Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-11-2021, 11:17
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İçtenlik ve onun gibi düşünenler için

içten dinle

Alt 21-11-2021, 13:12
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ilahi dinle

https://turandursun.com/forumlar/sho...275#post652275

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 22-11-2021, 15:41
Üye

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
içten dinle

..
Düşünmeyenler için... Lütfen dinleyin..

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 23-11-2021, 17:11
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

"nato kafa nato mermer"
Alt 23-11-2021, 20:02
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"nato kafa nato mermer"
Empati yüce bir duyum/duyuş

Neyin ney olduğunu bir tarafa bırakalım (yani aşı çalışır çalışmaz, aşıyı almamak özgürlüktür ya da tersi ya da salgın totaliter faşist baskıcı özgürlük yutan bir hale evrildi evrilmedi, dijital kültüre geçiş için kullanılıyor kullanılmıyor bunu bir tarafa bırak)

Şu iletişim tavrıyla buradan tam öyle -tam dediğin gibi- algılandığının farkına var

Buna empati diyoruz, daha fazlasını da istemiyoruz

Hak felan verme ki veremezsin, özgürlüğümü tanıma ki tanımaman benim değil senin özgürlük sorunun ama bir adım empati, sen de bulunsun lazım olur, o da sana lazım olur bana değil

Alt 23-11-2021, 20:23
Üye

Gönderiye yazmak istemedim ama ilhamasal ya da onun gibi düşünenler ya da içten gibi düşünmeyenler için bir kaç not

Covid aşılarıyla çiçek aşısının ne ilgisi var?
Bir video da çiçekten her yeri kabarmış bir çocuğu içeren bir videonun Coronavirüs/Covid-19 tartışmasıyla ne bağı bağlantısı var?;
O videodaki tombul hımbıl herif kim bana ne ? Ondan mı öğreneceğiz. Sağlığını umursuyorsa fitness la başlasın, daha fazla bilgi istiyorsa buradayız.
Bunların hepsini geçtim önerilen birincil covid aşıları geleneksel aşı teknolojisi içeren deneysel mrna'dır.
Çiçek bir koronavirüs değildir.
Yani bunlar bağlı değildir

Bu tip videoları, karşılık verme biçimini nahoş ,irrite edici hatta şiddetsel algılıyorum. Niye mi?_ Öyle. Öyle de ondan.
Bunu mesela bize yıllar önce ateist foruma gittiğimizde ve iki satır laf etmeye kalktığımızda üç cümle kurarak iletişim kurmak tartışmak soru cevap yapmak, görüşmek ve iletişim kurmak dururken üçüncü sınıf konudışı abuk subuk tuhaf görseller yapıştırıp destekli sürüsüyle birlikte toplu alay eden saldıran tuhaf ergenler yapıyordu. Aklıma onu getiriyor ve getirdi.

Bir salgın, bir koronavirüs salgını var ya da buna benzer bir şey bir hastalık var, hepimiz tedirginiz ve tedirgindik. Ben dahil ama aşı almayacağım.

Kendi sağlığımı (benim sağlığımı) benim yerime benden iyi düşündüğünü düşünen varsa ? ya da benim aşı almama benim adıma karar vermek isteyen varsa kendi seçimi ve zorbalığı olurdu, o da onu ilgilendirirdi..

Alt 24-11-2021, 22:57
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"nato kafa nato mermer"

Alt 24-11-2021, 23:48
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Okudum içtenlik.

Senin aşıya neden hangi gerekçe ile karşı oldugunu tam olarak anlayamıyorum.( çip falan deme sakın)

Empati diyorsun ya! Empatide yapıyorum.
İçtenligi tedirgin eden nedir ? Belki benim göremedigimi o görüyor diyorum ama her aşı karşıtı yazında bir yerlerdeki marjinal olayları yada bir kaç akademisyenin paylaşımlarını yapıyorsun. Ve bunların tamamı ülke dışı söylemler.

Ben ilk önce kendi çevreme bakarım.
Bu gün türkiye de 6 milyon kadar hiç aşı olmamış insan var deniyor. Muhtemel biride sensin , anladıgım kadarı ile bu illetede muhattap olmadın.
Bende covid olmadım , ancak olmadım diye TEDBİR almadım demekte olmuyor . Gittim ve tedbirimi aldım aşımıda oldum.

