Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-01-2013, 23:27
Pirate Pirate isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zira ben hala, elinizden gelse öldüreceksiniz cümlesine takılmış haldeyim...
Niye takıldınız ki? Siz önce şu konuya hangi mesajla giriş yaptığınıza ve o mesajda nasıl bir ciddiyet barındırdığınıza bir bakın. Sonra şaşırın.

http://www.turandursun.com/forumlar/...959#post471959

Ben gayet ciddi bir konu açmışım, ayetleri göstermişim. Sizin yazdığınız şu cevap bir ciddiyet barındırıyor mu yani? Sonra şark kurnazlığı falan, bunlar normal sözler mi? Maide suresinin 90. ayetinde harreme diye bir kelimenin olmadığını gösterince, şark kurnazı mı oluyoruz? Sonra kızınca kötü adam oluyoruz.

Bakın orada sayın Neva, çok önemli bir konuya değinmiş. İçki için, hem faydalıdır, hem zararlıdır derken; aynı şeyi faiz ya da zina için, ya da domuz eti için neden dememiş, hiç düşündünüz mü?

Bu başlığın amacı ne olabilir? Tartışmak. Haram olmayan şeyi haram ilan eden alimlerinizin halini gösteriyoruz. Maide suresinin 90. ayetinde, şeytan işi olarak gösterilen şey nedir söyler misiniz?

el hamru

Ne demek bu? Her türlü alkollü içecek mi? Yoksa sadece şarap mı?

Nebiz nedir, hiç duydunuz mu? Bakın bunlar tartışmaya açık konular. Böyle damdam düşer gibi konuya atlayanlarla ve alaycı yazanlarla neyi tartışacağız, tabi ki öyle yazacağız. Şaşırmayın yani.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=ucjFtCjdckY

Size içki için diyen yok. Bu zaten o kadar da önemli bir konu değil, içki haramdır/helaldir bizi bağlamaz. Şeytan işidir, uzak durursunuz. Ama burada bir konu tartışıyoruz. Niye tartışmayalım, bir engel mi var? Ulemanızın buyurduğunu sualsiz kabul ediyorsanız, zaten burada işiniz ne?

Niye "yiyen" denilmiş? Niye sadece "yiyen" denilmiş.
Kan sıvı gıda değil mi? Kan nasıl yeniliyor? Ayrıca Kuran'da sıvı gıdaların ayrıca haram olarak sayıldığı başka bir ayet mi var? O ayetlerdeki yemek ifadesini tüketmek olarak alırsanız sorun kalmaz. Hani hep diyorsunuz ya, meal hatası diye, buyrun size meal hatası işte.

Diyelim ki dediğiniz gibidir, yine fark etmez. Maide suresinin 90. ayeti tartışmaya açıktır. Yaptığımız, daha doğrusu yapmaya çalıştığımız da budur, tartışmak. Buna bile tahammül yok ama herhalde.
Alt 15-01-2013, 15:22
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kaçamak cevap vermeyin, daha öncede söylemiştim, tekrar söylüyorum. Şark kurnazlığı yapıyorsunuz.

Benim hangi mesajımdan ötürü çıkıpta bana, "elinizden gelse öldüreceksiniz" dediniz?

Yoksa sizde, benim için her müslüman "adam öldüren kişilerdir" şeklinde düşünenlerden misiniz? Bu yüzden mi yazdınız? Hem üzerime iftira atacaksınız, hemde tahammülden bahsedeceksiniz. Tartışıyorsanız layıkı ile tartışın. Ben size nerede iftira attım, nerede size hitaben genelleyerek şu ateist böyle sizde böylesiniz tarzında yazdım?

Ben Yaşar Nuri'yi tanımam. Sevmediğim birisinin laflarını ise hiç dinlemem. Size de tavsiyem, her sakallıyı müslüman sanmayın.

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 15-01-2013, 15:53
Üyeliğini Sonlandırmış

Kaçamak cevap vermeyin, daha öncede söylemiştim, tekrar söylüyorum. Şark kurnazlığı yapıyorsunuz.

Benim hangi mesajımdan ötürü çıkıpta bana, "elinizden gelse öldüreceksiniz" dediniz?

Yoksa sizde, benim için her müslüman "adam öldüren kişilerdir" şeklinde düşünenlerden misiniz? Bu yüzden mi yazdınız? Hem üzerime iftira atacaksınız, hemde tahammülden bahsedeceksiniz. Tartışıyorsanız layıkı ile tartışın. Ben size nerede iftira attım, nerede size hitaben genelleyerek şu ateist böyle sizde böylesiniz tarzında yazdım?

