Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-10-2018, 13:06
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki size bir soru: İslam tarihinde Alevilik ilk kez hangi tarihte ortaya çıkmıştır?

Yanıt Kerbela olayı (10 Ekim 680) değildir. Peki nedir?
Alevilik hakkında soracağın hiç bir sorunun tek cevabı yok ki.
Alt 16-10-2018, 13:51
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Upuaut hocam lütfen ama !

Alevi değil KIZILBAŞ.

Yiğit namı ile anılır. Kızılbaşlar yiğit oldukları kadar kılıçla döndürülememiş , arap faşizminin kılıç artığı olan bir kesim gibi arapcılığı eşiklerinden içeri sokmamış nadide insanlardır.

Pirleri vardır. Pirlerinin deyişleri ile kim olduklarını çağ çağ ozanları ile birlikte taşımış pirü pak insanlardır.

Kızılbaş kelimesi onları anlatmaya yeterde artar bile.

Kızılbaşları bitirmek yok etmek isteyen aslını inkar eden arap kılıç artığı ne yaptıysa bitiremedi onları ki ! Lafla biticek bir durumları yok. Kültürleri ve pirleri ozanlarının hem dilinde hem bağlamalarında insanlara tarihte ne olduğunu ve ne olacağını kayıt ederek yürüyor.

Kızılbaşı deyişlerinde bulursunuz. Çok zor değil ozanları sürekli dillendirir.
Alt 16-10-2018, 15:12
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki size bir soru: İslam tarihinde Alevilik ilk kez hangi tarihte ortaya çıkmıştır?

Yanıt Kerbela olayı (10 Ekim 680) değildir. Peki nedir?
Alevilik, Tao felsefesi ile örtüşür. (basit bir araştırma ile gözlemlenebilir)

Bir inanç, yaşam felsefesi olarak İslamdan eskidir.

Resmi ideoloji ve iktidarların asimilasyonu, arap yağmaları dönemlerinde şu ya da bu biçimde, şu ya da bu gerekçeyle revizyona uğramış.

Emevi ve Abbasi sözde resmi tarih yazınının gerçeği ne kadar yansıtabileceği ortada(malumunuz).

Ali bir makam-mevkidir.
Muhammed, övülen kişi veya övülmeye layık gibi vs.

Bunlar özel isim mi, sıfat mı olarak kullanıldılar?
Sonuç itibariyle Emevi, Abbasi, Selçuklu, Osmanlı baskıları var..

Bana göre, aleviler, yerleşik hayatın ve özel mülkiyetin kirletemediği, göçer toplum kültürünün(ortak yaşam, imece), insan ve üretim ilişkilerinde olumlu geleneklerin ve yaşam biçiminin, bir biçimde sürdürülmesini temsil ediyor.

İslami ritüeller, bazı gelenekler, Zerdüşt inancı etkileri vs sonradan zoraki alınma.

Cennet, cehennem bu dünyadır.
Tanrı, bütün doğadır, daha doğrusu doğanın izlediği yol'dur(devinim) ve her bir şey'in toplamı tanrıdır.
Hakk gerçektir(doğa-devinim)
Ölen hakka(gerçeğe) yürür.
Kula, kulluk kabul edilmez.
Adem, Havva vb mavaldır.
Kabe insandır.
Okunacak en büyük kitap insandır.

Bunların islama ters olduğunu sanırım hepiniz biliyorsunuzdur.

Bilhassa 1980'den sonra, alevileri, sisteme, ama sisteminde kullandığı dine, mezhebe entegre faaliyetleri var ve hayli etkili olmaktadır, bu faaliyetler yüzyıllar boyu sürmüş.

Esasında alevilik, islam öncesi yaşam biçimi, innaç ve geleneklerin, İslam ve yağma-talana dayalı devlet ve iktidar modellerine direnebildiği oranda sürdürülmesini temsil ediyor.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 16-10-2018, 22:50
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aleviliğin en sevdiğim yanlarından bir tanesi AĞACA çaput bağlamaları.

Bu yaz bende agaca çaput bağladım. " olacak derdi ile değil " bir yerlere bir şeylere ortak olmak için ve fakat huzur buldum. Aynı sofrada dostlarınla yemek yer gibi. Ailece

Alevi köylerine sünni damat girdi , tv , pc , uydu girdi ama ezan giremedi. Giremezde . Ezan denilen giremeyince diğer benzerleride giremiyor.

Sanki içe kapanıklık gibi görünsede değil. Bedenini korumak gibi. Bedenlerini bu saate kadar koruyan insanlar bu saaten sonra bitecek " iflas " !! Edecek değiller. Hem iflas nedir? Onlar için doğada her istedikleri her an var. Doğa iflas ederse onlarda iflas ederler. Dolayısı ile herkes.

Çaput bağlamak demiştik. Çaputun bir anlamı yok. Ordaki önemli olan AGACIN kendisi. O agaçki ölülerin bedenlerini kökleri ile emip bedeninden dallarına tekrar getirip hayat veririmin en güzel SIMGESIDIR. Görünür görünmez putlardansa , ölüleri bile döndüren hayat ağacına çaput bağlamak bana huzur veriyor.

Bunun topragı , solucanı , bakterisi , yılanı çıyanı , DOGASI var. Bunlarla hem hal olmayı bir tek kızılbaşta mı görüyoruz? Hayır bir çok Sünni köy insanında da var. Agaca çaputta bağlıyor , pirlerine niyaz ediyor , ezan da dinliyorlar.
Alt 19-10-2018, 02:00
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
alevilik silinmez. çünkü asırlarca bunca baskıya rağmen silinmedi ,yinede silinmez
Özgür abim hasretinden prangalar eskitdim,hayatimin en güzel günleri seni okudugum günlerdi.(ya yazdigin birseyden dolayi mahkumsun yada hayatda deyilsin) yoksa bu sieyi öksüz birakmazsin..

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 19-10-2018, 02:07
Kıdemli Üye

Uriel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yayılmacı olmayan inanç gurubu ayakta durması daha zordur. Birde azınlıksa ayakta durması imkansızdır.

Farklı mezhepler arası evlilikler aleviliğin yok oluşunu daha da hızlandıracak.
Çevremde gördüğüm pek çok kişi artık alevi olduğunu kabul etmiyor kimisi ateist olmuş kimisi sunni. Alevi inancını sürdürmeye çalışanlarda var tabiki.

20-30 sene günümüz aleviliği daha küçük bir azınlık halini alacak.

50 sene sonra alevilik diye birşey kalmıyacak.
Bugün hala aleviligin ne oldugu tartisiliyor hangi alevilik yok olucak?bence alevilik zulüme baskaldiridir insan varoldukca alevilik asla yok olmaz

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 19-10-2018, 02:21
Kıdemli Üye

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
alevilik silinmez. çünkü asırlarca bunca baskıya rağmen silinmedi ,yinede silinmez
Özgür abim mahkumsan söyle,suc isler yanina gelirim öbür tarafdaysan onuda söyle kafaya sikar orayada geliriz sonucda zaten yanindayiz

Alt 25-12-2018, 08:09
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu konu dinsizlik temalı bi sitede dinsizliğin temellerinden olan bi anlayışa evrilenlerin bi dini nasıl güzellediğini gösteriyor.

yeni yeni şeyler de öğreniyoruz, şimdi ben soruyorum ki kitaplarda farklı şeyler yazıyor

aynı anda bunları öğrenebiliyoruz

1) alevilik din değilmiş kültürmüş
2) alevilik kültür değil dinmiş
3) alevilik etnik kimlikmiş
4) alevilik etnik kimlik değilmiş
5) alevilik alevilikmiş
6) alevilik alevilik değilmiş
7) alevilik kapalıymış ama alevilere göre açıkmış
8) alevilik ateizme yakınmış ama değilmiş

ama bi şeyde anlaşmış herkes alevilik çok güzel bişeymiş en yüce şeymiş en muhteşem
şeymiş öyle böyle güzel bişey değilmiş daha da güzel sonsuz muhteşem müthiş bişeymiş

demek ki aleviler değil de başkaları dinsizliğe yatkın olsa hanefilikte islam değil diye belki övülür müydü? bilmiyorum.
bildiğiniz din gibi bir şey uç kaçmış marjinal bir grupta olmasından ötürü evrilmiş işte bunun davası ne.

ramazan pidesini sevip islamı bırakamamak gibi bişey yapmayın bırakın bence ekşi cacık gibi bişey işte.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 25-12-2018, 13:52
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konu dinsizlik temalı bi sitede dinsizliğin temellerinden olan bi anlayışa evrilenlerin bi dini nasıl güzellediğini gösteriyor.

yeni yeni şeyler de öğreniyoruz, şimdi ben soruyorum ki kitaplarda farklı şeyler yazıyor

aynı anda bunları öğrenebiliyoruz

1) alevilik din değilmiş kültürmüş
2) alevilik kültür değil dinmiş
3) alevilik etnik kimlikmiş
4) alevilik etnik kimlik değilmiş
5) alevilik alevilikmiş
6) alevilik alevilik değilmiş
7) alevilik kapalıymış ama alevilere göre açıkmış
8) alevilik ateizme yakınmış ama değilmiş

ama bi şeyde anlaşmış herkes alevilik çok güzel bişeymiş en yüce şeymiş en muhteşem
şeymiş öyle böyle güzel bişey değilmiş daha da güzel sonsuz muhteşem müthiş bişeymiş

demek ki aleviler değil de başkaları dinsizliğe yatkın olsa hanefilikte islam değil diye belki övülür müydü? bilmiyorum.
bildiğiniz din gibi bir şey uç kaçmış marjinal bir grupta olmasından ötürü evrilmiş işte bunun davası ne.

ramazan pidesini sevip islamı bırakamamak gibi bişey yapmayın bırakın bence ekşi cacık gibi bişey işte.
Sayın Teslis, bu konuda kafan karışık, her şey siyah ve beyazdan ibaret olmadığı için şöyle bir örnek vereyim:
Bugün baş düşman ülkenin başındaki faşist diktatördür, lakin bu faşist diktatör eğer ciddi anlamda emperyalizme karşı savaşırsa bu konuda onu destekleriz, faşlist diktatör diye emperyalizme karşı duruşunu es geçemeyiz. Örneğin Saddam da diktatördü ama işgalden sonra antiemperyalist saflarda yer aldı. Bir diğer farklı diktatör ise Kaddafi'ydi, diktatör olduğu halde bütün yaşamı boyunca emperyalizme karşı durdu.

Aleviler ise dinci bir tarikat görüntüsündedir, bu görüntü ateiste elbette terstir. Ancak Alevilik kültürü ve anlayışı dincilikten ziyade ateiste çok daha yakındır. Sırf dinci görüntüsü için onu diğer dinlerle eşit anlamda göremeyiz. Hatta ben Aleviliği bizler ateist olmadan önce onlar daha doğuştan kısmi ateist olarak doğuyor görüyorum.
Uydurmaya, ilaha, kulluğa, din ve her türlü esarete bizler de karşıyız onlar da karşı. Bu kadar benzerlik olduğu için onları doğrudan dincilikle bağdaştıramayız.
Aslında din baskısına bu kadar uğramamış olsa Alevilik din ile anılmaz.
Alt 25-12-2018, 15:34
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alevilik İflas etmiştir sorusuna cevap aramaktan önce Sn Bilgivehis in şu yaklaşımını kuşkulu bulduğumu söylemek istiyorum

Bugün baş düşman ülkenin başındaki faşist diktatördür, lakin bu faşist diktatör eğer ciddi anlamda emperyalizme karşı savaşırsa bu konuda onu destekleriz, faşlist diktatör diye emperyalizme karşı duruşunu es geçemeyiz.

Bu yaklaşım, ya Faşizm in anlaşılamadığı ya tehdit in anlaşılamadığını gösteriyor. Bu konuda Saddam ve Gaddafi de yanlış örnektir.
Her diktatör faşisttir anlamında görülemez. Örnek Roma döneminde de diktatörler vardı ama hiç birine faşist demedik.

Faşizm emperyalizm döneminde kapitalizm in krize düştüğünde baş vurulacak bir siyasal yapılanmadır Ne Saddam ne Gaddafi emperyalizm aşamasına bir adım kalmış ülkeleri yönetiyordu.

Türkiye gelişmişlik seviyesinin 16 ıncı sırasını görmüş ülkedir şu an 3 puan düşse de bu seviyeye yükselemeyeceğini göstermez. Yani Türkiye alt emperyalist guruplar içinde olan ülkelerden bir tanesidir.
Yurt savunması ayrı ayrı bir şey, faşist yönetimi desteklemek ayrı bir şeydir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir diye düşünüyorum.

ALEVİLİK İFLAS ETMİŞTİR.
Sorusu Aleviliğin anlaşılmadığını gösteriyor. Alevilik bir din değildir din adı altında bir sosyal paylaşım sistemidir bunu kökleri çok eskilere dayanır Orta çağda bir çok islam filazof u alevilik benzeri sistemler önermiş bu uğurda can vermiştir
Alavilik devleti tasfiye edici bir anlayış biçimidir her şey ortak olmalı yârin gül yanağından gayri Şeh Bedrettinin sözüdür.
Bu bir çok alevi değişlerinde geçer
Hatta 900 yüzlü yıllarda karamatiler de denilen bir sisyasi hareket bazı alanlarda 150 yıl bazı bölgeleri kontrol etmiştir: Mülkiyet yok her şey ortak anlayışı ile.

Bu anlayış biçimi iflas etmez bu özlem insanlık için hiç bitmez O gün şartlar o kadarına müsitti günümüzde krizler aynı şartları yaratmaya daha elverişlidir
Üretim araçları geliştikçe Kapitalizm hiç krizlerinden kurtulamayacak. Sürekli insanları mutsuz edecek İşte Fransada sarı yeleklilerin isteği Askari ücret 5000 Euro olsun en üst ücret bunu 6 kattan fazla olmasın. İlginç olan ücretin üst sınırına müdahale edilişidir.
Bu tür eylemler yaygınlaşacak AB ülkelerini saracak hatta ABD ve dünyanın çok büyük alanlarını kapsayacaktır. Bunun sebebi üretim araçlarının çok gelişmiş olması ve mutsuz bir halklar yaratmasıdır.

Bu tür istekler ve düşünceler bize orta çağa kadar geri gitmemizi ve o dönemde bazı örgütlerin yapmak istediği ama zamanın uygun olmadığı koşulları hatırlatır.

Yarin gül yanağından başka her şey ortak olmalıdır. Sözü

Önerilen Siteler