Herhangi bir rahatsızlıkta gecirmedim.
Belki ileride aşı olmama ragmen covid banada bulaşıcak belkide ölümüme bile neden olucak ama yinede ben tedbir olarak aşıyı oldum.

Ben o videoyu paylasırken seni kırmak için buraya eklemedim.

İçten oldugun için icten dinle dedim.

Senin aşıya karşı tutumun ve söylemlerin benim için komplo teorisinden başka bir şey degil.
Bu tip konularda teoriler üretmek ve toplumu kendince koruma girişimleri fayda etmez. Bu tavırla bilincte üretilmez.
Alt 25-11-2021, 16:20
Üye

Okudum içtenlik.

Senin aşıya neden hangi gerekçe ile karşı oldugunu tam olarak anlayamıyorum.( çip falan deme sakın).
Aşıya karşı değilim olan olur bana ne. Aşı alanlar neden tam bunu söylemiyor?

Senin aşıya neden hangi gerekçe ile karşı oldugunu tam olarak anlayamıyorum.( çip falan deme sakın)
Neden zorunlu aşı tartışılıyor?

Zorunlu aşıya karşıyım desem o bile uygun değil bu özgürlüklerin açık tartışılmasıdır. Özgürlüğün kısıtlanmasına karşıyım bile diyemem. Burada aşı alıp almamayı bir kenara bırakalım lütfen alternatif kaynaklardan biraz gündem takip edin.

Yani aşı olayı şu değil.
Deneysel bir aşı ya da aşı adayı var hatta aşı var diyelim ve isteyen/seçen bunu alıyor. Durum bu değil. Birincil sorun bu.

Senin aşıya neden hangi gerekçe ile karşı oldugunu tam olarak anlayamıyorum.
Avustralya da Aborjin yerlilerini zorla aşılamışlar. Avusturya sıkı önlemler getirdi. Aşı olmayana sokağa çıkma yasağı ve şu an hapis cezasını tartışıyor. İnsanlar işinden oldu ya da işiyle tehdit edildi. Bunlar gerçek Tüm Avrupa da mütemadiyen şiddetli protestolar var ana akım medya da yok. Bunların hiçbiri medyada yoktu. Amerikan Tabipler Birliği (JAMA) Pediatri yayınının bir makalesi nedeniyle ben sosyal medya da ceza aldım. Bu bir örnek ve binlerce benzer örnekle sansür devam etti ve ediyor. Bugün aşı karşıtı dediğiniz hesapları (komplo bağları olmayanları) (tüm dünyadan) takip edin "gezi" gibi bir mizah, kara mizah göreceksiniz.

Kavram aşı değil, zorunlu aşı, aşı zorlaması

her aşı karşıtı yazında bir yerlerdeki marjinal olayları yada bir kaç akademisyenin paylaşımlarını yapıyorsun. Ve bunların tamamı ülke dışı söylemler..
Getirdiğim sunduğum son makale Lancet'ten. Dünyanın prestijli tıp dergisi olarak kabul görüyor.

Yavuz Dizdar aşı oldu. 2 Sinovac bir Biontech. Yerli. Aşıya hiç gerek görmüyor. Bunu sosyal bir zorlama olduğu seçim olmadığı için oldu. Niye karşı koymadı ya da olmamayı seçmedi? Aşıdan zarar göreceğine inanmıyor ama fayda vereceğine de inanmıyor. Yani böyle bir mantıkla aşı almak mantıklı mı?

Korcan Ayata. Türkiye'ye geldiğinde aşı oldu. Seçerek oldu. Yaklaşık olarak aşı karşıtı diye linçleniyor, politik bir zeminde yazıyor. Niye? Aşının zarar yararlarını eşit sorguluyor. Çocuklara dayatılmasını sorguluyor.

Sapla saman ayıklanıyor. Cadı avı gibi, marjinalleştiriliyorlar.
PCR mucidi PCR karşıtı. Aşı mucidi aşı karşıtı. Nobel ödüllü virologlar aşı karşıtı. Daha önce saygın -hiç bir komplo bağı olmayan- saygın görülen kimi epidemiyolog ve virologlarda bugün aşı karşıtı.

Ben ilk önce kendi çevreme bakarım.
Bu gün türkiye de 6 milyon kadar hiç aşı olmamış insan var deniyor. Muhtemel biride sensin , anladıgım kadarı ile bu illetede muhattap olmadın. .
Bir ya da birden çok kez atlattığımı düşünüyorum. 2,5 hafta önce o 6 milyondan olan kardeşim aşı olmamı istiyordu çünkü bunu atlattığını düşünüyordu ve benim kendisinden zayıf olduğumu düşünerek bunu yaşarsam ölebileceğimi umarak bunu söylüyordu. Kardeşim benim kadar takip etmesede yakın gerekçelerle aşı almadı. Sosyal medya da tanık olduğu aşı yaralanmaları başta. Ailecek hastalandılar. Karı koca. Sanırım bir ziyarette eşinin ailesinden bulaştığını düşünüyorlar bir ve günlerce evde yattılar. Verilen tıbbi müdahaleye -ilaca- güvenemediği için hastaneyede gidemedi. Üç beş gün kusma bulantı bir şey yiyememiş inleyerek bir kaç gün geçirmiş. Demesine göre eşinin aile bireyleri aşı aldı ve onlar hafif atlattı.
2-3 yıl önce bir işe girdi ve tamamen oturarak çalışıyor 12 saat. Bir pazarı var hiç güneş görmüyor. Kırkların başında sağlıklı birey. Bana göre bağışıklık sistemi zayıflamış olmalı ve eminim D vitamini vb yerlerdedir, insülin hassasiyeti gelişmiş olabilir ve karaciğer yüklü olabilir.. Korku kaygı yerine süreci takip eden biriz çinko magnezyum d vitamini vb yüklenebilirdi, hareketi artırabilirdi vs..

Burada bir köydeyim ve bir kez çarşıya yanına indim bu süreçten önce. Dedi ki eşimin ailesine ziyarete gitti korona almış olabiliriz istersen yaklaşma. umursamadım. Hata oldu yatıyordu buradan köyden erzak götürdüm ve verdim yine dedi istersen temas etmeyelim umursamadım. 1 hafta yatıp yarı atlatıp köye geldiler odun almaya temas kurduk umursamadım ..

Bu dönemlerde bir kaç günlü kırıklık dönemleri geçirdim ki buna benzer şeyler olsa eskiden panik yapar kendimi hastaneye atardım çünkü her ne oluyorsa nefes alamamak gibi ve nefes mi alıyorum anlamıyorum. Bu aralıklarla kronik oldu.

Bu salgın başlamadan biraz öncesine uzanıyor yaşam boyu çekmediğim kronik sorunlarla boğuşmaya başladım. En başında nefes darlığı ve bir tür akciğer sorunu. Şu an bunu alıp atamadığımı iz bıraktığı ya da uzun covid denen gibi bir şey olabilir mi diye bile düşünüyorum.

En son içtiğim tütüne kekik basmaya başladım çünkü nefes yok dönemlerim oldu. İki üç kez göğüs hastalıklarında randevu alayım dedim randevu yok. Öbür taraftan koron protokolü var sağlık kuruluşuna gitmek istemiyorum..

Senin aşıya karşı tutumun ve söylemlerin benim için komplo teorisinden başka bir şey degil.
Bu tip konularda teoriler üretmek ve toplumu kendince koruma girişimleri fayda etmez. Bu tavırla bilincte üretilmez.
Benim aşıya karşı tutumum nedir?

Baştan beri süreci izliyorum, ilk denen şuydu. Solunum yolları virüslerinin aşısı olmaz ve bu salgınlar doğal olarak 2-3 yılda sönümlenirken bir aşının üretilmesi 4-5 senedir ve salgın ortasında aşı üretilmez.
Bunları bugün dışlananlar dışında mevcut bilim kurulu üyeleri dahil söylüyordu. Bugün Türkiye'nin baş epidemiyologu gibi kanal kanal gezen birileri dahil...

Facebook'ta bir kaç grupta yazıyordum ve salgın Çin'deydi. Salgını izliyordum. Daha aşı konuşulmamıştı ve yazdığım bir grupta bir anda bir kaç kişi dijital kimlikler şunlar bunlar içeren bir sürü komplodan bahsetmeye başladı ve bunlarda nedir durun bir salgın var, virüs var vs dedim/diyordum.
Gayrıihtiyari bir yorum sundum. Eğer ellerinde biri aşılarla çıkar kurtarıcı olduklarını iddia ederelerse bu komplo iddialarını düşüneceğim/değerlendireceğim şu aşamada erken dedim..
bu yorumu şöyle bir bağlantıyla yaptım. Yukarıdaki yorum geçerliydi ve epidemiyoloji ve virolojiyi o temsil ediyordu.

Alt 25-11-2021, 16:58
Üye

Okudum içtenlik.

Empati diyorsun ya! Empatide yapıyorum.
İçtenligi tedirgin eden nedir ? Belki benim göremedigimi o görüyor diyorum ama her aşı karşıtı yazında bir yerlerdeki marjinal olayları yada bir kaç akademisyenin paylaşımlarını yapıyorsun. Ve bunların tamamı ülke dışı söylemler.
.
Kardiyolog doktor Özcan Yücel kendisini twitter hesabında şöyle tanımlar

Kardiyolog. Skeptik düşünürüm.
Terbiyeli konuşmasını bilemeyen herkese iyi uçuşlar dilerim.

Sabit twiti budur .

bir kopya alacağım çünkü twit değişebiliyor

Bilim tek işığımdır.

1. Aşılara inanan birisiyim
2. Yorumlarımı 27 yıllık hekimlik tecrübeme dayandırıyorum
3. Kitabımın TÜM gelirlerini Türk Eğitim Vakfına bağışladım
4. Popülariteye ihtiyacım yok. Emeklilik hazırlığı yapıyorum
6. COVİD aşılarında bir sorun var. Bu net.
Bir keto, low carb, takipçisiyim ... İzlediğim sevdiğim biriydi çünkü Türkiyede ki Keto üzerine yazılmış sınırlı içeriklerden birinin üreticisi.

Şimdi ne denebilir -nasıl denir- bilmiyorum. Benim salgın öncesi de izlediği güven bağı kurduğum haber takibi yaptığım kişi kurumların çoğu salgın aşı sürecini böyle izliyor, yorumluyor.

Şimdi bunlar benim salgın öncesi izlediğim insanlar. Nasıl bilgi toplarken haber toplarken ana akımdan kopup alternatif medya kişi ve düşünürler vb arıyorsak buna benzer biçimde ulaştığım sınırlı saygın insanlar, saygı duyduğum takip ettiğim insanlar...

Şimdi içtenliği tedirgin eden nedir?
Tek başına Özcan Hocayı sizin TV ye çıkaracağınız 40 bin doktordan fazla umursamak sevmek ve güvenmek

En basiti ve tek bir örnek

Tuhaftır adım içtenlikse içten yazayım. Keto, low carb ve en son etobur diyete eriştim ve sosyal medyadan uzman tecrübeli isimlere eriştikçe insanlar takibe aldım. Bir sene önce twitter sadece 40-70 arası bir takibim vardı ve çoğu onlardır. Bir ortak özellik hepsi fit sağlıklı sporcu tipli insanlar . Değişen meslek gruplarından insanlar (doktor, biyolog, akademisyen, diyetisyen vs vs ) .. Hiç birinde bu aşı gündemini telaşını tantanasını görmedim.

Bir sene önce bunların hiçbirine aşı karşıtı komplocu denmiyordu ve spesifik olarak onları salgın gündemiyle takibe girmedim ...

Bir diğeri benim medya bağım yok, TV bağım....Yok.. Sıfır...
Sosyal medya benim haber duvarım. Bana öyle görünmedi... Bana işler baktığım gibi göründü ya da göründüğü yerden göründüğü gibi göründü.

15 yıl var ben TV izlemem, burda salgın yok, benim ekranımda yok, olmadı...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil