum. İnancınızı kimse elinizden almaya çalışmıyor. İnanç ayrı bir olay. Devlet ve bilim ayrı bir olay. Temel almamız gereken ülke olarak millet olarak çağdaş uygar bir ülke olmak. Bunu temel alalım. Eğer inanıyorsak da ibadet ve inancımızı da yerine getirelim. Türkiyede zaten yapılan da budur. Ama sen kalkıp da görev başında ben namaz kılacağım dersen olmaz. Oruçtan dolayı eğitimi ona uyarlamaya kalkarsan olmaz. Türbanı sembol haline getirip devlet kurumunda ben türban takacağım dersen olmaz. Çünkü yönetim şeklimiz demokrasi. Din devleti değiliz ki dini kurallar uygulansın. Artık bu gerçeği anlayınız. Bunun aksi araplaşmaktır. Şeriatı savunmaktır. Ama biz Türk'üz. Burası da Atatürk Türkiyesidir...
Alt 23-09-2006, 16:55
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

oruç tutmak temsildir.

Oruç tutmak insana herhangi bir duygusal edinim sağlamaz. Bu bir kez uygulanır zamanlı, saatli dönemli ibadet olduktan sonra, özü ve içeriği yok olmuş bir temsile dönüşür. Buna yasak savmada denebilir ama ilahi bir kural haline geldikten sonra hiç kimse açların halini anlayım bakalım demez, iş ibadet olmuştur, görev olmuştur öz yok olmuştur. Yoksa kendi sağlığını yada aç insanları düşünemeyen aç olan insanları oruç tutmuyorlar diye neden öldürsünler değilmi?

Bakınız bir sahur anı sonrası ne dersiniz
-Allah Rızası için niyet ettim orucumu tutmaya.
Niyet etmezseniz ne olur, tuttuğunuz oruç olur mu? Olursa Allah sizin oruç tutmak için sahura kalktığınızı bilmiyor mu? O halde neden bu size söyletilir hiç düşündünüz mü, işte oruç da artık bu söz gibidir, yani biçimseldir aynen namazında biçimsel olduğu gibi.

Ortadoğu'da oruç geçmiş uygarlıklar açısından dini bir gelenektir. İlla istenirse burada uygarlıklar olarak ve nedeni ile ele alınabilir. Mesala yahudilerin ağlama duvarı gibi, mesala MÖ 600 lü yıllarda hala Sümer Kralı Dumuzi(Tammuz-Temmuz) için ağlaşan kadınların, yas tutma dönemleri olduğu gibi.

ha sonraları bu gelenekler alınıp uygulanmış, farklı yorumlar ile sürdürülmüş ise o onu yapanların sorunudur. İyiliği yada kötülüğü bir tarafa, gereği yada gereksizliği bir tarafa, Bu tür gelenekler dönemini kapattığı(çok tanrılı dinler) için artık amacınıda sapıtmıştır, çaresiz yeniden yorumlanacaktır hepsi bu.

İbadetlerde ne dikkatimizi çeker temsile verilen aşırı önem. Düşünün bir Tanrıya inanmış olmak yetmezmidir ki, bir de belirli saat yada günlerde hiç bitmeyen ayinler düzenleyelim. Her namaz özünde bir ayindir ve aynı tekrara dayanır, siz kabul etmesinizde. Düşünsel boyun eğiş, 1400 yıl önceki gibi, 3000 yıl öncede ön planda değildi. Temsili ve biçimsel olan kutsal dinlerde düşünselden daha önemlidir. Diz çökmek iyi bir boyun bükme temsilidir, kendini iradenle aç bırakıp dayanmakta!