Ben Yaşar Nuri'yi tanımam. Sevmediğim birisinin laflarını ise hiç dinlemem. Size de tavsiyem, her sakallıyı müslüman sanmayın.
O da sizi tanımaz merak etmeyin. Hala aynı amatörlüğü devam ettiriyorsunuz bakın. Şark kurnazlığı yapmıyorum, o, sizin gibi çaresizlerin, konuyu dağıtmak için uyguladığı karalama politikasından ibaret. Başka bir şey bilmezsiniz çünkü.

Herhalde şunu bekliyordun Pirate,

"Pirate senin için içki içmek haramdır"...
Benim böyle bir şey beklemediğim ortada öyle değil mi? Espri falan mı yaptınız orada? Komik miydi?

Maide suresinin 90. ayetinde harrame kelimesini gösteremeyip (çünkü öyle bir kelime yok) de bu kadar kıvranmanızın gerekçesi nedir? Bu kadar mı çaresizsiniz? Bilsem, konuyu açmazdım yahu.

14 asır boyunca alimlerinizin sizi ayakta uyuktuğunu kabul etmekten mi korkarsınız? Bu kadar laf atmalar bu yüzden mi?

Hala daha link veriyorsunuz. Ben kişisel fikirler bekliyorum, ayetler üzerinden gidilerek. Falanca alimin görüşü beni ilgilendirmiyor. O sizi ilgilendirir.

Her şeytan işi haram mıdır? Neva'nın sorusuna cevap verdiniz mi? Mesela, Allah'ı zikretmeyip, televizyonda film izlemek de şeytan işidir. Çünkü sizi zikirden alıkoyar. Film izlemek haram mıdır?

Yaşar Nuri'yi takip edin demedik zaten. Ama demek ki İslam tarihinde/fıkhında nebiz diye bir olay yok size göre. Çok ilginç!

Maide suresinin 90. ayetinde şarap mı geçiyor, yoksa alkollü içecek mi geçiyor, bunun da cevabını alamadık. Haram geçmediği zaten kesin de, belirtilen içeceğin ne olduğunu da öğrensek güzel olacaktı.

E sizin amacınız tartışmak falan değil, konuyu bulandırıp laf atmak, görüldüğü üzere.

Elinizden gelse öldüreceksiniz. sözü mecazdır efendim, müteşabihtir. Merak etmeyin. Kimseyi katil yerine koyduğum yok. Kabul etmiyorsanız, kalbiniz mühürlüdür, bir şey yapamam. Müslümanları katil olarak gördüğümü nereden çıkardınız? Ama siz hala daha, konuya giriş mesajınızdaki ciddiyeti(!) idrak edebilmiş değilsiniz.

Siz bana şark kurnazı derken hiç problem yok değil mi? Size meydan serbest galiba.

Cevap veremiyorum, bari laf atayım da karalayayım. derdindesiniz. Çok amatörsünüz malesef. Bu sitede profesyonel bir Müslüman göremedim daha, ne kadar acı.

Çünkü ben bu forumda, İslam'da namaz farz değildir. diye de konu açacağım bir kaç gün sonra, siz ona da aynı ukalalık ile dalacaksınız, bu belli oldu.

Gideceksiniz, ayetlerin üzerinden gidin, tartışalım. Faiz-zina-domuz eti ile ilgili bir örnek verdim. Onun üzerine düşünün mesela biraz. Ulemanızın buyurduklarının dışına çıkmayı öğrenin. Yok, ben ulemanın sözünden çıkmam diyorsanız, bu konuya boşu boşuna yorum yapmayın.

Şark kurnazlığını yapan ben değilim bu arada, Kuran'da haram kılınmayan şeyi haram ilan eden ulemanızdır. Ya da farz olmayan namazı farz ilan eden ulemanız. Ona da sıra gelecek, ama başka bir başlık altında. O konuya yapacağınız ilk eleştiri de "Pirate sana namaz farzdır." şeklinde olur sanıyorum.

Konu Pirate tarafından (15-01-2013 Saat 16:08 ) değiştirilmiştir.
Alt 17-01-2013, 11:12
Kıdemli Üye

Pirate Diyor ki
Benim böyle bir şey beklemediğim ortada öyle değil mi? Espri falan mı yaptınız orada? Komik miydi?
Pirate Diyor ki
Elinizden gelse öldüreceksiniz.
Pirate Diyor ki
sözü mecazdır efendim, müteşabihtir. Merak etmeyin. Kimseyi katil yerine koyduğum yok. Kabul etmiyorsanız, kalbiniz mühürlüdür, bir şey yapamam. Müslümanları katil olarak gördüğümü nereden çıkardınız? Ama siz hala daha, konuya giriş mesajınızdaki ciddiyeti(!) idrak edebilmiş değilsiniz.
Yeterince açık mı Pirate?

Bak, bir konu açacaksın, bir iddiada bulunacaksın, tartışma başlatacaksın. Olabilir, buna lafım yok. Bende buna cevaben "böyle birşey mi bekliyordun, insanların aklı daha niye var" anlamında cevap yazdım. Siz buna hitaben ne yazdınız?

Bana ciddiyetten uzak, konuyu sabote etmeye çalışan diyen sizin yazdıklarınızı görelim. Benim "şark kurnazlığı yapıyorsunuz" dememden ÖNCE

Sayın Yergin. Bilginiz yetmeyen konularda amatörlük yapan birisiniz gördüğüm kadarıyla. Çok komikmişsiniz, güldük. Pirate için haram demesine gerek yoktu. Haramların sayıldığı ayetlerde içkinin de belirtilmesi gerekiyordu. Ama bakın o ayetlerde ne diyor? 4 grup haram gıda sayıyor, ve bunlardan başka haram yoktur diyor.

Ne oldu ayetleri yorumlayamadınız mı? Verdiğim ayetlerde, ilk mesaja bakarsanız görürsünüz, içki yasağı yoktur. Hani o ayetlere ilişkin yorumlarınız? Kuran'da içki haramdır diye ayet yok. Şeytan işi diyor sadece. Mantıksal olarak haram ilan edersek, sizin dediğiniz gibi, bu durumda Kuran'da çelişki olduğunu kabul etmiş oluruz. Ya da sayın Neva'nın dediği gibi kabul ederiz. Konuya ilişkin ilk mesajımı tekrar okuyun, anlayıncaya kadar. Ulemanın ağzına değil, Kuran ayetlerine bakın bir zahmet. Maide suresinin 90. ayetinde haram kelimesi var mı yok mu?
Nasıl bir insansınız siz yahu? Bütün bu lafları edeceksiniz, ondan sonra da bırakın şark kurnazlığı dediğimde, beni sizi öldürmek istediğim şeklinde lanse edip bunun adına müteşabih deyip bir tarafınızla güleceksiniz. Azıcık insan olun. Neyi tartışıyorsanız tartışın, ne konuşuyorsanız konuşun ama birazcık İNSAN olun.

Ulemaların lafına, ağzına bakıyormuşum. Hayatım boyunca sizin kadar ulema dediğiniz aciz insanları dinlemedim ben. Videoları izlemedim. Benim tek kaynağım vardır. Siz, aciz insanları muhatap alıp tartışmaya devam edin çünkü hepiniz aynı amaca hizmet ediyorsunuz.

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 17-01-2013, 16:20
Üyeliğini Sonlandırmış

Yeterince açık mı Pirate?

Bak, bir konu açacaksın, bir iddiada bulunacaksın, tartışma başlatacaksın. Olabilir, buna lafım yok. Bende buna cevaben "böyle birşey mi bekliyordun, insanların aklı daha niye var" anlamında cevap yazdım. Siz buna hitaben ne yazdınız?

Bana ciddiyetten uzak, konuyu sabote etmeye çalışan diyen sizin yazdıklarınızı görelim. Benim "şark kurnazlığı yapıyorsunuz" dememden ÖNCE

Nasıl bir insansınız siz yahu? Bütün bu lafları edeceksiniz, ondan sonra da bırakın şark kurnazlığı dediğimde, beni sizi öldürmek istediğim şeklinde lanse edip bunun adına müteşabih deyip bir tarafınızla güleceksiniz. Azıcık insan olun. Neyi tartışıyorsanız tartışın, ne konuşuyorsanız konuşun ama birazcık İNSAN olun.

Ulemaların lafına, ağzına bakıyormuşum. Hayatım boyunca sizin kadar ulema dediğiniz aciz insanları dinlemedim ben. Videoları izlemedim. Benim tek kaynağım vardır. Siz, aciz insanları muhatap alıp tartışmaya devam edin çünkü hepiniz aynı amaca hizmet ediyorsunuz.
Şark kurnazlığı yapmadığımı 3. kez söylüyorum. Anlayana sivri sinek saz artık. Söz konusu ayeti kelime kelime gösteriyorum. Ne ayeti yorumlayabiliyorsun, ne de sorulara cevap verebiliyorsun, çünkü bilgin yetmiyor. Amatörlük akıyor her yerinden. Senin de işin bu demek ki burada.

Ulemanın ağzına bakıyorsun tabi, hiç yalan konuşma. Önce DÜRÜST olacaksın ki insanlıktan bahsedebilesin.

Haram olarak belirtilmeyen şeye haram damgası yapıştıran ben değilim, ulemanız. Sen de bunu hemen kabul edivermişsin. Hani ulemayı takmıyordun? Siz bunu bugüne kadar hiç sordunuz mu? Hayır elbette. İçki haram deniyor ulema tarafından, o halde haramdır. Bitti. Ayette ne yazdığı önemli değil.

Ulema aciz insan öyle mi? Bilginiz yetmeyen konularda ulemanın kitaplarına muhtaçsınız ama? Bütün İslam'ı ezberledin mi yoksa?

Konuya o kadar öfkeli giriş yaptın ki, beni o sözü söylemeye mecbur bıraktın. Sizin dininizde mürtedin, İslam'ı eleştirenlerin katli vacip değil mi? Yoksa buna karşı mı çıkıyorsun?

Madem buna katılmıyorsun, burada bizimle tartışıp durmak yerine, İslami sitelere girip de Ey arkadaşlar. Mürtedin katli vacip falan değildir. diyerek onlarla tartışsana? Cesaretin mi yok, yoksa işine mi gelmiyor? Bizimle tartışmak için harcadığın vaktin ne kadarını buna ayırdın? Kaç kişiye anlattın bunu?

Tabi dinsizlerle tartışmak daha kolay. Nasıl olsa Müslümanlar arasındaki ayrılıklar önemli değil. Amaç dinsizlerle uğraşmak. O yüzden şimdilik bunlara ses çıkarmamak en iyisi. Turan Dursun'un öldürülmesini hiç eleştirdin mi İslami sitelere girip, bir Müslüman olarak?

Sen bunları hiç yapmadıysan, mürtedin katlinin vacip oluşunu onaylamadığını neye göre söyleyeceğiz? Bu zaten sizin dininizde olan bir şey. Hadi İslam'da böyle bir şey olmasa haklısın da, işte önce DÜRÜSTLÜK lazım.

Tartışmayı böyle kişiselleştiren sensin. Üslup yerlerde zaten, onu bile öğrenememişsin. E o da normaldir, sürekli hakaretler savuran Kuran'ın takipçilerinden saygı beklemek komiktir. Sen şark kurnazı derken iyi, ben başka şey söyleyince kötü.

Bundan sonraki mesajların, konuyla ilgili olmadığı sürece, cevap vermeyeceğim. Amatörlerle uğraşamam. Bilginiz yetmiyorsa, yorum yapmayın ki rezil olmayın. Gidin abilerinizi çağırın.

Senin şu mesajlarını okuyan Müslümanların bile içine şüphe düşürüyorsun. Ayrıca herhangi bir amaca hizmet etmiyorum ben. Hurafelerden ibaret (büyü, cin vs.) safsata dininizin gerçek yüzünü insanlara gösteriyorum. Tabi onu bile hazmedemediğin için, beni böyle karalaman normal. İslam dininin öğretisi bu çünkü. Tartışamıyorsan, karala. Senin yaptığın da bundan farklı değil. Tesadüfe bak.
Alt 17-01-2013, 17:22
Sanem Sanem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Yergin;

Kuran'da içkiyi öven, içkinin güzelliklerinden bahseden ayetlerden ve bu ayetlerin kronolojik -iniş önceliği- sıralamasından anlıyoruz ki, içki Kuran'da hemen yasaklanan bir haram? değildir. Muhammed Medine'ye hicret edene kadar içki yasaklanmamıştır.

Kuran'da içkinin haramlığı tartışmasını doğuran da, içkiye hoşgörü ile yaklaşan ayetlerin varlığı sebebiyledir. Mesela, Nahl Suresi 67. Ayet de içki güzel bir yiyecek olarak övülmüştür. “Hurma ağaçlarının meyvelerinden ve üzümlerden içkiler yapıyor, güzel rızk ediniyorsunuz. Bundan aklı erenler için ibret vardır.”

Hadisler referans olarak kabul edilirse, içkinin haram olma sebebi, içkinin sebep olduğu kötü hadiseler sebebiyledir. İslam kaynaklarından araştırabilirsiniz. Maide Suresi 90'ın inme sebebi de sarhoş olan bir zatın, bir devenin çene kemeğini ve yine ensardan bir kimsenin başını yarması sebebiyledir. Başı yarılan zat, Muhammed'e şikayet eder ve Maide 90 nazil olunur; "Ey İnananlar, içki, kumar, tapınılmak için dikilmiş taşlar (putlar), fal okları, ancak şeytanın işinden birer pisliktir. Bunlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz.

Burda garip olan ve düşünülmesi gereken içkinin yasaklanma sürecinde Allah'ın yarattığı kargaşadır sayın Yergin; İslami kaynaklarda, Allah'ın "güzel bir rızık" olarak önce helal kıldığı içki, bazı kötü hadiselere sebep olması sebebiyle yasaklanmıştır. Peki bu durumda içkiyi öven ayetlerin hükmü nedir? Bu ayetler hadis olsaydı sahih hadis değil diye reddeldilecekti ama Kuran'da yer alınca çıkarmak, sahih değil demek ve Kuran'dan çıkartarak karışıklığı ortadan kaldırmak mümkün olmuyor değil mi?

Konu idontneedagod tarafından (17-01-2013 Saat 18:21 ) değiştirilmiştir. Sebep: Reklam resmi silindi
Alt 17-01-2013, 18:20
Kıdemli Üye

Pirate´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Konuya o kadar öfkeli giriş yaptın ki, beni o sözü söylemeye mecbur bıraktın. Sizin dininizde mürtedin, İslam'ı eleştirenlerin katli vacip değil mi? Yoksa buna karşı mı çıkıyorsun?
Hani söylediğin söz sadece müteşabihti?

Hala anlamıyorsun. Acizliğe hizmet eden insanların söylediği sözlere körü körüne inanıyorsun, ondan sonra da bana ulemanın ağzına bakıyorsun diyorsun. Damdan düşer gibi atlama, bin küsür mesajım arasında arada bul kimi katletmişim, kimin katlini vacip görmüşüm.

Ben yukarıdaki mesajlarımda belirttim. Bilmem ne ulema dediğin kişinin sözü ile değil, Allah'ın ayeti ile benim için içki içmek haramdır. Bu kadar basit. Küçük düşürme politikası güdüyorsun, küçük görüyorsun, gör. Bunun adı şark kurnazlığıdır. Ben sadece bunu derim, gerisini sana bırakırım. Eline sopayı alıp istediğine sallamak sana kalmış. Hayır işin tuhafı, ulemaları yerden yere vuruyorsun, onlara özeniyorsun. Ayetleri yorumlayamıyormuşum. Buyrun ayetleri tek tek yorumlayın o zaman, bir kitapta siz çıkarın. Ulema olmak parayla değil bilirsin.

Bu arada, benim abim yok. Bu yüzden yerginim.

Alt 17-01-2013, 18:34
Üyeliğini Sonlandırmış

Sanem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Yergin;

Kuran'da içkiyi öven, içkinin güzelliklerinden bahseden ayetlerden ve bu ayetlerin kronolojik -iniş önceliği- sıralamasından anlıyoruz ki, içki Kuran'da hemen yasaklanan bir haram? değildir. Muhammed Medine'ye hicret edene kadar içki yasaklanmamıştır.

Kuran'da içkinin haramlığı tartışmasını doğuran da, içkiye hoşgörü ile yaklaşan ayetlerin varlığı sebebiyledir. Mesela, Nahl Suresi 67. Ayet de içki güzel bir yiyecek olarak övülmüştür. “Hurma ağaçlarının meyvelerinden ve üzümlerden içkiler yapıyor, güzel rızk ediniyorsunuz. Bundan aklı erenler için ibret vardır.”

Hadisler referans olarak kabul edilirse, içkinin haram olma sebebi, içkinin sebep olduğu kötü hadiseler sebebiyledir. İslam kaynaklarından araştırabilirsiniz. Maide Suresi 90'ın inme sebebi de sarhoş olan bir zatın, bir devenin çene kemeğini ve yine ensardan bir kimsenin başını yarması sebebiyledir. Başı yarılan zat, Muhammed'e şikayet eder ve Maide 90 nazil olunur; "Ey İnananlar, içki, kumar, tapınılmak için dikilmiş taşlar (putlar), fal okları, ancak şeytanın işinden birer pisliktir. Bunlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz.

Burda garip olan ve düşünülmesi gereken içkinin yasaklanma sürecinde Allah'ın yarattığı kargaşadır sayın Yergin; İslami kaynaklarda, Allah'ın "güzel bir rızık" olarak önce helal kıldığı içki, bazı kötü hadiselere sebep olması sebebiyle yasaklanmıştır. Peki bu durumda içkiyi öven ayetlerin hükmü nedir? Bu ayetler hadis olsaydı sahih hadis değil diye reddeldilecekti ama Kuran'da yer alınca çıkarmak, sahih değil demek ve Kuran'dan çıkartarak karışıklığı ortadan kaldırmak mümkün olmuyor değil mi?
Süreç olayı tabi ki işin başka bir gerçeği, ama ortada haram ilan edilen bir şey yok. Şeytan işidir denmiş, uzak durulması önerilmiş. Bakın tekrar ediyorum, televizyon izlemek de şeytan işidir, zira Allah'ı zikretmekten alıkoyar sizi. Televizyon izlemek haram mı peki?

Burada amacımız, alim ulema tayfasının da yanılabildiğini göstermek. Başka bir amaç güdülmüyor yani.

Mesela mezhepler, ya da mezhep imamları, midyeyi ve karidesi falan da haram etmişlerdir. Kuran ayetlerine tamamen aykırı bir durum bu. Bu da bize, alim/imam olarak bilinen kimselerin, nasıl keyfi kararlar verdiğini ve Kuran'la bile çelişebildiğini gösteriyor. Alimlerden daha mı iyi biliyorsunuz diye her konuya dadanan dindarlar için açtık bu konuyu. Bu kadar basit. Başka bir amaç arayanlar, kendi kurutunlarında boğulabilirler.

Saygılarımla.
Alt 17-01-2013, 18:50
Sanem Sanem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pirate´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Süreç olayı tabi ki işin başka bir gerçeği, ama ortada haram ilan edilen bir şey yok. Şeytan işidir denmiş, uzak durulması önerilmiş. Bakın tekrar ediyorum, televizyon izlemek de şeytan işidir, zira Allah'ı zikretmekten alıkoyar sizi. Televizyon izlemek haram mı peki?

Burada amacımız, alim ulema tayfasının da yanılabildiğini göstermek. Başka bir amaç güdülmüyor yani.

Mesela mezhepler, ya da mezhep imamları, midyeyi ve karidesi falan da haram etmişlerdir. Kuran ayetlerine tamamen aykırı bir durum bu. Bu da bize, alim/imam olarak bilinen kimselerin, nasıl keyfi kararlar verdiğini ve Kuran'la bile çelişebildiğini gösteriyor. Alimlerden daha mı iyi biliyorsunuz diye her konuya dadanan dindarlar için açtık bu konuyu. Bu kadar basit. Başka bir amaç arayanlar, kendi kurutunlarında boğulabilirler.

Saygılarımla.
Yoruma açık bir konu tabii ki, içkinin hükmünü meçhul yapan da Kuran'daki bu birbirine tezat -içkiyi öven ve kötüleyen- ayetlerdir. Haramdan sonra soru işareti koyma sebebim de bu muammadır zaten, Mekruh da olabilir içki... Eğer içki ile ilgili inen ayetleri kronolojik olarak sıraya dizersek, İslam'ın son kanaati, içkinin uzak durulması gereken bir şey olduğudur. Bu durumda da zaten içki ya Mekruh ya da Haram olacaktır...

PS: Bu arada yukarıdaki iletimde reklam resmi falan yoktu, ne silindi merak ettim...
Alt 17-01-2013, 18:54
Kıdemli Üye

Sanem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer içki ile ilgili inen ayetleri kronolojik olarak sıraya dizersek, İslamın son kanaati, içkinin uzak durulması gereken bir şey olduğudur. Bu da zaten ya Mekruh ya da Haram olacaktır...
Budur işte. Defalarca söylemeye çalıştığım bu. Bunu ister doğru bulursun, ister yanlış, ister inan, ister inanma ama düşüncemiz bu. Bunun üzerine bir ton iftira işittik. Müslüman olunca, karşılaştığımız durumun özeti budur.

Önerilen Siteler

Etiket
çelişki, haram, içki

Başlık Düzenleme Araçları
Stil