Açların halini anlamak için ibadet olmuş bir şeyi uygulamak. Oysa düşünün ibadet edilmiş bir şeyin gölgesinde, açlık duygularını anlamak yer bulabilir mi? Bu bir filin gölgesini kapatmaya benzeyen karıncaya benzer doğrusu. Yok sağlığa iyi gelirmiş vs. O halde sağlık insana her ay gerekli, yılın bir ayında ısrarla insan vücudunu alışkın olmadığı bir biçimde aç bırakıp sonrada gece tıkabasa doyurmak sağlık adına bir hiçtir! bende geceleri uyurken hiç bir şey yemiyorum, gündüz yiyor gece yemiyorum, oruç tutanda gece yiyor gündüz yemiyor.

Evet bakınız Din Kültürü ders kitabında abdest alyuvarların sayısını arttırır demiyor mu. Çüş diyesi geliyor insanın, alyuvarların sayısını arttırmak pes diyesi geliyor insanın! Birde orucu düşünün açların halini anlamak, sağlık vs manaları, bu gün hikaye yani, iş artık sırf bir ibadet.

Hem bakınız, ABD de avrupada çöken antik hırstiyan anlayışı yerine Tanrı kullanılmaz hale gelmiştir. Yani antik yaradılış efsanesi yerine MÜHENDİS tabiri kullanılmaktadır. Öyle lafla cızla bızla değil, ciddi ciddi Tanrı mühendis yapılmaktadır. Çünkü eski bilim ve teknoloji karşısında çürüyor, ve bu işi öyle ciddi ele alıyorlar ki ne yapsakda insanları kandırsak peşinde milyonlarca dolar para harcıyor adamlar. H.Yahya gibileri finanse ederek, birde kendi hazır teorilerini vererek sen yaz diyorlar. Ne finansman ama, hem maddi hemde manevi(Copy-Paste)

Oruç eski bir gelenektir, İslam'dan da daha eski, örfdür, çeşitli yorumlarla isteyen tutar istemeyen tutmaz. Açların halini anlamak için insanlar kendilerini aç bırakmasınlar, en doğal haliyle insan zaten her gün açlık hissini tatmaktadır, daha ilk doğduğumuzda bile ingaaaaa diye bağırıp ağzımızı meme için açarız, parmak versen emeriz, bunu bilmediğini sanmak ahmaklıktır. Açlık hissi doğaldır, onu hisseder yemek yeriz değil mi? Düşünülmesi gereken yav ben acıktım ahha önümde yemek ya bu olmasaydı demek yeterli. Öyle 30 gün kendine işkence etmenin mantığı ancak insanı ahmak yerine koymaktır.
Açların halini bilmek istiyorsanız tarihi inceleyin kardeşim, Türkiyeye bakın, Gayri Safi Milli Hasılanın dağılımına bakın! ABD de bir kaç zenginin tüm ülkenin GSMH sının yarısını aldığını, Türkiyede gelir dağılımının bir avuç zengin ile milyonlarca fakirin GSMH dan aldıkları payın nüfuslarına oranı ile dengesizliğini görün. Açlık sınırının 1000 YTL leleri aştığı bir ülkede asgari ücretin güdüklüğüne bakın, Alnının teri ile çalışanların Hastanelerde ölün diye nasıl bekletildiğini görün, bir oyuncak bebek için günlerce ağlayan bir çocuğu birde o bebeklerin sahicisi ile otel odalarında bir günde normal bir insanın bir yıllık ihtiyacını bir çırpıda harcayanları düşünün. Düşünün ki GSMH 50 Kuruş, 10.000 kişi bunun 25 ini paylaşıyor, 10 kişi ise diğer 25 ini, eee hani açların halinden anlayacaktınız, onun için temsili şeyler yapacaktınız, o size bunları öğretti mi? Dedimi arkadaş sen aç kal, geçmişte düzen böyle idi, bu gün şöyle, GSMH, Agari ücret, vatan millet sakarya edebiyatının bile ne olduğunu öğretti mi? %99 u müslüman olmakla övündüğünüz bir ülkede açların halinden koca bir ay anlıyordunuzduda, toplumdaki bu eşitsiz ve dengesizliğin, bu adaletsizlik ve insanca yaşayamamanın varlığı hangi alamete hikmet olmaktadır. Yakışıyor mu %99 un yıllarca açların halinden anladıkları halde bu insan cehenneminin bir nebze olsun değişmemesi?
Sonra Cumhuriyet, Atatürk'ün Türkiyesi dediğimizde buda kimi kurtarmakta hiç kimseyi, bunlar bize ait sözdür, aynen bir ibadet sözü gibidirler, bilgi milgi nede gerçek ne de fikir yoktur. Hiç bir şey kutsal yada sonsuz değildir, her kendinde varlık bir yokluğa denk düşebilmelidir, yoksa başlangıç yada sonların hiçbir anlamı yoktur. Dünyada ne bir bilgi vardır kutsal olabilecek nede bir insan. bunda bağnazlığa düştük mü din olsada olmasada kurtuluş yoktur, burası öyle bir türkiye ki, %99 müslüman koca bir oruç ayında açların halinden hiç anlamaz. Anlayamaz çünkü anlama biçimi kökten ilkeldir. Aynen parmağı kesileni anlamak için parmağını kesmeye benzer, eee kestin parmağını, şimdi anladın ne oldu, bir .ok mu oldu? Onun feryatlarını 11 ay duyma, o feryatlarda halinden anlama, sen aç kalınca anlamış ol, bu ise ahmaklığın daniskasıdır.
Ortada bir pasta var, 70 milyon bir dilimi, 200.000 geriye kalan 3 dilimi alıyor, oruç bunu, dünyanın bu düzenini anlatıyor mu? Hem orucun islami olarak ilk çıktığı dönemlerde de Başında peygamberi var ikende gerçek yine böyleydi garip değil mi? Aç kalıp anladınız da şu açlığı(sanki hiç bilmiyor gibi) siz anlayınca ne değişti! Ne anlattı size açlara acımak mı, hepsi bu mu? İyide bu gün Türkiyenin %99 u Müslüman %90 ı aç zaten, kimi kimin açlığını anlatmaya çalışıyorsunuz?
Ne diyelim, dinler ve ibadetler saraylarını bulutların üzerine kurarlar, onların varlığı gerçek olmayanlara göredir, gerçek ise şu yukarıdaki paragrafda çoktan gözlere hatta burun deliklerine kadar dayanmıştır da, nafile gözler kör ve kapalı olunca, insan böyle bulutların üzerinde uçuruluyor valla. Zihninizi oyalayın mide boş kalsada olur, aynen beyinde boş kalsa olur demek gibi. Din hiç bitmeyen beyin orucudur mesala!

Toplum bağırıyor kardeşim, açım, esirim, bilgisizim, insan bile değilim diye! Duyuyormusunuz?
Alt 23-09-2006, 18:08
Üye Değil

bilmiyorum bu sitedekilerin bilimsel kriterleri neler acaba o bilimsel değil bu değil sizin bilimselliğin sadece dini eleştirmek kokuyo gibi geldi bana anlamadım?
Ayrıca tutma işte oruç sen bilirsin...Sonunda hepimiz gerçekleri görmücez mi(sizler genellikle) Ne olduğu belli olcak bu kadar söylenmenin anlamı yok!
Oruç tutan kendine tutmayan yine kendine
Yiyin yemekler karnınızı tıka basa doyurun nolcak sağlığınız bozulmas mı Eh bir yerde oruç böyle insanların dinlenmesi sayılır...
Kazandırdığı erdemleri saymıyorum bile.Ruhsal yönden insani daha sevgiye bağlı kılar AH pardon unutmuştum sizler ruha inanmıyordunuz...(pardon) o zman sizin deyiminizle madde de yaşamak için gerekli erdemleri kazanırsınız
Alt 23-09-2006, 18:24
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

1-) hızlı koşamadığı için Tutulur
2-) saplı olduğu için tutulur
3-) Güneş tutulur Ay tutulur Oruç neden tutulmasın

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil